Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Banalnie Skomplikowane ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poproszę koleżanki i kolegów o komentarz w nast.sprawie:

Jest duża hala ok 1800 m3 ; bardzo słabe ogrzewanie; Kociołek 25 kW z podajnikiem .

Pracuje na wyjściu ok. 28 stopni; powrót ok.15 stopni.

Już drugi tydzień. Te stopnie osobiście widziałem na termometrach,a więcej nie potrzeba ogrzewać.

Własciciel mówi że wiekszych nie widział., a nawet nie chce widzieć. Kociołek pracuje ok 40% wydajności.

I teraz mój problem:

Taki kocioł jak długo pociągnie - mam na myśli "punkt rosy", jak wygląda /teoretycznie/ sprawność takiej instalacji ?

Podajnik pracuje 5 sek , przerwa 35 sek. Ogień z palnika bardzo ładny, czopuch ciepły - znacznie cieplejszy niż wychodzace 28 st. moze ze 40 stopni. /komin w środku zimny ???? na ścianie niewyczuwalna różnica temp/

Wydawałoby się że woda powinna z niego kapać ciurkiem. Nic takiego nie widać ! /może kiedyś ???/

Mówimy,z e w kotle ma się palić nie tlić, nie dusic itd.itp.

W tym kotle pali się jak chole..... tylko na wyjściu jest 28 stopni - tak duży pobór ciepła przez instalację. Pozdro

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

jak dla mnie to tylko jedno wytłumaczenie, zanieczyszczenia pyłem i sadzami. Na gołej blasze powinna pojawić się skroplona para wodna.

Druga możliwość, ze przy ciągłym przepływie gorących spalin sama powierzchnia blachy, ma jednak większą temp niż 40C i dlatego się nie kondensuje. Po przejściu w nadzór pewnie pojawi się kondensat, ale tu nie ma mowy o nadzorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać wody być nie musi ale po pewnym czasie kocioł zacznie cieknąć. Przerabiałem to, cały dół kotła zgnił (przerdzewiał) pomimo braku widocznego skraplania. Czy termometry są dobre? A tak po prawdzie to do tej hali potrzebny jest kocioł 75 kW. obecnie zamontowany kocioł ma zdecydowanie zbyt małą moc. Co do skraplania , spaliny maja dość wysoka temperaturę i kocioł ciągle jest w ruchu, ale i tak prawdopodobnie czas pracy kotła bedzie dużo krótszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam! Kol.Guitar ma rację ten kociołek (tak można go nazywać w porównaniu do zadania jakie ma spełniać).W hali takiej (chyba produkcyjna-nic nie piszesz o jej funkcji) myślę, że powinna być temp. ok.16*C.Wysokość jej też ma wpływ na moć kotła,izolacja termiczna ścian,rodzaj okien ,drzwi ,(bram).Na pocieszenie (chociaż marne) dodam ,że gdy ten się wykończy to może drugi będzie większy.Po za tym od spraw BHP jest Inspekcja Pracy.Może ona wytłumaczy jaki powinien być kocioł.W Twom przypadku szef równie dobrze mógł rury podłączyć do dużego zdjęcia na którym jest kocioł.Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A...

Może po prostu ustawić uruchamianie pompy CO na wysokim poziomie?, tylko wtedy nie wiem w ogóle czy będzie coś grzało :-).

Ale ale...

Jasne, że hala, to hala - 1800 m3, jednak mój dom ma 783 m3 kubatury i kocioł właśnie też 25 kW jest sporo przewymiarowany i wg obliczeń dałby radę ogrzać 3, jak nie 4 razy większą kubaturę...

Teraz pracuje może na 10 procent swojej mocy spalając ok 10 - 12 kg węgla na dobę.

 

Proponuję ustawić mu wysoko pompy i dać nim czadu, niech ma te 65 stC, a jak powrót CO go schłodzi, to się pompy wyłączą. Tym sposobem grzejniki będą ciepłe chociaż okresowo, a kocioł się nie zniszczy po dwóch sezonach :-).

 

Jednak może się mylę... U siebie mam pompy wysoko ustawione.

 

pozdr

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.