Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Regulacją Zaworu 4D Oraz Ocena Instalacji


ziutek188

Rekomendowane odpowiedzi

Aha i taka ciekawostka ciągle mówicie o tym żeby pompa po stronie wtórnej wymiennika była na powrocie a tutaj jest chyba odwrotnie więc jak mam to rozumieć?Opis instalacji według producenta PROMAG http://www.promag.sklepna5.pl/towar/71/wymiennik-32-plytowy-ciepla-40kw-gz-1-typpgm-1c-32.html 

post-69607-0-58531800-1477427363_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale akurat tutaj chodzi mi o to że według schematu jedna pompa pcha a druga wyciąga z wymiennika a kilka osób z forum twierdzi iż tak nie może być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już czytałem i rozumiem ale co to producent nie wie co opisuje? Chyba że jakiś błąd w schemacie się trafił.A tak przy okazji czy ktoś osobiście miał u siebie takie zjawisko i jakie miał objawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęstszym objawem jest notoryczne zapowietrzanie się pompy i dalej układu CO. Wymiennik płytowy ma duże opory hydrauliczne i gdy pompa nie jest w stanie "wyssać" z niego odpowiedniej ilości wody to zaczynają się na jej stronie ssawnej wytrącać pęcherzyki powietrza. Dlatego przed pompą na jej ssaniu musi się znajdować naczynie przeponowe, które będzie zapewniać odpowiednie ciśnienie wstępne na pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie zamkniętym nie spodziewałbym się zjawiska kawitacji, bo takich oporów to wymiennik nie stawia. Pompa kawituje dopiero po spadku ciśnienia napływu poniżej minimalnego, gdzie np. Grundfos dla temp poniżej 75 sC podaje minimum 0,05 bara. Jak duże opory musiałby stawiać wymiennik, by pompa mogła doprowadzić do takiego spadku ciśnienia na wlocie zakładając, że tuż przed wymiennikiem na powrocie instalacji mamy naczynie wyrównawcze (1,5-2 bary)?

 

Oczywiście prawdą jest, że pompa lepiej ma na powrocie tłocząc wodę do wymiennika. Moim zdaniem jednak w przypadku małych instalacji ma to znaczenie bliskie zeru.

 

Dla ciekawostki wspomnę, że Wilo w danych tech serii Pico dla temp 75 wymaga minimum 0,3 bary na wlocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie mniej więcej takiej odpowiedzi z przykładem i wytłumaczeniem oczekiwałem.Czyli wyciągając wnioski z odpowiedzi powyżej zjawisko kawitacji nie zawsze musi występować a tym bardziej w małych instalacjach(taką mam). W sumie to nie słychać by pompa była zapowietrzona i grzejniki też odpowietrzałem przezornie z 3 razy i powietrza nie było, czyli tak naprawdę  wcale pompy przenosić na powrót nie muszę  hmmm zastanowię się nad tym chyba że mimo wszystko radzicie ją przenieść to tak zrobię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobię tak ale na razie nie mam tyle termometrów :) zresztą przez najbliższe 3 dni nie będzie mnie tam gdzie jest piec więc jak coś to dopiero w weekend podzielę się pomiarami.Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie bo chyba Ty henryku radziłeś mi założyć filtr na syfon od dopuszczania wody ?Bo mam takie pytanie jak mam filtr na głównym zasilaniu wody w domu to chyba to wystarczy bo przecież on chroni cały układ zimnej wody zgadza się?

Przecież masz te dwa  co mierzyłeś , one wystarczą ,ważne jest żeby zmierzyć czy występuje spadek temperatury na nitkach zasilania i powrotu..W zasadzie to  wystarczy zrobic ten pomiar na jednej nitce.Jeżeli użyłeś tej izolacji co na zdjęciach ,to ona nie bardzo nadaje się do betonu.Dlatego warto zrobić ten pomiar.

A  swoją drogą potrzebny ci ten wymiennik? , przecież mogłeś zbiornik umieścić w dowolnym pomieszczeniu   nawet na strychu , a  rurę puścić tak jak by ci pasowało?- pionowo w dół do piwnicy, a potem po suficie do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię to w piątek bo na razie jestem po za domem.Aha zapomniałem na wstępie podać iż nie mam piwnicy dom jest z poddaszem użytkowym a kotłownia jest z boku domu jako dobudówka która jest niższa od domu i nie było jak zamontować przelewu w najwyższym punkcie.Odnośnie przeróbek to zadecydowałem że kupię większy wymiennik ciepła i zastanawiam się jeszcze czy będę przekładał pompę za powrót bo skoro jak na razie nie występuje u mnie 'kawitacja' to po co to ruszać?A instalację i tak mam chronioną bo mam filtr na głównym zaworze od wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie połowiczne załatwianie sprawy czyli wymiana samego wymiennika  to jakby to brzydko powiedzieć wykupczyć się a tyłka nie podetrzeć. Temat się ciągnie 3 stronę. dostałeś na tacy co i jak masz zwalone a Ty tak błahej czynności jak pomiar temperatury nie wykonałeś. Szkoda naszego czasu na podobne tematy. Kolejny raz chcesz oszczędzać... W przyszłym sezonie zawitasz tu ponownie z innym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale spokojnie przecież pisalem że nie mieszkam w tym miejscu gdzie mam piec i akurat nie mogę w tej chwili zrobić pomiarów.Owszem ciągnie się temat ale chyba dobrze bo przynajmniej można wszystko wyjaśnić dlaczego tak jest a nie inaczej.A pozatym sporo ludzi ma coś do powiedzenia i kazdego trzeba wysłuchać np.kolega kiminero częściowo obalił twoją teorię na temat kawitacji z czego wyszło że nie zawsze te zjawisko musi występować.Tak było powiedziane co mam zrobić i dziękuję za to i tak zrobię ale fajnie też jak czasem ktoś potwierdzi teorię którą sprawdził w praktyce bo wiesz poczytać i dalej teorie powielać to może każdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj zaraz tam szkoda:p wydaje mi się że forum właśnie jest po to żeby wszystko dokładnie opisać i wyjaśnić laikom ale dobra nie ma co się rozwodzić nad tym.Także wymiennik już zamówiony 25kw i w poniedziałek ogień zmieniam wszystko tak jak proponowaliście.Po całej zamianie dam znać czy coś się poprawiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.