Skocz do zawartości

rafaltd

Stały forumowicz
  • Postów

    187
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez rafaltd

  1. U mnie Wieczorek palił się znakomicie (nie wiesza się, mocny, bardzo mało popiołu). To chyba to samo co Wesoła z Mysłowic.
  2. Jeśli mowa o kotle 16 kW to po wyjęciu tych płyt robi się górniak. W teorii wypadałoby w tej sytuacji załadować kocioł opałem i zapalić od góry. Jeśli tak robisz i zauważasz te korzyści co wymieniłeś to spoko, można tak w lecie jak i w zimie.
  3. SKI https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11999-kotly-gornego-spalania/page-3?do=findComment&comment=128667 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13646-kocioł-olsztyn-ski-jednak-górniak-jak-palić/
  4. To nie zależy ile będzie na piecu, tylko z jaką mocą będzie pracował. A moc znowu zależy od zapotrzebowania w energię budynku.
  5. rafaltd

    piec po 5 latach

    A Kol. musi w tej sytuacji zauważyć, że do kosztów opału jaki stosuje i przy tym sposobie palenia trzeba doliczyć kocioł co 4-5 lat.
  6. Ja wprawdzie nie mam Dakona ale na moje ocieplone 140 m2 spokojnie wystarcza 9 kW KDS MINI od Przemka. 16-kę Dakona to sobie odpuść. To jest chyba wymiarowo to samo co 12-ka tylko ma większy prześwit w pierwszej przegrodzie, no i ta przegroda jest z szamotu. Przeróbka z 20-ki jak czytałem kiedyś nie jest specjalnie kłopotliwa. W swoim doniaku palę ruskim orzecho-groszkiem (to taka mieszanka mału-groszku i drobnego orzecha) i stwarza to trochę problemu, bo codziennie muszę wybrać popiół z kamieniem i na nowo rozpalać. W Dakonie ruszta chyba są trochę sprawniejsze niż u mnie ale nie wiem, czy groszek nie będzie przesypywał się niespalony, no i ciekawe czy kamienie nie będą blokowały ruszta. Mimo dużej ilości popiołu kocioł mogę rusztować co około 8h (najczęściej pogrzebaczem) Jeśli masz możliwość ręcznie przerusztować co 8-10h to można zastanowić się także nad kotłem Biawar Optimax. Jest duży wybór mocy i ciekawe sterowanie.
  7. Sądzę, że ciężko będzie wychwycić różnice rzędu 3%. Ja palę ruskim gruzem i polskim Wieczorkiem i tutaj to mogę powiedzieć, że RÓŻNICA JEST OGROMNA - 2 do 3 razy mniej na Wieczorku.
  8. Palę nim dopiero od września, tak więc cały czas jestem w fazie testów. Dane podawałem z obecnej sytuacji pogodowej. Co do zasypu to wchodzi obecnie jakieś 20 kg, ale pierwotnie było trochę więcej (pewnie około 28 kg)
  9. To ja dorzucę z swojego podwórka: Przykład 4 (w obecnych warunkach pogodowych) Dobrze ocieplony dom 140 m2, palacz ma czas co około 9 h (uzupełnianie paliwa może odbywać się się co około 14 godzin) a moc 9 kW. Tak więc nie można zbytnio uogólniać, tylko analizować każdy kocioł indywidualnie. Poza tym mam dodatkowo ocieploną górną klapę wyczystki i rurę łączącą kocioł z kominem, bo jak mam grzać to wolę grzać komin niż piwnicę.
  10. Dla mnie UPS to dodatkowe zabezpieczenie a nie bajer. Nie każdy może pozwolić sobie na instalację grawitacyjną.
  11. A ja mam ten z pierwszego linka od kol. Sambor http://allegro.pl/przetwornica-sinus-12v-230v-500w-lcd-siec-i3700415257.html Też go mogę z czystym sumieniem polecić. Działa już 2 lata z akumulatorem samochodowym 45 Ah.
  12. Dla mnie to chyba tylko Kalvis przychodni do głowy. Chyba, że jakiś przemkowy, ale to pewnie nie w najbliższym czasie.
  13. W HEF-ie jest mała komora załadowcza. Do drewna to cienko się nadaje. Poza tym to zakup 24 kW na 200 m2 ocieplonego mieszkania to kiepski pomysł.
  14. Może coś mnie ominęło, ale jak w tamtym roku robiłem docieplenie to wszyscy producenci do wełny polecali tynki mineralne, sylikatowe lub silikonowe z względu na większą paroprzepuszczalność. Akryl tylko do styropianu.
  15. 16-tka ma pierwszą przegrodę wykonaną z cegły szamotowej, która wymaga dodatkowej obsługi bo z czasem kształtki podobno potrafią pękać. Według mnie spokojnie wystarczy 12 kW. Co do gwarancji to chyba pozostaje to zaakceptować. Jak będzie z głową się paliło i kocioł nie będzie znacząco przewymiarowany to posłuży wiele lat.
  16. Dla mnie to wygląda na wyrób defropodobny. Zwykły górniak - nic szczególnego. Jeśli chcesz górniak to bierz Ogniwo, Camino, Viadrus U22 U26.
  17. Może zainteresować się też kotłem CTC http://www.teploclass.com/sts-40-b.html Wyliczyłem, że według strony 40 kW w wersji podstawowej to koszt około 7600 zł +koszty transportu.
  18. rafaltd

    Palenie Koksem

    Jak dla mnie koks to parszywe paliwo na obecne zimy i do naszych mieszkań. Wymaga ciągłego dostarczania sporej ilości powietrza, przy zachowaniu wysokiej temperatury paleniska. Kiedyś miałem trochę koksu i z wielkim trudem udało mi się to wypalić.
  19. Jak powietrze dostarczane jest do kotła za pomocą dmuchawy, to wszystkie drzwiczki MUSZĄ być zamknięte.
  20. Dla mnie kiedyś pan od Hefa przekazał informację, że przy układzie zamkniętym należy zamontować urządzenie schładzające. Poniżej treść informacji od Hefa. "Witam Te kotły mogą być w montowane w układzie otwartym, jeżeli miałby być zamontowany w układzie zamkniętym musi być zamontowana wężownica zchładzająca. Budowa hafa starta jest bardzo podobna do hefa pozdrawiam Lucjan Piątek Specjalista ds. handlowych ------------------------------------ HEF Wytwórnia Kotłów Grzewczych Lucyna Foryta - Ruranska 42-793 Zborowskie ul. Borkowa 5 tel. kom. 509 860 111 tel./fax: +48 34 / 353 57 00, 353 57 06 e-mail: [email protected] www.hef.pl"
  21. Nie było żadnego naczynia na strychu, czy może w łazience na górze? Jeśli jest to układ zamknięty (a wszystko na to wskazuje) musisz mieć świadomość, że posiadasz urządzenie ciśnieniowe wymagające niemal stałego nadzoru. Nie dobrze, że nie widzę nawet manometru na istalacji (taki wskaźnik pokazujący ciśnienie w instalacji). Musisz pamiętać, że czym wyższa temperatura w CO tym większe ciśnienie w układzie a zbyt duże ciśnienie robi duże szkody. Teoretycznie nieszczęście nie powinno nastąpić do puki działa chociaż ten zawór bezpieczeństwa - ale strzeżonego .... .Fachowo to kocioł na węgiel powinien pracować w układzie otwartym, lub jeśli zostaje układ zamknięty powinno być urządzenie które odbierze nadmiar ciepła np. wężownica schładzająca. Warto sprawdzać zawór bezpieczeństwa, poprzez przekręcenie za tą plastikową gałkę, tak żeby poleciało trochę wody. Tylko, że wtedy po kilku takich próbach trzeba dopuścić wody a jak nie ma manometru to nie wiadomo na dobrą sprawę ile jej dopuścić.
  22. Kończy się na zaworze bezpieczeństwa. Też mam w tym miejscu zawór i miarkownik na trójniku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.