Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, z opsów wynika, że osoby zabierające głos w tym temacie mają bardzo dużą wiedzę, z której chciałbym skorzystać. Czy któryś z użytkowników tego sterownika próbował idywidualnie korygować jego ustawienia, jeżeli tak to w jaki sposób i jakie to przyniosło wymierne efekty. Posiadam taki sterownik zamontowany na kotle DEFRO 20 KW i chciałbym się dowidzieć czy można z niego wyciągnąć jeszcze więcej. Mam wrażenie, że ustawienia fabryczne powodują większe żużycie paliwa i czy wogule jest możliwa ingerencja w ustawienia fabryczne. Będę bardzo wdzięczny za konkretne odpowidzi na ten temat, pozdrawiam

Opublikowano

Witam.

A co kakretnie chciałbyś wiedziec bo to jest raczej ważne a Ty napisałeś ogólnie.

Następna sprawa to piszesz że masz defro 20 i to wszystko a jak palisz czym tego juz nie piszesz a to jest ważne.

Aby ustawic ten sterownik pod dany piec wymaga to troche casu ale spróbujemy.

Opublikowano

Witam, dzięki za zainteresowanie. Kocioł, którym ogrzewam to DEFRO Optima nowa Komfort 20 Kw, głównie spalam w nim węgiel kamienny i mam odczucie, że po załadowaniu kotła ustawienia fabvryczne PID powodują szybkie spalanie opału. Interesuje mnie czy jest możliwe ustawienie tego sterownika indywidualnie do mioch potrzeb. Jak odpowiedznio dobrać jego paramety by spalanie przebiegała najbardziej efektynie. Porady serwisantów są tak lakoniczne, że na ich podastawie nie można się opierać.Górna maksymalna temperatura jaką ustawiam za zadaną kształtuje się pomiędzy 56 a 60 stopni. Najbardziej denerwująca jest praca wentylatora na dosyć wysokich obrotach po osiągnięciu zadanej temperatury(spadek tem. spalin w czopuchu), czy nie można ograniczyć obrotów w tym momencie czy wogóle ustawienia sterownika umożliwiają taka operację. Jeżeli są poptrzebne jakieś inne dane to napiszę pozdrawiam

Opublikowano

Witam

Juz wiem o co chodzi

A wiec tak bede pisał punktami Kocioł to typowy górniak i należy palić zasyp od góry czyli zasypujemy węglem i odpalamy od góry.

Wypali sie i robimy to samo.

W sterowniku jest wybór paliwa więc wybieramy węgiel.

Następnie przytrzymujemy prawy dolny przycisk wchodzimy w ustawienia instalatora (KOD 12)

Ustawiamy nadmuch minimalny 24 jeżeli jest dmuchawa wpa 117 jeżeli inna to w okolicach45-50.

Nastepnie maxymalny 100

Temperatura spalin 200

Temperatura spalin przy rozpalaniu 310

Czas rozpalania 30 min.

To sa ustawienia dla PID

dobrze aby dmuchawa była niskoobrotowa tj.WPA117 dlatego że nie wieje mocno do tych ustawień i jest dedykowana dla tego sterownika

Są też ustawienia serwisowe

ST 28 PID

Ustawienia serwisowe (przytrzymać WYJŚCIEi włączyć

-dzwiek alarmu (załączony)

-czas wygaszania 1-250min.(60min)

-czas alarmu rozpalania1-250min.(30min)

-test czujnika spalin 1*C

-minimalna zadana30-60*C(45*C)

-z PID załączony.jesli jest wyłaczony to w menu-czas przedmuchu -praca przedmuchu-histereza co-histereza cwu

-próg wygaszania10-50*C(40*C)

-pompa CWU LATO WYLĄCZONA

-max zadana cwu 50-70*C(60*C)

-temperatura priorytetu 50-80*C(65*C)

-załączanie pompy co 65-90*C(80*C)

-temperatura alarmu 80-110*C(85*C)

PARAMETRY INSTALATORA KOD 12

-max spaliny100-350*C(220*C)

-max spaliny rozpalania 100-400*C(310*C)

-minimum wentylatora 24-100 (24)

-max wentylatora 100-200 (100)

-praca przedmuchu 1-50sekund (15)

-przerwa przedmuchu 1-15min (2)

-moc przedmuchu 20-60% (50%)

-wyjście z instalacji.

Ale najlepiej będzie palił z wyłączonym pidem

Pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano

Pytanie do robogaz.

Posiadam piec (pierwszy w życiu) defro optima komfort plus 15. Nowy dom 124m2, ocieplony 12cm. Temat to sterownik z PID ale nie mogę dostać nigdzie całej odpowiedzi na temat ustawienia sterownika st-28. Tylko jakieś cząstkowe odpowiedzi jak: dmuchawa na 3, otwarty komin i palić od góry. Palę węglem - orzech. Czy możesz napisać jak dobrze ustawić ten sterownik aby jak najlepiej wykorzystać opał. Chodzi o te przedmuchy ich czasy co to jest bieg rozruchu czy mam przymykać komin czy zasłonka na dmuchawie ma być całkiem otwarta itd. Jestem laikiem w paleniu więc szukam porady. Z innych i Pana odpowiedzi wynika że do palenia węglem typu orzech lepszy jest sterownik bez pid bo mniej spalę węgla, a mam takie wrażenie że piec pali mi bardzo dużo bardzo kopci przy rozpalaniu i mocno grzeje się czopuch (palę standardowo od dołu ). W tym poście bardzo fajnie Pan opisał chyba większość ustawień dla sterownika pid. Dlatego pytam tutaj. Dzięki za odpowiedź.

Opublikowano

zapaliłem dziś od góry dmuchawa na 4 bieg z 10 ale strasznie mi przeciąga temperature mam zadaną 55 apo zgaszeniu wentylatora podskoczy jeszcze do 69 aż sie wystraszyłem wiec przymknołem na kominie i nie wiem co z tym robić

Opublikowano

ROBOGAZ powyżej fajnie to wszystko opisał, ale trzeba pamietać o tym, że każdy dom, instalacja itd jest inna i trzeba samemu kombinować z ustawieniami. Mam też Defro optime komfort plus 12kw i mam z nią trochę kłopotów bo strasznie kopci, ale to wina opału chyba.

U mnie wygląda to mniej więcej tak:

- rozpalam kilkoma szczapami drewna przy uchylonych drzwiczkach popielnika i jak się trochę rozpali sypię węgiel 2 łopaty piaskówki ( małe) i lekko przymykam drzwiczki, tak się mi rozpala na naturalnym ciągu do 38-40 st i włączam dmuchawę, zamykam drzwiczki i się pali.

- temperatura spalin przy rozpalaniu bez dmuchawy sięga 120-150 stopni, po włączeniu dmuchawy dochodzi do 250-270 stopni ( zmniejszyłem w menu instalatora z 310 na 300 st temp. rozpalania i z 261 na 250 palenia)

- jak minie 10 minut cykl rozpalania dmuchawa schodzi do 1%, wówczas na piecu jest około 52-55 st. i powoli zaczyna szybciej dmuchać tak do 35-45 st(aby temp. spalin była w granicach 130-170st) aż osiągnie zadaną czyli 60 st.

- i dalej będę musiał coś kombinować w menu instalatora z ustawieniami ( czas przedmuchu, przerwa przedmuchu, moc dmuchawy) bo jak już jest te 60 st. to dmuchawa chodzi na 1% aż do 65 st ( tryb nadzoru) i się wyłącza , temperatura spalin u mnie podczas palenia wacha się pomiędzy 80 a 150 st. , bywały dni że piec utrzymywał zadaną przez cały czas a spaliny miały około 80-100 st. Pewnie to zależy od warunków pogodowych.

 

tak czy inaczej radzę każdemu aby sam próbował ustawić swój piec do własnych potrzeb, bo poleganie na kimś innym nie zawsze ma pozytywne rezultaty. I tak mójn piec pali więcej niż powinien, ale na siłe nie będę niczego zmieniał, powoli go rozgdryzę.

 

Nie wiem jak u innych posiadaczy Defro O.K.P ale swoją muszę czyścić co dwa trzy dni bo jest straszcie zasyfiona, a pid jak jest zasyfiony to żle wskazuje temp. spalin i przez to wkład ceramiczny poniżej czopucha ten pomiędzy wyczystką a czopuchem mi się rozkleił i usłyszałem brzdęk :( . po 3 miesiącach palenia zebrałem z komina niecałe dwa słoiki litrowe ( to tak obrazowo :) ) Nie wiem czy to dużo czy mało, na średnicę wkładu 200 mm, bo nalotu na ściankach było nie wiele, prześwit od dołu po koniec komina wszędzie był jednakowy bez zwężęń.

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.