Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

bregho

ten palnik to Burner

zawijan pisał że z pełnym napowietrzeniem i mocną dmuchawa jest w stanie wycisnąć 55KW mocy 

ma wielką japę i jest głęboki, ma 4 rzędy nacięć w najmocniejszej wersji, nacięcia poziome na łączeniu segmentów

w wersji najmniejszej jeśli dobrze pamiętam ma tylko 3 segmenty i mniej nacięć

a w najnowszym wydaniu jest mocno przerobiony i dodano mu cegły szamotowe na krótkich bokach

podobnie jak inne brucerowate na małych mocach palił blizej kosza i stąd te zabawy z przerabianiem i wstawianiem cegieł

zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości

Jak pisałem  - chodziło mi o zasadę wykorzystania cegły celem zmniejszenia palnika. jak sa]]Sam dobrze wiesz wariantów jest kilka.

Z tego co wyczytałem problemy są wręcz identyczne jak z naszymi więc myślę iż komuś może się przydać o więcej wiedzy jeszcze nikomu....

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że ta cegła to przyjaciel wszystkich co mają takie palniki a zwłaszcza zbyt duże w zbyt dużych kotłach  :P

tylko dlaczego nie stworzy się palnika którego nie trzeba poprawiać??? fajeczki pracują bez problemów więc czemu te potworki spędzają nam sen z powiek :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że ta cegła to przyjaciel wszystkich co mają takie palniki a zwłaszcza zbyt duże w zbyt dużych kotłach  :P

tylko dlaczego nie stworzy się palnika którego nie trzeba poprawiać??? fajeczki pracują bez problemów więc czemu te potworki spędzają nam sen z powiek :angry:

rozmawiałem o tym z Panem z serwisu i tylko się uśmiechnął. mówiłem o forach, pokazywałem przeróbki ludzi które się sprawdziły, pytałem czemu firma nie śledzi for celem ulepszania swoich produktów itp. przecież co po niektóre rozwiązania są do przetestowania od zaraz i wprowadzenia na rynek - koszt niewielki a myślę iż zadowolenie klientów było by większe. tylko z drugiej strony pieca nie kupuje się co rok, dwa, trzy więc polityka firmy może jest dlatego taka a nie inna. dziwne że wszystkie firmy stosujące podobne palniki powielają te same błędy. tak jakby palnik robił podwykonawca i ta sprawa firmę D..., S.... itp. nie interesuje. dziwna polityka ale taka jest rzeczywistość. pozostaje tylko słuchać rad innych i starać się coś tam ulepszać.

 

a druga sprawa to drugi raz spotkałem się z Panem z serwisu, którego proponowane ustawienia bliskie były chyba mocy maksymalnej. więc ich prowadzenie piec jest inne od większości chyba na forach

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dotychczasowa zabawa z nowym palnikiem jest zadowalająca. żałuję tylko iż od początku go nie miałem gdyż moje doświadczenia z piecem byłyby inne.

jednakże potwierdza się fakt, iż ta wersja jest za duża dla mojego pieca. węgiel pali się generalnie ładnie, okazało się iz można go spalić na popiół. jednakże z tyłu palnika spieka natomiast lewa, dalsza od podajnika zawala i płomienia tam praktycznie nie ma. gdybym podniósł moc podejrzewam że było by dobrze tylko czy efektywnie ... ?

skłonię się do przeróbki starej, oryginalnej korony wg. doświadczeń TIMONA tj, nawiercenie otworów oraz zmniejszenie za pomocą cegły. jakoś to mnie bardzie przekonuje a i wiem, iż na TIMONIE i jego radach można polegać. Ponadto poczytałem też opinie na innych forach i wiem że ludziom to się sprawdza.

 

z ciekawostek to znalazłem ciekawe wersje systemów osuszania paliwa w zasobniku, okazuje się iż kilka firm montuje to fabrycznie. kolejne doświadczenie

 

post-36078-0-14209700-1453019654_thumb.jpg                      post-36078-0-40961100-1453019654_thumb.jpg                      post-36078-0-84430900-1453019655_thumb.jpg

 

post-36078-0-47928600-1453019656_thumb.jpg                    post-36078-0-08869300-1453019657_thumb.jpg                    post-36078-0-93266200-1453019657_thumb.jpg

 

post-36078-0-98735700-1453019654_thumb.jpg                    post-36078-0-16654300-1453019659_thumb.png

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cegła docięta kątówką korzystajac z tarczy do betonu, szerokości nie zmniejszałem, dociąłem pod katem aby węgiel jej nie wypchnął i jest wklejona tylko na silikon i trzyma się bez problemu. palnik zmniejszył się z 19x11 do 14x11cm wewnątrz. wymiar pasowałem na oko szlifując boki i mierząc aż wejdzie z delikatnym luzem. jest oklejona silikonem zarowno z góry jak i wewnątrz palnika tak by ewentualna nieszczelność od strony kosza nie sprawiła że gdzieś obok cegły zacznie wiać

cegla jest od strony kosza zasypowego 

temperatura podajnika w okolicy 35stC

palnik uszczelniony zarówno na rancie pod koroną jak i od środka na połączeniu korony z dołem palnika. 

tu macie widok z boku jeszcze chociaż to jest z poprzedniej cegły zdjęcie. nowa jest mniej wycięta jeśli popatrzycie na fotkę z prawej strony tak aby mniej zachodziła na koronę a mocniej zmniejszyła gardziel palnika

 attachicon.gif09062012490.jpg

TIMON jak sądzisz

mój palnik jest mniejszy - 11x15 po wew obrysie. nawierciłem otwory wzorując się na Twoim opisie. planuję zmienić wielkość dodając cegłę i po robocie palnik były 11x11 -nie za mało????

wiem że jak nie spróbuję to się nie dowiem ale ciekawi mnie Twoja opinia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Twoim przypadku nie widzę sensu zmniejszania

weź starą koronę i ją nawierć jak chcesz się bawić ale nie zmniejszaj nic- tam nie bardzo chyba nawet jest miejsce na cegłę- przeciwzwój ślimaka może być przeszkodą gdyż będzie zbyt blisko i moze wypychać cegłę lub blokować dystrybucję opału.

jak nawiercisz otwory tylko w 2 rzędach to ich łączna powierzchnia będzie mniejsza niż obecnych nacięc i już sie moc palnika zmniejszy przez to.

tyle wystarczy by obniżyć jego moc minimalną i móc zejśc niżej z mocą bez straty sprawności zbytniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie widzę iż spadła temp.spalin oraz nadmuch stał się bardziej bystry - to przez zmianę napowietrzania palnika.

TIMON mam pytanie - czy kwestia zaklejania otworów jest taka sama jak w przypadku wersji oryginalnej?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem o co dokładnie pytasz z tym zaklejaniem

jesli o wiercenie i zaklejanie to ja tak robiłem

najpierw nawierciłem 2 rzędy a potem jak rozpaliłem i w którejś części dmuchało zbyt mocno to zakleiłem dziury

obecnie mam na długich bokach odkryty jedynie górny rząd otworów a na krótkim boku oba

dzięki temu mogłem dac mocniej wentylator czyli dmuchać z wykorzystaniem charakterystyki wentylatora z odpowiednio  dużym ciśnieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to mi właśnie chodziło

a co z temp. spalin, mi pokazuje obecnie ok. 100-110C i spieka więc będę musiał zejść. nie za nisko. czytałem jakieś artykuły i fora że powinno być 120-140C

idrugie wrażenie na gorąco to musiałem podnieść moc skracając przerwę podawania - 5/45/20% /serwis 10-60/

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy ile kocioł pracuje

jak długo to spaliny mogą być niżej- u mnie po czyszczeniu sa poniżej 100stC ale pracuje bez odstawienia

jak testuję dwustan to na brudnym kotle dochodzą do 120-130stC

jak w kominie sucho to nie ma co się przejmować

gorzej gdyby coś sie zadziało mokrego wtedy trzeba w góre ze spalinami jednak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś gruntowne czyszczenie pieca oraz oględziny ślimaka, podajnika itd. porobiłem kilka fote

ślimak i jego przeciwzój - prawdopodobnie sprawca mielenia eko

post-36078-0-39721800-1454005434_thumb.jpg          post-36078-0-55194500-1454005438_thumb.jpg          post-36078-0-53069000-1454005442_thumb.jpg          post-36078-0-79682500-1454005446_thumb.jpg

 

widok podajnika od środka

post-36078-0-42699400-1454005430_thumb.jpg

 

dzieło moje i wiertarki - jedna strona mnie wyszła tak jakbym chciał

post-36078-0-14641100-1454005412_thumb.jpg          post-36078-0-43584000-1454005420_thumb.jpg          post-36078-0-56086000-1454005426_thumb.jpg

 

i na koniec foty po zmontowaniu całości

post-36078-0-16211800-1454005452_thumb.jpg          post-36078-0-16580200-1454005456_thumb.jpg

 

oczekiwania duże po wykonaniu otworów. mam nadzieję iż się nie rozczaruję.

 

 

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak wrażenia Bregho z palenia na "nowej" koronie?

Ja od tygodnia mam pozaklejana co druga dziurkę dopalajaca, po jednej szczelinie na obu stronach od strony kosza i do połowy wszystkie szczeliny na dłuższym boku!po przeciwnej stronie drzwiczek. Ale i na tej kombinacji wiatr nie dochodzi na koniec palnika. Z jednej strony powstała psiejg a z drugiej trochę niedopalow. Ogólnie to kiepsko z tym paleniem. Pali się bo się pali. Ewidentnie widać że to nie to. Ale już nie mam siły na kombinacje...

Ciekawy jestem jak u Ciebie? Może tu jest jakieś światełko w tunelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariv1

na razie mogę stwierdzić że jest lepiej. co prawda nie było mnie od pt w domu ale to chyba jest to

moje ustawienia - 5 / 47 / 33% serwis 10-40 klapka otwarta na ok. 40%. dziś po przyjeździe zauważyłem niski kopiec więc dałem 46 przerwę - z nadmuchu nie schodzę gdyż temp. spalin pokazuje mi 90-100C. lewa strona /dalej od podajnika/ jest zawalona popiołem ale to już raczej chyba wina przeciwzwoju który mi miele eko. na razie nie będę z tym nic robił - myślę o spiłowaniu ślimaka - tylko poobserwuję efekty przeróbki korony. no i muszę pomierzyć ile pracuje a ile stoi w podtrzymaniu.

co do otworów to zrobiłem tak jak TIMON - z doświadczenia wiem iż mniej powietrza dochodzi naprzeciw podajnika. na dłuższych bokach mam tylko górny rząd otworów dmuchający natomiast na krótszym - dwa rzędy "działają"

o efektach napiszę później - koło środy - jak będę już w domu na stałe.

 

co do zaklejania dziurek to podpowiem chyba najlepsze rozwiązanie na spieki - https://esterownik.pl/faq#w-popielniku-znajduje-duze-spieki-jak-temu-zaradzic

wydaje się iż ten patent jest najlepszy.moje zabawy z zaklejaniem szczelin, otworów zawsze doprowadzały mnie do początku natomiast wersja z nawierceniem otworów wyżej tak jak zrobił to TIMON jest chyba najwłaściwsza. polecam również lekturę tematów na forum https://esterownik.pl. kilka fajnych tematów związanych z modyfikacjami co prawda innych palników ale zasada podobna.

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bregho

u mnie też na długich bokach został górny rząd otworów a na krótkim oba dmuchaja :D

zastanawia mnie to mielenie groszku- u mnie nie występuje zupełnie. tyle że ja mam starego Brucera i może inaczej przeciwzwój wyglada w moim ślimaku. tego nie wiem bo nie wyciągałem nigdy.

otwory okragle dopalające  na koronie zaślepiłem jako pierwsze chyba zanim zacząłem cokolwiek innego zaklejac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON nie ukrywam że zaklejanie otworów ściągnąłem od CIebie. no i na szczęście okzało się chyba trafne

jednakże kilka uwag:

  1. od strony podajnika pojawił się niedopał
  2. od strony przeciwnej do podajnika ewidentnie miał powstały po zmieleniu eko.
  3. płomień stał się szerszy a i wentylatorem łatwiej sterować - każda zmiana jest jakby bardziej widoczna
  4. co do ślimaka to nie wiem czym jest to spowodowane, że jednym miele a innym nie ale porównując wygląd ślimaka z innymi użytkownikami oraz czytając opinie dochodzę do przeświadczenia, że u mnie też miele. zreszto widzę co wychodzi z palnika oraz co wybieram. ale cięcie ślimaka to będzie już ostateczność.
  5. oczywiście węgiel jak zwykle nie jest idealny i popiołu jak z papierosa trudno się spodziewać jednakże efekty chyba są widoczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy też od ustawień. jak pojawia się niedopał wydłuż przerwę o 1 sekundę. jak nadmuch jest taki że pali się ładnie na całym palniku to wentylatora bym już nie dotykał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od pewnego czasu przyglądam się  temu wątkowi, ponieważ od jesieni jestem posiadaczem termo-tech aqua duo 15 kv. Od samego początku miałem przygody z piecem gdy był jeszcze nie podłączony....w zasadzie to dopiero 3 piec mi odpowiadał, a dwa odjechały do sklepu. Ten trzeci przyjechał prosto od producenta, ale to długa historia i nie będę Was zanudzał. W domu gdzie mamy piec jeszcze nie mieszkamy, ale przez zimę trochę paliliśmy,

ustawienia kotła to :

temp. zadana 56

czas podawania 15

czas przerwy 45

nadmuch 35%

wentylator w podtrzymaniu 60s, co 10 minut

Spalanie duże, ale to przy takim pierwszym sezonie rozumiem, niepokoi mnie bardzo duża ilość czarnej sadzy, i jeszcze jedna bardzo dziwna sprawa z pod czopucha, jakby z za obudowy pieca już kilka razy zaczął wydobywać się dym, dziś to było go tak dużo, że miałem wrażenie że wydostaje się z górnej obudowy. moje pytanie czy to może być jakiś problem ze szczelnością , czy komukolwiek z Was zdarzyła się podobna sytuacja??  Jutro rano dzwonię do producenta, bo szczerze to już mam dosyć tego pieca.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadnego dymienia itp.  reklamuj bo być może nie trafiłeś znowu w egz.  :(

co do spalania to moc masz bardzo dużą 15/45 i nadmuch również wielki - dlatego też może tak duże spalanie. na dzień dobry to obniżka mocy i nadmuch - tym bardziej że pogoda sprzyja

ale zbyt mało danych

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie nie pocieszyłeś....  A co do mojego domu to 120m.+ bojler 140 l. ściny z ceramiki 25cm+ 15 cm styropianu termonium plus o dobrym współczynniku, okna 6 komorowe 3 szyby, na dole podłogówka + łazienka górna ,

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to kolejne dorzucę do wora - ja mam dom większy o 60m i myślę że mam lekko za duży kociołek

co do spalania to bez foty tego co na palniku ciężko stwierdzić ale na początek z 15/45 zrobiłbym 5/30 do tego dopasował nadmuch - jakie masz serwisowe went - i obserwował. a potem tylko zmiana jednego parametru - nadmuch lub przerwa podawania - i powinno się ustawić

kwestia czy palić szybko i na dużej mocy czy wolno i mniejszą mocą należy do Ciebie

poczytaj chociażby mój temat ale również polecam lekturę forum - wszystko tam znajdziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agostino

a czopuch masz całkowicie otwarty?

jak z ciągiem i wentylacją???

przyczyn dymienia może być kilka

 

skoro czarno w kotle to za mało powietrza do spalania

moze te ustawienia nie sa takie do końca poprawne?

wrzuć fotkę popiołu może trzeba wydłużyć przerwe podawania

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie skreslić kilka słów jako nowy forumowicz. Akurat mija rok od czasu gdy zostalem użytkownikiem kotła Aqua duo. Dzięki kolegom z innego forum ale tu też obecnym( mysle tu o Timonie) jakoś okielznalem, lepiej lub gorzej, obsługę tego kotła. Ważne jest to, że tu są osoby majace ten sam, lub podobny sprzęt, więc jest pole do porownań. Jedno co mnie obecnie męczy, przy obecnych temperaturach zewnetrznych to konieczność ustawienia dużej przerwy w podawaniu, przy minimalnym czasie podawania t.j. 5 sek. Czas przerwy to u mnie obecnie 78 sek. Przy nadmuchu 10 procent. Wszystko ustawione jest na granicy smolenia, dymienia, zapadania sie kopca, cofania żaru a kocioł i tak sie odstawia co chwila. Pali też niemało, bo 15-18 kg na dobę. Dom wcale nje za duży, bo 130m2 plus garaż. Pewnie trzeba bedzie pójsć drogą Timona i ograniczyć powierzchnię paleniska, lub ingerować w otwory nadmuchowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im nas więcej tym lepiej. 

Przy obecnych temp. ja pale na 5/65/15% /serwis 15-40/, koronę ma nawierconą i podobnie jak u Ciebie - wszystko na granicy. Po deflektorze widzę iż jest czarny - mam go nad rusztem.

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na 10 stronie tego forum więc wiem, że wchodziłeś w ustawienia serwisowe. U siebie na nastawach firmowych też mialem nadmuch 1% ale wtedy smołował. Granica to u mnie 7-8 %. Dla bezpieczenstwa podniosłem nadmuch do 12%, wiadomo kosztem straty kominowej. Na ruszcie też mam deflektor, zwykła tarcza hamulcowa, probowalem ja podwiesić pod, ale miejsca jest bardzo mało.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja powiem szczerze jak bym dmuchał na firmowych to mam w palniku huragan. aczkolwiek ostatnio dochodzę do wniosku czy rzeczywiście zbyt mocno nie zszedłem z nadmuchem. jak czytam jakie ludzie mają nastawy wiatru oraz jak widzę płomienie na palnikach w sieci to może rzeczywiście dmucham zbyt słabo. opieram się w głównej mierze na termometrze w czopuchu oraz wyglądzie palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.