Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Średnica rur zasilających rozdzielacze.


bladyy78

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie robię właśnie centralne w małym domku ok 100m2 parter i poddasze.

Na parterze ogrzewanie podłogowe + łazienka na górze, na poddaszu grzejniki aluminiowe przystosowane do miedzi 30 żeberek + jedna drabinka w łazience. Instalację robię na dwóch rozdzielaczach( osobny dla parteru i osobny dla poddasza). Na poddaszu od rozdzielaczy do grzejników idą rurki miedziane fi 18.

I teraz nie wiem jaką średnicę rury zastosować do zasilenia tych 2 rozdzielczy? Dodam że te dwa rozdzielacze będą szły w jednym pionie wiec zasilać je chce tą sama rurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Dojedź do pierwszego rozdzielacza rurą miedź 28 mm z trójnika zredukuj na 22, tą też średnicą z trójnika poleć do dolnego i górnego rozdzielacza. Można się zastanowić nad 22 mm całość, ale na 28 mm mniejsze opory hydrauliczne i bardziej stabilna praca układu.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrze .

Mam jeszcze 2 pytanka:

1) Tak jak pisałem mam 2 rozdzielacze jeden górny do grzejników (zwykły rozdzielacz bez przepływomierzy) na górze i jeden dolny ( z przepływomierzami i głowicami termostatycznymi)do podłogówek na dole. I teraz mam jeszcze dylemat bo tak: na dole będę w łazience też miał grzejnik-drabinkę no i teraz nie wiem jak ją podpiąć bo na dole woda z rozdzielaczy będzie zmieszana i będzie miała niska temperaturę, czy zasilenie tej dolnej drabinki mogę podłączyć do górnego rozdzielacza? (A jeżeli tak to jak to zrobić czy podpiąć tylko od górnego rozdzielacza samo zasilanie do tego grzejka, a powrót od niego podpiąć do dolnego rozdzielacza, czy zasilanie i powrót z grzejnika podpiąć do górnego rozdzielacza?

 

2) Tak samo nie wiem czy nie można by było podłogówkę z łazienki na górze podpiąć do dolnego rozdzielcza do którego będzie podłączona podłogówka z parteru?

Troszkę to zagmatwałem ale mam nadzieję że fachowiec to zrozumie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jesli chodzi odrabinke to oki ,podłogówka mozesz podpiąc pod dół ale musisz załozyc odpowietrznik do góry np w scianie lub pod wanną tak zeby był dostep tylko czy bedziesz mmiał pompe do podłogówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że drabinkę dolna bez problemu mogę podpiąć pod górny rozdzielacz.

A górna podłogówkę pod dolny rozdzielacz tylko że muszę wtedy do tej podłogówki dać odpowietrznik?

Co do ilości pomp to się własne zastanawiam ile ich dać. Nie chciał bym mieć tych pomp za wiele w układzie, ale nie chce też żeby podłogówka czy grzejniki były zimne.

Powiem tak ogrzewanie moje będzie bazowało na kominku z płaszczem wodnym o mocy 25 kw. Od kominka bezpośrednio w pionie chce puścić calowe rury do zbiornika wyrównawczego który będzie na stryszku. Za kominkiem na powrocie zimnej wody będzie założony termostatyczny zawór 3 drożny esbe tv60. Z tego co wyczytałem i ze schematów wywnioskowałem to pomiędzy tym zaworem ,a kominkiem powinienem dać na powrocie pompę którą sterownik będzie uruchamiał jak temperatura w płaszczu osiągnie 70*C. Po osiągnięciu temp. 60*C na powrocie zawór esbe zacznie się otwierać i woda będzie skierowana na obieg grzewczy. No i teraz moja wiedza się kończy nie mam pojęcia czy muszę dołożyć kolejna pompę do podłogówki wiem że na pewno muszę dokupić zawór mieszający żeby obniżyć temp. wody i zamocować go przy dolnym rozdzielaczu od podłogówki.

A nie dodałem że na poddaszu w łazience będzie stał jeszcze bojler 200l który też ma być podpięty pod centralne.

Czy ten bojler mogę podpiąć pod ten sam rozdzielacz co grzejniki, rozdzielacz kupiłem większy wiec mam tam miejsce jeszcze na podpięcie tego bojlera. I czy wystarczy podciągnąć od rozdzielacza do bojlera zasilanie rurą miedziana 18 czy może trzeba zastosować rurę większej średnicy?

 

Dzięki za dotychczasowe rady i proszę jeżeli to możliwe o kolejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Dzięki Piotrze .

Mam jeszcze 2 pytanka:

1) Tak jak pisałem mam 2 rozdzielacze jeden górny do grzejników (zwykły rozdzielacz bez przepływomierzy) na górze i jeden dolny ( z przepływomierzami i głowicami termostatycznymi)do podłogówek na dole. I teraz mam jeszcze dylemat bo tak: na dole będę w łazience też miał grzejnik-drabinkę no i teraz nie wiem jak ją podpiąć bo na dole woda z rozdzielaczy będzie zmieszana i będzie miała niska temperaturę, czy zasilenie tej dolnej drabinki mogę podłączyć do górnego rozdzielacza? (A jeżeli tak to jak to zrobić czy podpiąć tylko od górnego rozdzielacza samo zasilanie do tego grzejka, a powrót od niego podpiąć do dolnego rozdzielacza, czy zasilanie i powrót z grzejnika podpiąć do górnego rozdzielacza?

 

2) Tak samo nie wiem czy nie można by było podłogówkę z łazienki na górze podpiąć do dolnego rozdzielcza do którego będzie podłączona podłogówka z parteru?

Troszkę to zagmatwałem ale mam nadzieję że fachowiec to zrozumie :) .

I dowiedziales sie cos wiecej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.