Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Czesc

 

Witam wszystkich i prosze o rade.

 

Jestem kompletnie nowy jezeli chodzi o piece i musze przyznac ze troche napalilem sie na defro.

 

Czy moze ktos mi wyjasnic czy warto doplacac za nowa linie w optimie komfort plus.

 

Zamierzam kupic 20kw. Moj dom ma 160m 3 lata mur pojedynczy pustak max 12cm styropianu.

 

Z gory dziekuje za porady.

Edytowane przez Krzysztof12
Opublikowano

Myślę, że warto iść z postępem i brać to co najlepsze .Dopłata nie jest aż tak wysoka. Zainstalowałem właśnie taki kocioł i jestem z niego zadowolony.Mam 25KW przy około 250m i prawdopodobnie 20KW na 160m to sporo za dużo.Nie warto przewymiarowywać kotła ponieważ efekt będzie tylko taki, że będzie gotował wodę w instalacji zamiast ją podgrzewać.Najlepiej porozmawiać ze sprzedawcą w miejscu zakupu, a on powinien nam dobrać odpowiedni rozmiar.Jeśli trafimy niestety na laika co się często zdarza i nie uzyskamy porady szukajmy dalej.Ważną informacją będzie rodzaj instalacji C.O. ponieważ kocioł ogrzewa wodę w układzie , a nie powietrze w pomieszczeniach.W chwili obecnej testuję palenie miałem węglowym rozpalanym od góry.Jestem więcej niż zadowolony.Bardzo stabilnie utrzymuje zadaną temperaturę i dosyć długo się pali (około 16 godz. przy 30 kg zasypu ,55*C temp. zadana , zawór 3 drogowy otwarty na 50%) i oczywiście cały czas grzeje wymiennik C.W.U. 120l.

Opublikowano

Jak zapewne każdemu wiadomo kotły na paliwo stałe mają pewną bezwładność i bardzo dokładne utrzymanie zadanej temperatury jest dość kłopotliwe,szczególnie kiedy mamy pewien zapas mocy,dobry energetycznie opał,a także dodatkowy ciąg spowodowany np.wichurą.Mogą to być właśnie te powody, które wpływają na podwyższenie temperatury zadanej.Z mojego doświadczeni mogę powiedzieć,że stabilniej kocioł utrzymuje parametry na miale niż na węglu.Miał spala się od góry nie wielką warstwą,a grubsze frakcje palone od dołu w końcu zaczną palić się całą objętością.Łatwiej więc zapanować nad miałem,chociaż i u mnie przekroczenie o 3*C nie jest czymś nadzwyczajnym.Jeśli jednak sterownik starał by się prowadzić palenie dokładnie wyżej o 5*C zawsze, bez względu na dodatkowe czynniki skontaktował bym się z serwisem,od tego w końcu chyba są.

Opublikowano

to fakt, te piece libią sobie podskoczyć z temperaturą nieco wyżej niż zadana. U mnie np kilka razy poskoczył o ponad 10 stopni niż zadana i obserwowałem jak długo będzie spadał. Powiem tak jest to złe dla spalania bo ogień wygasa i dmuchawa ponownie musi na pełnej mocy rozpalać i tak dmucha do zadanej temperatury i kilka stopni poza nią i tak dochodzi o 5 stopni za wysoko, dmuchawa staje bo się włącza tryb nadzoru i schemat się powtarzarza. Ale naszczescie przytrafiło mi się to tylko kilka razy, teraz rozpalam bez dmuchawy na narutralnym ciągu i jak dojdzie do np. 40 stopni a mam zadaną 58 to właczam dmuchawę i chodzi wówczas na niskich obrotach co nie powoduje rozrzarzania całego paleniska i temperatura spalin jest stabilna, a temp. zadana chodzo pomiędzy 57 a 59 a wentylator chodzi na 1-5 procent

Opublikowano

no własnie u mnie zawsze jest o 5 stopni np przy rozpalaniu mam zadane 58 stopni piec osiąga 58 stopni a wentylator dmucha na 1% az do czasu gdy piec osiągnie 63 stopnie i wtedy dopiero sie wyłacza dzwoniłem do serwisu to mi powiedzieli, że 5 stopni to jest wszystko ok bo 5 stopni to maks

Opublikowano

W pracy obsługuję kotły, które produkują parę wodną używaną do celów technologicznych.Sterowanie odbywa się przy pomocy sterowników lub regulatorów PID, oczywiście bardziej rozbudowanych i doskonalszych niż w naszych kociołkach.Praktycznie zawsze występuje problem "przeciągania" parametrów zadanych.Prowadziliśmy próby z miałami węglowymi o różnej kaloryczności,granulacji, a także z mieszankami różnego rodzaju i efekt był zawsze taki sam.Węgiel to nie gaz który można natychmiast odciąć i potrzebuje czasu aby zejść z parametrów.Przepraszam za wtrącenie, ale w naszych instalacjach domowych mamy podobne problemy z tym że oczywiście w skali mikro.Rozmawiałem na ten temat z programistami (serwis) zajmującymi się tworzeniem programów po wszelkiego rodzaju sterowników wykorzystywanych w energetyce, także domowej i wyjaśnili mi, że łatwiej pracuje automatyka jeśli ma pewien margines nastaw, czyli histerezę.Wszelkie próby prowadzenia urządzenia na punkty raczej się nie sprawdzają.Defro pozwala ustawić histerezę tylko przy C.W U., a C.O. zapewne ma ją wprowadzoną fabrycznie i właśnie to są te wahania temperatury.

Opublikowano

Ale która nowa linie :lol: Bo maja ich aż dwie stara nowa lina i teraz ta całkiem nowa linia ;)

 

Ja mam Defro Optima Komfort i wersji plus bym nie brał z względu ze po cholerę tobie dmuchawy i ta cala elektronika bez tego się o wiele lepiej pali ;) Ale co zauważyłem jak bylem ostatnio oglądać piece ze ta całkiem nowa linia co maja teraz tez na stronie jest taka sama jak stara linia. Moja nowa stara linia jest całkiem inna i jak widzę poprawili konstrukcje na plus bo a steraj linii było to lepiej wykonane, znaczy się ze się lepiej będzie palić ;) Mniej przeróbek trzeba żeby się dobrze paliło.

 

Ja bym pomyślał nad Dolniakiem będzie lepsze palenie w nim. Np Defro Optima. Maja przeróbkę trzeba zrobić żeby był Dolniakiem ale potem się elegancko pali. ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.