Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufory wodne do kotłów


Rekomendowane odpowiedzi

Pod warunkiem,że te wszystkie urządzenia wytrzymają dwa pokolenia. z moich doświadczeń zawodowych wiem i własnych również, że zbiorniki wytrzymują 5 - 10 lat i trzeba je wymienić, kotły nieco więcej. Żywotność solarów, niestety w tym temacie też niewiele wiadomo. Więc może być tak, że jeszcze nakłady poniesione na budowę instalacji nie zwrócą się a już trzeba będzie je wymienić, łącznie z grzejnikami innymi elementami instalacji wewnętrznej. Ponadto postęp techniczny jest tak szybki, że następne pokolenie i tak zastosowane przez nas rozwiązania będzie zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam mam pytanko Bufor 1000 litrowy nagrzany do 80 c oizolowany pianką poliuretanową 10 cm jakie będzie miał straty.

Najlepiej jak by mi ktoś podpowiedział po jakim czasie woda będzie miała np 70 .

bufor oczywiście był by zamontowany w domu gdzie była by temp ok 21 c.

Rozmyślam właśnie nad instalacja bufora a raczej 2 jeden 1000 l drugi 120l podłączony z solarem i grzejącym te 1000l.

Ten 1000 litrowy to tylko z jedną weżownica do C.O kupując wyjdzie taniej niż gdybym kupował 1000l z 2 węz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To może ja z własnej praktyki użytkownika bufora 1000L z weżownicą cwu (firmy Dukla).

Izolacja zgrubnie jak kolega pisze tj 9-10 cm pianki "poliuteranowej". Piszę w cudzysłowie, bo piankę wytworzyłam sam z 2 płynnych komponentów kupionych w SPEC'u (piszę nazwy z pamięci: ? izocjanian i poliol ?), wg fachowca z którym rozmawiałem taka pianka ręcznie przygotowana mogła mieć lambda~0,032-0,035 , więc trochę lepiej niż b. dobra wełna czy styropian , chciaż słabiej niż pianka "profesjonalnie" przygotowana wg producentów majaca 0,025-0,028.

Z zewnątrz zbiornik obwinięty jest Aluflox'em co to niby "odbija" promieniowanie cieplne.

 

W praktyce straty wygladają tak (temp naładowania , strata/dobę)

90 - około 10

80 - około 7-8

70 - około 5-7

60 - około 4-5

50 - około 3-4

poniżej 40 już trudno zaobserwować.

Powyższe są jednak orientacyjne bo zazwyczaj ze zbiornika jest pobierana cwu. Obserwacje starałem się poczynić kiedy pobór cwu był stosunkowo niewielki (np bez kompieli w wannie). W połowie sierpnia wyjachałem na 4 dni - zostawiłem zbiornik z temp c.a 75C, po powrocie było około 50-55C.

Generalnie są to wyniki słabsze (2x) niż wynikałoby za wzoru na stratność energii/ciepła przy założonym współczynniku lambda.

 

Jednak dodać muszę że do/ze zbiornika wchodzę wychodzą rurki miedziane zasilanie/powót z kotła, cwu, cyrkulacja, wyjście c.o., które częściowo są "izolowane" zwykłymi otulinami, ale np króćce i zawory kulowe odcinające zbiornik już nie.

Jak sądzę działają jak "radiatory" i zwłaszcza w górnym zakresie temp "kradną" pokaźne ilości kWh/dobę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.