Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Karo Duo / Taurus Gaur 18,5Kw


barkley1

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z prośbą, aby użytkownicy w/w kotła podpowiedzieli ustawienia na tryb jesienno/zimowy. Obenie mamy średnio temp w dzień +10st, noc -3st.

Najbardziej interesuje mnie jakie macie ustawione te parametry:

- Temp CO ?

- Czas podawania ?

- Przerwa podtrzymania ?

- Opóźnienie załaczenia podajnika ?

- Opóźnienie wyłączenie podajnika ?

- Jaki opał (miał l/ ekogroszek/ jaret) ?

 

Może ja zacznę od siebie i podam swoje ustawienia:

 

- Temp CO - 55st

- Czas podawania - 10sek

- Przerwa podtrzymania - 15 minut

- Opóźnienie załaczenia podajnika - 45 sekund

- Opóźnienie wyłączenie podajnika - 45 sekund

- Jaki opał (miał l/ ekogroszek/ jaret) - Miał 25Mj

 

Główny mój problem to dobór odpowiednio parametrów w podtrzymaniu. Może ktoś znający się podpowie jak to powinno się dobierać aby mieć jak najlepsze efekty w spalaniu

 

Będe wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie napisaleś nic o przerwie podawania a to ważne.

Moje ustawienia:

dmuchawa: 15%

przerwa podawania: 2,15 min.

pozycjonowanie tłoka- odpada czas podawania w Twoim przypadku

przerwa podawania: coś około 40 min.

opał: aktualnie ekogroszek- Pieklorz- wartości nie pamiętam

Temp. na zaworach=w domu 22st.

4D- minimalnie otwarty. 1 lub 5 zależy jak kto patrzy

Kocioł mam mocno przewymiarowany stąd niewielkie otwarcie 4D.

Obecnie spalnie worek 25kg. wystarcza na 1,5 doby.

CWU wyłączone bo jeszcze nie mieszkam.

To chyba wszystko. Jeśli masz pytania to pisz.

Napisz koniecznie jaki masz sterownik.

Pozdrawiam Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się z prośbą, aby użytkownicy w/w kotła podpowiedzieli ustawienia na tryb jesienno/zimowy. Obenie mamy średnio temp w dzień +10st, noc -3st.

Najbardziej interesuje mnie jakie macie ustawione te parametry:

- Temp CO ?

- Czas podawania ?

- Przerwa podtrzymania ?

- Opóźnienie załaczenia podajnika ?

- Opóźnienie wyłączenie podajnika ?

- Jaki opał (miał l/ ekogroszek/ jaret) ?

 

Może ja zacznę od siebie i podam swoje ustawienia:

 

- Temp CO - 55st

- Czas podawania - 10sek

- Przerwa podtrzymania - 15 minut

- Opóźnienie załaczenia podajnika - 45 sekund

- Opóźnienie wyłączenie podajnika - 45 sekund

- Jaki opał (miał l/ ekogroszek/ jaret) - Miał 25Mj

 

Główny mój problem to dobór odpowiednio parametrów w podtrzymaniu. Może ktoś znający się podpowie jak to powinno się dobierać aby mieć jak najlepsze efekty w spalaniu

 

Będe wdzięczny :)

 

Uzupełniam:

- Czas Podania 2 min.

- Dmuchawa 10%

- Sterownik ST-40

- Zawód 4D - otwarty na 60%

 

U mnie nie ma szans żeby otworzyć zawór na 1 czyli na minimum. Wtedy było by zimno jak nie wiem.

Masz 40 min czas przerwy WOW ! Chciałbym tak mieć a miał mam dobry gatunkowo 25MJ, kupowany w kopalni. Więc nie ma ściemy z opałem.

Nadal nie wiem jak robić, żeby podczas przerwy w podtrzymaniu (mam 15 minut ustawione) nie wywalało w komin ciepło?! Wtedy spada mi na kotle temp. o jakieś 3 stopnie po podaniu dawki paliwa w podtrzymaniu. Może ktoś napisze jak tu ustawić .....

Edytowane przez barkley1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji to chciałem zapytać o moje zużycie. Czy to dużo czy w normie. Dom 128 m2, ściana porotherm 30+15 styro, strop ocieplony wełna 20cm. Alternatywa w trybie ręcznym: drewno+węgiel orzech jest kusząca ale komfort automatu jest bezcenny. A moja wada, ciągłe szukanie dziury w całym czyli przeliczanie. Pozdrawiam. Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia:

CO - 53'C

dmuchawa: 4 - 5( 40% - 50%)

przerwa podawania: 3,30 min.

pozycjonowanie tłoka

przerwa podtrzymania: 40 min.

opał: miał KHW 31,2 - 22Mj ( b.drobny)

Temp. na zaworach=w domu 22st.

Skrobanie palnika raz na dobę ponieważ tworzy się nagar i niedopala miału.

Po skrobaniu pali się ok....do następnego skrobania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego kilka "porad" odnośnie ustawienia kotła

Mam kocioł taurus guar duo 18,5kw

palę miałem rosyjskim kaloryczność okolo 24 MJ miał jest odsiewem po

ekogroszku robionym z kruszenia grubszego węgla.

 

Jak zabrać się za ustawienia

1. Gdy dmuchawa się wyłączy otwórz drzwiczki i zobacz jaki jest poziom nawęglenia

komory spalania przy temp. dzień 10st noc jakiś minus wystarczy jak nawęglisz około 50%

komory spalania (pochylni)

aby to uzyskać trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości.

Moje uwagi to dmuchawa dla miału nie szybciej jak 10%

ja pracuje na 5% węgiel sie nie spieka popiół spada swobodnie do wyczyski

nie tworzą sie górki z popiołu i spieków.

Czas podawania reguluj tak aby poziom nawęglenia uzyskać tak jak wyżej 50%

tak właśnie modulujesz moc kotła.

U mnie czas przerwy podawania ustawiam na około 1.30 minuta (zależy od jakości miału i szybkości wentylatora.)

nadmuch 5% im szybszy nadmuch tym szybciel spalasz węgiel musisz częściej

wtedy je podać, generujesz przy tym wyższe straty wychładzanie kotła poprzez masy nie spalonego tlenu

niestety ogrzewasz powietrze a ciepło nie zdążą potem odebrać wymienniki, i cała radość ze spalania

paliwa pójdzie w komin. zaśmiecasz tym samym wymienniki pogarszając sprawność.

czyść codziennie kociołek jeśli możesz szybko się zaśmieca przy spalaniu miału.

wyreguluj również klape wlotowa zasłaniającą wentylator ustawiłem u siebie okolo 20% otwarcia to wystarcza przy 5% nadmuchu

sprawdź czy napewno zamyka się klapka wyjściowa gdy skończy pracować wentylator. jest wewnątrz za wentylatorem zamykana grawitacyjnie.

włącz w ustawieniach serwisowych pozycjonowanie tłoka to gwarantuje ci ze zawsze podasz

taka samą ilośc paliwa.

temperatura c.o 60 st

mam zawór 4D z siłownikiem i sterownikiem ustawionym na 48 st temp powrotu

pompka pracuje na 1 biegu to wystarczy aby na odbiór około 12 KW energii

w układzie zamkniętym

w trybie letnim miałem ustawiony w trybie serwisowym czas przerwy (postoju) na 90 minut

a czas opóźnienie wyłączenia wentylatora na 60 sek to gwarantowało że gdy nie było odbioru cwu

kocioł nie gasł a w czasie przedmuchu rozpalił sie wystarczająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego kilka "porad" odnośnie ustawienia kotła

Mam kocioł taurus guar duo 18,5kw

palę miałem rosyjskim kaloryczność okolo 24 MJ miał jest odsiewem po

ekogroszku robionym z kruszenia grubszego węgla.

 

Jak zabrać się za ustawienia

1. Gdy dmuchawa się wyłączy otwórz drzwiczki i zobacz jaki jest poziom nawęglenia

komory spalania przy temp. dzień 10st noc jakiś minus wystarczy jak nawęglisz około 50%

komory spalania (pochylni)

aby to uzyskać trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości.

Moje uwagi to dmuchawa dla miału nie szybciej jak 10%

ja pracuje na 5% węgiel sie nie spieka popiół spada swobodnie do wyczyski

nie tworzą sie górki z popiołu i spieków.

Czas podawania reguluj tak aby poziom nawęglenia uzyskać tak jak wyżej 50%

tak właśnie modulujesz moc kotła.

U mnie czas przerwy podawania ustawiam na około 1.30 minuta (zależy od jakości miału i szybkości wentylatora.)

nadmuch 5% im szybszy nadmuch tym szybciel spalasz węgiel musisz częściej

wtedy je podać, generujesz przy tym wyższe straty wychładzanie kotła poprzez masy nie spalonego tlenu

niestety ogrzewasz powietrze a ciepło nie zdążą potem odebrać wymienniki, i cała radość ze spalania

paliwa pójdzie w komin. zaśmiecasz tym samym wymienniki pogarszając sprawność.

 

kilka nieścisłości się wdało w poradę :P

 

moc regulujesz ilością podanego opału na palnik. Zważ sobie jedną dawkę, policz ile takich dawek przypada na godzinę pracy i będzie wiadomo jakiej mocy się spodziewać

 

 

nadmuchem regulujesz intensywność - szybkość spalania opału, im więcej podajesz w jednostce czasu tym więcej musisz dmuchać

 

procentowym nawęgleniem palnika sterujesz poziomem nadmiarowego powietrza, w praktyce by mieć na przyzwoitym poziomie nadmiar tlenu, palnik musi być nawęglony CAŁY! 50% nawęglenia to co najmniej 20% strata kominowa i tlen w okolicach 15-18%

 

rezygnując z dłuższych postojów w potrzymaniu, minimalizujesz stratę niepełnego spalania (nadmiar CO w spalinach) i produkcję sadzy.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc regulujesz ilością podanego opału na palnik. Zważ sobie jedną dawkę, policz ile takich dawek przypada na godzinę pracy i będzie wiadomo jakiej mocy się spodziewać

 

właśnie podaje tyle ile potrzebuje wykorzystać, podanie większej ilości powoduje "rozbieganie się kotła" co i tak jest normalne w tym modelu dlatego że pan nie rozgarnięty programista

wymyślił sobie że jak kocioł osiągnie temp. zadaną to włączy sobie procedurę podtrzymania kotła czyli czas podawanie + czas przedmuchu i pojechało z temp a procedura podtrzymania ma wystartować dopiero po zadanym czasie

im bardziej nawęglisz podajnik tym bardziej rozbiegnie się temperatura kotła i to jest praktyka nie teoria przy nawęglaniu 100% podajnika temperatura rozbiega się nawet o 15-20 st i właśnie tutaj wytwarza się sadza dużo węgla rozpalonego i praktycznie brak tlenu (sadza pewna jak rachunki za prąd) strata. A gdy temp spadnie automatyka poradzi sobie z tym.

 

rezygnując z dłuższych postojów w potrzymaniu, minimalizujesz stratę niepełnego spalania (nadmiar CO w spalinach) i produkcję sadzy.

 

i tu kolego nie masz chyba się mylisz jeśli nie ma odbioru energii to po co produkować straty węgiel przysypany popiołem zatrzymuje temperaturę po włączeniu wentyla zamrożony proces spalania zostaje wzbudzony

(prehistoria jak zatrzymać ogień) dostarczamy tlen i reaktywujemy proces spalania (z mojego doświadczenia wynika że nawet po zaniku energii 4 godz. kocioł się rozpala prehistoria trwa to dłużej niż zwykle ale wstaje)

 

nadmuchem regulujesz intensywność - szybkość spalania opału, im więcej podajesz w jednostce czasu tym więcej musisz dmuchać

no i znowu chemia się kłania intensywność tak ale nadmiar wprowadzonego powietrza powoduje straty jeśli wprowadzamy o 30 % więcej powietrza o ile wzrosną straty spalania?

ktoś potrafi to policzyć.

w kotle zauważyłem zależność że po włączeniu trybu grzania temp spada o 1, 2 st. i tu jest zagadka co powoduje spadek powietrze czy odbiór ciepła ja stawiam na powietrze bo po x czasie postoju włącza się wentyl i zanim zacznie

się proces prawidłowego spalania nadmiar zimnego powietrza schładza kocioł bo spalanie jeszcze się nie zaczeło (coś za coś dobrze odbieramy energię ale i dobrze ją tracimy na wymienniku)

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

w kotle zauważyłem zależność że po włączeniu trybu grzania temp spada o 1, 2 st. i tu jest zagadka co powoduje spadek powietrze czy odbiór ciepła ja stawiam na powietrze bo po x czasie postoju włącza się wentyl i zanim zacznie

się proces prawidłowego spalania nadmiar zimnego powietrza schładza kocioł bo spalanie jeszcze się nie zaczeło (coś za coś dobrze odbieramy energię ale i dobrze ją tracimy na wymienniku)

Troszkę tu przekombinowałeś na prostej drodze.

Zrób takie doświadczenie:

1. Zmierz czas w jakim temp. spada o te 2 stopnie po wznowieniu palenia.

2. Przy następnym podtrzymaniu zmniejsz temp. zadaną o 10K.

3. Zmierz czas w jakim temp. spada o 2 stopnie od momentu, w którym załączyłby się podajnik gdybyś nie zmniejszył zadanej.

4. Porównaj oba czasy i wyciągnij wnioski.

 

Oczywiście odbiór ciepła w czasie eksperymentu musi być podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia:

CO - 53'C

dmuchawa: 4 - 5( 40% - 50%)

przerwa podawania: 3,30 min.

pozycjonowanie tłoka

przerwa podtrzymania: 40 min.

opał: miał KHW 31,2 - 22Mj ( b.drobny)

Temp. na zaworach=w domu 22st.

Skrobanie palnika raz na dobę ponieważ tworzy się nagar i niedopala miału.

Po skrobaniu pali się ok....do następnego skrobania.

 

Nikt z kolegów nie napisał na ile ma ustawione te parametry w podtrzymaniu?

- Opóźnienie załaczenia podajnika ???

- Opóźnienie wyłączenie podajnika ???

W Trybie Letnim miałem je oba na 60sek i kocioł nie gasł. Ale zastanawiam się jak je teraz ustawić, bo one są w menu serwisowym.... Może ktoś coś podpowie.... Czy one są ważne do procesu spalania ....

 

P.S. Ja mam miał 25MJ i 15/20 minut przerwy podtrzymania przy obecnych temperaturach mi wytrzymuje kocioł w podtrzymaniu. Jak osiągnąć 40 minut.... tego nie wiem.....

Arthek pytanie do Ciebie o tą przerwe podtrzymania. Czy masz tak ustawione, że kocioł włącza Ci się co 40 minut po spadku temp. CO o 2 stopnie w stosunku do zadanej i znowu kocioł stoi 40 minut i cykl się powtarza? Czy w czasie postoju (tych 40 minut) masz jakieś przedmuchy z podaniem opału ustawione? Bo wówczas chyba mają znaczenie te parametry, które podałem wyżej:

- Opóźnienie załaczenia podajnika ???

- Opóźnienie wyłączenie podajnika ???

Edytowane przez barkley1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę tu przekombinowałeś na prostej drodze.

Zrób takie doświadczenie:

1. Zmierz czas w jakim temp. spada o te 2 stopnie po wznowieniu palenia.

2. Przy następnym podtrzymaniu zmniejsz temp. zadaną o 10K.

3. Zmierz czas w jakim temp. spada o 2 stopnie od momentu, w którym załączyłby się podajnik gdybyś nie zmniejszył zadanej.

4. Porównaj oba czasy i wyciągnij wnioski.

 

Oczywiście odbiór ciepła w czasie eksperymentu musi być podobny.

 

Jak kocioł pracował w trybie letnim taki sam efekt występował.

być może przy krótkich postojach nie działo by się tak

 

W tym urządzeniu jest jeszcze inny problem czujnik temperatury znajduje się w takim

miejscu że czujnik ma dużą bezwładność skąd takie wnioski

a mianowicie mam sterownik 4D i mierzę temp wody zaraz przy wyjściu z kotła czujnik okręcony taśmą i dodatkowo ocieplony

wskazania w czasie pracy: wzrost i spadek temperatury szybciej pokazuje gdy jest dłuższy czas że stabilizuje się temperatura

to wskazania są takie same.

Między innymi stąd rozbieganie się kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż, każdy uważa po swojemu, w końcu demokrację mamy ;)

 

Pozdrawiam

Hehe tylko na tym forum o demokracje nam nie chodzi tylko o efektywne

wykorzystanie urządzeń i umiejętność korzystania z nich,

a co do poglądów i moich teorii jak słusznie kolega wyraził wcale nie muszę mieć racji

 

Pozdrawiam serdecznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł pracował w trybie letnim taki sam efekt występował.

być może przy krótkich postojach nie działo by się tak

 

W tym urządzeniu jest jeszcze inny problem czujnik temperatury znajduje się w takim

miejscu że czujnik ma dużą bezwładność skąd takie wnioski

a mianowicie mam sterownik 4D i mierzę temp wody zaraz przy wyjściu z kotła czujnik okręcony taśmą i dodatkowo ocieplony

wskazania w czasie pracy: wzrost i spadek temperatury szybciej pokazuje gdy jest dłuższy czas że stabilizuje się temperatura

to wskazania są takie same.

Między innymi stąd rozbieganie się kotła

W każdym razie chodzi o to, że nie ma co snuć teorii o wychładzaniu ścianek przez (cieplejsze przecież!) spaliny, tylko temp. na zawsze spada dalej po wznowieniu pracy (albo i bez) w swoim tempie. Tak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia:

CO - 53'C

dmuchawa: 4 - 5( 40% - 50%)

przerwa podawania: 3,30 min.

pozycjonowanie tłoka

przerwa podtrzymania: 40 min.

opał: miał KHW 31,2 - 22Mj ( b.drobny)

Temp. na zaworach=w domu 22st.

Skrobanie palnika raz na dobę ponieważ tworzy się nagar i niedopala miału.

Po skrobaniu pali się ok....do następnego skrobania.

Co masz na myśli pisząc "Skrobanie palnika raz na dobę ponieważ tworzy się nagar i niedopala miału" bo jeśli chodzi o ten wzgórek przed palnikiem to ja go w zeszłym sezonie likwidowałem raz, a w tym jeszcze nic nie robiłem i nie wiem czy w ogóle jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

Witam wszystkich użytkowników kotła Taurus Guar proszę o info podsumujące na temat tego kotła jestem przed wyborem kotła do domu 180m.kw. czy 18,5 kW wystarczy. chce palić w tym kotle zrębkami trocinami z miałem czy ktoś takie rozwiązanie testował??? Jak spalanie co do rusztu zastępczego????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18,5 KW spokojnie wystarczy na 180m2 pow użytkowej.

Sam mieszkam w 200m2 nieocieplonego, piętrowego "gierka" ze szlakowca i mam Gaura 25KW i wiem ,że jest za duży.Cztery lata temu miałem ten sam dylemat 18,5kW czy 25KW ?.Podpowiedziano mi wtedy żebym brał 25kW , czego dziś żałuję.

Paliłem miałem wymieszanym z trocinami i nie polecam.

Raz ,że trzeba taką mieszankę dokładnie wymieszać co jest pracochłonne i brudzące to jeszcze potrafi się zawieszać w zbiorniku na opał, przez co kocioł lubi wtedy wygasać.

Jeśłi kupujesz Gaura to przedewszystkim miał lub ewentualnie groszek.

Poza tym kupując ten kocioł nie licz na to ,że raz go ustawisz i tylko będziesz zasypywał opał i wybierał popiół.Nic z tych rzeczy.

Kocioł do porawnej pracy ( w miarę efektywnego i czystego spalania) wymaga mniejsyzch lub większych ale ciągłych korekt ustawień w szczególności od zapotrzebowania na ciepło ( temp.zewnętrzne) lub rodzaj lub wielkośc sortu opału.

Załadunek paliwa w sezonie (mrozy) średnio co 2-dni, wyrzucanie popiołu co 2 dni lub nawet codzień czy podłej jakości miale, czyszczenie z sadzy wymiennika co 3-4 dni max.

Trzeba się przy nim trochę urobić i pobrudzić , ale i tak jest lepszy od typowego zasypowca.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem go u producenta w Gierałtowicach ( własny transport) .

Z awarii po 4-rech sezonach :

- wymiana sterownika ( gwarancja)

- wymiana wkładu szamotowego paleniska

- wymiana płytki palnika ( z otworami nadmuchowymi)

- przed tym sezonem konieczna będzie wymiana skorodowanego tłoka.

Nie kupiłbym go ponownie.

Wymaga częstej obsługi ( ciagła korekta ustawień sterownika, częste czyszczenie wymiennika , palnika i dmuchawy, mały zasobnik na opał)

Zalety, to tani opał : miał.

Kolejnym razem wybrałbym kocioł z palnikiem brucera spalającego miał ze sterownikiem adaptacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.