Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Co


gulgulq

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że solidnie i tanio nie idzie w parze :)... chodziło mi o to że mały kociołek o niewielkiej mocy nie powinien kosztować majątku a powinien być jednocześnie solidnie wykonany. 

 

 

 

 

Jeżeli chodzi o moc kotła to decyduje o tym głównie moc paleniska, temp. spalania, paliwo itp., powierzchnia wymiany nie mówi praktycznie o niczym ale też trudno było by zrobić kocioł o mocy paleniska 8kW i  wymiennikiem 2m^ albowiem wówczas byłby to kocioł kondensacyjny .

 

W jaki sposób można określić gabaryty podchodząc od wyniku końcowego np. chcę mieć kociołek do 8-10kw, opalany węglem (lub drewnem twardym sezonowanym), konstrukcja tradycyjna na miarkowniku ? Producenci w jakiś sposób wyznaczają moce swoich kotłów ?

 

Być może pokusiłbym się za 2-3 lata o pospawanie własnego kociołka. Dostęp do stali mam dobry a od biedy nawet za friko (St3S), dobrych spawaczy od ręki, maszyny również wszelakie. 

Na dziś to prawdopodobnie kupie zwykłego górniaka bez żadnych wielkich wymagać co do ekonomiki i efektywności spalania. Po to by potestować, poduczyć się jeszcze o spalaniu, poobserwować, poczytać was na forum itp.

Obecnie rozglądam się tylko za małym kotłem z dużymi drzwiami załadunkowymi lub ładowany od góry - i z tym jest kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł o mocy 8kW od kotła o mocy 15kW może różnić np. 10cm szerokości kotła czyli +/- 0,5m2 blachy to niby dlaczego miałby być tańszy o więcej niż różnica w kosztach materiałów skoro pracy jest tyle samo jak nie więcej? to jakaś chora Polska mentalność. Wielu producentów zachodnich ustala cenę kotła dla pewnego przedziału mocy i kotły praktycznie różnią się tylko palnikiem.

 

Jeżeli już tak bardzo chcesz to z 1m2 wymiennika można wycisnąć 8-12kW Mocy grzewczej ale wszystko zależy od temperatury spalania, budowy kotła, rodzaju paliwa itp.  Zauważ że kocioł  kondensacyjny gazowy 25kW jest zdecydowanie mniejszy od kotła zasypowego dlatego że jest tam inna temp spalania, inna kaloryczność paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu tez tkwi niestety smutna prawda p.Przemysławie.

 

Dla porównania:

Zębiec : Wenus 10kW ,górniak

http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-supernova/wenus

 

średnia cena ok. 2700 zł 

 

Dakon, Dor 13.5 kW

http://www.fuego.pl/dakon-dor12-13-5-kw.html

 

Cena 2585 zł - gdzie miarkownik już mam w cenie, kocioł o trudniejszej konstrukcji, wyposażony w ceramikę itp. 

 

Dakon jako konstrukcja jest dla mnie optymalny, szkoda ze nie ma modelu o mniejszej mocy. Za niewielkie pieniądze wyposażają go w wężownice co jest dodatkowym atutem na plus do bezpieczeństwa. Serio bym go wziął ale nie widzę technicznych możliwości zmniejszenia mocy - co przy górniaku Wenus jest banalne poprzez dołożenie szamotu na ściankach. Palenie w Dakonie na mocy minimalnej 5kW będzie raczej trudne. Chyba że ktoś podpowie mi w tych dwóch kwestiach jeszcze (palenie małą mocą w Dakonie, zmniejszenie komory?).

 

Lub palenie na średniej mocy, zawór 3D i puszczanie nadmiaru w komin. 

Innych pomysłów nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz dakona , dorabiasz dyszę spalania gazów z żarobetonu (koszt formy i betonu ok 100-150zł) i masz  kocioł o małej mocy ale... należy wówczas przyśpieszyć spaliny aby nie zrobił się kocioł kondensacyjny czyli albo wyciąg albo dmuchawiec a to znowu koszty(wyciąg) lub spawanie(dmuchawiec) co wiąże się z utratą gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chodzi o to:

http://czysteogrzewanie.pl/warsztat/modyfikacje-kotla/

 

Artykuł: Palnik DP w kotle dolnego spalania

 

 

 

Koszt formy - 0 zł. 

Pytanie jaki beton szamotowy, jaki typ, inny gatunek?

 

Mam komin 12x24, wysokość ok. 8.5 metra - czy taki gabaryt komina nie da rady zapewnić mi dobrego ciągu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup gotową mieszankę betonu BOS135 + woda i do formy, dobrze zagęścić .

Co do palnika to musisz na forum poszukać - są nawet podawane wymiary, dla takiego kotła 12-16kW przekrój palnika na naturalnym ciągu i paleniu drewnem to ok 120cm2, przekrój niski prostokąt np 5x25cm . ewentualnie może kolega Przemek coś podpowie.

Dla palenia węglem przekrój jest mniejszy.

Komin powinien zapewnić dobry ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

   Dobre ... :P . A widzisz co mam na swoim obrazku ? A powietrze wtórne jest podawane właśnie do kanału dopalającego i to w dwóch miejscach i to podgrzane ( jak to teraz modnie się określa...). Niestety w orginale jest z dmuchawą i trochę niedopracowanym wlotem palnika ale wszystko da się podrasować. Jest na forum wątek o tym kotle a w moich postach trochę o przeróbkach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę po sąsiedzku :D

Proponuję rzucić okiem na ofertę tego producenta:

 

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html

 

Co prawda dostępny jest tylko jeden wariant mocy-17kW, ale może na zamówienie zrobiliby mniejszy ;). W dodatku z Dębicy do Jarosławia masz "rzut beretem", więc możesz pojechać pogadać i oglądnąć ich wyroby ;)

 

Pozdrawiam

Rafał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Dobre ... :P . A widzisz co mam na swoim obrazku ? A powietrze wtórne jest podawane właśnie do kanału dopalającego i to w dwóch miejscach i to podgrzane ( jak to teraz modnie się określa...). Niestety w orginale jest z dmuchawą i trochę niedopracowanym wlotem palnika ale wszystko da się podrasować. Jest na forum wątek o tym kotle a w moich postach trochę o przeróbkach ...

 

Tak mi się kojarzył ze ktoś go ma na forum.

Ile zapłaciłeś za kocioł (jeśli to nie tajemnica) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę po sąsiedzku :D

Proponuję rzucić okiem na ofertę tego producenta:

 

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html

 

Co prawda dostępny jest tylko jeden wariant mocy-17kW, ale może na zamówienie zrobiliby mniejszy ;). W dodatku z Dębicy do Jarosławia masz "rzut beretem", więc możesz pojechać pogadać i oglądnąć ich wyroby ;)

 

Pozdrawiam

Rafał 

 

 

W cenniku maja od 8-10kW do 25kW.  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do użytkowników DAKON DOR 12 - 13,5kW. 

Proszę o zdjęcie rusztu w kierunku na palnik - ciekawy jestem czy jest tam możliwość zamocowania ewent. dodatkowego palnika z szamotu (dakon ma ruchomy ruszt więc może być kłopot)

oraz o wymierzenie komory załadowczej - szerokość, głębokość, wysokość  - od górnej klapy do poziomu rusztu - chcę sprawdzić czy moje klocki drewna da się jakoś upchać i w jakiej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 O ile dobrze pamiętam to bodajże 3100 PLN ale brałem bez sterownika i dmuchawy i był to chyba ostatni egzemplarz na stanie.

Hamech to konstrukcja którą szukałem prawie miesiąc,czy wymiennik za palnikiem wyłożony szamotem nie zmniejsza odbioru ciepła?chciałbym połączyć takiego dolniaka z możliwością palenia od góry jak byś to widział?mogło by się to sprawdzić.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8615-kocio%C5%82-w%C5%82asnej-produkcji-wasza-opinia/page-99

#1965

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.