Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Iryd Pid+S Czujnik Spalin


gilal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś może używał/używa ten steownik Iryd Pid z czujnikiem spalin w tłokowcu? Jak on daje sobie radę? Bo mam EcoMax 800 T bez FL i rewelacji nie ma :(

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wakometa vako-s 19kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz kocioł?

Jaki producent?

 kociołek mam Vakomet vako-s 19kw http://www.kotly.pleszew.co/oferta-kot%C5%82%C3%B3w/kot%C5%82y-VAKO-S Tak sobie myślę, że sterownik z pid-em i kontrolą spalin powinien coś więcej wnieść niż ecomax bez FL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Swiatecznie :)

Nie wiem czego oczekujesz od nowego sterownika (ale pewnie dowiemy sie tego w dalszej rozmowie)

Ja posiadam "tłokowca" z Pleszewa ze sterownikiem iryd (bez czujnika temp spalin) o roli czujnika temperatury przeczytasz sobie w tym wątku

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17237-czujnik-temperatury-spalin/

"iryd" posiada bardzo dużą możliwość regulacji,nadmuchu co jest dosyć ważne aby prawidłowo i w miarę efektywnie i efektownie spalać węgle   (w pracy dwustanowej jak i w pracy pid fl)

 Niestety prawidłowe ustawienie pracy PiD wymaga wiedzy producenta kotła lub palacza, bo należy wprowadzić wartości dla 1% i 100% mocy. (te %ty to nie jest fizyczna moc kotła tylko zakres ustawień w których kocioł sprawnie spala opal)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i Wesołych Świąt :)

Poprostu myślę, że po poprawnych ustawieniach iryd Pid powinien lepiej dobierać powietrze i opał niż ecomax 800t bez FL. Jak jest naprawdę? Wcześniej miałem gorszy (mniej funkcji) sterownik od plum-a, a spalanie podobne. Widziałem, że iryd ma więcej ustawień korygujących, czujnik spalin no i pid, to już powinno (tak myślę) poprawić jakość spalania w tłokowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ecomax800 z FL i w ecomaxie nie było dalszej pracy wentylatora i po osiągnięciu temp zadanej na kotle i wentylator po dobiciu kotła do zadanej temperatury zatrzymywał się. Sadzy było dużo.

Oczywiście odezwą się teraz głosy że ruszt wodny i tak dalej ale!Mam teraz sterownik z PID Tech-a i wentylator pracuje cały czas.

Pracujący wentylator nie pozbawia pozostawianego żaru bez dopływu powietrza przez co bardzo ograniczyło się dymie w nadzorze.

 

Zrobiłem tak bo nie mogłem dogadać się z Plumem(prosiłem tylko właśnie o przedłużenie nadmuchu) i zadzwoniłem do Tech-a tam dopasowano sterownik do mojego kotła i produkuje teraz znacznie mniej sadzy niż przedtem.

Zadzwoń sobie do producenta Iryda i dowiedz się jak to wygląda PID w ich sterowniku.

Na pewno jest różnica miedzy PID Tech-a i PID Iryd-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 I właśnie o to mi chodzi, jest rożnica  już w samym  nadmuchu, a miałeś z fl.Palę dopiero z tym sterem( ecoster) 1 sezon i bez FL ale myśle, że więcej nie wniesie :( w spalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie ze w moim przypadku PID jest bardziej sprawniejszy niż Fuzzy Logic.

Po dwóch miesiącach pracy  na sterowniku z PID stwierdzam że FL to jest BADZIEW!!!

W moim kotle FL wogóle nie zdawał egzaminu obliczyłem że na 24godz pracy to 8-10godz to było czyste "wędzenie"pozostawionego paliwa na retorcie w okresie tej zimy którą "dysponowaliśmy"

Czyli połowa czasu na dobę to było czyste osadzanie sadzy na wymienniku plus do tego ruszt wodny który sprawia do tej pory dodatkowe problemy.Zrozumiałem problem rusztu wodnego za pomocą KOLEGÓW Z FORUM KTÓRZY WYJAŚNILI MI O CO CHODZI.

 

Ty masz tłok-owca i nie posiadasz rusztu wodnego czyli powinno być u Ciebie łatwiej osiągnąć zamierzony efekt czyli ograniczyć sadzę w cieplejsze dni jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie tak ale z ecomaxem i bez FL dużego polotu nie ma :( Tak już ma, stoi w podtrzymaniu bez przedmuchu i się wędzi. Dlatego myślę, że iryd z pid da sobie radę lepiej z tłokiem niż ecomax. Dlatego szukam opini o iryd pid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "idealnym świecie" sterownik z pid czy innym algorytmem ma za zadanie nie dopuszczenie do przejścia kotła w stan podtrzymania (poprzez modulacje mocy)

U kolego Oman7 coś było totalnie skopane w ustawieniach ze kocioł stal w podtrzymaniu 1/3 czasu pracy.

Moim zdaniem żeby sterownik modulujący mocą palnika zdał egzamin, to musi na to pozwolić budowa kotła a zwłaszcza palnika, musi tez być moc kotła dobrana właściwie do zapotrzebowania budynku na energie. Ważne żeby palnik potrafił sprawnie pracować na niskiej mocy i bylo by super gdyby ta niska moc nie była wyższa od minimalnego zapotrzebowania na "moc"

Co do IRYDA to jak wcześniej napisałem ma on bardzo rozbudowana możliwość ustawienia nadmuchu jak i przedmuchów w czasie podtrzymania (moc dmuchawy, czas przedmuchu, co ile przedmuch, podbicie obrotów, obniżenie obrotów. może jest coś jeszcze czego nie poznałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszysto rozumiem :) tylko, że ecomax nie ma takich możliwości, a z tego co opisujesz iryd ma. Czyli, kupić iryda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie iryda ale musisz zadzwonić sobie producenta bo prawdopodobnie będziesz musiał wymienić wentylator i całe oczujnikowanie  na kotle bo jak wepniesz iryda pod czujniki z ecomaxa to możesz mieć fałszywe odczyty temperatur.

Ja musiałem wymieniać wszystkie czujniki bo dla przykładu jak wpiąłem czujnik pogodowy(na zewnątrz domu) z ecomaxa do tech-a to temperatura była -69 na sterowniku a w rzeczywistości było 0 stopni.

Dlatego zadzwoń i skonsultuj to z producentem irada a unikniesz niespodzianek.

 

Gdybyś się decydował na jakiegoś Tech-a z PID to na bank musisz wymienić wszystkie czujniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zdecydujesz na Iryd-a, to:

w menu kodowym dobierasz charakterystyke pod posiadany typ dmuchawy, to ważne, aby to później dobrze chodziło

 

dalej co do samego ustawienia spalania:

- pauzę dla 100%mocy możesz 1:1 przeniesc z obecnego stera,

- do tej pauzy dobierasz wartość nadmuchu - tutaj trochę zabawy na początku.

- do tej pauzy dobierasz także podbicie obrotów wentyla przy podawaniu nowej porcji oraz czas trwania podbicia. Czas trwania podbicia w ciemno możesz ustawić na 1/3 wartości pauzy dla 100%mocy

 

1%mocy robisz jako 15-20krotność pauzy dla 100%mocy

do 1%nadmuch ustawiasz od 1 do 3biegu (jak wcześniej dobrze ustawiłeś charakterystyke prądu pod silnik danej dmuchawy)

 

i tak oto wygląda recepta.

 

Sterownik ma tzw algorytm przejścia i jak będzie wpadać w podtrzymanie, to odpowiedni wzór zadba o to, aby Ci ten tłok nie wygasał (warunek to dobrze dobrane parametry pracy i podtrzymania)

 

Czujnik spalin z kolei to taki kaganiec od góry, zadasz np.300st.c, to po przekroczeniu o 10st.C ster chwilowo przejdzie w podtrzymanie do wychłodzenia spalin.... pomaga w lepszym ustawieniu

 

ps. ster ma pełne okablowanie.

ps.2 czujnik pogodowy do niego to dodatek, jest jednak cyfrowy DS18B20, zatem zwykły KTY z innego stera nie będzie pasował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie iryda ale musisz zadzwonić sobie producenta bo prawdopodobnie będziesz musiał wymienić wentylator i całe oczujnikowanie  na kotle bo jak wepniesz iryda pod czujniki z ecomaxa to możesz mieć fałszywe odczyty temperatur.

Ja musiałem wymieniać wszystkie czujniki bo dla przykładu jak wpiąłem czujnik pogodowy(na zewnątrz domu) z ecomaxa do tech-a to temperatura była -69 na sterowniku a w rzeczywistości było 0 stopni.

Dlatego zadzwoń i skonsultuj to z producentem irada a unikniesz niespodzianek.

Tak,tak to jest jasne. Jak będę kupował iryda to napewno cały komplecik. A ecomaxa też będę sprzedawał cały komplecik razem z ecosterem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zdecydujesz na Iryd-a, to:

w menu kodowym dobierasz charakterystyke pod posiadany typ dmuchawy, to ważne, aby to później dobrze chodziło

 

dalej co do samego ustawienia spalania:

- pauzę dla 100%mocy możesz 1:1 przeniesc z obecnego stera,

- do tej pauzy dobierasz wartość nadmuchu - tutaj trochę zabawy na początku.

- do tej pauzy dobierasz także podbicie obrotów wentyla przy podawaniu nowej porcji oraz czas trwania podbicia. Czas trwania podbicia w ciemno możesz ustawić na 1/3 wartości pauzy dla 100%mocy

 

1%mocy robisz jako 15-20krotność pauzy dla 100%mocy

do 1%nadmuch ustawiasz od 1 do 3biegu (jak wcześniej dobrze ustawiłeś charakterystyke prądu pod silnik danej dmuchawy)

 

i tak oto wygląda recepta.

 

Sterownik ma tzw algorytm przejścia i jak będzie wpadać w podtrzymanie, to odpowiedni wzór zadba o to, aby Ci ten tłok nie wygasał (warunek to dobrze dobrane parametry pracy i podtrzymania)

 

Czujnik spalin z kolei to taki kaganiec od góry, zadasz np.300st.c, to po przekroczeniu o 10st.C ster chwilowo przejdzie w podtrzymanie do wychłodzenia spalin.... pomaga w lepszym ustawieniu

 

ps. ster ma pełne okablowanie.

ps.2 czujnik pogodowy do niego to dodatek, jest jednak cyfrowy DS18B20, zatem zwykły KTY z innego stera nie będzie pasował

super, dziękuję za porady. Tak jak pisałem wyżej jak już kupię iryda to cały komplecik :) Tak jak kupiłem ecomax 800t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszysto rozumiem :) tylko, że ecomax nie ma takich możliwości, a z tego co opisujesz iryd ma. Czyli, kupić iryda

kupić czy nie kupić to T woj wybór :) ja napisałem to co mogło Cie przekonać do zakupu. Ja osobiście jestem zadowolony z tego sterownika pomimo tego ze nie mogę w pełni wykorzystać algorytmu (bo mam dosyć sporo przewymiarowany kocio, jak jest -10 i więcej to dopiero PID działa fajnie)

Jeśli nic sie nie zmieniło to kupując sterownik, w zestawie masz 2xczujnik kotła, 1xczujnik cwu, 1xczujnik mieszacza, 1xczujnik podajnika, zapasowy bezpiecznik i opaskę do zamontowania czujnika kotła. Jest tez kilka kompletów wtyczek i gniazd (takich jak w komputerze) do podłączenia pomp i pozostałego osprzętu kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze ecomax-owi dam szanse rehabilitacji ale to dopiero wyjdzie w praniu.

ja już raczej nie będe z nim  kombinował, bo zbytnio już nie ma jak  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupić czy nie kupić to T woj wybór :) ja napisałem to co mogło Cie przekonać do zakupu. Ja osobiście jestem zadowolony z tego sterownika pomimo tego ze nie mogę w pełni wykorzystać algorytmu (bo mam dosyć sporo przewymiarowany kocio, jak jest -10 i więcej to dopiero PID działa fajnie)

Jeśli nic sie nie zmieniło to kupując sterownik, w zestawie masz 2xczujnik kotła, 1xczujnik cwu, 1xczujnik mieszacza, 1xczujnik podajnika, zapasowy bezpiecznik i opaskę do zamontowania czujnika kotła. Jest tez kilka kompletów wtyczek i gniazd (takich jak w komputerze) do podłączenia pomp i pozostałego osprzętu kotła. 

oczywiście że mój wybór :) , na ecomax kociołek pracuje 1 sezon i raczej już wiem, że nic więcej nie osiągnę. Z irydem pewnie kociołek lepiej będzie pracował, no ale to jeszcze zobaczę :)

Dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wiecie kto chciałby kupić ecomax 800t cały komplet czujników, pogodówka i ecoster 200 :) Jeszcze mają folię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) może jednak ktoś kupi. Mam jeszcze, na czarną godzinę inny sterownik :) Właśnie piszę w sprawie iryda z jakimś panem  z tej firmy prond

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takiej możliwości mie mam. :(  Pisałem wczoraj z panem od firmy prond i pisał, że "Sterownik posiada możliwość indywidualnego zaprogramowania charakterystyki

dmuchawy, więc każdą dmuchawę można samemu ustawić."

Myślę, że iryd Pid będzie lepszym rozwiązaniem niż ecomax 800 z plum-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.