Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Pieca Węglowego Na Pellet A Obejście Grawitacyjne


tomaszzakopane

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230

Co do rusztu wodnego zgadzam sie calkowicie. Dalej meczy mnie ten 3D. I do rzeczy. Jezeli na obiegu kotlowym ma byc uzyskana min 55 st. to rozumiem, ze ilosc wody powyzej tych 55 st na obieg grzejnikowy za zaworem ma... tzn. jest jej malo. Czyli przeplyw jest ograniczony? Wiekszosc wody wraca po prostu spowrotem do kotla.

Mam 4D i powrot wacha mi sie w granicach 45 do 50. Rzadko spada ponizej tej wartosci. A jak juz to na krotko. Zaznacze ze przy 75 na kotle i permamentnej pracy pompki. Prawda jest taka ze przy 65 nie daloby sie uzyskac takich wartosci. A wyskoa temp. jaka utrzymuje na kotle nie generuje z tego co obserwuje jakiejs mierzalnej straty. Dla zabezpieczenia kotla przy wymienniku poziomym wydaje mi sie ze te 45 wystarczy. Nie odnotowuje zadnych negatywnych skutkow jak do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Widzisz musisz bujać kocioł aż do 75 stopni aby mieć na powrocie 45. Ja u siebie mam teraz na kotle 50 a powrót 40 (mam żeliwniaka). Gdy sterownik podniesie mi temperaturę kotła o 10 stopni to o tyle samo wzrasta mi powrót. Czyli gdybym miał tak jak Ty 75 na kotle to na powrocie byłoby 65... widzisz różnicę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

No roznice widze. Nie da sie powiedziec. Z tym, ze koszt zrobienia tego na 3D z mozliwoscia regulacji temp. na grzejniki dosc wysoki. Mozesz dac jakis link do schematu instalacji ktora jest zrobiona jak to opisujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-2974-0-31495400-1457123479_thumb.jpg

 

Najlepsze rozwiązanie dla autora tematu

A tak na marginesie to ja np nie uważam Sambora za guru - po prostu jak się nie znam na temacie to wolę się posłuchać mądrzejszych w temacie. I nie słuchałem "na ślepo" - miałem wiele pytań, schemat wiele razy się zmieniał - też zaczynałem od 4d.

Mam swoje zdanie ale nie wymyślam fizyki na nowo. To nie filozofia.Wiecznie żywe:

https://www.youtube.com/watch?v=xcMkS-fTIQw

zwłaszcza ostatnie zdanie.

I nikt Ci tu nic nie narzuca - sam założyłeś temat, dostałeś konkretne odpowiedzi/rady - nie musisz z nich korzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko cała dyskusja rozchodzi się o to że na schemacie który polecili nie ma dwóch zaworów mieszajacych ja widzę tylko 1 no drugi mniejszy jest i owszem ale na podłogówkę

3684194abed5f848eb1bc78d45f90a59.jpg

 

Nikt nie wspomniał do tej pory o dwóch zaworach mieszajacych owszem o dwóch pompach tak ale nie zaworach

Ja tam nigdzie nie widzę drugiego 3d który by mieszal na grzejniki

I z tąd całe nieporozumienie teraz sytuacja wygląda nieco inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Stosując zawory termostatyczne na grzejnikach wraz z pompą adaptacyjną, zawór 3D do obniżenia temperatury obiegu CO staje się nieistotny. Układ sam się wyreguluje poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wykorzystaj sprzęgło + drugi 3d. Lub sama pompa kotłowa + TZM z pogodówką 

Podrzucony schemat był głownie pod kątem skutecznej ochrony powrotu koniecznej przy kotle na pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Lub sama pompa kotłowa + TZM z pogodówką

 

3D z siłownikiem i pogodówką + pompa kotłowa ;)

Zamiast wydawać kasę na duży i drogi zawór 4D plus obieg grawitacyjny wykonany z grubych rur lepiej ją przeznaczyć na 3D 1 cal + pompa kotłowa. Obecnie nowe pompy elektroniczne pobierają kilka watt... Powrót mamy zawsze dogrzany i obniżoną temperaturę CO za mniejsze pieniądze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy może ktoś dać linka jakie sprzęgło bylo by ok ?

pompe mam adaptacyjną grunfos zawór 4 d 1" odesłałem i zamówiłem 5/4 i jaki on drogi hertz kosztuje 130 zł 

 

Podłogówki mam niewiele tylko w łazience jakieś 5 m2 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zobacz jakie on ma przewężenia wewnątrz. Co z tego że ma gwinty 5/4 jak w środku może jest z 1 cal ...

Niestety podobnie robi Womix. Honeywell już lepiej to rozwiązuje ale cena jest dużo wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło 2x moc kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nowego jeszcze nie mam bo wyślą go dopiero we wtorek ale ten calowy przelot miał faktycznie mały może jak rurka miedziana 22

 

Czy ktoś mógłby podlinkowac jakiś schemat z tym sprzęgłem którego mógłbym się trzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-2974-0-91943400-1457131328_thumb.jpg

 

CWU można w sumie ze sprzęgła wyciągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągnąłem to samo dzięki wymiennikowi płytowemu - w obiegu kotłowym nie potrzebuję zaworu mieszającego, wystarcza mi sama pompa.

Za wymiennikiem mam zawór 3d z siłownikiem, co daje swobodę regulacji temp. na odbiory (sama regulacja biegami pomp była zbyt ograniczona, wręcz żadna).

Nie chcę wsadzać kija w mrowisko, bo mimo niechęci wielu osób do zasadności stosowania wymiennika uważam to za lepszą opcję niż wielokrotnie wałkowane schematy z problematycznym 4D,  a tak kocioł mogę gonić w dowolnym zakresie temp., na grzejniki puszczam średnio 38-40C, nie ma problemu z powrotem i nie ma konieczności targania naczynia na strych lub "szpecenia" innego pomieszczenia - wszystko zamyka się w obrębie kotłowni. Minusów z tytułu rzekomych wielkich strat na wymienniku nie potwierdzam (być może jakimś cudem udało się to wszystko odpowiednio dobrać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3D z siłownikiem i pogodówką + pompa kotłowa ;)

 

W sumie to jak są termostaty na grzejnikach a zawór stosowany tylko do obniżenia czynnika CO to 3d+siłownik+pogodówka (moim zdaniem) zbędny wydatek, zbędny luksus. Ja bym dał tylko TZM 45-65st za 300-350 zł i finito.

 

 

Do 34 kw tak twierdzi sprzedający

 

Jeżeli tak to ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

attachicon.gifpost-18578-0-79071200-1436345936.jpg

 

Najlepsze rozwiązanie dla autora tematu

A tak na marginesie to ja np nie uważam Sambora za guru - po prostu jak się nie znam na temacie to wolę się posłuchać mądrzejszych w temacie. I nie słuchałem "na ślepo" - miałem wiele pytań, schemat wiele razy się zmieniał - też zaczynałem od 4d.

Mam swoje zdanie ale nie wymyślam fizyki na nowo. To nie filozofia.Wiecznie żywe:

https://www.youtube.com/watch?v=xcMkS-fTIQw

zwłaszcza ostatnie zdanie.

I nikt Ci tu nic nie narzuca - sam założyłeś temat, dostałeś konkretne odpowiedzi/rady - nie musisz z nich korzystać

W takim ukladzie ma to oczywiscie sens. Bo sam 3d bez  sprzegla juz raczej nie. A sterowanie pogodowe do 3D za sprzeglem ma wedlug mnie uzasadnienie. Jak ma juz byc drogo i dobrze to od poczatku do konca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli muszę jeszcze dokupić druga pompę C.O zastanawiam jak ona ma być sterowana mój sterownik wprawdzie obsługuje kilka obiegów ale musiałbym dokupić moduł rozszerzeń a kosztuje bagatela 750 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.