Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

NO jesli chodzo o to czy jak podniesiesz temp zadana mysle ze nie bedzie mialo to duzego wplywu na spalanie.Ja mam u siebie zadana 70 st i z tego co w postach koledzy pisza patrzac na moje spalanie i jakosc wegla jaki uzywam spala podobne ilosci wegla.Jesli bedziesz mial taka sama histeryze kotla to powino mu zajac tyle samo czasu.Bo z 55 spadnie np na 53 i musi dobic o 2 stopnie i podobnie jak spadnie o 2 stopnie z 65st.

 

25 kw na 90 metrow? zdrowo ponioslo tego instalatora.ZNAJOMY mial podobny przypadek.Jego ojciec pojechal sam po piec.Awezmy mcniejszy bedzie lepiej.Iteraz maja 26 27 stopni wdomu.W ta pogode pala drzewem bojak by mialu zaladowali to by sie ugotowali w domu.

 

A i dzieki za podpowiedzi.Nareszcie ustawilem ten cykl pracy pompy.Wszysto fajnie dziala.Zonie nareszcie cieplo w lazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 kW na 90m2 to chyba przesada, natomiast w mojej kwestii 15kW czy 25kW...

Defro podaje powierzchnię jaką jest w stanie ogrzać kocioł 15kW - do 150m2, 25kW do 250m2

Wybierając większy piec kierowałem się tym, że powierzchnia już ma te 150m2, a może z czasem chciałbym ją zwiększyć.

Myślę, że to trochę jest tak jak z samochodami - mogę mieć silnik 90KM ale wybrałem 120KM, mimo to nie muszę tego wykorzystywać na maksa (tak jak przy kotłach 15 kW na 170m2 czy nawet 200m2). Dalej ciągnąc, myślę, że to tak jak chip tuning - żyłowanie silnika do granic co pozwala osiągac więcej ale dla silnika jest to fatalne w skutkach.

Defro nie podaje od jakiej powierzchni mogę już wziąć 25kW. Jest za to tabela, gdzie odpowiednio ustawiając sterowanie mogę osiągnąć 6kW (czy może przy kotle 25kW - minimalna nominalna moc to 7,5kW). Wcale nie muszę walić nie wiadomo ile. Mam pewien założony zapas i kotła nie muszę zaraz puszczać do granic. Z budynkami mam już styczność od szkoły średniej (jakieś 20 lat - budowlanka, studia, praca w zawodzie), kolega lucke pisze, że ma nowy budynek 168m2 i wystarcza mu 15kW - jakość materiałów dzisiaj i te 18 lat temu (kiedy postawiony był dom, który kupiłem) znaaacząco się różni. Poza tym w dzisiejszych czasach dużą wagę przykłada się do fizyki budowli - grubość warstw, ich kolejność czy nawet co się stosuje a czego nie. Samo ocieplenie ścian tak naprawdę niewiele daje (oczywiście ma wpływ, ale...), dużo zależy od ocieplenia przegród poziomych - stropów, dachów, podłóg na gruncie. Strop nad 1 piętrem (czyli podłoga poddasza, które jest w moim przypadku nieocieplone - tylko folia i blacha) ma tylko 8cm styropianu nad stropem. Podbna sytuacja jest pewnie z podłogą na gruncie (ocieplenia minimum). Takie już są prawa fizyki, że ciepło porusza się w pionie (w znacznej jego części). Mam nadzieję, że to czego nauczyłem się przez te 20 lat i wybierając mimo wszystko większy zakres mocy, zaowocuje kiedyś w przyszłości i nie wpędzi mnie w jakieś kłopoty. Po prostu nie będę odkręcał tego kurka na maksa. Po to kupiłem kocioł z automatyką, żeby z niej korzystać - ilość podawanego paliwa, ilość powietrza potrzebną do spalania węgla. Poza tym, przed zakupem, przestudiowałem m.in. instrukcję i widziałem tabelę z zakresem ustawień - podaje ją sam producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całego serca życzę abys dał rade ogarnąc ustawienia które będą odpowiedzialne za moc kotła a nie będa problemowe :) I naprawde bez żadnych złośliwości. Jak czytasz ten wątek od dłuższego czasu to pewnie zauważyłes,że razy kilka napisałem o tym jak producent kotła zmienił dane fabryczne.Kilka postów wcześniej wrzuciłem w załączniku instrukcje obsługi kotła w formacie pdf. Mam identyczną w wersji papierkowej w domku.Zerknij tam na 6-tą strone dokumentacji w tabelke gdzie mój kocioł (15kW) bierze na swe ramiona powierzchnie do 200m2 do tego z *(gwiazdką) która mówi tu cyt, "*Maksymalna powierzchnia ogrzewana zosta³a oszacowana dla jednostkowego zapotrzebowania na ciep³o q = 125 W/m2. I tutaj mnie to strasznie zaciekawiło.Ja wiem doskonale,że mamy dwa rózne domy z dwóch pniemal,że epok ale przy zapotrzebowaniu q=125W/m2 (o ile było by AŻ tyle u ciebie to 15 dawał by rade z zapasem bo wkońcu do 200m2 jest.No ale...niespełna pół roku z groszem później w podobnej ksiązeczce zdjętej ze strony defro a nawet przy kotłach widać,że moce i powierzchnie zostały pomniejszone.Zarówno jak i słynne "rogi" które przycieli nie wiadomo po co,albo oni juz wiedzą a my jeszcze czekamy na oficjalny głos z niebios.. Jestem ciekaw tego czy dasz rade na tyle wymodulowac moc palnikiem na ile chcesz.Jest to napewno do zrobienia tylko....no właśnie tylko pierwsza rzecz to ten opał...trafić z super groszkiem nie jest łatwo a mając takowy można zdziałać wiele.reszta parametrów jest do ogarnięcia..Sześciopak piFka do kotłowni z wygodnym krzesełkiem i usmiech wkoncu zagości na twarzy..Będe bacznie śledził twoje poczynania z kotłem i powtórze raz jeszcze,że bez cienia złośliwości gdyz sam chciałem kupić 25-tke.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, bronię się jak mogę - wszyscy mnie atakują, że wziąłem za duży kocioł (nie wiem może okaże się że mieli racje). Może i się pomyliłem, ale w końcu jestem człowiekem i swoje zdanie też mogę mieć. Naprawdę mam wielką chęć, żeby jednak mój wybór okazał się słuszny albo choć, żeby nie był aż tak zły do końca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zerknałeś z czystej ciekawości do tej ksiązeczki w pdf-ie ktora jest wczesniej? Jutro zadzwonie i zapytam co pozmieniali w kotłach ze i powierzchnie do ogrzania zmienili i moc palnika ktory sie raczej niczym nie różni...mój kocioł zgodnie z tabliczką znamionową ma moc od 8-24kW :) Polska to dziwny kraj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie już są prawa fizyki, że ciepło porusza się w pionie (w znacznej jego części). Mam nadzieję, że to czego nauczyłem się przez te 20 lat i wybierając mimo wszystko większy zakres mocy, zaowocuje kiedyś w przyszłości i nie wpędzi mnie w jakieś kłopoty. Po prostu nie będę odkręcał tego kurka na maksa. Po to kupiłem kocioł z automatyką, żeby z niej korzystać - ilość podawanego paliwa, ilość powietrza potrzebną do spalania węgla. Poza tym, przed zakupem, przestudiowałem m.in. instrukcję i widziałem tabelę z zakresem ustawień - podaje ją sam producent.

Witam,

 

Niestety na tym forum niewiele pochwał się doczekasz.

Posiłkujesz się jakimiś bazgrołami firmy, która się dopiero uczy np. studiując wpisy ludzi z tego forum.

Tu nie będziesz musiał przesiedzieć 20 lat, żeby się dowiedzieć, że kocioł przeciętnej polskiej firmy to nie samochód.

Tym bardziej nie kurek, który można bezkarnie przykręcać.

Automatyka? - niewiele pomoże, bo nie przeskoczy specyfiki paliw stałych.

Poczytaj co się dzieje gdy chcesz w takim kotle palić na 1/4 mocy.

Taki wybór zmusza zadowolenia, że dom jest bardzo enegrożerny i dobrze jak dziurawe okna albo strop cienki. Niestety.

Ale nie łąm się, wielu przewymiarowało kotły i żyją, może bez nadmiernej satysfakcji, po prostu się nie przejmują.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi koledzy czy sprawdzacie jaka jest temp powrotu do kotla?Bo producent zazyczyl sobie min 55 st .A jak ktos ma ustawiona zadana 60 st to chyba ciezko taka temp uzyskac.U mnie silownik otwiera zawor maks na 4o% powyzej woda powrotna jest za zimna. A jak macie zawor 4d ustawiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wole stracic troszke wiecej groszku niz za kilka lat wymieniac piec.A temp zadana mam w tej chwili 70st.Mam 60 m2 podlogowki moze to ona jak sie nagrzewa tak wychladza powrot.. .Ogolnie staram sie trzymac te 55 na powrocie.Chodzi mi o to ze jak ustawie ochrone powrotu na 55st nagrzanie salonu do zadanej temp trwa kilka godzin ,poniewaz silownik pilnujac powrotu powoli puszcza cieplo na dom.

 

A i moze ktos podpowie.Za kazdym razem jak zalacza sie pompa od grzejnikow stychac trzaski, dudnienie w rurach.Wystarczy ze zamkne na sekunde zawor znajdujacy sie za pompka i problem znika do momentu ponownego zalaczenia sie pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wole stracic troszke wiecej groszku niz za kilka lat wymieniac piec.A temp zadana mam w tej chwili 70st.Mam 60 m2 podlogowki moze to ona jak sie nagrzewa tak wychladza powrot.. .Ogolnie staram sie trzymac te 55 na powrocie.Chodzi mi o to ze jak ustawie ochrone powrotu na 55st nagrzanie salonu do zadanej temp trwa kilka godzin ,poniewaz silownik pilnujac powrotu powoli puszcza cieplo na dom.

Wiocznie masz tak zrobioną instalację, że nie nadaje się do tego typu sterowania.

Jeśli chcesz to skutecznie poprawić, to trzeba zastosować dodatkową pompę w małym obwodzie kotłowym - ona utrzyma 55 na powrocie bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o poradę , od kilku dni spadła temp.poniżej zera i mój piecyk pochłania 30 kg na dobę.

Posiadam kocioł 25 kw , sterownik lider, zawór trójdrożny, pow. ogrzewania 150 m2, dom nie ocieplony , termostaty na grzejnikach ,

pale ekogroszkiem tzw. Syberyjskim 27 kw

 

Oto moje ustawienia sterownika

 

Temp. 55 C

Czas podawania 17s

Czas między podawaniem 80 s

Obr. Dmuchawy 35%

Krotność 2

przedmuch 10s

Obr. dmuchawy podtrzymania 27%

Przerwa 13 min

Histereza 2

 

Rozpalanie następuje przy temp 52,8 C po 10 min temp. nadal spada do 51 , następnie zaczyna wzrastać , po 11 min osiąga 55,2 C –

rozpalanie trwa 21 min

 

Nadzór po 6 min temp. Wzrasta nadal do 56,3 C po czym zaczyna opadać,

Po 13 min od zakończenia rozpalania następuje przedmuch (temp. 54,6 C) ,

Po 7 min temp na kotle spada do 52,8 C i następuje znowu rozpalanie .

Stan podtrzymania( Nadzoru ) trwa 20 min

 

Popiół to spieki które rozsypują się w rekach

 

Proszę bardzo o pomoc doświadczonych użytkowników o wskazanie gdzie popełniam błąd, co zmienić w ustawieniach, mam nadzieje ze przejrzyście opisałem wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucke jak u ciebie wygląda ilość spalonego ekogroszku jak temp. na zewnątrz spadła poniżej zera ?

 

U mnie widzę że ponad worek 25 kg leci na dobe ale mniej niż 30 kg.

 

Narazie ustawiłem podawanie na 15 s. przerwa 52 s. wentylator 27 % .

 

Zawuważyłem że jak ustawie wentylator na 40 % to czopuch robi się gorący a piec dłużej dochodzi do zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie koledzy ze defro zaleca tem. powrotu 55 stopni, w mojej dtr-ce do kotła 25kW DDuni mam jasno i wyraźnie napisane ze min. temperatura powrotu to 45 stopni, u mnie spokojnie taka temperatura utrzymuje się przy zasilaniu 60 stopni,dodam ze nie mam zaworu 3d ani 4d

 

Witam, proszę o poradę , od kilku dni spadła temp.poniżej zera i mój piecyk pochłania 30 kg na dobę.

Posiadam kocioł 25 kw , sterownik lider, zawór trójdrożny, pow. ogrzewania 150 m2, dom nie ocieplony , termostaty na grzejnikach ,

pale ekogroszkiem tzw. Syberyjskim 27 kw

 

Proszę bardzo o pomoc doświadczonych użytkowników o wskazanie gdzie popełniam błąd, co zmienić w ustawieniach, mam nadzieje ze przejrzyście opisałem wszystko.

 

Kolego nie przejmuj się, mój piec spala 40 kg na dobę a ogrzewam 120m2 nieocieplonego domu z lat 70, co prawda pale kiepskim miałem o kaloryczności jakieś 22kJ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głownie o to że rozpalanie trwa 21 min jak go skrócić np. do 15 min lub wydłużyć podtrzymanie, bo podtrzymywanie to tylko 20 min.

"Browarek" jakie masz ustawienia na ten miał ?JA próbowałem palić miałem w listopadzie ale chyba miałem za wilgotny (kupiłem na składzie 3 worki na probe) mi sie zawieszał w podajniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o poradę , od kilku dni spadła temp.poniżej zera i mój piecyk pochłania 30 kg na dobę.

Posiadam kocioł 25 kw , sterownik lider, zawór trójdrożny, pow. ogrzewania 150 m2, dom nie ocieplony , termostaty na grzejnikach ,

pale ekogroszkiem tzw. Syberyjskim 27 kw

 

Oto moje ustawienia sterownika

 

Temp. 55 C

Czas podawania 17s

Czas między podawaniem 80 s

Obr. Dmuchawy 35%

Krotność 2

przedmuch 10s

Obr. dmuchawy podtrzymania 27%

Przerwa 13 min

Histereza 2

 

Rozpalanie następuje przy temp 52,8 C po 10 min temp. nadal spada do 51 , następnie zaczyna wzrastać , po 11 min osiąga 55,2 C –

rozpalanie trwa 21 min

 

Nadzór po 6 min temp. Wzrasta nadal do 56,3 C po czym zaczyna opadać,

Po 13 min od zakończenia rozpalania następuje przedmuch (temp. 54,6 C) ,

Po 7 min temp na kotle spada do 52,8 C i następuje znowu rozpalanie .

Stan podtrzymania( Nadzoru ) trwa 20 min

 

Popiół to spieki które rozsypują się w rekach

 

Proszę bardzo o pomoc doświadczonych użytkowników o wskazanie gdzie popełniam błąd, co zmienić w ustawieniach, mam nadzieje ze przejrzyście opisałem wszystko.

Chodzi mi głownie o to że rozpalanie trwa 21 min jak go skrócić np. do 15 min lub wydłużyć podtrzymanie, bo podtrzymywanie to tylko 20 min.

 

Czy ktos ma jakies propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.