Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Do Istniejącej Instalacji


MateuszL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum i na wstępie pragnę wszystkich pozdrowić.

 

Piszę w dość nietypowej sprawie. W kurniku o długości 70m znajduje się instalacjia CO zasilana napędzana dość potężnym (niestety mocy nie pamiętam w tej chwili) kotłem węglowym. Grzejniki w postaci 3 calowych rur w układzie 2 rury gorące+powrót na każdą ze stron (lewa i prawa) budynku. Na chwilę obecną nie ma żadnej pompy. Ma to tę wadę, że nagrzanie budynku (nawet do 35st.C przy ujemnych temp. otoczenia) trwa dość długo, a rury na końcu budynku dość długo są chłodne. W związku z tym wpadliśmy na pomysł zainstalowania pompy. Czy na podstawie danych które podałem (+ moc kotła którą mógłbym odczytać w najbliższym czasie) można określić jaką pompę należałoby zastosować, aby możliwie skrócić czas nagrzewania budynku, tudzież zapewnić optymalną pracę układu? Pozdrawiam:)

Edytowane przez MateuszL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamontowanie pompy poprawi szybkosc obiegu i wyrówna sie temp na obu rurach zasilaniu i powrocie co poprawi szybkosc oddawania ciepła przez rury

wiec dobrze kombinujesz

mozna to zrobic na jednej lub dwóch pompach na obie strony , ale konieczny jest zawór najlepiej typu przepustnica z siłowniekiem bo w razie gdy pompa stanie kocioła zagotuje błyskawicznie , siłownik zasilany UPS-em

i wcale nie musza to byc duze pompy jesli bedzie jedna to UPS 32-80 az nadto wystarczy , nawet da rade 60-tka

bo instalacja nie ma duzych oporów i prawdopodbnie jest na jednym poziomie z kotłem

znam dokładnie specyfike takiego obiektu , i moge ci cos wiecej doradzic jesli nie masz duzego doswiadczenia w tej materii - pisz na pw

chcesz max skrócic czas nagrzewania obiektu do zadanej temp ,to nie jest optymalne działeanie i wnoskuje ze nie masz duzego doswiadczenia w tym co robisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź Marku. Zasadniczo chciałem doprecyzować kwestię ( dogadałem ze Starszym, bo pompa to jego pomysł- ja studiuję w innym mieście i rzadko bywam w domu, a on słabo z netem, więc korzystając z ferii chciałem "ogarnąć temat" i pomóc dokonać wyboru pompy). Otóż różnica poziomów wynosi ok. 0,5-1m i pompa była tam kiedyś założona więc instalacja jest, a nie wiadomo było jaką zamontować pompę i jak powiedział Starszy- chodzi o "popchnięcie wody" Ze skróceniem czasu to faktycznie trochę źle się wyraziłem. Generalnie zależało mi na takiej właśnie konkretnej odpowiedzi, kogoś kto miał do czynienia z podobnymi obiektami, bo co z tego że miałem na studiach obliczanie strat w modelu rurociągu skoro jest to możliwe raczej w laboratorium niż w praktyce. Mówisz więc, że nawet 60-ka (jest znacznie tańsza od 80-tki ;), a nawet samoczynnie CO grzeje nie najgorzej) da radę. W takim razie zapewne tak właśnie będzie to rozwiązane. Dzięki jeszcze raz za odpowiedź i ew. pytania o szczegóły będę kierował na PW. Pozdrawiam Serdecznie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mozna to zrobic na jednej lub dwóch pompach na obie strony , ale konieczny jest zawór najlepiej typu przepustnica z siłowniekiem bo w razie gdy pompa stanie kocioła zagotuje błyskawicznie , siłownik zasilany UPS-em

i wcale nie musza to byc duze pompy jesli bedzie jedna to UPS 32-80 az nadto wystarczy , nawet da rade 60-tka

bo instalacja nie ma duzych oporów i prawdopodbnie jest na jednym poziomie z kotłem

 

W grę wchodzi także 2" zawór różnicowy - jeśli sprawny, to otworzy się przy unieruchomionej pompierolleyes.gif. Problem jest gdy kula się 'zafarfocluje' i przepuszcza w obie strony, bo to oznacza osłabienie działania pompy. Ja zamieniłem kulowy ZR na mosiężny ZZ z wyciągniętą sprężynką i ustawiony grzybkiem do dołu - na powrocie, bo uszczelka wtedy mniej się niszczy w niższej temperaturze !

Poczytaj trochę Forum, a napewno znajdziesz to rozwiązanie i cały schemat połączeń...

Pamiętaj też o filtrze siatkowym przed pompą (a instalka Twoja już stara jest), dla zabezpieczenia przed zapieczeniem wirnika!

 

PozdrA.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamieniłem kulowy ZR na mosiężny ZZ z wyciągniętą sprężynką i ustawiony grzybkiem do dołu - na powrocie, bo uszczelka wtedy mniej się niszczy w niższej temperaturze !

Cześć Adaś,

 

Jak rozumiem, pompa też jest wtedy na powrocie a zaworek równolegle do niej?

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Vernal i Marek,

Pracowałem parę lat przy instalacjach szklarniowych na 2ha jeszcze jako student i mam pojęcie o tych średnicachtongue.gif- 3" mają fi89 po wierzchu. Ale taki zawór 2" na obejściu pompy zapewnia minimum zabezpieczenia przy padnięciu zasilania. Jakbym to robił dla siebie, to podłączyłbym w braku zaw 3" : równolegle 2x6/4" (przekrój łączny większy o 28% od 1x3" ) rolleyes.gif.

 

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Vernal i Marek,

Pracowałem parę lat przy instalacjach szklarniowych na 2ha jeszcze jako student i mam pojęcie o tych średnicachtongue.gif- 3" mają fi89 po wierzchu. Ale taki zawór 2" na obejściu pompy zapewnia minimum zabezpieczenia przy padnięciu zasilania. Jakbym to robił dla siebie, to podłączyłbym w braku zaw 3" : równolegle 2x6/4" (przekrój łączny większy o 28% od 1x3" ) rolleyes.gif.

 

PozdrA.

 

PS Pompy na powrocie to rozwiązanie z dawnych lat i pomp dławicowych, ale sprawdza się nadal choćby z powodu mniejszego nagrzewania i w razie awarii szybciej jest do niej dostęp!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za informacje. Tam właśnie jest zawór różnicowy z tego co się orientuję i pamiętam. Mam jeszcze jedno pytanie- jaką pompę już wiem (32-60 lub 32-80), a co do producenta, to co polecacie? Grudfos jest znany, ale wiem, że są też polskie pompy- np. Omigena. Oczywiście najważniejsza jest niezawodność, choć przyznam, że 4 krotna różnica w cenie (w przypadku 80-tek) jest zastanawiająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli stawiasz na niezawodnosc to nie ma co zastanawiac sie nad chinczykiem

bo cena wynika z jakosci ,dla przykładu porównaj cene pomp z Leszna

Pompa POr60C na podzespołach Grundfosa kosztuje ponad 100 zł wiecej od ich własnej konstrukcji PCO60

ja u siebie zamontowałem kilka pomp uzywanych Grundfosa i nie mam zastrzezen do ich działania

jesli kupisz gwarantowana nie ma ryzyka ze zaraz padnie ,

przypomniałem sobie jeszcze o takim modelu Wilo RS20/7 4 biegowa o mocy 59-115 W, cos posredniego miedzy 60 a 80 Grundfosa

zobacz dział sprzedz kiedys pisałem tam o pompach Grundfosa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przypomniałem sobie jeszcze o takim modelu Wilo RS20/7 4 biegowa o mocy 59-115 W, cos posredniego miedzy 60 a 80 Grundfosa

zobacz dział sprzedz kiedys pisałem tam o pompach Grundfosa

Ja obstawiam też Grundfosy z Alle - od sprawdzonych dostawców - mam dwie i dają obieg CO i CWU cyrkul bez pudła od 3latekrolleyes.gif ! Ściągnij z ich polskiej stronki instrukcję instalatora i dobierzesz pompkę wg długości całego rurowiska - oni podają to b.strawnietongue.gif nawet dla amatora...

 

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Pompa została kupiona i zamontowana. Niestety nie było mnie i kupili jakąś inną, za ok 650 zł. Podnoszenie ponad 7 metrów. Pompa jest założona na zasilaniu ... podobno strasznie się grzeje. Tzn. obudowa parzy- jest znacznie cieplejsza od rur. mam więc pytanie- czy to normalne??? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.