shogunzlasa
Stały forumowicz-
Postów
1816 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
28
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez shogunzlasa
-
Mam układ z małym buforem pod pellet, z racji, że wygrzewałem dom jechałem na wunglu, tą zimę pewnie też przytule ekogroch z PGG. Sterowanie SKZP do takiego układu leży i kwiczy. Układ dobija bufor po czym ustawienia palnika wymuszają dalszą pracę i wyłącza się dopiero ponad histereze zadanej PALNIKA - tylko że wtedy nie ma odbioru bo pompe kotłową odcina bo przecież bufor jest doładowany, a temp kotła leci w stronę wystrzelenia na orbitę. Przy ustawieniach pod pellet (zapalarka) jest to sprzęgnięte z wygaszaniem - tutaj nie (przy zapalarce wyłączonej)... Więc jak to mówisz sterownik może sobie szybować do nieba i wkurza mnie to niezmiernie. Brak mu ustawień pompy kotłowej bo raz priorytet ma ustawienie z bufora które przecież logiczne jest w dziale CWU (WTF?) a raz w dziale kotła jako pompa kotłowa. Dobrze, że ten sterownik mam dla siebie bo jakby mi to przyszło przez tel tłumaczyć to bym się załamał. Nie wiem co się wszyscy rzucili na te hieroglify. W argos pid mnie dopiero gościu uświadomił, że jakaś namalowana chmurka to zbiornik CWU. W techu ST48/480 dzwoni gość się pyta jak podnieść temp. bojlera - odpowiadasz - menu, temp. zadana bojlera. Weźmy niech się zapyta jak zmienia się ustawienia w SKZP dla pompy ładującej bufor - wejdź pan w kwadrat z bojlerem, tam na końcu jest bufor, ustaw temperatury, ale temp. wył. pompy to wejdź pan w ikone kotła, potem w 3 szczały, tam będą jeszcze te parametry... no ja p...e. W argos max wchodzisz do menu - chcesz zmienić coś z pompami - jest folder pompy, coś z dmuchawą - jest dmuchawa itp. Nowe techy z grafiką też się idzie dogadać. W SKZP skaczesz jak małpa po tych kwadratach - czasem coś jest przypisane tylko do 1 obiegu i nie ma tego do pozostałych 2 (jakby się nie dało ustawić regulatora i przypisać go do WYBRANEGO obiegu). Argos Pid Plus Pellet wygląda na tym polu całkiem nieźle - nie ma sterować 5 obiegami, od tego technix ma Maxa. Nie da się porównywać sterownika za pare stów z SKZP który jest ze 2 razy droższy. SKZP to i tak najlepsza cena / jakość plus rozwija się, pojawia się soft do sterowania źródeł zewnętrznych itp. ale dla zjadacza chleba z jednym 4-drożnym na instalkę się nie nadaje... Co do regulacji proporcjonalnej / dwustanowej - przy opcji obniżania pokojowej i tak nie ma większej różnicy - Jak dobrze ustawisz pogodówkę. W praktyce jak przywali słońcem to i tak regulacje biorą w łeb bo temp narasta mega szybko w pomieszczeniu, tak samo w drugą stronę - i tutaj np opcja wymuszenia trybu zimowego może działać 5 razy lepiej (przed zachodem słońca wymuś już grzanie) bo ster na podstawie pogodówki i pokojówki tego nie zrobi - w końcu ma już ciepło....
-
Ciekawe tylko czy tej zimy Panowie z Energetyki nie będą ganiać po domach i zmieniać bezpieczniki główne na 6-10A... Jak to 200 tys. pomp ciepła z ostatnich 3 lat odpali po pare kW grzałek to mamy połowę zapotrzebowania energetycznego całego kraju...
-
Wpadł mi w ręce Argos Pid Plus Pellet. Ogólnie jest dużo lepiej niż w wersji węglowej. Wnerwia mnie dalej brak wyjścia na obudowie pod termostat zwierny - pod technixa na 4 kable jest wyprowadzony. Jak na taki standard nie jest źle, a i pewnie cena nie zabija w stosunku do Argos Maxa. Skzp 05 mam osobiście i też tyłka nie urywa. Sterowanie pompą kotłową do d...y - bo część w opcjach kotła, część w opcjach bufora - gryzie się ta logika przez co u mnie nie wyłącza pompy mimo, że palnik ustawiony jest na STOP przez 23 godziny - ale pompa kotłowa do bufora chce non stop dobić bufor - mimo, że się tam nie pali... Wykresów 3 na krzyż i to max z 12h - w prostym talosie było 5 dni - mogłem podejrzeć jak wygląda odpał kotła na CWU, kiedy wygasło itp. Wbrew pozorom obsługa SKZP 05 nie jest intuicyjna - tutaj wiedzie prym Argos Max - z pogrupowanym menu. Argos Pid Plus Pellet też daje rade bo można w kodowym pogrzebać w miarę w jednym miejscu. Do tego niezłe opisy. Wszystko ma zady i walety. @Pieklorz - jak uruchomić te awaryjne tryby w przypadku awarii? Są tam gdzieś ustawienia dopalania?
-
A jest w stanie wtedy wyprodukować chociaż tyle ciepła? 😄 Tzn 1:1?
-
Pytanko do posiadaczy Hajera przodowego. Ile wynosi max pobór prądu tej pompy bez grzałek? Chodzi mi o to że mamy -15, -20, mocy cieplnej daje ile daje ale ile w tym czasie jest w stanie pobrać prądu? Można mu to jakoś ograniczyć?
-
Przy przepalaniu troche mało można powiedzieć, ale zawsze coś. Jadę dzisiaj po worek grochu na testy. Jakby nie patrzeć to z wungla jaki by nie był zawsze się trochę więcej ciepła wykrzesa niż z pelletu za tę samą kasę. A czy kalafiory są mniejsze czy większe to już pół bidy...
-
Bardziej chodziło mi czy do 40mm ślimak z SVki to łyknie czy są tam jakieś jaja. @Dozy - mieszasz to z czymś czy ładujesz jak leci? Spieka Ci się to?
-
Pytanie za milion - czy SV200 łyknie zwykły groszek? Palił ktoś coś?
-
Chodzi wlasnie zeby sie pompa nie wylaczyla bo bedzie kicha jak grzejemy dom a pompe nam rozmrozi 😀
- 251 odpowiedzi
-
- bufor ciepła c.o. c.u.w.
- uruchomienie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jeszcze pytanie jak zachowuje się monoblok przykładowo podłączony do bufora, gdzie kotłem np na pellet dogrzejemy bufor powyżej zadanej? Pompa pracuje czy pracuje na minimum, stopuje a kręci się pompa? Żeby sobie dodatkowym źródłem ciepła kuku nie narobić...
- 251 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- bufor ciepła c.o. c.u.w.
- uruchomienie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tylko pc. Plus kociol to juz koszt porzadnej pc. Piecyk gazowy bylby fajny bo za pare stow juz mozna cos wyrwac, ale bez nitki to tez bida...
- 251 odpowiedzi
-
- bufor ciepła c.o. c.u.w.
- uruchomienie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jeśli Haier wymięka - pytanie czy jest coś innego w typoszeregu tańszych pompek? Druga rzecz, czy jest jakieś źródło szczytowe poza prądem, które można w miarę tanio poskładać?
- 251 odpowiedzi
-
- bufor ciepła c.o. c.u.w.
- uruchomienie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ferroli Biopellet Pro Ferroli biopellet pro - inny sterownik
shogunzlasa odpowiedział(a) na shogunzlasa temat w Kotły pelletowe
Co proponujesz? 😀 -
Ferroli Biopellet Pro Ferroli biopellet pro - inny sterownik
shogunzlasa odpowiedział(a) na shogunzlasa temat w Kotły pelletowe
Też mi się wydaje, że powinno się dać, tylko pytanie czy wentyl. wyciągowy załapie. Na SKZP można jakoś obroty dopasować, więc jest szansa. Presostat można minąć. Reszta wydaje się łopatologiczna... 😄 -
Ferroli Biopellet Pro Ferroli biopellet pro - inny sterownik
shogunzlasa odpowiedział(a) na shogunzlasa temat w Kotły pelletowe
Nie, ale znajomy miał problem ze sterowaniem. Póki co chyba udało się zmienić elektronikę, pytanie co będzie potem i tak się zastanawiam, czy jest tam coś co by uniemożliwiło sprzęgnięcie tego z innym sterownikiem. -
Ferroli Biopellet Pro Ferroli biopellet pro - inny sterownik
shogunzlasa odpowiedział(a) na shogunzlasa temat w Kotły pelletowe
Ciekawa opcja, ale ferroli ma chyba 1 wentyl - więc i czymś standardowym powinno to iść... -
Ale to i tak się skończy, tak, że jak padnie słońce z rana na panele to temp. w środku momentalnie się podniesie. Rozpędzona podłoga i tak będzie grzać równo, więc sumarycznie zawór zamknie się do zera czy tam do minimalnego otwarcia, żeby temp. zbić bo na pokojówce bedzie ciepło... Przy takim dniu podłoga potrafi stygnąć i cały dzień, dopiero budzi się po kilku ładnych godzinach. Więc PID czy inny badziew nie da Ci tutaj nic. Więcej dałoby Ci sprzęgło pojemnościowe żeby palnik mógł się uspokoić a podłoga robiła to co ma robić. Ja mam sprzęgło-bufor 120l. Po ostatniej pizgawie jak ostre słońce wstało z rana to palnik przeszedł z podtrzymania w grzanie po chyba 10 godzinach. Jade w dwustanie - docelowo i tak pellet będzie, tylko nakupiłem węgla i nie chce mi się z tym grzebać. Jest troche sadzy, ale mam to w 4 literach, szkoda mi życia na siedzenie w kotłowni. Palnik i tak poniżej danej wartości przechodzi w podtrzymanie, a przy plusowej temp. mam zapotrzebowanie pewnie z 2-3kw max.
-
Nie warto. Przeciez dwustanowy bezprzewodowiec zrobi podobna robote. I tu i tu masz histereze 0.2 stopnia. Jedno i drugie pracuje w oparciu o krzuwa z korekta czujnika ze srodka.
-
Ferroli Biopellet Pro Ferroli biopellet pro - inny sterownik
shogunzlasa odpowiedział(a) na shogunzlasa temat w Kotły pelletowe
Interesuje mnie czy szło by taki kocioł spiąć np. z SKZP 05. Dmuchawe niby idzie tam ustawić, czujniki podstawowe w zestawie są. Pytanie czy wyciągowy wentyl by tu robił różnice. -
Ferroli Biopellet Pro Ferroli biopellet pro - inny sterownik
shogunzlasa opublikował(a) temat w Kotły pelletowe
Hej, czy probowal ktos kiedys dopasowac inny sterownik do tego kotla? Szlo by to zrobic? -
Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady
shogunzlasa odpowiedział(a) na energotop temat w Kotły z podajnikiem
W skzp ogolnie brakuje opcji wybiegu pompy. Moze jak znajde czas to cos napisze. Tak samo logika dobicia temp do zadanej po doladowaniu bufora jest kiepska bez tej opcji. Ale ogolnie za ta kase w stosunku do mozliwosci chyba nie ma konkurencji. -
Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady
shogunzlasa odpowiedział(a) na energotop temat w Kotły z podajnikiem
Z nowym softem praca z buforem już lepiej. Póki co mam mały bufor przygotowany pod pelleciaka, ale pale grochem. Jak zaczyna ładować bufor - OK - logika fajna, ładuje do osiągnięcia temp przez dolny czujnik a zaczyna ładowac jak zejdzie temp z góry - ok. Ale jak doładuje bufor, czyli praktycznie nie ma odbioru - to pali się dalej do osiągnięcia temp. przez palnik + histereza po czym odcina nagle pompe. Temp kotła rośnie a pompa kotłowa stoi. W międzyczasie włączy się palnik żeby podgrzac CWU, skończy, a pompa kotłowa śpi dalej mimo, że ciepło na kotle się marnuje... -
No i zrobił się niezły sterownik. 2 Obiegi w dużej mierze wystarczają - można pomyśleć o panelu rozszerzeń Grafiki i ogólnie wystrój trochę dla mnie karkołomne, ale jest to CZYTELNE, zgrupowane, w miarę logicznie rozłożone. Doszły opcje zaworu, poprawiono algorytm sterowania. Można pomyśleć o prostym czujniku zamiast panelu pokojowego jak w SKZP. Ogólnie in plus...
-
Wybór pompy ciepła Pompa ciepła SPRSUN Panasonic 9,5 kW A+++ CGK-030v2, 1-fazowa
shogunzlasa odpowiedział(a) na maniolo12 temat w Pompy ciepła
SUN Hartman to jest DOKŁADNIE ten chińczyk. Dlatego pisze, że może się to zrobić dosyć popularne. Jestem za. -
Secom Technix Secom Technix 12 kW + Mini-ster Pid - pytania do uzytkownikow
shogunzlasa odpowiedział(a) na Cyborg temat w Kotły z podajnikiem
Opcja nr 2 Wepnij pompe cwu na stale na do gniazdka. Dostaniesz to samo co pompa kotlowa nawet z buforowaniem. Uwazac trzeba bo ciepla woda z kranu leci. Jak nie ma malych dzieci do ogarniecia. Jak bedziesz zadowolony z efektu to mozesz zawor termostatyczny na cwu wlozyc i tym sposobem nie ruszasz instalacji co przez zime, a temp kranu ustawisz na 45 stopni i wszyscy happy Albo wyciagnij czujnik cwu niech pompanidzie caly czas...
