Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1615 odpowiedzi w tym temacie

#1421 OFFLINE   bakus23

bakus23

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 11 styczeń 2016 - 11:49

Tak jak obiecałem wklejam fotkę oryginalnej drabinki Buderusa

Załączone pliki

Użytkownik bakus23 edytował ten post 11 styczeń 2016 - 11:53

• 0

#1422 OFFLINE   tomtomek

tomtomek

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 250 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 11 styczeń 2016 - 18:02

Może przydadzą się wymiary ;)

Załączone pliki

• Załączony plik  3.jpg   135,04 KB   7 Ilość pobrań
  • Załączony plik  1.jpg   101,93 KB   9 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4.jpg   124,6 KB   10 Ilość pobrań
  • Załączony plik  5.jpg   79,47 KB   9 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2.jpg   62,01 KB   6 Ilość pobrań

• 1

#1423 OFFLINE   rzeznik2555

rzeznik2555

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 332 postów
  • Zainteresowania: Mechanika, Gołębie obróbka metali skrawaniem spawanie MIG MAG MMA i TIG oraz toczenie

Napisano 15 styczeń 2016 - 08:23

Witam a tak u mnie pracuje kociołek Buderus Dor 12 na mieszance węgiel z wujka typ 32,2 i zrębce proporcja 1do2  w takich ilościach węgiel się nie spieka i ładnie opada

• 0

#1424 OFFLINE   rzeznik2555

rzeznik2555

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 332 postów
  • Zainteresowania: Mechanika, Gołębie obróbka metali skrawaniem spawanie MIG MAG MMA i TIG oraz toczenie

Napisano 16 styczeń 2016 - 10:03

Witam po tygodniu nadszedł czas na czyszczenie kotła  wydawało mi się że będzie gorzej  a tu mnie trochę zaskoczyło tylko sypki puszek który spadł pod ruchem szczotki a kociołek jest trochę przewymiarowany . Opał tak jak pisałem zrębka 2części i węgiel  wesoła i wujek zmieszane razem . Kocioł był trochę nad wyrost bo na razie mam 80m2 a kocioł 12kw   więc przerobiłem go trochę przy okazji  tak jak zalecał ADAM Guintar przysłoniłem ruszt pionowy i pierwszy za nim poziomy  do połowy drugiego  zobaczymy za tydzień czy będzie lepiej .  spaliny tak mi się wydaje jak by to była tylko para wodna  po  zasłonięciu części rusztu  bo widać ten obłok dopiero ok 20cm nad prowizorycznym ale ocieplonym przedłużeniem komina .

Załączone pliki

• 0

#1425 OFFLINE   bakus23

bakus23

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 17 styczeń 2016 - 11:44

W moim Buderusie wypaliłem już 3 tony jakiegoś mocnego węgla,który się spiekał,zawieszał.Ciągle musiałem chodzić do kotłwni i stukac w zasyp by opadło,ostatni wymiennik potrafił zapchać się po 3 dniach i dym wracał na kotłownię.Wszystko to już opisywałem we wcześniejszych postach,jak i to,że kupiłem na próbę tonę groszku z Bobrka.I co?palę nim od tygodnia.Temp.na piecu jaką ustawię,taka jest przez 8-9 h,węgiel się nie zawiesza,wypala do zera.Zostaję naprawdę garstka popiołu,a nie jak poprzednio trzeba było wynosic wiadrami.

Temp.w domu też nie skacze,cały czas 23C.Moje wszystkie problemy znikneły,palenie w tym piecu teraz to "czysta"przyjemność,raz dziennie wyciągam szufladę z popiołem,i dosypuję węgla nic więcej.Jest tak jak myślę powinnop być i jakie były moje wyobrażenia o kotle dolnego spalania.Myślę,że jeśli tylko ktoś ma odpowiedni komin i ciąg,to nie powinien szukać problemu w instalacji,grzejnikach,szczelinach i gdziekolwiek indziej tylko w samym WĘGLU.To on jest głównym winowajcom złego palenia i związanych z nim wszystkich problemów.Nie odkryłem tu Ameryki bo było to już sugerowane na tym forum,ale radzę kupić na próbę właściwy węgiel a dopiero potem szukać ewentualnych usprawnień.Po tygodniu palenia non stop,wziałem się dziś rano za czyszczenie,na wymienniku dosłownie brak sadzy,jest tylko jakiś żółto-szary pył,chyba popiół,który starłem zmiotką.Wszystko było drożne,nawet komora zasypowa nie jest zasmolona,jak był wcześniej.Dodaję fotki i pytam czy ten pył to taki ma być?jest to oznaka dobrego spalania?To tylko jedno pytanie,wszystkie problemy zostały rozwiązane.

Załączone pliki

• 0

#1426 OFFLINE   rzeznik2555

rzeznik2555

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 332 postów

Napisano 17 styczeń 2016 - 15:19

Niestety po zasłonięciu rustu poziomego opał wcale nawet zmieszany ze zrębkom nie chciał opadać na palenisko  i musiałem odblokować ruszt z powrotem  i teraz jest lepiej pali się ładnie  . Szkoda że nie mam lepszego węgla do tego kociołka  , na następny sezon będę musiał szukać węgla typ 31.2  bo u mnie wszędzie na składach mają tylko wujka i wesołą myślałem też kupić eko groszek ale czy jest sens pchać taki opał <_<

• 0

#1427 OFFLINE   efiksowy

efiksowy

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 17:54

600

Panowie, jakimi temperaturami grzejecie w swoich kociołkach, bo u mnie np. dość ciężko jest rozbujać kocioł powyżej 80C, u was też tak jest?

• 0

#1428 OFFLINE   gtoni

gtoni

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 302 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 18:04

Nigdy nie grzałem swojego dakona do takiej temperatury, nie musze.

Nawet jak było -20 oC na kotle mam 60 -65 oC. Zawsze miarkownik ustawiony

na ta temp. Czy jest -20, czy +5 zawsze miarkownik na ok.65oC.

Pompke mam ustawiona na 53 oC, histereza 3 oC. Dopiero od tej temperatury

idzie na pompce, nizej na grawitacji. A wieczor tylko na grawitacji.

Zeberek aluminiowych mam cos 100-110 wiec wyższej temp. nie trzeba.

Jednak 112 zeb. sprawdziłem.

gtoni

Użytkownik gtoni edytował ten post 18 styczeń 2016 - 18:15

• 0

#1429 OFFLINE   bakus23

bakus23

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 19:23

temp.na kotle zawsze 70C,temp w domu reguluje zaworem 4 drożnym

• 0

#1430 OFFLINE   tomtomek

tomtomek

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 250 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 19:45

600

Panowie, jakimi temperaturami grzejecie w swoich kociołkach, bo u mnie np. dość ciężko jest rozbujać kocioł powyżej 80C, u was też tak jest?

Zakręć kilka grzejników to rozbujasz do 100. Przecież to zależy od mocy grzejników i kotła. Można założyć, że kocioł bez względu na temperaturę pali się ze stałą mocą, a moc grzejników rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Najwyraźniej u ciebie moc grzejników przy 80*C zaczyna równać się z mocą kotła i dla tego nie możesz podnieść wyżej temperatury. Pytanie tylko po co?

• 0

#1431 OFFLINE   colover

colover

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 381 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 20:16

600

Ja jade na 60, czasem do 70 dobiję.
Ale ze wzlędu na to, że kocioł mam dobrze dobrany mocą do zapotrzebowania, to podbicie powyżej tego kosztuje sporo opału więcej. Więc nie praktykuję.
  • 0

#1432 OFFLINE   tofek

tofek

Stały Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 119 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 20:52

A czy obecnie stosujecie Turbulizator ??

• 0

#1433 OFFLINE   efiksowy

efiksowy

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 18 styczeń 2016 - 21:31

1314

Zakręć kilka grzejników to rozbujasz do 100. Przecież to zależy od mocy grzejników i kotła. Można założyć, że kocioł bez względu na temperaturę pali się ze stałą mocą, a moc grzejników rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Najwyraźniej u ciebie moc grzejników przy 80*C zaczyna równać się z mocą kotła i dla tego nie możesz podnieść wyżej temperatury. Pytanie tylko po co?

mjak były duże mrozy na początku stycznia, to temperatura w domu zaczęła spadać, dlatego chciałem dobić do wyższej temp. grzejników mam ok 70 zeberek żeliwnych, więc wcale nie tak dużo, z tego co wyliczałem, to te 70 zeb. przy 90/70/20C daje ok. 9kw, niestety takiej temperatury nie udalo mi sie wyciagnac, najwiecej , to 80C, więc powiedzmy ze to jest raczej górna granica możliwosci tej instalacji, czy ok. 7kw zapewne, czyli minimalna moc dakona 12, którego posiadam. uszczelniłem czopuch, i teraz mogę dobić do tych 80C, tylko wtedy pochłania opał jakby dwa razy szybciej.  przy obecnych temperaturach kocioł pracuje od tygodnai non stop, utrzymuję temperaturę 60-70 stopni, w nocy ustawiam na 60, i temperatura w domu 23-24C. generalnie, to 5 razy dziennie trzeba mu dorzucać węgla, w ciągu dnia mam wrażenie, jakby palił 2razy więcej niż w nocy, jak go na noc zasypię do pełna, to rano grzejniki powoli zaczynają stygnąć, ale w piecu jest jeszcze żar, wystarczy dosypać węgla. u mnie spala w okolicy 50 kg dziennie na ok. 110 metrow niecieplonej powierzchni.  natomiast pytanie zasadnicze, to czy gdybym dorzucił trochę grzejników, to czy poprawi to pracę kotła?

• 0

#1434 OFFLINE   gtoni

gtoni

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 302 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 09:56

Efiksowy

NIE, dokupujac grzejnikow nie poprawisz pracy kotla.

W obecnej chwili masz za slaby kociol do tego domu i instalacji.

Zastanow sie nad tym co napisales " jakby palił 2razy więcej niż w nocy",

w dzien kociol pracuje z moca maksymalna, co skutuje spadkiem sprawnosci i

wiekszym zuzyciem opalu.

Masz 2 wyjscia, zmienic kociol na mocniejszy lub ocieplic dom.

gtoni

Użytkownik gtoni edytował ten post 19 styczeń 2016 - 09:57

• 0

#1435 OFFLINE   colover

colover

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 381 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 14:07

mjak były duże mrozy na początku stycznia, to temperatura w domu zaczęła spadać, dlatego chciałem dobić do wyższej temp. grzejników mam ok 70 zeberek żeliwnych, więc wcale nie tak dużo, z tego co wyliczałem, to te 70 zeb.

U mnie jest 105 żeberek żeliwnych. I spokojnie daje radę.
Przy czym temp w domu reguluję ilością odkręconych grzejników, a na piecu trzymam 60.
Wtedy najmniej pali, jak z moich obserwacji wynika.
Tak więc może i dołożenie grzejników nie jest głupim pomysłem.
Z tego co mnie uczyli, to temp na grzejnikach, najlepiej jak jest w okolicach 50 st.C, bo wtedy jest zachowana równowaga mniędzy oddawaniem ciepła przez konwekcję i podczerwień.
  • 0

#1436 OFFLINE   efiksowy

efiksowy

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 20:28

1065

Efiksowy

NIE, dokupujac grzejnikow nie poprawisz pracy kotla.

W obecnej chwili masz za slaby kociol do tego domu i instalacji.

Zastanow sie nad tym co napisales " jakby palił 2razy więcej niż w nocy",

w dzien kociol pracuje z moca maksymalna, co skutuje spadkiem sprawnosci i

wiekszym zuzyciem opalu.

Masz 2 wyjscia, zmienic kociol na mocniejszy lub ocieplic dom.

gtoni

jak to mozliwe, ze mam za słaby kocioł, skoro grzejniki, które w domu mam, mogą maksymalnie oddać ok.9kw, ale to licząc przy zasilaniu 90/70/20C, a patrząc realnie, to ich moc oscyluje w okolicach gdzieś w okolicach 6-7kw (70/60.20C), a powierzchnia to ok 100m2. jeśli nadmiaru ciepła wytworzonego przez kocioł nie ma co odebrać, to co się z nim dzieje, troche nie chce mi sie wierzyć, ze to wszystko idzie w komin. fakt, ze teraz przed czyszczeniem, komin grzał sie dość mocno, jednak dziś kocioł wyczyściłem, i komin nie jest już taki ciepły, jak wcześniej. przed czyszczeniem.

• 0

#1437 OFFLINE   tsa78

tsa78

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 75 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 20:42

Jak to co się z nim dzieje? Jak dla mnie to nie idzie w komin tylko ucieka przez nieocieplone ściany (110 metrow niecieplonej powierzchni).

• 0

#1438 OFFLINE   colover

colover

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 381 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 21:06

to co się z nim dzieje, troche nie chce mi sie wierzyć, ze to wszystko idzie w komin. fakt, ze teraz przed czyszczeniem, komin grzał sie dość mocno, jednak dziś kocioł wyczyściłem, i komin nie jest już taki ciepły,

To powiedz, jaka jest różnica między moim kotłem a Twoim?

Grzejemy bardzo podobną powierzchnię, nieocieplonych budynków.

Dodam, że komin u mnie jest ciepły tylko w piwnicy.

• 0

#1439 OFFLINE   efiksowy

efiksowy

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 21:16

1168

coś tam ucieka, to wiadomo, ale ucieka z tego, co wyjdzie grzejnikami, a grzejnikami nie wyjdzie więcej, niż te 9-10 kw a i to przy parametrach 90/70/20C, których ja na tym kotle w tej konfiguracji nie jestem w stanie uzyskać.

po co miałbym większy kocioł kupować, i co mi to da, poza nerwami, i kosztami, jeśli instalacja nie może więcej ciepła odebrać???

gdyby grzejniki oddawały więcej mocy przy niższej temperaturze na kotle, który lepiej pracuje, mniej pali,  gdy jest na nim 65C, niz 80C, to powinno poprawić sytuacje, a juz na pewno komfort cieplny dla domowników.

obecnie w jednym pokoju jest 23C, w pozostałych ok20-21C chciałbym aby w pozostałych też było te 23C.

druga sprawa, to jaka temperatura jest nominalna dla tego kotła, przy jakiej temp. wody na kotle spalanie przebiega optymalnie?

szukałem w instrukcji, ale tam piszą tylko o temp. minimalnej, nie ma informacji, przy jakiej temp. spalanie jest optymalne względem zysków ciepła i strat, z moich obserwacji wynika, ze powyżej 75C spalanie jest mniej efektywne, niż przy 65C, ale to subiektywne odczucia, poparte głównie szybkością spalania opału :)

u mnie komin ma przekroj 14 na 14, długość niecałe 7metrów, wczesniej byl to komin wentylacyjny, więc bez rewelacji, na granicy minimalnych wymagań, przekrój mógłby być nieco szerszy. u mnie komin jest ciepły na całej długości, tzn w piwnicy, na pietrze, i na strychu także jest ciepły.

1181

Użytkownik efiksowy edytował ten post 19 styczeń 2016 - 21:19

• 0

#1440 OFFLINE   NOBD

NOBD

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 38 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 22:59

po co miałbym większy kocioł kupować, i co mi to da, poza nerwami, i kosztami, jeśli instalacja nie może więcej ciepła odebrać???

Jakby nie mogła więcej odebrać to byś chyba wodę zagotował?

Prawdy o mocy grzejników dotyczą układu grawitacyjnego, oprócz tego rury też oddają ciepło.

• 0