
Silton
Forumowicz-
Postów
53 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez Silton
-
W domu będzie do pomocy koza + klimatyzacja z pompą ciepła. Z tego tytułu wolę dobrać kocioł do zapotrzebowania jakie będzie już po ociepleniu. Funkcja palenia drewnem potrzeba bo mam dostęp do taniego drewna + zabezpieczenie jak by w przyszłości ceny pelletu stały się zbyt duże. Mam też materiały na bufor kombinowany 1200L który będzie wpięty w instalację. Sam kocioł zgazowujący odpada bo w zimę musiał bym kogoś organizować do jego obsługi przy wyjazdach. Kotłownia z wejściem zewnetrzym doklejona do domu. Kocioł pellet, ekogroszek odpada ze względu na ETS2 który wejdzie za 1,5 roku. @Pieklorz @pospisz Nie mogę edytować poprzedniego posta albo nie potrafię.
-
Witam. Poszukuję kotła pelletowego z opcją palenia drewnem. Do ogrzania 80m² nieocieplonego domu. W przyszłości będzie termomodernizacja. Zapotrzebowanie według cieplo.app to 10kW, 19 tys. kWh a po ociepleniu 10cm styropianem będzie 5kW i 9 tys. kWh. 37m² podłogówki i 43m² grzejników.
-
Gdzie umieścić pompy i zawory w instalacji C.O i C.W.U? Poprawność układu
Silton odpowiedział(a) na siambi temat w Instalacje CO i CWU
W małych instalacjach osobiście uważam że nie ma co kombinować z wieloma pompami z zaworem trój lub czterodrożnym. Ochronę powrotu kotła można zrealizować poprzez powrót z bojlera. Obejdzie się bez zaworów i drugiej pompy. Koszty mniejsze. Tryb letni w instalacji uruchamia się zaworem zakręcając zasilanie na grzejniki. -
Ogrzewanie grzejnikowe próba podłączenia dodatkowo podłogówki
Silton odpowiedział(a) na Wochu03 temat w Instalacje CO i CWU
Do małych podłogówek używa się zaworu RTL. Przydały by się zdjęcia lub rysunek co chcesz stworzyć bo ja nie potrafię sobie tego wyobrazić. -
Na górnym wyjściu z kotła tam gdzie obecnie jest kolano powinie być trójnik. Pod górne wyjście z trójnika podpinasz naczynie wzbiorcze rurą metalową nie mniejszą niż 1'' lub miedź 28mm ta rura będzie się nazywać rurą bezpieczeństwa. Będzie ona spełniała rolę oprowadzenia pary w przypadku zagotowania się wody jak i będzie doskonałym odpowietrznikiem. W obecnej konfiguracji przy zagotowaniu się wody ten biały wężyk się rozleci (temperatura pracy maksimum 90º) a osobą w kotłowni zostanie poparzona parą. Zaczął bym od prawidłowego wpięcia naczynia wzbiorczego i zakręcenia odpowietrzników które w niekorzystnych warunkach będą działały jako napowietrzacze!
-
Rozebrać i sprawdzić czy nie ma śmieci.
-
Z czystej ciekawości: jeśli znasz parametry budynku wypełnij prosty bilans energetyczny i wstaw link z wynikiem. Najlepiej jak byś bilans wypełnił dwa razy. Pierwsza wersja z podaniem parametrów dla ścian bez ocieplenia i starymi oknami. Druga wersja to stan obecny. Będzie bardzo ładnie widać o ile zmalało zapotrzebowanie budynku. Bilans jest całkowicie darmowy! Link: https://cieplo.app/start
-
Skutki są takie że rośnie rachunek za prąd. Z hydraulicznego punktu widzenia przy otwartym zaworze ta pompa nie istnieje bo mieli wodę tak jak pokazuje zielona strzałka. Czy jest włączona czy wyłączona do poprawy ogrzewania nie ma to żadnego wpływu. Chyba że są jakieś pomieszczenia które są zimne.
-
Jeśli pompa pracuje to zawór musi być zamknięty.
-
Jeśli masz zamiar modernizować centralne ogrzewanie to nie widzę sensu pakowania bufora. Wygeneruje to niepotrzebne koszty. Zwłaszcza że nie wiadomo co będzie zamontowane w przyszłości. Co ja bym zrobił: Po pierwsze jak wcześniej pisano zmniejszyć komorę spalania o połowę. W teorii moc kotła również spadnie o połowę. Kupujesz cegły szamotowe i przesypując drobnym popiołem układasz w kotle tylko tak żeby nie zatkać dopływu powietrza z wentylatora. Sam wentylator ustawić metodą prób i błędów na najniższe skuteczne obroty. Wentylator ma wspomagać a nie robić tornado w kotle. Druga sprawa to przy pomocy zaworu na powrocie przy kotle zmniejszyć przepływ przez instalację. Grzejniki będą się mniej nagrzewać. Przykładowo obecnie grzejniki masz rozgrzane całe to po przykręceniu zaworu będą się rozgrzewać do połowy. Kolejny aspekt to duży zawór przy pompie. W obecnej pozycji (otwarty) pompa tłoczy wodę tak jak zielona strzałka a woda do grzejników dochodzi grawitacyjnie (czerwona strzałka)
-
Jeśli masz wszystkie opisy prawidłowo wykonane to czujnik powrotu powinien być za zaworem ochrony powrotu w kierunku kotła.
-
Piec defro hydropell 10 kw problem z ciepla woda w bojlerze
Silton odpowiedział(a) na Kasia08 temat w Kotły pelletowe
Wstaw zdjęcia instalacji. -
Wejdź na stronę https://cieplo.app/start wypełnij jak najdokładniej i link z wynikiem wklej tutaj.
-
Posiadając kocioł z buforem mamy piękną pozycję do montażu grzałek elektrycznych. Na awarię jak znalazł. Dodatkowo bardzo łatwo dołożyć pompę ciepła. Nawet konfiguracja kocioł i grzałki dają już spore zabezpieczenie w przypadku awarii. Z pompą ciepła to już trzy źródła. Osoby które chcą się zabezpieczyć na maksimum mogą dorzucić kominek z płaczem i mocny UPS do obsługi pomp cyrkulacyjnych. Wtedy i prąd nie potrzebny. Dokupując jeszcze agregat pradotworczy... 🙃
- 4797 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Jamestem mocno zainteresowany zdjeciami. Bardzo mnie ciekawi jak zrealizowali oddymianie komory.
- 4797 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Wrzuć zdjęcia instalacji. Przyczyn jest klika: uszkodzona pompa, zatkany filtr, zapowietrzenie, niedrożność rury, zastany zawór zwrotny/róznicowy.
-
Nie widziałem kartuszy turystycznych na czysty propan. Albo to był czysty butan albo propan-butan.
- 4797 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Cena też wynika z czystości danego gazu. Rozcinałem kilka butli gazowych 11kg czy też turystycznych 2kg. Za czysto to tam nie było. Nie chciał bym żeby te śmieci trafiły do sprężarki.
- 4797 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Wyreguluj tak wentylator obrotami czy też przysloną żeby symulował ciąg grawitacyjny. Powietrza ma być odrobina. Z tego co piszesz wynika że wentylator bardzo mocno rozpala węgiel co w konsekwencji po wyłączeniu wentylatora powoduje gwałtowne zmniejszenie ilości powietrza. Skutkiem jest wlaśnie kiszenie się opału który jest bardzo mocno rozpalony ale brakuje mu tlenu. Konsekwencją zmniejszenia obrotów będzie wolniejsze rozgrzewanie kotła przy rozpalaniu ale stałopalność wzrośnie. Powinna spaść również temperatura spalin.
- 30 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- Palenie węglem
- dymienie
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Z tego co wiem to komin spalinowy nie powinien powinien być skierowany w dół. Cały czas powinien iść w górę. Łacznie z odcinkami poziomymi.
-
Nie napisałeś czy pompa od bojlera na pewno pracuje bo to ważne. Zawór bez pompy się nieotworzy. Patrząc po rysunku to instalacja nie jest dobrze wykonana. Brakuje zaworów zwrotnych na wyjściu z kominka i kotla. Dodatkowo droga do naczynia wzbiorczego od źródła ciepła nie powinna przechodzić poprzez elementy odcinające jak i ograniczające przepływ jakimi są u ciebie zawór 4drozny i pompa.
-
Rozgrzej w instalację i puknij kilka razy w zawór zwrotny bojlera bo może się skleił. Pompa od bojlera działa tzn. kręci się?
-
@ Tak. Musisz mieć dwa niezależne obiegi.
- 4797 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Kocioł w wersji z górnym zasypem 14kW. Na jaką długość ciąć drewno żeby się nie blokowalo? Kotła jeszcze nie mam.
- 4797 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
@pawlopawlo Miałem na myśli naprawdę trudne czasy gdzie trzeba by decydować czy kupić jedzenie lub opał. Mój śp. dziadek opowiadał że przez wiosnę, lato rowerem był wstanie przywieść kilka metrów drewna z lasu. Codzienna wycieczka i przywoził po wałek lub dwa. Więc jak widać da się to zrobić. A i chłop zdrowszy był po takich wycieczkach. Zrzyny i gałęziówka mają tą zaletę że nie trzeba ich rąbać. Więc jedną czynność do wykonania mamy mniej. Bardzo dużo ludzi nie weźmie tak drobnego drewna bo palą w kotłach górnego spalania gdzie takie paliwo znika w moment przez co kupują gruby opał. Kotły zagazowujące znowu wolą drobniejsze szczapy.
- 4797 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)