Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Podłogówką


jaskul

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w prosty sposób zapewnić komfort cieplny przy eksploatacji podłogówki??

Mam taki układ zasilanie podłogówki poprzez mieszacz z własną pompą. Temperaturę reguluje sie poprzez zawór termostatyczny (podobny do tych co sa na grzejnikach) z czujką która dotyka do rurek. Ustawiona na 3 wpuszcza w układ 30 parę stopni. W pokoju sterownik Auraton który włącza całość i wyłącza gdy jest już cieplo.

Ze względu na dużą bezwładność praktycznie nie ma możliwości obniżania temperatury w nocy.

Ustawienie ciągłe na np. 21.5 stopnia też nie jest wygodne.

Ze względu na dużą bezwładność ciężko jest tym sterować - robi sie zimno sterownik załącza pompę woda zaczyna krażyć w podłodze ciepła zaczyna sie czuć po 3-4 godzinach a wtedy w domu jest poprostu chłodno.

Chodzi sobie np. z 6 godzin zrobiło sie ciepło sterownik wyłącza pompę ale podłoga grzeje jeszcze przez wiele godzin i czasem jest wręcz za ciepło.

Co sądzicie o takim ustwieniu. Ustawić sterownik na przemiennie godzina temp. dzienna, następna godzina temp. nocna itd. - w ten sposób 12 godzin będzie temp. dzienna 12 nocna.

Ustawić temp dzienną na 21,5 stopnia nocną na 21. W ten sposób uzyskam godzinną pracę pompy jeśli po godzinie temp będzie poniżej 21 stopni pompa będzie chodziła dalej ale jak będzie ponad 21 to stanie.

Czy w ten sposób uzyska sie odpowiedni komfort??

Co o tym sądzicie??

Jak nie tak - to jak??

Tylko nie proponujcie mi przeróbki całego ogrzewania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w prosty sposób zapewnić komfort cieplny przy eksploatacji podłogówki??

Mam taki układ zasilanie podłogówki poprzez mieszacz z własną pompą. Temperaturę reguluje sie poprzez zawór termostatyczny (podobny do tych co sa na grzejnikach) z czujką która dotyka do rurek. Ustawiona na 3 wpuszcza w układ 30 parę stopni. W pokoju sterownik Auraton który włącza całość i wyłącza gdy jest już cieplo.

Ze względu na dużą bezwładność praktycznie nie ma możliwości obniżania temperatury w nocy.

 

Masz co masz, a dokładniej to co chciałeś i już z tym będziesz musiał żyć. Zbyt wiele to już nie wykombinujesz, a takim ciągłym skakaniem po temperaturach, to jedynie zwiększysz spalanie.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe to chyba wiedziałeś o wielkiej bezwładności tego grzejnika, że nie można nim sterować jak grzejnikiem ściennym. Niestety sporo ludzi decyduje się na ten typ ogrzewania bo jest modne, bo sąsiedzi/znajomi maja, bo ktoś im w sklepie lub w gazecie podpowiedział.

Zazwyczaj polecam sterowanie oparte na termostatach montowanych w ogrzewanych pomieszczeniach i połączonych z siłownikami na rozdzielaczu , osobno do każdego obiegu. Rozwiązanie droższe od jednej głowicy termostatycznej, która bada temperaturę rury, ale pozwalające na komfort użytkowania instalacji. Poza tym instalacja ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach sypialnych jest już kompletnie bez sensu. Tam tylko grzejniki.

A, pytałeś się o radę, no cóż ... szczerze to nie mam, trochę późno zapytałeś się o nią. Taka musztarda po obiedzie. ;)

Edytowane przez reaper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w prosty sposób zapewnić komfort cieplny przy eksploatacji podłogówki??

Nie musisz tak w ciemno kombinować.

Wystarczy sterownik pokojowy Euroster 2026 do sterowania pompą podłogówki z algorytmem PI.

Poczytaj o tym w instrukcji albo zapytaj producenta.

 

Oprócz tego nie kombinowałbym z obniżeniami nocnymi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprecyzuję... użytkuje tą instalację od 3 lat.

Ogrzewanie podłogowe mam tylko na dole. Na górze są grzejniki z osobnym obiegiem grzewczym i osobnym sterownikiem. Rozumiem bezwładnosć nie chce obniżać temp na noc chce mieć równo ciepło :) Dlatego szukam jakiegoś pomysła jak to ustawić tak aby zapewniło komfort.

Chce poprostu uniknąć tych ruchów temperatury o których pisałem - sterownik ustawiony na 21,5 stopnia.

Spadek temp do 21.25 start grzania. Mijają 2 godziny temp. poniżej 21 stopni - zimno... Mijają 4 godziny dochodzi do zadanej 21.5 jak dojdzie do 21.75 to sterownik wyłacza obieg wody ale temp rośnie dalej bo podłoga jest nagrzana i oddaje ciepło przekracza 22 stopnie robi sie za ciepło w domu potem zaczyna stygnać itd....

Wymyśliłem te cykle grzania po to aby uniknąć 6 godzinnego łądowania ciepłą w podłogę i 6 godzinnego stygnięcia bo to powoduje skoki temperatury w domu.

Czytam o tym sterowniku 2026 (mam 2005) on chyba właśnie "robi" to co chcę osiągnać (jeśli dobrze rozumiem tą instrukcję)

Myślałem o tym aby uzyskać grzanie 1 godzina po godzinie jak jest "ciepło" to stop na godzinę jak zimno to grzeje dalej ale po 3 godzinach juz napewno sie wyłaczy na godzinkę. W ten sposób nie dopuszcze do przegrzewania pomieszczenia i wychładzania - nie wiem czy dobrze kombinuję

Edytowane przez jaskul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym aby uzyskać grzanie 1 godzina po godzinie jak jest "ciepło" to stop na godzinę jak zimno to grzeje dalej ale po 3 godzinach juz napewno sie wyłaczy na godzinkę. W ten sposób nie dopuszcze do przegrzewania pomieszczenia i wychładzania - nie wiem czy dobrze kombinuję

Kombinujesz dobrze, tylko próbujesz wyważyc otwarte drzwi.[już dawno ten sposób rozumowania wykorzystano i udoskonalono w sterowaniu podłogówkami]

Sterownik sam oblicza jak często i na jak długo włączać pompe na podstawie zmian temp. oraz historii.

Jest to znacznie dokładniejsze od kombinacji sprawdzania co godzinę, oparte o dokładniejsze algorytmy powszechnie wykorzystywane w sterowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam wrażenie, że za bardzo kombinujesz. Jak ustawiłeś na sterowniku 21,5 stopnia to on jej zwyczajnie pilnuje i z tego co opisałeś to działa dobrze. Jest jeszcze kwestia, gdzie trzymasz lub gdzie masz zamocowany sterownik i czy nie spacerujesz z nim po domu w czasie swoich kombinacji.

Edytowane przez reaper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgadza sie pilnuje 21,5 stopnia - sterownik załacza w 21.25 i wyłacza w 21.75 tylko ze względu na bezwładnosć podłogówki temperatura waha sie od jakieś 20,5 do ponad 23...

Może tak jest dobrze...

Może za dużo wymagam... ale tak poprostu chciałem coś udoskonalić. I dlatego pytam może, a wydaje mi sie że napewno ten temat jest rozpracowany do perfekcji

Czyli jak zamienię mojego auratona 2005 na tego 2026 to on lepiej będzie tym sterował - tak wynika z jego instrukcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no kolego, mnie się podoba, że drążysz temat.

Bardzo dobrze.

Nie może sie wahać o 3C temperatura w pomieszczeniach i to wg niewiadomego widzimisię.

No i tak rzeczywiście jest, że będzie on lepiej tym sterował (i to na zasadzie, którą sam wymysliłeś, tylko udoskonalonej ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.