Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasobnik Cwu 120 L Z 1 Wężownicą - Jakiego Producenta Polecacie


MacG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Stoję przed wyborem zasobnika CWU współpracującego z kotłem gazowym 24 kW Immergasa. Lokalna firma poleca poniższe modele w poniższych cenach brutto.

 

 

GALMET - SGWS – 120 litrów, PIONOWY, WOLNOSTOJĄCY

– nr katalogowy: 26-124000 - wersja z izolacją standardową skay, cena: 1050,-

– nr katalogowy: 26-124500 - wersja z izolacją płaszcz z tworzywa sztucznego, cena: 1060,-

– nr katalogowy: 26-128500 (poliuretan, skay), cena: 1140,-

 

 

BIAWAR - wymienniki serii Mega: W - E 125.81 – 125 litrów, PIONOWY, WOLNOSTOJĄCY

- nr katalogowy: W - E 125.81 – poliuretan, skay, cena: 1100,-

 

ELEKTROMET - WGJ-S – 120 litrów, PIONOWY, WOLNOSTOJĄCY

- nr katalogowy: WGJ-S 120 – skay, jaka cena: 1070,-

 

Który polecanie z w/w pod kątem trwałości (obydwa 5 lat gwarancji), łatwości wymiany anody magnezowej oraz minimalnych strat dobowych.

 

W opiniach zasłyszanych na forum, GALMET "lubi" cieknąć po 5-6 latach, BIAWAR uznawany jest za dobry produkt, na temat innych nie znam opinii. Są oczywiście wymienniki ze stali nierdzewnej, ale koszty przerażają mój budżet (do 1500 zł).

 

Będę wdzięczny za garść informacji i opinie co do w/w produktów ORAZ propozycje innych urządzeń, które polecacie - z góry dziękuję za pomoc i komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarancja 5 lat pod warunkiem że kontrolujesz stan elektrody magnezowej i wymieniasz ją co 2 lata.

Z tych polecałbym Biawara, mam 300l ale w wykonaniu z lepszą izolacją cielną - Mega klasa A, one zaczynają się od 220l i koszt katalogowy od 2200, ale można kupić taniej.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację - ale wymiana anody co 18 m-cy, takie są aktualne warunki gwarancji z tego co pamiętam. Ja szukam oczywiście coś w okolicy 120 L - 300 dla mnie to stanowczo za dużo, kolektorów nie planuję.

BIAWAR oraz GALMET mają już dobre ocieplenie poliuretan, skay, przy czym klasa A posiada izolację z EPS30, a te "zwykłe" z EPS20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i komentarze - co prawda zasobnik jeszcze nie kupiony, waham się cały czas pomiędzy Galmetem a Biawarem - niemniej jednak wiem już więcej i znam Wasze opinie. Raczej postawię na zasobnik z anodą magnezową, nierdzewki są aktualnie drogie a kto wie, co będzie za 6-8 lat na rynku, jakie wymienniki i jakie rozwiązania, może trzeba będzie wymienić zbiornik na biwalentny / solarny z 2 wężownicami...

 

Woda jaką użytkuję ma bardzo dużo kamienia i obawiam się, że jeżeli sam zbiornik nie zardzewieje to może mimo wszystko być mocno narażony na zakamienianie, a to może przyspieszyć jego zużycie, stąd troszkę ryzykownym wydaje mi się zakup nierdzewki.

 

pionek - Co zaś się tyczy zapotrzebowania na wodę ciepłą w domku jednorodzinnym, cytuję informacje ze strony Biawara:

 

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę zależy od liczby osób (użytkowników), oraz ilości punktów czerpalnych. Ważnym czynnikiem jest też rodzaj punktu czerpalnego (wanna, umywalka itp.) Wahania zużycia wody użytkowej są znaczne i zwykle zawierają się w przedziale od 20 litrów na dzień i osobę przy niskim, a od 40 do 80 litrów na osobę i dzień przy wysokim zapotrzebowaniu. Średnio przyjmuje się, że w gospodarstwie domowym zużycie wody użytkowej o temperaturze 45°C wynosi 30 litrów na osobę w ciągu dnia.

 

Kocioł 24 kW podgrzewa wodę bardzo szybko, jak dobrze pamiętam zbiornik około 120 L jest w stanie podgrzać od temp. 10 st C do 45 st C w około 15 minut, więc magazynowanie dużej ilości wody w mojej ocenie jest bezzasadne (starty dobowe zasobników to około 1,5 kW / 24 h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) tutaj nie ma żadnych kombinacji tylko kwestia wyboru producenta wg opinii użytkowników i doświadczeń, długotrwałości takiego urządzenia, serwisu. Każdy z tych zasobników idealnie pasuje do mojego kotła (24 kW przeznaczone na grzanie CWU), aczkolwiek kilkoma parametrami się różnią (np. powierzchnia wężownicy).

Pytanie na forum i dyskusja ma na celu zebranie tych opinii i decyzję - ja tutaj żadnych problemów nie widzę ;-)

 

PS. Oryginalny zasobnik Immergasa OKC 100 NTR kosztuje ponad 300 zł drożej za 100 L - skoro można mieć to samo z niższą cenę, to po co przepłacać ;-)

 

Wracając jeszcze do nierdzewki Immergasa - UB INOX 120-2 (120 L) kosztuje bagatela 3600 zł netto - można za to kupić 3 zasobniki "standardowe", co 5-7 lat ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie masz racji. Ten od immergasa jest dla twojego kotła a te pozostałe są uniwersalne. Jak zauważyłeś sam nie są idealnie takie same. Dlaczego do wiszącego kotła powinno się stosować podgrzewacz cwu dedykowany dla tego kotła? Ano dlatego że każdy wiszący kocioł gazowy pracuje w priorytecie grzania cwu , i grzeje dotąd aż nie osiagnie temperatury zadanej, wtedy nie grzeje CO i ważne aby zrobił to odpowiednio szybko (stąd powierznia wężownicy jest inna inne średnice rur). 300 zł oszczędności na zasobniku to żadne oszczędności poza tym musisz dokupić czujnik jakieś materiały instalacyjne a i za podłączenie instalator też sobie policzy czyli zaoszczędzisz może pół stówki góra stówkę czyli tyle ile można pominąć w ogólnym rozrachunku. Ale oczywiście decyzja i pieniądze są twoje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej mak, dzięki za informacje... Tak, wiem że kotły gazowe pracują z priorytetem CWU i powinno się zapewnić dobry przepływ czynnika grzewczego do zasobnika, stąd odpowiednie przekroje rur i ich przepustowość. Elementy przyłączeniowe otrzymałem gratis do kotła, więc za nie już nie płacę - instalacja jest już wykonana, kwestia tylko zamontowania zasobnika (nie montowałem go wraz z kotłem, ponieważ budynek stał nie używamy ostatnie 8 miesięcy).

 

Zebrałem więc (w mojej ocenie) najważniejsze parametry kotła i zasobnika:

 

Kocioł Immergas VICTRIX X 24 2 I:

- Zasilanie zasobnika c.w.u. - 1/2"

- Powrót z zasobnika c.w.u. - 1/2"

- Zasilanie c.o. - 3/4"

- Powrót co.o - 3/4"

 

Zasobnik Immergas OKC-100 NTR:

 

- Powierzchnia wymiennika - 1,08 m2

- Zasilanie zasobnika c.w.u. - 1"

- Powrót z zasobnika c.w.u. - 1"

- Wyjście c.w.u. - 3/4"

- Recyrkulacja - 3/4"

 

Zasobnik BIAWAR MEGA W - E 125.81:

- Powierzchnia wymiennika- 1,15 m2

- Zasilanie zasobnika c.w.u. - 3/4"

- Powrót z zasobnika c.w.u. - 3/4"

- Wyjście c.w.u. - 3/4"

- Recyrkulacja - 3/4"

 

 

Zasobnik GALMET SGW(S) 120:

- Powierzchnia wymiennika - 0,95 m2

- Zasilanie zasobnika c.w.u. - 3/4"

- Powrót z zasobnika c.w.u. - 3/4"

- Wyjście c.w.u. - 3/4"

- Recyrkulacja - 3/4"

 

Czy na podstawie w/w danych dot. każdego z wymienników, możesz zaopiniować wybór właściwego do mojego kotła... W mojej ocenie przekroje jakie wychodzą z kotła, są zawsze mniejsze od tych w zasobniku, więc nie będzie tutaj jakiegoś "wąskiego gardła" w postaci blokady przepływu - każdy z zasobników ma większy od kotła przekrój zasilania i powrotu czynnika.

 

Na pewno wszystkie różnią się powierzchnią wężownicy, a to jak mniemam przekłada się na większą jego "sprawność", szybkość ogrzania CWU (szybszy odbiór ciepła z czynnika).

 

Jest jeszcze jeden zasobnik Immergasa, większy ale w mojej ocenie za duży (4 osobowa rodzina) - straty dobowe są większe:

 

 

Zasobnik Immergas OKC-160 NTR:

 

- Powierzchnia wymiennika - 1,45 m2

- Zasilanie zasobnika c.w.u. - 1"

- Powrót z zasobnika c.w.u. - 1"

- Wyjście c.w.u. - 3/4"

- Recyrkulacja - 3/4"

 

Będę wdzięczny za komentarz i sugestie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do działu technicznego Immergas Polska - każdy z w/w wymienników będzie OK, nie ma tutaj przeciwwskazań do montażu każdego z w/w. Oczywiście im większa pow. wężownicy, tym lepszy odbiór czynnika i tym samym szybsze jego ogrzanie. Średnice jakie występują w kotle (1/2") powodują że zasobniki z zasilaniem i powrotem o przekroju 3/4", 1" będą OK, mógłby być również 1/2" bo i tak lepszych przepływów czynnika nie uzyskamy.

 

oczywiście zadaję sobie sprawę że na czas grzania CWU nie będzie działać CO - ale to zazwyczaj jest czas około 10-15 minut, więc w tym czasie opcja Grzanie CO będzie wyłączona, nie powinien wystąpić dyskomfort w ogrzewaniu.

 

Co zaś się tyczy wielkości zasobnika - w mojej ocenie 120 L (zgodnie z ogólnymi wytycznymi 30 L / 24 h na osobę daje mi dokładnie odwzorowanie mojej sytuacji domowej (4 osoby x 30 L = 120 L). Mniejszy zasobnik = mniejsze straty dobowe, preferujemy prysznic zamiast wanny, więc dostęp do ciepłej wody powinien być bezproblemowy (naczynia myte w zmywarce).

 

Z dyskusji wynika że tak Biawar jaki Galmet to podobne produkty, chociaż Biawar częściej pojawiał się w postach - chyba padnie na Biawara, ma troszkę większą powierzchnię wężownicy i 125 L zasobnika. Muszę jeszcze podpytać w dziale technicznym Biawara, czy bez problemu wymienna jest anoda w ich produktach, nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam również posiadam Biawara i osobiście mogę polecić o izolacji to już wiesz kolega sambor poleca większy zasobnik , nie chcę powielać wypowiedzi poprzedników ,ale polecił bym również coś większego np. 150 l i pojemność i moc wężownicy taka sama jak przy 125 czy 220 i spełni swoje zadanie i nawet wody zostanie na następny poranny prysznic :).

ps. wymiana anody nic specjalnego prosta, (nie wymieniaj tylko przy nagrzanym zasobniku :P ) przy następnej wymianie , polecał bym tytanową ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anoda tytanowa do Biawara to około 400-500 zł netto (dzwoniłem dziś do technicznego) - w mojej ocenie stanowczo za dużo kosztuje, mało opłacalny zakup :-(... Standardowa magnezowa 30 zł (zwykła i łańcuszkowa / "parówka")...

 

Z ciekawostek - w miejscowości oddalonej o 20 km, ludzie posiadają taką wodę ze nierdzewki wytrzymują góra 5 lat - taka jest jakość tej wody (gwarancja na nierdzewkę to 7 lat)... Nie wiem ostatecznie, jak realizowana jest gwarancja, ale instalatorzy wspominali, że gwarancja dla tej lokalizacji jest skracana o 50% właśnie ze względu na tragiczną wodę/jej jakość... "Zwykłe" emaliowane to 2-3 lata...

 

U mnie jedynie jest mocno zakamieniona woda, ale tego już w tak prosty sposób nie da się niestety poprawić - ważne że jest, bo ogólnie są duże braki przez ostatnie suche lato i awarie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam również posiadam Biawara i osobiście mogę polecić o izolacji to już wiesz kolega sambor poleca większy zasobnik , nie chcę powielać wypowiedzi poprzedników ,ale polecił bym również coś większego np. 150 l i pojemność i moc wężownicy taka sama jak przy 125 czy 220 i spełni swoje zadanie i nawet wody zostanie na następny poranny prysznic :).

ps. wymiana anody nic specjalnego prosta, (nie wymieniaj tylko przy nagrzanym zasobniku :P ) przy następnej wymianie , polecał bym tytanową ,

 

Cały czas się zastanawiam, czy czasami nie większy zasobnik... Póki co myślałem cały czas o max 120 i na taki trafiłem (zgodnie z wytycznymi o zużyciu dobowym) ale zaczynam myśleć poważnie o 150... Kocioł gazowy który posiadam, grzeje bardzo szybko wodę, więc raczej z jej brakiem nie będzie problemu, gdzieś miałem zapisane wydajności kotła na potrzeby CWU.

 

W sumie rozważać można następującą kwestię: czy nagrzać więcej wody i niech zostanie "na rano" czy dogrzewać wg potrzeb, co jakiś czas w miarę jej ubytku - nie znam odpowiedzi na te pytania, nie wiem co będzie bardziej ekonomiczne...

 

Zakładam, że woda w zasobniku powinna być grzana do temp. 45-50*C aby się nie poparzyć, oczywiście 1x w tygodniu Legionella.

 

darecki2308 - możesz coś podpowiedzieć w tej kwestii ? jak Ty to widzisz w kwestii ekonomii grzania CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

lepiej bardziej ekonomiczne jest dogrzanie zasobnika do zadanej temp. niż nagrzewanie od początku całości ,przy większej pojemności zasobnika całej zawartości raczej nie z użyjesz i część ciepłej wody ciepłej pozostanie w zasobniku i jest to bardziej ekonomiczne , a co do

Legionella to bez potrzeby raz w miesiącu wystarczy do 60 c nagrzać zasobnik .

u siebie całej zawartości zasobnika raczej nie wykorzystuje, i jeśli nie wykorzystam zasobnik nagrzewam do zadanej 50 c w 1 godz. przy naładowaniu zasobnika od początku trwa to ok. 2,5 godz. więc bardziej ekonomicznie jest dogrzanie , niż nagrzewanie od początku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja od marca tego roku używam termet unico 24+dwupłaszczowy podgrzewacz wody(stojący) 200l firmy ermet. Termeta na samą cwu używam w okresie letnim w sezonie grzewczym bojler nagrzewa kocioł miałowy. Jeśli chodzi o szybkość nagrzewania bojlera z jednego i drugiego kotła jestem bardzo zadowolony. Jak z wytrzymałością samego bojlera to się zobaczy, czas pokaże.

Z bojlera korzysta 6 osób i wody zawsze jest na tyle nawet przy koszystaniu jedna osoba po drugiej i to na dwie łazienki.

Życzę dobrego wyboru pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi, dyskusję i komentarze - ostatecznie BIAWAR 150 L (W-E 150.81) - poszło właśnie zamówienie do dostawcy, cena 1220 zł.

 

Większy zbiornik, rzadsze dogrzewanie wody a jak już kocioł się włączy to niech podgrzeje wodę w większej ilości i wykorzysta moc kotła na CWU. Co zaś się tyczy jakości wykonania i trwałości produktów BIAWAR - czas pokaże :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką cenę dostałem u lokalnego sprzedawcy - jest dostępny od ręki, przywiozą pod dom, wstawią i zamontują. Przy takich niewielkich różnicach cenowych, nie chce mi się bawić w przesyłki i kurierów ;-) - gdyby to był rząd wielkości 100-200 zł nie zawahałbym się :-)

 

Dzięki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.