Skocz do zawartości

Jarek555

Nowy Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Jarek555

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam. Przy odpowiednio dobranych przekrojach rur i podłączeniu grzejników jak na rysunku poniżej, uzyskasz taką samą temperaturę na wszystkich grzejnikach. PZDR.
  2. Witam. Też przerabiam aktualnie kotłownię i mam u siebie kilka wątpliwości. Jednak co do Twoich pytań to uważam, że umiejscowienie poszczególnych elementów układu w przypadku instalowania pompy to prawie dowolność. Gorzej się sprawa ma gdy nie ma prądu i chciało by się uzyskać obieg grawitacyjny. I wtedy przydał by się również zawór różnicowy. A no i co do pompy, to w większości z którymi się spotkałem jest wymóg, żeby jej wirnik znajdował sie w pozycji poziomej ( 4 pozycje na 6 możliwych pomijając ukośne). Jeśli chodzi o pozostałe elementy, to wypadało by zainstalować przed pompą filterek, no i odpowietrzniki w miejscach gdzie można by się spodziewać odcinków zapowietrzonych. Większość zaworów kulowych montuje się dla własnej wygody, aby np.: wymienić bądź naprawić jakąś część instalacji bez spuszczania wody, czy chociażby wyczyścić filterek. Oczywiście jest to tylko kilka dość ogólnikowych stwierdzeń, bo do bardziej konkretnej wypowiedzi potrzebne są pewne dane i parametry tj. chociażby: moc pieca, rodzaj i wielkość instalacji, średnice rur, itd. PZDR. ;)
  3. Witam wszystkich forumowiczów. ;) Jestem nowym użytkownikiem i właśnie zajmuję się przeróbką instalacji u siebie w domku. Mam podobny problem który jest zaznaczony w poście. Czytałem wiele opinii na temat zaworów 4d jak również połączeń prostych układów tzn. kocioł z zasobnikiem i sterownikiem (w tym sterowanie C.W.U.) + zasobnik C.W.U ("bojler") + grzejniki panelowe. Jestem zwolennikiem umieszczenia pompy obiegowej na powrocie układu ( praca w niższej temp.), jedynie zastanawiam się dlaczego pompa obiegowa C.O. w układzie z zaworem 4d jest umieszczana za zaworem patrząc od strony pieca a nie przed tak jak na rys poniżej. Chciałbym dowiedzieć się czy jest jakieś uzasadnienie takiego jej położenia. Wg. mnie w skrajnej pozycji zaworu 4d -90 stopni, nie ma to znaczenia, ale w drugiej skrajnej 4d-0 stopni, pompa będzie przetłaczać zimną wodę przez kaloryfery, a woda w piecu pozostanie w bezruchu i jej temperatura będzie coraz wyższa ograniczona automatyką pieca. Chodzi mi o to że czujnik jest zazwyczaj umieszczony na wyjściu pieca, a sterowana za pomocą jego wskazań pompa w niejako osobnym układzie (przy pozycji zaworu 4d-0 stopni). Może się mylę, nie mniej proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.