Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant Atmotec Vu Plus 280-5 - 30M3 Na Dobe Przy 14 Stopniach :(


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam wszystkich. Proszę o poradę.

 

Dom remontowany. Instalacja grzewcza nowa na rurach PP alu + grzejniki purmo.

 

Powierzchnia domu calego ok 250m2. Wylaczajac strychy i garaz i podpiwniczenie zostaje jakies 160m2 do ogrzania.

W garazu zamontowany grzejnik jak i w piwnicy.

Dach nieocieplony, stropy nieocpielone, dom nieociplony. Budynek stanal w 1980roku.

Nowe okna plastikowe w calym domu - przepuszczalnosc 1.1

 

Aktualnie staram sie dogrzewac piecem - nie mam sterownika i ustawilem temp. zasilania na kotle na 40-45 stopni.

Podlogowka zakrecona, grzejnik w garazu i piwnicy jak i na najwyzszej kondygnacji zakrecony.

 

Piec zjada 30m3 na dobe. temp w domu 14 stopni... na zewnatrz jeszcze nie ma mrozow a w dzien +5.

 

Co jest nie tak? Czy to kwestia braku regulatora pokojowego i ciaglej pracy pieca? Przy taki zuzyciu nawet przy nieocieplonym dom i 14 stopniach to chyba troche za duzo...

70zl dzienie x 30 - 2100zl za 14 stopni w domu hmmmm....

 

Proszę o pomoc w srpawie regulacji pracy kotla jestem laikiem. Przymierzam sie do zakupu regulatora CALORMATIC 392F vaillanta. Nie wiem czy to dobry wybor.

Edytowane przez sviru
Opublikowano

Wydaje mi się, że kocioł gazowy tradycyjny nie jest najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym do starego nieocieplonego budynku.

 

Zapewne straty ciepła masz na tyle wysokie, że kocioł non stop musi się włączać, aby utrzymać stałą temperaturę (różnicę temperatur).

 

Montując termostat pokojowy nie zmniejszysz rachunków, w momencie kiedy i tak nie dogrzewasz pomieszczeń do wymaganej temperatury. Termostat również będzie non stop podawać sygnał do sterownika, żeby włączyć grzanie.

 

Moja propozycja to: OCIEPLIĆ BUDYNEK !!!

 

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Kol. "snoop84" właściwie napisał już wszystko. Zastanów się nad termomodernizacją budynku. Trudno powiedzieć czy colormatic 392 będzie odpowiedni do twojej instalacji, masz podłogówkę (jak jest zbudowana i jak sterowana?) a on nie obsługuje obiegu z mieszaczem. Docieplenie budynku to podstawa.

Opublikowano (edytowane)

Na twoim miejscu jeszcze tej zimy zdecydowałbym się na zakup kotła na paliwa stałe, w przyszłym roku kompeksowa termomodernizacja, inaczej rachunki za gaz zdjedzą twój domowy budżet, a od nowego roku jeszcze podwyżka. Taniej wyjdzie instalacja kotła na węgiel, a gazem ewentualnie podgrzewać wodę. Zresztą można połączyć oba źródła przez wymiennik płytowy dla większego komfortu. Jeśli chcesz zmniejszyć rachunki to wyłącz grzejnik w garażu i w piwnicy, to są same straty. Nie chcę cię straszyć, ale moi rodzice ogrzewali podobnie jak ty nieocieplony dom gazem, metraż podobny, ale kotłem kondensacyjnym, z tą różnicą, że wówczas gaz był tani jak woda, przynajmniej porównując do dziejszej ceny, rachunki po 1500m3 w najgorsze miesiące to była norma.

Edytowane przez arthi
Opublikowano

Wymiana kotła na kocioł na paliwo stałe nie jest rozwiązaniem.

Mając juz kocioł gazowy dodatkowe inwestowanie w wymiane kotła jest bez sensu, lepiej przeznaczyć te pieniądze na termomodernizację budynku której i tak nie unikniesz a da to najszybsze ograniczenie kosztów ogrzewania i wymierne korzyści.

 

Jesli chodzi o zużycie gazu to podałeś ale nie napisałeś nic wiecej aby ocenić czy wynika to tylko ze strat budynku czy też z nieprawidłowego funkcjonowania instalacji.

Czy budunek jest ogrzewany od początku systemu grzewczego czy może ogrzewanie uruchomiono teraz przy wyziebionym budynku i obecnie próbujemy podnieść w nim temperaturę, jesli tak było to energia potrzebna do podniesienia temperatury będzie znacznie wieksza niz potem do jej utrzymywania.

Budynek stary ale nie napisałes nic z czego wykonane ściany bo nawet w tamtych latach różnie budowano i z różnych materiałów.

Pozatym czy napewno instalacja grzewcza wykonana jest prawidłowo bez jakiś błędów ( widziałem juz np zamienione zasilania z powrotami w grzejnikach co tez skutkuje znacznie zwiększonym zużyciem energii)

Czy prawidłowo pracuje piec czyli w tym wypadku ciągle i utrzymuje zadana temperature i ta temparetura jest również na grzejnikach czy np kocioł włacza sie i wyłacza dośc często bo to świaddczyło by o błedach po stonie instalacji czy też pracy.

 

Co do budownictwa z tamtego okresu w przypadku kiepskiego wykonania budynku przy powierzchni ogrzewanej około 160 m2 to żuzycie gazu na poziomie 800 m3/miesiąc jest mozliwe ale w moim odczuciu mało realne przy tych temperaturach zewnętrznych, takie zuzycie mgło by sie pojawić przy naprawde srogich mrozach. nawet w tamtych czasach raczej nie budowano takich wiat.

Opublikowano (edytowane)

Wymiana kotła na kocioł na paliwo stałe nie jest rozwiązaniem.

Mając juz kocioł gazowy dodatkowe inwestowanie w wymiane kotła jest bez sensu, lepiej przeznaczyć te pieniądze na termomodernizację budynku której i ak nie unikniesz a da to najszybsze ograniczenie kosztów ogrzewania i wymierne korzyści

Pozwolę się nie zgodzić, ocieplenie takiego budynku to kilkadziesiąt tysięcy robocizna + materiały, a kocioł na węgiel mniej więcej 3000zł. Modernizacji nie uniknie, ale może nie wytrzymać do wiosny grzejąc gazem. Dawno mineły czasy gdy 1m3 był za złotówkę i nikt nie liczył się z kosztami. Teraz ma 30m3, nawet jeśli po wygrzaniu zejdzie do 20, nie wierzę, żeby było mniej to przyjdą lekkie morozy i 40 jak nic dziennie, nie wspomniając co będzie przy -20! Edytowane przez arthi
Opublikowano

tak modernizacja to spory wydatek.

natomast jaką oszczednosc uzyska przez jedną zimę stosując kocioł na paliwo stałe jako żrudło energii.

 

Owszem paliwo stałe jest tańsze ale nie darmowe a kocioł tez kosztuje?

 

Policzyłeś to?

 

Docieplenie budynku zwróci sie najszybciej, no chyba że kogos nie będzie na to stać przez kilka lat to wtedy ma to jakiś sens jednak bilansując kilka lat bez ocieplenia a wydanie teraz na ocieplenie to po kilku latach na ogrzewanie wyda tyle ile na ocieplenie a acieplenia nie bedzie dalej.

Opublikowano

Poza tym z tym kilkadziesiąt tysiecy złoty to też lekka przesada, no chyba że to warszawa i stawki inne.

Jesli chcemy w miare rozsadnie ograniczyć zuzycie energii a narazie włożyc mniejsze koszty to można ocieplic budynek i położyć siatkę i klej zewnętrzny bez tynku który jest sporym kosztem.

Tynk zewnętrzny zawsze mozemy wykonać później.

 

Sam miałem identyczna sytuacje, budynek 220 m3 z lat 80? ocieplony po pierwszej zimie po zuzyciu średnio 750 m3 gazu na miesiac.

Wykonałem ocieplenie scian do wartwy zatopienia siatki i kleju.

Tynk połozyłem po 3 latach.

Zużycie gazu po ociepleniu średne 330 m3 miesiąc

Opublikowano

Nie ma taniego paliwa (!!!). Nie ma znaczenia czy "sviru" będzie ogrzewał gazem czy węglem od termomodernizacji nie ucieknie. Chyba że ma kaprys i pieniądze aby ogrzewać atmosferę. Z czystym sumieniem można stwierdzić że ceny nośników energii są odlotowe i tak naprawdę to za chwilę cena każdego paliwa może być poza zasięgiem przeciętnie zarabiającego Polaka. Gazownie zapowiadają kilkunasoprocentową podwyżkę, a górnicy 25%, o kosztach transportu też w przypadku węgla nie można zapomnieć bo ceny oleju napedowego też są jakieś kosmiczne, cena 200 zł za mp drewna równeż jest kosmiczna a pewnie w przyszłym roku będzie jeszcze wyższa. Ceny pewnie jeszcze wzrosną bo nasze MF już zapowiada dodatkowe opodatkowanie wydobycia węgla i węglowodorów, o urzędnikach z Brukseli też trzeba pamiętać i ich pomysły mogą nas o ból głowy przyprawić. Dlatego: Każda "mądrze" wydana złotówka na termomodernizację jest dobrze wydaną złotówką.

Opublikowano (edytowane)

Dzięki za zainteresowanie.

 

Dodam parę sczegółow.

 

Dom budowny z pustakow i cegieł. Ściany około 35cm.

 

Dom wyziębiony więc na pewno cięzko było rozgrzać ściany. Rozumiem, że proponujecie termoizolacje scian zewnetrznych jako priorytet.

Zgadzam sie z tym. Jednak zastanwiałem się też nad zmianą pieca na weglowy bez znaczenia czy będize termoizolacja czy też nie.

 

Czy ogrzewanie piecem weglowym będzie tansze niz na gaz po termoizolacji?

Moj tesc ma ten sam piec dom budowany w 2000roku dobrze ocieplony o pow 250m2 i placi za sezon grzewczy 4000zl (co + cwu) wraz z kominkiem - w domu naprawde cieplo.

 

Zastanawiam sie czy jest sens walczyc z mialem i czy faktycznie beda z tego jakies korzysci.

 

Mam do Was jeszcze jedno wazne pytanie.

 

Aktualnie na poddaszu jest nieocieplony strop. Nieocipelony jest tez dach. Wymyslilem ze nie bedie ocieplal poddasza uzytkowego od strony dachu tylko ocieple strop - z poddasza raczej nie bede korzystal.

Chce zrobic podloge na legarach i dac 25cm welny = powierzchnia podlogi to jakies 60m2 obecnie niczym nieocieplonej. Mam wrazenie ze cieplo z domu ucieka przez strop. i przez dach. Na strychu jest mega zimno.

 

Druga sprawa to garaz - w bryle domu. sciany garazu siasiaduja z kuchnia i lazienka, stop z pokojem.

 

Tutaj wymyslilem 10cm styropianu na sicany jak i na strop.

 

Mam tez piwnice i chcialem ocieplic strop nad piwnica a pod salonem rowniez 5-8cm warstwa styropianu.

 

Czy te dzialania traktowac jako priorytet w stosunku do ocieplenia budynku z zewnatrz?

 

Koszty graja glowna role i nie mam obecnie finansow na realizacje zarowno ocieplenia na zewnatrz i wewnatrz.

 

Muszę od czegoś zacząć.

 

Ps. Jaki jest koszt przyblizony z robocizna m2 ocieplenia zewnetrzego przy zalozeniu ze idzie styropian 15cm do siatki bez tynku.

 

Dzięki za wskazówki.

Edytowane przez sviru
Opublikowano

Witam ocieplenie stropu zarówno od strony piwnicy jak i poddasza ma jak najbardziej sens. To są znaczące straty ciepła. natomiast bilansując całościowo na pewno największe oszczędności da ocieplenie ścian.

W sumie byłem w identycznej sytuacji zaczynając przygodę ze swoim domem. najpierw ociepliłem ściany zewnętrzne i prowizorycznie ułożyłem bezpośrednio na stropie poddasza, dopiero po dwóch latach wykonałem ocieplenia stropu tak jak ma wyglądać.

Obecnie dopiero ociepla dach.

Co de cen ocieplenia należało by rozeznać to wśród firm w twoim rejonie, ceny znacząco się różnią w zależności gdzie jest dom, jakie rejon itd.

 

Co do analizy ekonomicznej i różnicy w koszcie utrzymania to to można policzyć dokładnie i nie opierać się na opiniach teoretycznie innych użytkowników bo każdy utrzymuje inną temperaturę często nie patrzy się na to ze paląc w kotle na węgiel palimy rano w ciągu dnia mamy ciepło a rano biegnie się z nowy palić bo w domu 17 st.

To też wpływa na zużycie energii a komfort jaki chcesz mieć.

Można przyjąć iż do ogrzania 160 m2 budynku po modernizacji potrzeba powiedzmy 16000 kWh.

Proszę sobie sprawdzić cenę gazu, cenę węgla oraz uwzględnić sprawności poszczególnych kotłów i mamy wyliczenie różnicy w koszcie. ( bez uwzględnienia kosztów z robocizną przy węglu )

Opublikowano

Uruchom ogrzewanie podłogowe i koniecznie -choćby tymczasowo styropianem 2 x 10 cm zaizoluj strop od strony strychu, zamknij nic nie dające grzejniki w garażu i piwnicy

Opublikowano

Czy lepiej dac na strop 25cm twardego styropianu czy bawic sie w legary i welne - chcialbym uzywac jednak moc tam postawic jakies graty w przyszlosci.

Myslalem nad legarami + piana ale cena 2 razy wyzsza choc rozwiazanie super.

Opublikowano

Kwestia czy planujesz ocieplić potem dach i zrobić z tego część użytkową.

Jesli tak to nie dawałbym aż 25 cm.

jesli ma być to część dostepna to sam styropian nie spełni funkcji.

Więc albo styropian i wylewka albo podłoga na legarach i wełna.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Z własnego doświadczenie - w tym roku ocieplilem strop nad ostatnią kondygnacją ( strop "ackermana" koszt docieplenia 100 m.kw watą szklana KNAUF 0,44 - 30 cm grubości = 1.600 zł ) praktycznie z dnia na dzień,przy porównywalnych warunkach,temperatura w pomieszczeniach znajdujacych się pod tym stropem wzrosła o 4 st. C - WARTO DOCIEPLAĆ !!!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.