Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzisiaj znalazłem na ONET.pl taką notkę:

 

"Naukowcy dowiedli, że zanieczyszczenia dostające się do powietrza na skutek spalania drewna w kominkach czy piecach mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu.

 

Duńscy naukowcy ostrzegają na łamach pisma "Chemical Research in Toxicology", że niewidoczne cząsteczki pyłu wdychane wraz z powietrzem do płuc mogą uszkadzać DNA i nasilać procesy zapalne.

 

Steffen Loft wraz z kolegami z Uniwersytetu w Kopenhadze badał wpływ pyłu zawieszonego w dymie powstającym na skutek spalania drewna na zdrowie człowieka. Z licznych badań wiadomo, że cząsteczki pyłu zanieczyszczające powietrze w wyniku eksploatacji samochodów i spalania węgla przyczyniają się do rozwoju takich chorób jak astma, zapalenie oskrzeli, choroby serca i wielu innych.

 

Naukowcy analizowali i porównywali pył zawieszony w powietrzu duńskiej wsi, gdzie większość domów ogrzewania jest piecami opalanymi drewnem, pył pochodzący z powietrza z miejscowości, gdzie takich pieców jest niewiele i czysty pył powstający na skutek spalania drewna zebrany z pieca. Okazało się, że pył wiejski i czysty (pobrany z pieca) są potencjalnie najbardziej groźne ? ponieważ są na tyle małe, że mogą być wraz z powietrzem przeniesione do najgłębszych części płuc.

 

Ponadto autorzy pracy stwierdzili, że taki pył zawiera wysoki poziom policyklicznych węglowodorów aromatycznych ? związków, które mają działanie rakotwórcze.

 

Naukowcy badali również wpływ pyłu powstałego na skutek spalania drewna na ludzkie komórki hodowane w laboratorium. Okazało się, że pył powoduje uszkodzenia DNA, wywołuje stan zapalny w komórkach i włącza aktywność wielu genów zaangażowanych w procesy rozwoju różnych chorób."

Co na to drewnopalacze?

 

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Świetnie!

 

Czekamy na wyniki badań powietrza i pyłów z kotłów w tych okolicach, gdzie jest spalany tylko węgiel - patrzeć należy na Śląsk. I oczywiście porównanie co szkodzi bardziej a co mniej.

 

To badanie jest bardzo tendencyjne. Miało udowodnić że drewno spala się tak a nie inaczej. A w jakich kotłach? To że większość spala drewno o niczym nie świadczy. A jeśli część spala plastik? Albo podłej jakości węgiel ( patrz: Bogdanka )?

 

Żeby badanie było wiarygodne, musi określać rodzaj kotłów, sposób spalania ( samoczynne, wymuszone wentylatorem, zdławiane miarkownikiem itpd ) i rodzaj spalanego drewna.

 

Jeśli będę chciał udowodnić, że spalanie drewna jest skrajnie szkodliwe to zaczaję się tam, gdzie ludzie spalają go w czym się da i jak się da. Jeśli będę chciał udowodnić, że że spalanie drewna jest najbardziej ekologiczne to zrobię pomiary tam, gdzie pracuje dobry kocioł dobrze zgazowujący drewno i spalający w bardzo wysokiej temperaturze. Podobnie będzie z węglem.

 

Dla ciekawskich i zainteresowanych tematem: w jakiej temperaturze spalają się ( utleniają ) policykliczne węglowodory aromatyczne ? związki, które mają działanie rakotwórcze a które są przedstawione w tym artykule jako największe zło.

Opublikowano

Popieram @piotrka automatyka. Myślę, że kolejna grupa naukowców niedługo zacznie udowadniać, że najlepiej dla zdrowia palić petami i oponami.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.