Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy taki schemat podłaczenia pieca co jest wporządku?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Zawór czterodrożny ma 4 podłączenia, natomiast z przedstawionego przez Ciebie schematu wynika, że ma 5.

 

Pompę umieść za zaworem mieszającym w kierunku zasilania instalacji lub powrotu z niej. I wtedy zawór zwrotny ( proponuję klapowy ) ma w tym miejscu sens. Bojler ( zasobnik c.w.u. ) zamontuj przed zaworem mieszającym równolegle do kotła; prawdopodobnie może być niezbędna druga pompa ładująca ten zasobnik. Na schemacie brak jest naczynia wzbiorczego. Zawór bezpieczeństwa - jak najbardziej, maksymalnie 1,5 bar.

 

Pozdrawiam

Piotr

Opublikowano

Zbiornik przelewowy juz jest zamontowany na samym poddaszu. Poprawiona wersja proszę o sugestie co dalej zmienić.

-piec będzie Kosztrzewa Warmet Ceramik 200

-grupa miszajaco-pompujaca grundfos

 

beztytuutr1.jpg

  • Zgadzam się 2
Opublikowano

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie takiego schematu...

Jaka w tym przypadku jest różnica czy zastosujemy mieszacz trój czy czwór drożny?

Czy jeśli podłączymy pompę na powrocie do kotła to jest konieczna druga pompa do CWu.

Jak do takiego schematu podłączyć pion do naczynia wzbiorczego?

 

Z góry dzięki za pomoc

 

Pozdrawiam

Chmielu

Opublikowano

Do końca niewiemale wydaje mi się, że w przypadku zaworu 3d powrót omija zawór i zimna lub ciepła woda trafia do pieca gdzie jest ogrzana. W przypadku zaworu 4d wracająca woda jak jest wystarczajaco ciepła miesza się z wodą zasilania ciepłą i wraca zpowrotem aby się ochłodzić, nie idzie bez potzreba znowu do pieca.

 

Taka jest moja teoria i tak ja to widzę, ale ja się nie znam.

Opublikowano

Jeszcze jedno pytanie. Dlaczego zasilacie c.w.u. powinno być przed zaworem mieszającym, a nie za?

Jakby było za można wtedy wykozystać jedną pompę do napędziania c.o. i c.w.u. Jakbku na wyjściu pompy dał "czwórnik"

 

 

 

beztytuu1dt4.jpg

Opublikowano

Uważm że pobór wody ciepłej dlatego powinien być przed zaworem czwórdrożnym gdyż zawórę czwórdrożnym możemy np. ustawić na kaloryfery 40 stopni a na piecu 55 stopni i w tedy jest możliwość tymi 55 stopniami ogrzewać wodę w bojlerze tak mam zrobione u siebie ale jestem początkujący i dopiero testuję swój nowy piec.

Opublikowano

Właśnie z tego względu włączenie cwu za zaworem 4d jest niedobre. Żeby ogrzać wodę do 50 stopni trzeba minimum 50 stopni do bojlera doprowadzić. 50 stopni na kaloryferze to już dość dużo a zawór 4d służy m.in. do tego, żeby na kaloryfery szła bardziej "rozsądna" temperatura.

Opublikowano

Mówicie, że 50stopni ma grzejniku to duzo? Na starym piecy i starych żeliwnych grzejnikach, żeby było czuć ciepło woda na powrocie miała u mnie więcej niż 60stopni, a przy większych mrozach powyżej 70 na powrocie i 85 na piecu.

Opublikowano

U mnie 50 stopni na zasilaniu = gorący kaloryfer. Grzejniki żeliwne, piec z podajnikiem, dom nieocieplony. Jak ustawiam na sterowniku zaw 4d 60 stopni to już wystarcza nawet w siarczyste mrozy. Faktycznie gdy był stary piec (bez zaworu 4d) to palone było na 70 i więcej, ale wtedy było to palenie nieciągłe. Teraz może wystarcza mniej bo palę w trybie ciągłym.

 

Pozdrawiam

Marcin

Opublikowano

co do schematu z postu 4. bardzo mnie interesuje takie rozwiązanie, gdyż u siebie chcę przerabiać instalację. Na piecu by dogrzać dom mam w granicach 40 st. C. w związku z tym chce podnieść temp. spalania by zarazem mocniej dogrzewać bolier. W moich stronach panowie hydraulicy są raczej ortodoksyjni w swoich poglądach i każą mi wstawiać jedynie zawór. Bardzo proszę o rozwinięcie tematu przez osoby mające doświadczenie w tym temacie

Opublikowano

Mój fachowiec w tym roku montował kotłownie i nie zrobił zaworu 4D.

Dlatego też chciałbym wiedzieć czy schemat pokazany tutaj jako drugiu poprawiony jest ok bo zdecydowałem że przerabiam kotłownie po tym co napisał Marcin

 

ps.

Czy zawór bezpieczeństwa jest tutaj dobrze narysowany ?

Opublikowano

Jaka jest różnica jak chciałbym zastosować pompę na powrocie? Co to zmienia i jakie są tego wady, zalety? Rozumiem, że na powrocie należy zachować taki sam schemat podłaczenia jak na zasilaniu?

Opublikowano

Z tego co czytałem zaletą jest praca pompy przy niższej temperaturze medium, a także wyższa "odporność" tak zamontowanej pompy na przypadki losowe typu zagotowanie wody w piecu.

Opublikowano

Witam

Zakładając pompę ładującą dla CO na powrocie jesteś raczej skazany na drugą pompę dla CWU. Przy konfiguracji pompa na zasilaniu CO za 4d może okazać się że układ będzie pracował na jednej pompie. Zależność wynikająca ze średnicy rur, oporów, odległości, temperatur ..... Pozdrawiam

Opublikowano
Witam

Zakładając pompę ładującą dla CO na powrocie jesteś raczej skazany na drugą pompę dla CWU. Przy konfiguracji pompa na zasilaniu CO za 4d może okazać się że układ będzie pracował na jednej pompie. Zależność wynikająca ze średnicy rur, oporów, odległości, temperatur ..... Pozdrawiam

 

Druga pompa może być dobrym pomysłem na odciecie c.w.u od c.o. Jak dam pompe i jej nie właczę to cwu nie bedzie się grzało. Wystraczy programator pradowy który będzie mi właczał pompę co jakiś czas. Powiedzmy rozpalam w piecu o 8 rano, załączam programator żeby włączył pompę c.wu. za godine na 3 godziny, a potem co godzine na 30minut i wyłaczał się o 20stej.

Opublikowano

W takim układzie chyba jednak lepiej uzależnić włączanie pompy od temperatury.

Opublikowano

Zgadzam się z Marcinem,

 

u mnie działa na dwóch najprostszych termostatach: jeden mierzy temperaturę w zbiorniku i jak spadnie poniżej ustawionej temperatury to załacza obwód pompy, drugi na wyjściu z kotła - rozłacza obwód pompy jeżeli temperatura na kotle spadnie poniżej zadanej. Ten drugi słuzy generalnie do tego, żeby nie ładować do zbiornika zimniej wody przy wygaszonym kotle, a tym samym wychładzać dodatkowo zbiornika. Można to zrobić na sterowniku różnicowym, ale koszt takowego >200pln, a dwa termostaty to ok. 140 pln.

Opublikowano

Ja niestety w zbiorniku nie mam termometru więc nie mam pojęcia jaka jest temperatura wody. Jedynie co mogę zrobić to albo termostat na wylocie, albo różnica między wlotem a powrotem.

Opublikowano

Jeżeli bojler jest z wężownicą (a nie dwupłaszczowy np) jego temperaturę możesz mierzyć "przylgowo" - taka dokładność chyba wystarczy.

Opublikowano

Witam, chcę sie podłączyć do tematu poprawności instalacji przedstawionej na schemacie. Mam podobną i podłączam bojlerek c.w.u, czy pomiędzy dwoma punktami (podłączenie ciepłej wody na rurze zaraz na wyjściu z pieca, a podłączeniem tej samej rury do bojlera) musi być zachowany spadek?

 

Taka sama sytuacja na rurze powrotnej

Jeśli mają być te spadki czym grozi ich niewykonanie?

 

Instalacja chyba najprostsza z możliwych, bez zaworu 4D, tylko pompa obiegowa na powrocie (zasileniu) pieca, wiec instalacja w zasadzie grawitacyjna, piec tzw: śmieciuch, połyka wszystko ;)

 

Pytania może trywialne, ale będę wdzięczny za odpowiedź

 

Pozdrawiam

Bogdan

Opublikowano

Witam!

 

dostosowałem rysunek do swojego projektu instalacji którą właśnie wykonuję.

 

czy zastosowanie rur 25 wystarczy aby do bojlera był obieg grawitacyjny? bez pompy?

 

proszę o wskazówki i wszelkie poprawki

 

cd0640ce5aa850f7.jpg

Opublikowano

Nie masz króćca od cyrkulacji? - ja nie nie robiłem cyrkulacji więc wykorzystałem kruciec na wstawienie termostatu. Jak masz cyrkulację, to spokojnie możesz mierzyć temperaturę na wyjściu. ale jeżeli ani jedno ani drugie... to może być problem z funkcjonalnością takiego sterowania.

Opublikowano

Witam wszystkich forumowiczów. ;) Jestem nowym użytkownikiem i właśnie zajmuję się przeróbką instalacji u siebie w domku. Mam podobny problem który jest zaznaczony w poście. Czytałem wiele opinii na temat zaworów 4d jak również połączeń prostych układów tzn. kocioł z zasobnikiem i sterownikiem (w tym sterowanie C.W.U.) + zasobnik C.W.U ("bojler") + grzejniki panelowe. Jestem zwolennikiem umieszczenia pompy obiegowej na powrocie układu ( praca w niższej temp.), jedynie zastanawiam się dlaczego pompa obiegowa C.O. w układzie z zaworem 4d jest umieszczana za zaworem patrząc od strony pieca a nie przed tak jak na rys poniżej. Chciałbym dowiedzieć się czy jest jakieś uzasadnienie takiego jej położenia. Wg. mnie w skrajnej pozycji zaworu 4d -90 stopni, nie ma to znaczenia, ale w drugiej skrajnej 4d-0 stopni, pompa będzie przetłaczać zimną wodę przez kaloryfery, a woda w piecu pozostanie w bezruchu i jej temperatura będzie coraz wyższa ograniczona automatyką pieca. Chodzi mi o to że czujnik jest zazwyczaj umieszczony na wyjściu pieca, a sterowana za pomocą jego wskazań pompa w niejako osobnym układzie (przy pozycji zaworu 4d-0 stopni). Może się mylę, nie mniej proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam.

 

post-2993-1222363230_thumb.gif

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.