Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM, GRZEJĘ PIERWSZY SEZON W NOWYM DOMU. OK.210M.KW.W TYM OK. 20M. NIE OGRZEWANEGO GARAŻU. DOM DOBRZE OCIEPLONY.

SPALA MI SIĘ PRZY USTWIONEJ TEMP. NA PIECU 40ST. 0K 25KG/24h-myślę, że zaduzo,

druga sprawa to taka, że bardzo szybko wychladza się woda uzytkowa w ocieplonym zasobniku.

w piecu cały czas chodzi dmuchawa a temp pieca i wody wzrasta strasznie powoli.

Jeśli jest tu jakis kompetentny fachowiec, bardzo proszę o pomoc

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM, GRZEJĘ PIERWSZY SEZON W NOWYM DOMU. OK.210M.KW.W TYM OK. 20M. NIE OGRZEWANEGO GARAŻU. DOM DOBRZE OCIEPLONY.

SPALA MI SIĘ PRZY USTWIONEJ TEMP. NA PIECU 40ST. 0K 25KG/24h-myślę, że zaduzo,

druga sprawa to taka, że bardzo szybko wychladza się woda uzytkowa w ocieplonym zasobniku.

w piecu cały czas chodzi dmuchawa a temp pieca i wody wzrasta strasznie powoli.

Jeśli jest tu jakis kompetentny fachowiec, bardzo proszę o pomoc

[email protected]

 

Jeżeli masz temp. na kotle 40`C to temp. CWU również wynosi 40`C więc nic dziwnego, bo gdy obniży się o 3`C to już jest chłodna. Zgadzam się z przedmówcą, że 40`C to dużo za mało – w pomieszczeniach masz pewnie +15`C maks. A co do ilości opału to ile uważasz, że Twój kocioł powinien spalać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz trochę więcej o ustawieniach, jaki jest sterownik, może parę fotek instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz też jaką masz możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach (zawór mieszający, głowice termostatyczne czy zwykłe regulatory...). Mam nadzieję, że jedyną Twoją regulacją nie jest zwiększanie i zmniejszanie temp. kotła. Co do CWU skoro dogrzewa Ci do 30`C to masz letnią wodę do mycia :) – popraw mnie jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy piecu posiadam zawór mieszający a przy grzejnikach tylko korki. Nie zdążyłem jeszcze zainstalować termostató. Na dniach będę chciał założyć regulator pokojowy, nie wiem tylko jaki kupiś-większość jest przeznaczona tylko do kotłów gazowych. może coś podpowiecie???

Ustawienia wrzucę jutro, muszę je spisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim od razu - natychmiast - :-) ustaw temperaturę min 60 st C na kotle jak nie chcesz go za trzy-cztery lata wywalić na złom.

 

po drugie...

 

25 kg na dobę przy takiej powierzchni grzanej to nie jest zły wynik. Jak chcesz, żeby kocioł palił Ci mniej, to dogrzewaj się np. kominkiem, ale wtedy będziesz łaził z drewnem i zrobisz z salonu kotłownię, a i drewno za darmo nie jest :-)

 

Ciepła woda użytkowa też musi mieć swoją temperaturę - jak tu już wspominano - tak więc nie jest tak źle ;-), tylko podnieś koniecznie tą temp na kotle :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli na kotle mam 40st. przy -10 na zewnatrz w domu mam 21-22st

 

Przy piecu posiadam zawór mieszający

 

No to moim skromnym zdaniem ten zawór nie spełnia swojej roli, ponieważ jest otwarty na max. – tak jakby go w ogóle nie było. Ustaw go na połowę skali, podnieś temp. na kotle i zacznij z niego korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak od poczatku:

dom z pustaka 24cm + 15cm styropianu, poddasze 25cm welny, podloga na gruncie 10cm styropianu, poddasze 5cm

grzejniki purmo i ok. 90m.kw. podlogowki, kotlownia w miedzi do rozdzielaczy dalej pex, nie mam termostatow na grzejnikach, bo zamierzam zalozyć termoregulator pokojowy i nie wiem, czy jest sens montować w takim przypadku termostaty grzejnikowe.Ponadto pompaco, pompacwu, pompa cyrkulacyjna,ale zacilana z regulatore wtykanego w gniazdo. zasobnik cwu 120l. ocieplony biawar, na powrocie zawor mieszający 3d.

ustawienia spisalem wszystkie,nie wiem...może jakaś glupota będzie źle:

temp. zadana kotła-55st.

współcz. modulacji czuwania -2

---------------------grzania - 2

czas powtarzania podawania paliwa - 300s.

min. dawka paliwa - 3%

dawka paliwa - 7% 21.0/300s.

czas podawania w podtrzymywaniu 15s.

czas postoju podajnika w podtrzymaniu 20min.

tryb pracy co term temp. zadana cwu 50

min. moc wentylatora - 30%

max moc wentylatora 90%

czas przedmuchu 25s.

czas przerwy przedmuchu - 10min.

opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu 20%

obroty wentylatora w zapalaniu - 50%

czas chłodzenia zapalarki -120s.

temp. zaplonu podajnika -85st.

czas napelniania podajnika -10min.

czas cofania paliwa 2s.

czas zapalania paliwa 300s.

tryb załączenia pompy co -term

czas okresowego zał pompy 2min.

tor cwu - pompa mieszająca

podwyzszenie temp. kotla podczas grzania cwu -55st.

histeryza grzania cwu 2st.

temp. min. kotla -52st.

temp. max. kotla -80st.

histeryza pracy kotła - 2st.

---------- ochrony kotla -3 st.

temp. przegrzania kotla - 98st.

sterownik na piecu RK 2006L2

 

Zdążylem się zorientować, że znaczna część forumowiczow posiada ogromną wiedzę wiedzę w tej materii, proszę zatem o wszelkie sugestie, co i jak ustawić, a może zmienić, żeby ogrzewanie bylo ekonomiczniejsze, w domu cieplo, przy min. obsludze kotła.

pozdrawiam

michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam sterownik jednak w innym kotle także nie wiem czy moje ustawienia coś Ci dadzą. Mamy podobną powierzchnię do ogrzania - mój dom ok. 200m. użytkowej a po podłogach 240m. podobnie jak Twój ocieplony. Palę tylko miałem 19000kJ (przedtem z domieszką owsa lecz mi się skończył) i maksymalne zużycie podczas mrozów wynosiło u mnie 25kg/doba w domu 22-23*C. Temperaturę na kotle utrzymuje ok 50*C mam zawór 4dr w przyszłości na grzejnikach będą zawory termostatyczne ( na razie mam tylko na kilku) Teraz głównej regulacji temperatury wody na c.o dokonuje nieznaczną korektą na zaworze 4 dr.

Piszesz o zaworze 3 drożnym na powrocie, tylko jak on jest wpięty? czy ma za zadanie podwyższenie temp. powrotu kotła, czy może temperatury wyjścia wody na c.o? Kilka fotek mile widziane.

Co do Twoich ustawień to wydaje mi się że 300s. to zbyt dużo na czas powtarzania podawania paliwa, ja mam 40sekund.

Modulacja grzania ja mam 4 stopnie,

masz minimalną dawkę paliwa 3%, czyli w miarę ok. jednak min moc wentylatora 30% to wg. mnie za dużo (pamiętaj że na jeden stopień przed zadaną Twój kocioł pracuje właśnie z tymi parametrami z racji modulacji mocy) i stąd masz problemy z osiągnieciem wyższej temp c.w.u- czyli zmniejsz parametr min. moc wentylatora na ok. 8%.

Moc max wentylatora też bym zmniejszył do ok. 60% ( nie piszesz albo nie doczytałem czy masz przesłonę na wlocie wentylatora, jeśli jest otwórz na ok 3-4 cm)

Opóźnienie wyłączenia went. w podtrzymaniu podnieś do 100%

Temat zapalarki pomijamy bo jej chyba nie masz.

Co oznacza; tor c.w.u - pompa mieszająca? musisz tu ustawić tor c.w.u - jest, ewentualnie możesz załączyć priorytet c.w.u wówczas gdy piec będzie nagrzewał boiler, pompa c.o będzie wyłaczona.

Podawanie przy tych parametrach ustaw na ok 15% i obserwuj palenisko co pół godz. jakby co to korekta w górę lub w dół

Nie doczytałem jaki masz palnik w swoim kotle, ale podejrzewam że brucera, ja mam inny lecz również do spalania miału/groszku

Reszta ustawień wygląda w miare przyzwoicie więc próbuj i jakby co to pytaj dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję przyjacielu :)

zaraz pójdę zmienić ustawienia, a co do zaworu 3d, to podobno ma służyć do podniesienia temp. wody na powrocie.

Hydraulik chcial wstawić 4d, ale w instrukcji producent zalecał 3d i tak też zostalo.

Zapalarkę mam, a co do przeslony wentylatora to czy chodzi Tobie o przeslonę wiatraka, czy też a tą zapadkę w środku, którą reguluje się za pomocą śruby z nakretkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szkoda że nie masz możliwości zmniejszyć na 3d temp wody, w tym wypadku jak kocioł bujniesz do 50-55*C to bedziesz miał w domu saune. Ratunkiem będą głowice na grzejnik albo termostat pokojowy tu może być np; auraton 2005 , euroterm i wiele innych.

Co do wentylatora to wydaje mi sie, że ta klapka z tymi śrubami powinna być stale otwarta inaczej może być problem z otwarciem na małej mocy weentylatora (te wentylatory zalecane są do kotłów zasypowych). Mnie chodziło o tę przesłone na wlocie powietrza do wentylatora.

Tak jak wczoraj pisałem zmień czas powtarzania paliwa, oraz zwieksz jego dawkę - dziwię sie że to Ci się paliło na podawaniu 21s i blisko 5 minut przerwy.

No i ustaw to nieszczesne c.w.u

Potem zamelduj co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłem twoje ustawienia i po 24h na palniku zrobil się mega spiek... Zmniejszylem dopływ powietrza do min. poprzez zasunięcie przeslony na zbiorniku, zmniejszyłem podawanie na 10% i jest oki. popiół dopala się na pyłek, zawor 3d odkreciłem zaledwie na ok. 2mm i cwu poprawila się znacząco. mam walnięty tylko czyjnik cwu bo pokazuje mi na sterowniku 33 st, a podczas prysznica muszę mieszać ciepłą wodę z zimną w stosunku 1:1więc na pewno nie ma ona 33st.

nabyłem sterownik pokojowy, jutro mam zamiar zamontować. zobaczymy czy będie lepiej.

dziękuję odegree za pmoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tworzą się spieki to zmniejsz jeszcze max moc dmuchawy np na 40 % a resztę doreguluj na przesłonie wentylatora, obserwuj płomień aby był koloru żółtego dość wysoki. Zbyt duży nawiew oprócz powstania spieków spowoduje zbytnie wychłodzenie kotła w trybie praca.

Kiedy zainstalujesz sterownik pokojowy, wskazane choć niekonieczne będzie włączenie okresowego załączenia pompy c.o np na 10 min.

Piszesz o kłopotach z czujnikiem temp. c.w.u napisz w którym miejscu masz go zainstalowany, jak jest zamocowany oraz czy jest to zrobione poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, włączyłem okresowe załączenie co 5min.

Wracając do czujnika, posiadam zasobnik biawar, z jego lewej strony zalożoną mam grzałkę elektryczną i z tej stronypod ocieplenie zbiornika wepchnęłem tan bolec, ktory zainstalowany jest na kablu, ktory to z kolei podłączony jest do pieca, natomiast-jak już temat został poruszony, ten od temperatury wody powrotnej wsunęłem pod otulinę rurki z miedzi którą wedruje woda powrotna.tu też coś nie gra, bo mimo czujnika, hydraulik zamontował termometr wody powrotnej i jest spora różnica. na termometrze jest np. 45zt, a na sterowniku w tym przypadku 33st.

nie wiem czemu.Wydaje mi się, że termometr hydraulika lepiej skazuje temperaturkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, masz to źle zrobione.

Jako tako że nie zrobiłeś żadnych fotek i ja więcej zgaduje niż orzekam, to prawdopodobnie masz pozamieniane czujniki. Po pierwsze w jaki sposób masz oznaczone te czujniki? Po drugie jeśli masz włączony tor c.w.u to nie mam możliwości mierzyć temp. powrotu a tem właśnie czujnik jest od temp. zasobnika. Pozostały trzeci czujnik mierzy temperaturę podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś mieć instrukcje tego sterownika - strona 25 jest tam schemat połączenia m.in. czujników, do ciepłej wody są wyjścia I J spawdź czy tak masz połączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, teraz nie mam możliwośći zrobienia zdjęć z tyłu- za malo miejsca.

Ale czujki wychodzą z pieca na kablach, a te z kolei są fabrycznie opisane na piecu.Czujka od powrotu wody ma znacznie krotszy kabel, wiec do zasobnika na pewno mi nie wystarczy.

Ale ok. , może i faktycznie coś jest nie tak, powiedz mi kolego jak je popodłanczać, jesli możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, muszę pozmieniać podłączenia na sterowniku, czy pozamieniać kable z tylu pieca?

Dla mnie jest to dziwne, bo tak było fabrycznie i nikt tam nie grzebal. A co kolego z tym - jak napisaleś czujnikiem pieca czy tam podajnika, gdzie on powinien się znajdować?

jeśli lapiesz się w tym wszystkim, to napisz mi krok po kroku jak to poprawić. Dzięki z gory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usterkę czujnika raczej wykluczam ponieważ ten sterownik prowadzi autodiagnoze i powinno to być zasygnalizowane odpowiednim komunikatem. Trudno tak na odległość wskazać co masz nie tak kiedy tego nie widać, dodam schemat podłączenia wszystkich czujników.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8ec51419a4aa3442.html

8ec51419a4aa3442med.jpg

 

Jak widać na górnej szynie masz podłączenia wszystkich czujników temperatury, gdzie wyjścia;

I-J to czujnik c.w.u albo temperatura powrotu, to zależy od nastawy sterownika w torze c.w.u (to właśnie ten czujnik montujesz do bojlera)

K-L to czujnik mierzący temperaturę podajnika zapobiega to zapłonie paliwa w nim. Powinien być zamontowany na tej grubej rurze palnika między kotłem a zbiornikiem w której jest węgiel ok 10-15cm od kotła .

M-N to czujnik temperatury wody w kotle.

 

Jeśli tak masz podłączone czujniki jak na schemacie to przyczyny należy szukać gdzie indziej.

Najpierw sprawdź te połączenia (musisz zdjąć pokrywę aby to zobaczyć) później będziemy się martwić krótkimi kablami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, z tym czujnikiem odegree, miałeś rację-hedraulikowi się widocznie pochrzaniło.... już czujnik jest we włąsciwym miejscu tzn. mierzy temp. podajnika a nie powrotu wody do pieca.

Odkręciłem dziś panel na piecu ze sterownikiem, żeby sprawdzić jak są podłączone czujniki do sterownika pieca, i są podłączone prawiłowo. Więć jest tak jak napisałe wcześniej a na sterowniku przy piecu nadal ukazuje się temp cwu - na dzień dzisiejszy 30st.C".... nie wiem co jest???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.