Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimny Powrót Pieca, A Złe Ustawienie 4D


Łukasz01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wszystkich użytkowników.

Po podłączeniu pieca w kotłowni (piec na ekogroszek 20KW) wszystko działało prawie dobrze z wyjątkiem powrotu do pieca. Mianowicie przy ustawieniu na piecu temp 70st. na instalację szło zadane 40, natomiast powrót pieca miał cały czas w granicach 35-40st.C. 

Zdjęcie instalacji:

post-61123-0-39755600-1420204577_thumb.jpg

 

/Do instalacji nie mam podłączonego zbiornika CWU, ale przyszłościowo zrobiłem wyjście/ 

 

Myślałem, że to wina słabej grawitacji na obiegu kotłowym i że trzeba dołożyć pompkę kotłową. Ale po przeczytaniu kilkunastu tematów na forum zorientowałem się, że przesłona na moim zaworze 4d jest przesunięta o 90st. Na skrajnych ustawieniach 0 lub 10 było ok, lecz gdy zawór był na mieszaniu - powiedzmy że na 5 to przesłona zamiast pionowo była ustawiona poziomo tak ja rys.poniżej:

post-61123-0-61960100-1420204415_thumb.jpg

 

Dziś zmieniłem ustawienie przesłony na prawidłowe i odwróciłem sterowanie siłownikiem.

Nie wiem jaki wpływ na działanie instalacji miało takie ustawienie przesłony jak myślicie czy zimny powrót to wina złego ustawienia przesłony?

 

Kolejna rzecz która mnie martwi to czy po podłączeniu zbiornika i pompki CWU obieg wody w CWU będzie prawidłowy. Czy nie zaburzy on obiegu kotłowego. Najlepiej wyjaśnię to na rys poniżej.

post-61123-0-26409100-1420205494_thumb.jpg

Czy woda z CWU nie pójdzie tak jak te czerwone strzałki, bo prawidłowo powinna pójść w przeciwnym do kierunku tycz dwóch czerwonych strzałek? Zastanawiam się czy nie dałem wyjścia zimnej wody z CWU za wysoko w pionie powrotu do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mylisz waść powrotu do pieca z powrotem z instalacji? Gdzie mierzysz temperaturę powrotu? Przed, czy za 4D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr mam wstawiony w trójnik, który jest wkręcony w króciec powrotu kotła, w drugie ramię trójnika mam pięty powrót z 4D.

 

Miałem ostatnio trochę czasu i przeszukałem całe google w temacie :) 

Doszedłem do wniosku, że coś takiego jak ciepły powrót w układzie z zaworem 4D to nie istnieje - bez CWU lub bez pompy kotłowej. Niezależnie od przekroju rur w małym obiegu i średnicy 4D.

Przecież zawsze ciepła woda w kotle pójdzie na górę, natomiast zimna na dół. Także bez wymuszonego małego obiegu przez pompę, nie będzie na powrocie kotła wysokiej temperatury.

No chyba, że na powrocie z obiegu CO będziemy mieli temp w granicach 50 - co jest bez sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A łyżka na to niemożliwe! :P Poniżej zdjęcie mojego czterodroga... I co widzimy? Na początek to, czego nie widzimy, czyli na kotle 82 st. C. Na instalację idzie 60, z instalacji wraca 54, powrót do kotła... tadam!!! 78 st. C. Kocioł w podtrzymaniu (godzinę temu przykręciłem grzejniki w mniej używanych pomieszczeniach i stygną, dlatego taka mała różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem. Normalnie jest ok. 15-20 st. C), brak pompy w obwodzie kotłowym, tylko jedna pompa na CO na pierwszym biegu. Druga będzie na CWU. 

 

post-57217-0-02127000-1420379947_thumb.jpg

 

Ciepłego powrotu nie zapewnia zawór 3D w funkcji mieszania. 4D jak najbardziej. 

 

P.S. obieg w małym obiegu przy odpowiednich przekrojach wymusza pompa CO. U mnie są rury 5,4''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....., czyli na kotle 82 st. C. Na instalację idzie 60, z instalacji wraca 54, powrót do kotła... tadam!!! 78 st. C. .....

.....

Ciepłego powrotu nie zapewnia zawór 3D w funkcji mieszania. 4D jak najbardziej. 

 

Ale wysokie nastawy, pozmieniam jak u Ciebie i zobaczę co będzie(narazie temp. mam dużo niższe)

Ja też mam 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że kluczowa jest temperatura na kotle. To ile puszczę z 4D na instalację nie ma większego znaczenia dla temperatury powrotu na kocioł (dolny zegar). Nastawy zaworu 4D wpływają tylko na temperaturę zasiania instalacji (górny zegar) i temperaturę powrotu z instalacji (prawy). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, trochę mi to rozjaśniło, mam jeszcze tylko jedną wątpliwość, mianowicie ja mam termometr przy samym króćcu powrotu do kotła, Ty natomiast bliżej zaworu 4d (wyżej niż ja). Mam prośbę czy mógłbyś zobaczyć czy na tej rurze tylko na dole jest taka sama temp. - o ile masz taką możliwość..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam pompy wody kotłowej tylko CO i CWU.
Co do zaburzenia obiegu CO po włączeniu CWU to może tak być, że CWU zabierze Ci całą ciepłą wodę z kotła i na grzejniki już nie starczy, ale ja bym się tym nie przejmował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, trochę mi to rozjaśniło, mam jeszcze tylko jedną wątpliwość, mianowicie ja mam termometr przy samym króćcu powrotu do kotła, Ty natomiast bliżej zaworu 4d (wyżej niż ja). Mam prośbę czy mógłbyś zobaczyć czy na tej rurze tylko na dole jest taka sama temp. - o ile masz taką możliwość..

Tak na macanego taka sama lub nawet wyższa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zużycie ekogroszku spadło do zera odkąd po testowym paleniu w/w zacząłem palić orzechem II :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo wszystkim za wypowiedzi, problem rozwiązany :) 

Okazało się, że winna była ta przesłona w 4D którą źle ustawiłem. Teraz jest prawidłowo(pionowo)

 

Zasilanie pieca 67st.C

Powrót pieca 62 st.C  :D (podczas pracy w podtrzymaniu)

Zasilanie co - 47st.C (zmniejszyłem na 42)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Czołem!

Pytanie do tych,którzy mieli problem z zimnym powrotem,spowodowanym źle funkcjonującym małym obiegiem:

-czy zużycie ekogroszku zmniejszyło się jakoś znacząco,po rozwiązaniu

w.w. problemu?

Spalanie to moze nie spadnie. Ale kociol dzieki wysokiemu powrotowi popracuje sobie jakies 15 albo wiecej lat.  Z mala iloscia sadzy zarazem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dopiszę, że mój kocioł kupiłem od gościa który miał dom z zbliżonym zapotrzebowaniu na ciepło do naszego, ale kisił kocioł na 45 st, palił mokrym drewnem na dmuchawie i wybierał z wymiennika kilka szufelek wody tygodniowo. Wymiennik pokryty rdzą. U mnie kociołek hula na 80-90 st.C, powrót dogrzany (tak do 10 st. mniej niż zasilenie), palnik szamotowy i efekt jest taki, że z wymiennika zniknęła rdza, odpadają resztki sadzy po poprzedniku, a ja zmiatam tylko trochę popiołu ;) Tak więc chyba warto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.