Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł ?


Rekomendowane odpowiedzi

witam . szukam kotła na paliwo stałe .powierzchnia grzewcza do 180 m.nowa instalacja ,rurki plastikowe ,budynek wzglednie ocieplony (1988r) piec ma być wszystko palny.tzw smieciuch . układ CO zamkniety . cena max. do 3500 zł .mysle i jakimś pie.cu z pleszewa . wybór jest naprawde ogromny .prosze o porade i pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
witam . szukam kotła na paliwo stałe .powierzchnia grzewcza do 180 m.nowa instalacja ,rurki plastikowe ,budynek wzglednie ocieplony (1988r) piec ma być wszystko palny.tzw smieciuch . układ CO zamkniety . cena max. do 3500 zł .mysle i jakimś pie.cu z pleszewa . wybór jest naprawde ogromny .prosze o porade i pomoc .

 

 

oczy2iście ze zpleszewa

co mógłbym polecić to fokus lub biadała mało żewyglądająto jeszcze są zrobione jak się nalezy

a żebyś nie wpadł na pomysł jakiegoś marketowca kupić zebiec czy coś.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam . szukam kotła na paliwo stałe .powierzchnia grzewcza do 180 m.nowa instalacja ,rurki plastikowe ,budynek wzglednie ocieplony (1988r) piec ma być wszystko palny.tzw smieciuch . układ CO zamkniety . cena max. do 3500 zł .mysle i jakimś pie.cu z pleszewa . wybór jest naprawde ogromny .prosze o porade i pomoc .

 

Witam

Trudno będzie z tym kotłem, większość produkowanych w Polsce nie może pracować bezpośrednio w układzie zamkniętym.

 

Może być Viadrus,Junkers, Dakon, Buderus i Cichewicz - głównie kotły żeliwne

 

Trzeba szukać kotła na ciśnienie pracy 0,3 - 0,4 MPa, lub dodatkowo przed CO wymiennik.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W moim domu pierwszym kotlem byl kociol Ogniwo a byl to poczatek lat 70 mial juz nawet ruchomy ruszt a marketow wtedy jeszcze nie bylo . Firma Ogniwo Biecz powstala 60 lat temu , Zebiec w 1954r a kotly robia od lat 70 .( wyszukane na stronach firm). Dlatego opinia jakis tam marketowiec nie wydaje mi sie zbyt obiektywna. Co to jest marketowiec , internetowiec bo i takie slyszalem ? Czy towary uznanych marek sprzedawane w marketach sa inne niz te w innych sklepach jesli sa sprzedawane pod swoja nazwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a twierdzisz żejest inaczej ?

skoro wyprodukowanie kotła X kosztuje brutto 2100zł a w markecie jest on za 2150 zł to co chcesz powiedzieć że ktoś wyprodukował dodstarczył i zostawił sobie 30zł na kotle dając na niego 2 lata gwarancji? no proszę skoro kocioł dla instalatora po rabatach kosztuje 2600zł brutto to co klient kupi taniej w markecie niż inatalator?

prosze tylko trochę pomyśleć

bo z materiałami budowlanymi w marketach i instalacyjnymi jest podobnie jak w spożywce idziesz kupujesz jogurt markowy z dopiskiem Wyprodukowano dla.... i jedno wiemy napewno jest tańszy ale prosze kupić ten sam produkt prawdziwy w przydrożnym drogim sklepie i sprawdzić choćby walory smakowe

to taki przykład rzeczywisty i znany od lat natomiast branża budowalna i instalacyjna dopiero w to wchodzi i trochę potrwa zanim ludzie się sparzą i przyjdą do instalatora zresztą juz wracają po droższe prawdziwe i dobre

nie od dziś prowadzimy firmę i nie boimy się konkurencji ale konkurencji zdrowej a nie opartej na chwytach i niecałej prawdzie ,bo to ile ten kocioł z marketu wytrzyma to trzeba poczekać z 5 lat żeby ktoś zaczął pisaći muwić żecoś się stało albo i nie

podobnie kiedyć było z pleszewem jak zaczeli konkurowac cenami doszli do tego że kocioł miał wagę o 30 %niższą powinien mieć na deklarowanej blasze ,a przepalały się tak że szła opinia że byle nie z pleszewa ,teraz nikt w pleszewie nie popełni tego błędu a z marketowymi zobaczymy ...wystarczy zobaczyć na jakośc kotła postawionego w markecie a takiego opodobnym symbolu u instalatora czy hurtowni

powyższy tekst nie musi być regułą ale prosiłbym o więcej rozsądku przy zakupach a juz pisane o tym że ktoś nie zarobi 2000zł na kotle jest ścisle niestosowne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba szukać kotła na ciśnienie pracy 0,3 - 0,4 MPa,

To oznacza że od dołu kotła do poziomu maksymalnego poziomu w naczyniu zbiorczym wysokość słupa wody jest około 30 - 40 metrów.

Do domów jednopiętrowych o standardowych wysokościach kondygnacji (2,5 - 2,8 m) + piwnica + strych + rezerwa wysokości wystarczy kocioł o ciśnieniu roboczym 0,12 MPa (12 metrów słupa wody).

 

 

Koledzy jak długo będziecie się posługiwać wyrażeniami "kocioł z Pleszewa", "Zębiec", "Ogniwo", "Kostrzewa" itd. tak długo będą nieporozumienia. Najlepiej podawać link do kotła w którym jest precyzyjny opis kotła najlepiej z jego przekrojem.

 

Mogę napisać samochód z Wielkiej Brytanii i niech ktoś zgadnie jaki samochód mam na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznacza że od dołu kotła do poziomu maksymalnego poziomu w naczyniu zbiorczym wysokość słupa wody jest około 30 - 40 metrów.

Do domów jednopiętrowych o standardowych wysokościach kondygnacji (2,5 - 2,8 m) + piwnica + strych + rezerwa wysokości wystarczy kocioł o ciśnieniu roboczym 0,12 MPa (12 metrów słupa wody).

 

Witam

Powyższe wyliczenie jest słuszne w dla układu otwartego.

Można zastosować kocioł w układzie otwartym z wymiennikiem - wtedy CO może pracować w układzie zamkniętym

 

Kolega "irek" chce aby co pracowało w układzie zamkniętym- czyli na zimno 0,15MPa, podczas pracy ok.0,2MPa, układy zamknięte mają zawór bezpieczeństwa na 0,3MPa

Czyli kocioł musi być dopuszczony do pracy przy min. 0,3MPa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

odnośnie kotła drew-met MJ3 ze sterownikiem mam pytanie gdzie można znaleźć do niego instrukcję obsługi bo moja gdzieś się zawieruszyła. przekopałem już cały internet niestety bez skutku...jeżeli ktoś może pomóc to bardzo o to proszę i z góry dziękuje za pomoc.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
a twierdzisz żejest inaczej ?

skoro wyprodukowanie kotła X kosztuje brutto 2100zł a w markecie jest on za 2150 zł to co chcesz powiedzieć że ktoś wyprodukował dodstarczył i zostawił sobie 30zł na kotle dając na niego 2 lata gwarancji? no proszę skoro kocioł dla instalatora po rabatach kosztuje 2600zł brutto to co klient kupi taniej w markecie niż inatalator?

prosze tylko trochę pomyśleć

bo z materiałami budowlanymi w marketach i instalacyjnymi jest podobnie jak w spożywce idziesz kupujesz jogurt markowy z dopiskiem Wyprodukowano dla.... i jedno wiemy napewno jest tańszy ale prosze kupić ten sam produkt prawdziwy w przydrożnym drogim sklepie i sprawdzić choćby walory smakowe

to taki przykład rzeczywisty i znany od lat natomiast branża budowalna i instalacyjna dopiero w to wchodzi i trochę potrwa zanim ludzie się sparzą i przyjdą do instalatora zresztą juz wracają po droższe prawdziwe i dobre

nie od dziś prowadzimy firmę i nie boimy się konkurencji ale konkurencji zdrowej a nie opartej na chwytach i niecałej prawdzie ,bo to ile ten kocioł z marketu wytrzyma to trzeba poczekać z 5 lat żeby ktoś zaczął pisaći muwić żecoś się stało albo i nie

podobnie kiedyć było z pleszewem jak zaczeli konkurowac cenami doszli do tego że kocioł miał wagę o 30 %niższą powinien mieć na deklarowanej blasze ,a przepalały się tak że szła opinia że byle nie z pleszewa ,teraz nikt w pleszewie nie popełni tego błędu a z marketowymi zobaczymy ...wystarczy zobaczyć na jakośc kotła postawionego w markecie a takiego opodobnym symbolu u instalatora czy hurtowni

powyższy tekst nie musi być regułą ale prosiłbym o więcej rozsądku przy zakupach a juz pisane o tym że ktoś nie zarobi 2000zł na kotle jest ścisle niestosowne

nie ma roznicy miedzy kotlami z marketu a z hurtowni , przyklad jezdze wozkiem i uklada sie je w tej samej hali jakos nie mam roznych polecen te z prawej do hurtowni a te z lewej do kogos innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniose sie najpierw do ukladu zamknietego. Posiadam taki uklad, u mnie pracuje na 0,12 MPa ( piwnica + 2 kondygnajce), zawor bezpieczeństwa na 0,15 MPa mozna kupic bez problemu, a wiec kociol mozna podlaczyc kazdy, to tylko polska norma (moim zdaniem glupia) ogranicza zasady montowania kotlow na paliwa stale. Jesli zatosujesz taki zawror jak napisalem to wywali ci wode jak tylko podniesie sie cisnienie, nie musisz zagotowac wody, a wiec zadziala dokladnie tak jak uklad otwarty - z tego powodu uwazm ze ta norma jest glupia. Odnoszac sie do kotlow z marketu.... hmmm tez taki posiadam i powiem: nigdy wiecej!!!

Gadalem z gosciem, ktory ma poprzedni model mojego kotla i jest mega zadowolony (ten nie byl z marketu), moj juz nie jest taki wspanialy, zreszta juz o tym pisalem. Inna sprawa, rozmawialem ze znajomym z defro, oni produkuja betoniarki do marketow i maja do tego osobna linie, jednym slowem okreslil dziadostwo!!!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rosnie u ciebie ciśnienie w instalacji? U mnie pracuje piec już kilka lat w układzie zamkniętym, na zimnym jest 0.1mpa również mam piwnicę i dwa piętra, na rozgrzanym dochodzi czasami do 0,14. Jeden zawór to słabe zabezpieczenie, trzeba sprawdzać. Miałem już sytuację, że prawie 0,2 i zawór ani drgnął. Należy ostrożnie polecać takie rozwiązania, bo niebezpieczeństwo jest jednak spore. Z pewnością norma głupia nie jest, to ludzie są głupi, a ten przepis ma ich przed głupotą ochronić.

Wydaje mi się, że w takiej instalacji najważniejsze to piec z wentylatorem, czyli po zaniku prądu brak dostępu powietrza, ewentualnie zasilanie awaryjne dla pompy, tym bardziej jeśli mamy termostaty na grzejnikach lub zawór mieszający. Koniecznie duże naczynie przeponowe. Niespecjalnie przejmowałbym się czy piec jest czy nie jest przeznaczony do instalacji w układzie zamknięty. Dla przezornych wężownica schładzająca, choć ja nie mam i też jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniose sie najpierw do ukladu zamknietego. Posiadam taki uklad, u mnie pracuje na 0,12 MPa ( piwnica + 2 kondygnajce), zawor bezpieczeństwa na 0,15 MPa mozna kupic bez problemu, a wiec kociol mozna podlaczyc kazdy, to tylko polska norma (moim zdaniem glupia) ogranicza zasady montowania kotlow na paliwa stale. Jesli zatosujesz taki zawror jak napisalem to wywali ci wode jak tylko podniesie sie cisnienie, nie musisz zagotowac wody, a wiec zadziala dokladnie tak jak uklad otwarty - z tego powodu uwazm ze ta norma jest glupia.

Nie wiem jakim specjalistą od CO jesteś i na jakiej podstawie twierdzisz że normy i rozporządzenia są głupie. Można napisać głupia jest norma na beton czy głupie zasady zbrojenia konstrukcji żelbetowych czy po co certyfikat jakości dla materiałów budowlanych ("bo szwagier sam zrobił pustaki alfa z żużla i chałupa stoi"). Wszystko można zanegować. Przepisy wydaje się po to aby je przestrzegać chociaż patrząc na to co dzieje się na drogach mam wrażenie że u nas obowiązuje zasada "przepisy są moim wrogiem i ich nie przestrzegam". To samo jest w instalacjach sanitarnych, każdy domorosły hydraulik jak mu się udało skręcić dwie złączki jest "fachowiec", zjadł wszystkie rozumy i do czego mu potrzebna są przepisy czy Polskie Normy. Takim fachowcom nie potrzebne jest wykształcenie, egzaminy czy uprawnienia, a jak robi na" czarno" to jeszcze lepiej bo jest tani. Efekty prac tych "fachowców" na forum można oglądać codziennie. Mamy instalacje którą zrobił przysłowiowy "p. Józio" bez projektu (" panie te inżyniery to tylko się mądrzą i pieniądze chcą brać" ) bez obliczeń ("u sąsiada kolegi działa u tu tez będzie działać")bez nadzoru, a jak są problemy to "fachowiec" nie odbiera telefonu (ja coś źle zrobiłem nie możliwe u XXX przecież działa). Tobie też się wydaje że wszystkie rozumy zjadłeś i masz tyle wiedzy że możesz krytykować normy i rozporządzenia (wygląda że masz minimum doktorat z instalacji sanitarnych). Nie pisał byś "że norma jest głupia" gdybyś zobaczył jakie są efekty rozerwania kotła CO, takiego małego o mocy kilkanaście kW, gdzie budynki czasem nadają się do rozbiórki i giną ludzie( co roku jest kilka lub kilkanaście takich wypadków). Wybudowałeś sobie w piwnicy "małą bombę" i chcesz narażać na niebezpieczeństwo siebie i rodzinę to twoja sprawa ale nie pisz że "normy są głupie" głupi są instalatorzy którzy to robią takie instalacje (skończyło by się to gdyby kogoś skazano na karę więzienia i miał do zapłacenia odszkodowanie ofiarom) i głupi są inwestorzy którzy głupców zatrudniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniose sie najpierw do ukladu zamknietego. Posiadam taki uklad, u mnie pracuje na 0,12 MPa ( piwnica + 2 kondygnajce), zawor bezpieczeństwa na 0,15 MPa mozna kupic bez problemu, a wiec kociol mozna podlaczyc kazdy, to tylko polska norma (moim zdaniem glupia) ogranicza zasady montowania kotlow na paliwa stale. Jesli zatosujesz taki zawror jak napisalem to wywali ci wode jak tylko podniesie sie cisnienie, nie musisz zagotowac wody, a wiec zadziala dokladnie tak jak uklad otwarty - z tego powodu uwazm ze ta norma jest glupia. Odnoszac sie do kotlow z marketu.... hmmm tez taki posiadam i powiem: nigdy wiecej!!!

Gadalem z gosciem, ktory ma poprzedni model mojego kotla i jest mega zadowolony (ten nie byl z marketu), moj juz nie jest taki wspanialy, zreszta juz o tym pisalem. Inna sprawa, rozmawialem ze znajomym z defro, oni produkuja betoniarki do marketow i maja do tego osobna linie, jednym slowem okreslil dziadostwo!!!.

 

Witam

Posiadam układ dwóch kotłów - Wolf25kW z palnikiem Viking Bio na pellet oraz Dakon 32D mogące pracować razem w układzie zamkniętym z buforem ok. 300l.

Każdy kocioł posiada osobną grupę bezpieczeństwa, osobne naczynie wzbiorcze 12l, bufor ma dodatkowe naczynie wzbiorcze 100l, ciśnienie w instalacji 1,5 -1,8 bara.

 

Co więcej kotły naprzemiennie pracują do wspólnego komina przez portki w kształcie Y.

 

Nie stwierdziłem żadnych kłopotów w pracy układu CO i kominowego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa @mak.

Na swoim przykładzie.Miałem bombę w piwnicy zrobioną przez "fachowców" bo parę lat temu nie znałem jak powinna wyglądać instalacja CO.Zamontowali naczynie przeponowe z ciśnieniem wstępnym 3atm. i zawór bezpieczeństwa 3,5 atm.Na kotle na tabliczce pisze że dopuszczalne ciśnienie to 2 atm.Co by było jak woda by się zagotowała?Teraz mam w układzie otwartym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, nie namawiam nikogo do korzystania z takich instalacji, żaden przepis nie uchroni ludzi przed ich głupotą - przykład z przed kilkunatu dni, rozerwało kocioł, bo gość napalił, a woda w instalacji była zamarznieta. Teraz pytanie, czy jest różnica pomiedzy ukladem zamknietym, a otwartym w takiej sytuacji?? Nie, a DOBRZE zabezpieczony uklad zamkniety na pewno nie jest bomba(tymbardziej, że kolega napisal, ze ma zamiar taki uklad zastosowac.) Jeśli kolega chce zastosować kocioł zasypowy to ryzyko zagotowania wody jest duze i to rzeczywiscie nie jest najbezpieczniejsze. Ja mam kocioł z podajnikiem, wiec zrobilem prosty test, rozgrzałem palnik, po czym wylaczylem wszystkie pompy, zakrecilem zawor 4D, tak, aby cała woda wracala do kotla. Ciśnienie skoczylo mi niewiele, a temp o jakieś 8 stopni. I tu chodzi mi o norme, tak samo ona ma sie do kotla takiego jak mam ja i jak chce zastosowac kolega. Tylko różnica w pracy jest ogromna i ryzyko zagotowania wody w obu kotłach jest różne. Uważam, że nie powinna się odnosić do wszystkich kotłów na paliwa stałe - tak to powinienem wyrazic. Jeśli ktoś montuje zawór bezpieczeństwa na 3,5 atm to sam sobie wbija gwóźdź do trumny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą bolączką są instalatorzy, którzy nie informują jakie jest niebezpieczeństwo, co należy kontrolować, jak obsługiwać taki piec i czego unikać. U mnie firma zainstalowała piec w układzie zamkniętym. Nikt nie wspomniał, że naczynie przeponowe należy kontrolować i pompować okresowo, o zaworach też nic nie wspomniano, sam musiałem się nauczyć i jeszcze mało wiem. Pewnie gdybym tego nie zaczął sprawdzać, zaczynając do tego, że w tamtym czasie taka instalacja była zabroniona, to dzisiaj kto wie. Wszystko trzeba robić z głową i nawet w układzie otwartym możemy zafundować sobie wybuch. Ludzie potrafią zalać palenisko wodą, jeśli gotuje sie woda!

 

W Niemczech od lat instaluje się piecie na paliwa stałe w układzie zamkniętym i nie jest to problem, warunek to wężownica schładzająca. U mnie w największe morzy, mam 60 na kaloryferach i myślę, że to też ma duże znaczenie. Jeśli ktoś grzeje na 70-80 to łatwiej jest zagotować wodę.

 

Nie można popadać w paranoje, jest przepis, można instalować. Zresztą przytoczona sytuacja, zamarznięta instalacja i nie ma człowieka, inny przykład, ktoś nie odkręcił zaworu po rozpaleniu kotła, wyszedł i po zawodach. Do tych sytuacji by nie doszło, gdyby palacz miał dostateczną wiedzę, przekazaną przez instalatora. To co dla jednych jest oczywiste, dla innych jest czarną magią, bo kształcili się w innym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, nie namawiam nikogo do korzystania z takich instalacji, żaden przepis nie uchroni ludzi przed ich głupotą - przykład z przed kilkunatu dni, rozerwało kocioł, bo gość napalił, a woda w instalacji była zamarznieta. Teraz pytanie, czy jest różnica pomiedzy ukladem zamknietym, a otwartym w takiej sytuacji?? Nie, a DOBRZE zabezpieczony uklad zamkniety na pewno nie jest bomba(tymbardziej, że kolega napisal, ze ma zamiar taki uklad zastosowac.) Jeśli kolega chce zastosować kocioł zasypowy to ryzyko zagotowania wody jest duze i to rzeczywiscie nie jest najbezpieczniejsze. Ja mam kocioł z podajnikiem, wiec zrobilem prosty test, rozgrzałem palnik, po czym wylaczylem wszystkie pompy, zakrecilem zawor 4D, tak, aby cała woda wracala do kotla. Ciśnienie skoczylo mi niewiele, a temp o jakieś 8 stopni. I tu chodzi mi o norme, tak samo ona ma sie do kotla takiego jak mam ja i jak chce zastosowac kolega. Tylko różnica w pracy jest ogromna i ryzyko zagotowania wody w obu kotłach jest różne. Uważam, że nie powinna się odnosić do wszystkich kotłów na paliwa stałe - tak to powinienem wyrazic. Jeśli ktoś montuje zawór bezpieczeństwa na 3,5 atm to sam sobie wbija gwóźdź do trumny...

 

Popieram Kolegę w 100%.

Mądrze zaprojektowany i wykonany układ CO nieważne czy zamknięty czy otwarty jest bezpieczny w normalnych warunkach pracy.

 

Prawie cały zachód Europy łącznie z Czechami i Słowacją stosują głównie układy CO zamknięte.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.