Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Próba szczelności instalacji C.O.


Rudi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam spory problem z przeprowadzeniem próby szczelności w swojej NOWEJ instalacji (którą sam wykonałem). Rzecz w tym że spada mi cisnienie na ciśnieniomierzu w piecu (Beretta Ciao II) przy nabiciu do 3bar (wskaznik przy piecu - moze pokazuje atm, nie wiem :lol:.

> Gdy wszystko już pięknie poskrecalem, polutowalem (instalacja miedziana) itp. wypłukałem instalacje woda i napuscilem wstepnie do obiegu wode do max cis. 3bar to po ok. 12-15h cisnienie nieznacznie spadlo! Ale troszke jakies 0,3 bar. Szukałem problemu na kazdej zlaczce, lucie, polaczeniu itp i co? Sucho!! Ani kropli...

Pomyslalem ze moze to ma jakis zwiazek z naczyniem wzbiorczym zainstalowanym w piecu (wiadomo jest elastyczne). Wykonalem eksperyment, napuscilem wode do naczynia i pieca, odpowietrzylem calosc, zamknalem zaworami caly uklad centralnego. Cisnienie nie spadlo. Ok. Więc problem lezal w ukladzie za piecem. Znalazlem troche opiów na temat prob szczelnosci a minowicie roli zaworow termostatycznych dokladniej glowic (w srodku poduszka ruchoma) ktore powinny byc sciagniete przy probie cisnienia. Nabilem "delikatnie" do 1bar. Przez noc praktycznie nic nie spadlo. Dzisiaj podniose do 2 a nastepnie do trzech.

Czy ktos zna problem, moze sie z czyms podobnym spotkal? Jakie sa zasady wykonywania takich prób/odbiorów?

Dodam jeszcze tylko co udalo mi sie zauwazyc - pierwsza probe wykonywalem z glowicami termostatycznymi (mozliwe ze dla tego spadalo) ale dla czego - SPADALO? Glowice raczej sie rozszerzaja wiec powinno albo wzrosnac albo spac a nie tylko spadac!

Mój plan jest taki: jezeli cisnienie u mnie wytrzyma 3atm bez glowic to je zamontuje i napelnie ponownie - odczekam kilka dni do ilu spadnie i dobije do zadanego cisnienia. No bo gdzie ono ucieka jesli nigdzie nie cieknie?

Prosze o rady!!

Z góry dzieki. Rudi

 

P.S. Wiem ze powinno sie sprawdzac na 10-15bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kolego, nie rób sobie krzywdy i nie sprawdzaj na 10 - 15 bar. Szkoda instalacji. Instalację bezciśnieniową sprawdza się na 4 bar ( bez kotła ) natomiast ciśnieniowa na maks 8 ze wskazaniem na 6 bar.

 

Nie przejmuj się spadkiem ciśnienia. To jest normalne, bo w wodzie jest rozpuszczone powietrze a gaz zawsze gdzieś znajdzie sobie miejsce do ucieczki. Zrób tak: dopuść na 3 bar, zostaw przez noc, dopelnij też na 3, włącz ogrzewanie niech pracuje kilka godzin, dopełnij i pozostaw bez uruchamiania na noc. Dopiero wykonując taki cykl możesz liczyć na jakieś sensowne odpowietrzenie chociaż i tak nie do końca. Poza tym manometr w kotłach jest elementem pomiarowym dającym pogląd na ciśnienie w instalacji a nie precyzyjnym elementem labolatoryjnego pomiaru. Wydaje mi się, że przestraszyła Cię normalna sytuacja z powietrzem w wodzie. Niepokojące może być dopiero to, jak po dwóch - trzech takich cyklach ciśnienie nadal spada.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam,

Mam podobny problem co kolega, który utworzył ten wątek. Z tym, że założyłem instalację miedziana na układzie cisnieniowym. Kocioł jest poodlaczony do instalacji z zasobnikiem przez wymiennik plytowy 30kw. Zamotowalem naczynie przeponowe 30l. Przez 2 dni dopuszczalem wode na 3bar i caly czas spaduje do 0. Przewiduje przeciek, tylko jest taki problem, ze sa polozone juz plytki. Jak sprawdzic gdzie leci? czy jest jakis przedmiot do tego? gdy robilem proby szczelnosci przed zalaniem byla pozytywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.