Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Dobór Kotła Defro Duo Czy Komfort Eko/pz


ZimnoZielony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

do dzisiaj byłem biernym czytelnikiem forum :) Mamy domek 196 m2 z ociepleniem 10 cm styropianu. Są to 3 kondygnacje: piwnica, parter i piętro pierwsze. Parter z piętrem pierwszym jest połączony dużą otwartą klatką schodową. Piwnica od reszty oddzielona drzwiami, znacznie chłodniejsza ( w planach do grzania w okolice 16, 17 stopni żeby nie wychładzała nam reszty kondygnacji. Domek wybudowany w latach 1995-2003. Niedługo chcemy się wprowadzić. Nosimy się z zamiarem zakupu pieca na ekogroszek.
Wybraliśmy piec firmy defro z prostego powodu. W okolicy wszyscy mają defro, firma istnieje wiele lat więc raczej w ciągu tygodnia się nie zwiną, mamy pod nosem dystrubutora tych kotłów z którym współpracujemy w innej braży wiele lat i on również zachwala te piece. Do rzeczy! wg kalkulatora "ciepłowłaściwie" przymując zapotrzebowanie na ciepło 60W wychodzi nam około 12 KW. Powiem szczerze że to trochę "mało" jak na taki dom, tym bardziej że jest teraz w stanie głębokiego wychłodzenia (aktualnie 7 stopni C). Obok domku mamy garaż o powierzchni około 40 m2, który kiedyś może i zechcielibyśmy wyposażyć w 2 grzejniczki żeby było w nim zawsze na plusie. W domku w piwnicy mamy grzejniki, na parterze tylko podłogówkę i na piętrze tylko grzejniki. Nie wykluczam dodanie kilku grzejników na parterze, żeby po wychłodzeniu dom szybciej łapał temp. Do tego jeszcze bojler 100L. Kondygnacje w podobnej wielkości po 65 m2. I moje pytanie. Mam na celowniku kocioł Defro DUO 15 KW, 20 KW oraz kocioł Komfort EKO i EKO PZ o podobnych mocach.  Pierwsza sprawa moc, z jednej strony wziąłbym 15 KW bo może będzie "bardziej dopasowany do potrzeb", ale jeżeli się okaże się że to może być mało to sobie nie podaruję bo różnica mięcy 15 a 20 KW to 270zł. Mój teść ma identyczny dom i ogrzewa go kotłem zasypowym 17 kw. tylko nie ma podłogówki i patrząc na potrzeby i zużycie to kocioł byłby w sam raz. Niestety ekogroszkowego z moich typów 17KW nie ma i nie wiem, który mam wybrać. Sprawa jest dla mnie bardzo ważna bo z jednej strony chcę oszczędnie spalać ekogroszek, a z drugiej strony nie chcę żeby zabrakło mu mocy jak nadejdą mrozy. Na pewno większa szansa na mniejsze spalanie jest w mniejszym kotle, ale wolałbym poradzić się ludzi, którzy na codzień są użytkownikami. Różnica między kotłami wielka nie jest, 15KW ma 80 l wody, zaś 20 KW ma 26 litrów więcej. Czytałem na formum że ktoś ma 15 KW na 200m i jest zadowolony. Zdecydowana większość ma na 200 m2 kotły o mocy 20 i 25 KW. Żebym wiedział że piwnica nie będzie grzana to bym wziął Defro Duo 15, ale jeżeli zechcę ją ogrzewać to nie wiem czy nie wziąć 20KW bo też będę miał te 200m2. Jeżeli miałbym wybraż kocioł zasypowy to na pewno wziąłbym 17 lub 20 bo 15 ma bardzo małą komorę na węgiel, ale stoję przed wyborem kotła na ekogroszek i dlatego do Was piszę ! Myślę że w dużym stopniu mój wybór zależy od tego jak będzie z temperaturą już po wygrzewaniu domku a niestety jest to u mnie pod wielkim znakiem zapytania. Nie wiem czy piwnica dalej będzie żarła ciepło i trzeba będzie w nią pompować żeby nie wychładzała wyższych kondygnacji czy też nie. Doradźcie coś, będę bardzo wdzięczny! 

Wyniki:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1al6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Na cieplo wlasciwe wychodzi ci 31 W / m kw i 6kW potrzebnej mocy. I to bez CWU. 15kW powinno wystarczyc az nad to. Przy aurze takiej jak teraz kociol i tak bedzie sie odstawial. Ale to zalezy tez troche od sterownika. Zwlaszcza, ze w takim kotle moc samego palnika to min. 25kW( sprzedawca ci to lepiej wyjasni). A co do ogrzewania garazu obok domu. To po pierwsze bedzie strata na przesylaniu jakbys tych rur nie ocieplil. A drugie, ze jezeli garaz jest stricte garazem to ogrzewanie go w zime jest wybitnie szkodliwe w przypadku gdy samochod jest zasolony z drogi. Korozja ma idealne warunki do rozwoju w dodatnich temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie z tymi sterownikami też mam problem.

DEFRO DUO - sterownik K1P V3 (ma PID i turbinę - ale na czym to polega??)

DEFRO KOMFORT EKO - sterownik K1 v2 (bez PID) (można dokupić za 290 zł brutto sterownik K1P v2 ale bez turbiny)

DEFRO Komfort Eko PZ - sterownik DEFRO-SMART II

 

Czytam instrukcje i ciężko mi wyłapać różnice tyle co wiem to napisałem. 

 

Do tego konstrukcja kotła jest również inna: mianowicie ruszt wodny czy ruszt żeliwny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Pod zadnym pozorem wodnego. To producent sadzy i nic wiecej.PID to taki a la automat dostosowujacy w miare automatycznie paramatry podawania, postoju nadmuchu itd. Przy trudnym weglu i tak nie da radu i trzeba przechodzic na reczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo... To co do rusztu wodnego to nie wiedziałem, myślałem że to jeszcze lepiej jak ogrzewamy coś dodatkowo...

To w takim razie ilość wody w KOMFORT EKO 15kW to 59 litrów czy to ogrzeje moje w największym wypadku 190 m2?

A w Defro Duo 15 kw już mamy 80 litrów wody.... 

Czy objętość wody w kociołku ma znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie 15 kW Defro Komfort EKO czy Komfort EKO PZ? 

Różnice Eko - Eko PZ:

- sterownik K1 v2 - Defro Smart II

- śruba stalowa - żeliwna

- palnik defro - palnik eko energia

 

Który bardziej polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Pobieznie patrzac wybralbym EKO. Palniki ekoenergii ( kwadratowe ) przy malym odbiorze mocy nierowno pala na palenisku. Czesto widac to na forum. A przy tak docieplonym domu bez zenady wybralbym 12 kW.

Ed: pamietaj o zabezpieczeniu powrotu na 55 stopni. Bo wrazie draki defro nie uzna gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok biorę DEFRO Komfort Eko 15kW tylko dopłacę do tego wyższego sterownika (zeby był PID)  K1P v2 lub K1Pv3 tylko on ma turbinę i nie wiem za bardzo z czym to się wiąże jeżeli jest turbina bądź jej brak?

Dziękuję za wskazówkę co do zabezpieczenia powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Sprzedawca juz ci wyjasni co to te turbo jest. Moge jeszcze podrzucic ci post nr 54 hajtalera ze schematem

co do idealnego podlaczenia kotla. Prawidlowo zabezpieczysz powrot przy jednoczesnej mozliwosci sterowania temp na obiegu grzejnikowym pogodowka ze sterownika kotla lub autonomicznym.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21232-zmiana-pieca-w%C4%99glowego-na-pellet-a-obej%C5%9Bcie-grawitacyjne/page-3

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeżeli masz wybór to K1Pv3 z tą turbinką fajna sprawa bardzo stabilnie pracuje kociołek ja mam jestem zadowolony. Turbinka to wentylatorek z czujnikiem hallotronowym przymocowany do dmychawy mierzy ciąg (lub spręż powietrza do obrotów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm defro powodzenia ciekawe jak sie bedzie prowadzil kociol i ile spali . Pokaz schemat jaki zamerzaz zbudowac inst.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki pytanie ostateczne, bezpieczniej 15 kW czy 20 kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm defro powodzenia ciekawe jak sie bedzie prowadzil kociol i ile spali . Pokaz schemat jaki zamerzaz zbudowac inst.

Ja myślę nad wymianą fajki na rynnę. Tylko nie wiem czy to ma sens? (ale wymianę samego palnika). Szukam jakiś informacji na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie.. 15 kw czy moze 20 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

również zastanawiałem się nad tymi kociołkami .... instalator cały czas radzi w układzie zamkniętym i takowych szukałem ... jednakże może ktoś coś więcej na temat tego układu powiedzieć ? ogólnie ludzie skłaniają się ku układom otwartym ?? czy ten zamknięty jest aż tak niebezpieczny ?? dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a musisz raz do roku poddawać go przeglądowi ... bo tak coś czytałem, choć zamknięte konstrukcję mają szereg zabezpieczeń m.in. wężownice doprowadzającą z zimną wodę z sieci wiec w przypadku jakiś problemów sytuacja powinna zostać opanowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe ciekawe jakie tam jeszcze "kwiatki" w papierach są - UDT do uruchomienia ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.