Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stara Instalacja- Reanimacja


tarasow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie całe grono Fachowców.

 

Instalacja ma ponad 20lat, grzejniki żeliwne, początkowo był podłączony tylko piec na koks i obieg grawitacyjny z otwartym naczyniem na szczycie instalacji (patrz rys.).

Na wyposażeniu była również pompa obiegowa(wspomaganie?). Rurki najgrubsze w kotłowni i najcieńsze na strychu.

 

 

Po jakimś czasie instalacja podłączona została do elektrociepłowni OPEC.

 

Założony został zawór równoważący, i licznik ciepła z pomiarem przepływu i temperaturą na zasilaniu i powrocie.

Naczynie na szczycie instalacji zostało zamknięte(ciśnienie).

 

Ich awaria i moje niedopatrzenie zniszczyły piec(za wysokie ciśnienie).

 

 

Odpowietrzanie za pomocą zaworu nr 1.

 

Na zasilaniach grzejników stare zawory z czarnym pokrętłem.

Grzejniki są ciepławe, przy lekko odkręconych zaworach.

Przy większym odkręceniu całe ciepłe ale za to drugi pion zimny lub piętro wyżej/niżej zimne. Więc wszędzie lekko tylko odkręcone.

 

Na rysunku ciepło z lewego tylnego pionu idzie górną rurką wychodzącą z przed zaworu na grzejniku na strychu (3) i wchodzi do lewego przedniego pionu od góry(???)!

Zakręciłem zawór nr 2 aby się ta ciepła woda nie "bujała"- załącznik- schemat CO

post-25726-0-63736100-1297258111_thumb.jpg

 

 

Występują straszne trudności w regulacji:

delta T to średnio 27st. C (zasilanie 52 a powrót 25). Uważam, że to bardzo dużo. Mylę się?

Przepływ ustawiłem na 75-85litrów/godzinę. Regulowane zaworem równoważącym i odczytem na liczniku ciepła.

 

I przy tych parametrach mam, wg. mnie, dość duże rachunki- w tym miesiącu 470zł!

 

Obliczyłem, że zwiększając przepływ o 50% rachunek wzrośnie o 100zł a taki przepływ 120l/h nie zagwarantuje raczej zmniejszenia delty T.

 

 

 

Proszę o porady związane z modernizacją. Póki co planuję:

 

Po sezonie grzewczym założenie zaworów termostatycznych z głowicami termostatycznymi oraz taką modernizację instalacji:

 

Na końcach pionów odpowietrzniki automatyczne i likwidacja naczynia na strychu.

Naczynie przeponowe w kotłowni i naprawa pieca by mieć możliwość grzania koksem- załącznik- schemat CO plany modernizacji

post-25726-0-74509200-1297258163_thumb.jpg

 

 

Czy taka zmiana wpłynie na polepszenie sprawności i lepszej regulacji instalacji?

 

Pozdrawiam, Jakub.

Edytowane przez tarasow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczny spadek temperatrury powrotu obarczony jest dużym zaotrzebowaniem na ciepło.

Ile m2 domu? ocieplony? oknajakie?

Zawory termostatyczne pomoga w prezyzyjnym utrzymaniu teperatury grzejników,jednocześnie mozna bedzie zkryzowac układ(wyeliminowac nadmierny przepływ

Podejrzewam jednak iz nie wpynie to znacznie na poprawe obecnej sytuacji 25 st na powrocie wskazuja na znaczny odbiór ciepła

 

W moim przypadku przy 200 m2 róznica wynosi 10 st

Edytowane przez Paweł26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia 100m^2/ kubatura całkowita budynku 629m^3, ogrzewana 250m^3 (bez strychu bo był pomijany w obliczeniach, teraz jest tam jeden grzejnik)

Dom "szeregowy" czyli tylko dwie ściany od dworu, z 85r, nie docieplany styropianem (jest to w planie).

Okna drewniane skrzynkowe. W planach wymiana na plastiki.

 

Ma Pan dwa razy większą powierzchnię i 150%mniejsze zapotrzebowanie na ciepło... Czy to możliwe aby u mnie sprawa toczyła się o okna i brak docieplenia z zewn?

 

 

Martwi mnie ten mały przepływ oraz "wędrówka" ciepłej wody przez strych.

 

Czy plan modernizacji, który mam zamiar wykonać jest technicznie poprawny?

 

Pozdrawiam, Jakub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wymiany okien i ocieplenia ścian trzeba bardzo starannie ocieplić stropy nad ostatnią kondygnacją ogrzewaną. Stop betonowy jest dobrym przewodnikiem ciepła. Zacznij od ocieplenia stropu. Termostaty to dobra rzecz, ale nie zmniejszą ci zapotrzebowania na ciepło.

 

 

Ja jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku położyłem warstwę wełny mineralnej na strychu. Była odczuwalna różnica.

Obecnie mam dom przebudowany. Oprócz ocieplonych ścian to w krokwiach dachowych mam 14 cm wełny gulfiber na krokwiach jeszcze 4 cm styropianu, a w stropach od 10 do 14 cm wełny mineralnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz!

 

Chciałbym zostawić ten jeden grzejnik w razie późniejszego zamieszkania.

Czy w takim razie mogę usunąć rurki miedzy pionami i piony zakończyć odpowietrznikami na kondygnacjach poniżej? Grzejnik na strychu zamknąć zaworem i dołożyć przed zawór trójnik z automatycznym odpowietrznikiem?

Co powinno jeszcze znaleźć się w tym planie aby był kompletny?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłącz grzejnik na strychu. Nie musisz demontować. Jak będzie potrzeba, to bez problemu uruchomisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz!

 

Chciałbym zostawić ten jeden grzejnik w razie późniejszego zamieszkania.

Czy w takim razie mogę usunąć rurki miedzy pionami i piony zakończyć odpowietrznikami na kondygnacjach poniżej? Grzejnik na strychu zamknąć zaworem i dołożyć przed zawór trójnik z automatycznym odpowietrznikiem?

Co powinno jeszcze znaleźć się w tym planie aby był kompletny?

Pozdrawiam.

Grzejnik można zostawić,proponuje jednak odciac go na kondygnacji ogrzewaniej(dacz zawór kulowy na pionie. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.