Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyszczenie komina


AgnieszkaSz

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepszą metodą jest okresowe np raz w tygodniu wygrzanie komina, najlepiej drobnym drewnem liściastym( najlepiej osikowym) . Następuje wtedy wypalenie sadzy w czopuchu jak również w kominie. Doprowadzenie do dużego nagromadzenia sadzy i smoły w kominie może spowodować bardzo groźny pożar w kanale dymowym.

Co do ziemniaków to lepiej usmażyć z nich frytki. Najważniejsze jest więc by regularnie wygrzewać komin jak również go czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kominiarz i owszem, wygrzewanie komina też ale...ostatnio popularny jest na rynku tzw. sadpal. To taki proszek w saszetkach który po wrzuceniu do pieca (na żar) powoduje zmniejszenie ilości sadzy w kominie. Sadpal i obierki z ziemniaków mają tą wspólną cechę, że i tu i tu aktywnym składnikiem procesu jest skrobia ziemniaczana. To ona powoduje, że ilość sadzy w kominie się zmniejsza. Ja osobiście stosuję mąke ziemniaczaną- duuuuużo tańsza od sadpal-u a efekt bardzo dobry. Wrzucam na żar do pieca 2 łyzki mąki ziemniaczanej. Efekt widać szczególnie zimą, gdy na śniegu pojawiają się kuleczki sadzy która wyleciała z komina po użyciu mojego "sadpalu" czyli mąki ziemniaczanej. Oczywiście ani sadpal ani obierki nie zastąpią mechanicznego wyczyszczenia komina-przynajmniej 2 razy w roku. One jedynie ograniczają "zarastanie komina" sadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sadpal to coś więcej niż skrobia, z całą pewnością zawiera miedź - która obniża temp. w której sadza zaczyna wiązać się z tlenem - dzięki czemu zamiast osadzać się w piecu czy kominie ulega utlenieniu i ulatnia się do atmosfery w postaci tlenku węgla i/lub dwutlenku węgla. Jakie inne sole mineralne zawiera - niestety nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Nie widzę większych przeszkód. Ale to nie jest złoty środek - że wystarczy raz wyczyścić i znowu pozwolić zarosnąć, nie, drogie to znów takie nie jest by pozwolić sobie na dodawanie do każdej porcji ładowanego paliwa. Najbardziej widoczne efekty są gdy już jest sam żar, po wygaśnięciu pieca ładnie na ściankach cienka warstwa jasnego nalotu zamiast grubej warstwy sadzy i pyłu związanego smołą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Obierki surowe nasze babcie stosowaly. Sadpal dodaję regularnie, czyści się łatwiej, ale nic nie zastąpi porządnego czyszczenia, najlepiej szczotką z blaszek. Sadpal nie spowoduje, że cała sadza z komina się wypali i spokój, o nie, on tylko ułatwi czyszczenie. Dzwoń po kominiarza, a potem sprawdź, jak wyczyścił, bo czasem po kominiarzu wybiera się więcej czyszcząc samodzielnie, jak ma zużytą szczotkę to tylko pogłaszcze sadze. Ja czyszczę samodzielnie, szczotką ciut większą niż średnica komina, komin 24x14 a czyszczę szczotką fi 175. Teraz chcę kupić kwadratową ale trudno dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę kupić kwadratową ale trudno dostać.

http://www.ekwasek.pl/index.php?products=product&prod_id=2824

 

Przypuszczam, że z ciężarkiem nie przeleci Ci na dół komina.

Będziesz potrzebował linki i drugiej osoby (Ty na górze, ona na na dole) aby pomogła Ci przeciągnąć wiele razy szczotkę przez komin. Zdziwisz się jak zobaczysz dużą ilość sadzy jaka spadnie.

Kupiłem zestaw do czyszczenia komina i szczotką fi 180 mm z drutu okrągłego "porządnie" przeczyściłem komin. Spadło około 8 litrów sadzy.

Po tym "porządnym" czyszczeniu zakupiłem szczotkę drucianą z blaszek o wymiarach 140x140 mm i ponownie przeczyściłem komin. Spadło około 13 litrów sadzy.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link. W sieci można kupić ale ja szukam na razie w normalnych sklepach, bo przesyłka szczotki wychodzi tyle co szczotka. Na razie kupiłem linkę stalową. Na pewno wyleci dużo więcej sadzy bo okrągła nie zbiera tego z narożników. Ale lepiej przeczyścić okrągłą jak wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj poszukać na targu, powinny być. U mnie w Żywcu nie ma większego problemu z kupnem takiej szczoty, na targu kwadratowych do wyboru całkiem sporo, w sklepach z art-met też bywają. Do czyszczenia komina kwadratowa szczota to mus, bez porównania z okrągłą.

Przypuszczam, że jak pochodzisz po jakiejś targowicy to znajdziesz na pewno. Mam tu na myśli targ taki typowy-owies, ciuchy, buty, kosy, jak leci :), nie jakieś butiki pod galerią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

CZy można używać SADOPAL-u w piecu kaflowym, ponieważ przy dłuższym paleniu węglem zatykają mi się komory w piecu i z dnia na dzień mam coraz mniejszy cug i strasznie dymi . Żeby sie tego pozbyć muszą przedmuchać piec odkurzaczem a potem palić drzewem i tak w

Procedura przetykania pieca kaflowego otworzyć kółka napchać gazet i podpalić. ładnie się kanały wypalą metoda od znajomego kominiarza.Procedura palenia w piecu jest taka nigdy nie zamykamy górnych dzwiczek muszą być otwarte na około 1 cm, a dolne około 3 cm. do momentu aż zaniknie ogień. dopiero wtedy można zamknąć górne . dolne zamykamy wtedy jak niema już żaru.Dzewem pal tak samo.Palenie dzewem suchym wystarcza raz na sezon takie przetykanie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.