Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cwu Wiecznie Zapowietrzone.


jestach

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nową instalację w kotłowni, przedemną pierwszy sezon grzewczy a już teraz nie mogę uparać się z ciągle zapowietrzonym zbiornikiem CWU. Instalację (schemat poniżej) stworzył i wykonał miejscowy instalator ale odnoszę wrażenie, że sam nie za bardzo wie jak rozwiązać ów problem. Prosze zatem speców tego forum o pomoc a przy okazji również oceną samej instalacji.

 

 

post-12574-1288910756_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak cykniesz fotki kotłowni.

 

Schemat raczej poprawny pomijając podłączenie naczynia wyrównawczego, widział bym jeszcze na zimnej wodzie zasilającej zbiornik cwu zawór zwrotny i za nim zawór bzp.

Filtry przed pompami są zainstalowane?

 

Instalacja "przygotowana" pod ewentualną grawitację.

22kW a nie 22KV - to tak na marginesie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chodzi tu o zapowietrzanie się rurki 3/4" od zaworu nr 8? Jeśli tak to przerzuciłbym pompę c.w.u. na zasilanie (bez zaworu grawitacyjnego) a za nią wstawiłbym zawór regulacyjny i automatyczny odpowietrznik. zawór grawitacyjny na c.o. w czasie pracy jest zamknięty i powietrze niestety przez niego się nie przedostanie się do naczynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Zapowietrzenie objawia się silnym „bulgotaniem” w zbiorniku CWU i to na pierwszym biegu pracy pompy, na drugim lub trzecim efekt akustyczny przypomina przelewanie z wiadra do wiadra. Za radą montera tej instalacji, od czasu do czasu zamykam zawory 3; 4; 5 i 6 oraz przy pompie CWU, a otwieram zawór 2, wpychając wodę zimną do obiegu CO.

Powietrze ze zbiornika przez zawór ZWR (słychać jak stuka) uchodzi na dom. Po takim zabiegu wszystko jest ok.’y. Niestety nie na długo (góra dzień, półtora).

Instalator wykombinował z trójnika, pod ZWR, wyprowadzenie pionowej rurki a na jej końcu automat odpowietrzający. Czy to może rozwiązać powyższy problem?

A tak z ciekawości, skąd to powietrze wciąż się zbiera?

 

Ps. Schemat narysowałem poglądowo, sorry za niedokładności.

Przed pompami oraz 4D, zabudowane są filtry. Zimna woda wpływa do zbiornika CWU poprzez zawór zwrotny z zaworem bezpieczeństwa. Naczynie przeponowe (4 atm.) podłączone jest na zimnej wodzie, przed samym wlotem do zbiornika CWU.

Instalacja kotłowni, jest nowa cała reszta w domu, to stara konstrukcja na tzw. grubych rurach prowadzonych po skosie, która wcześniej pracowała w grawitacji b. poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestete odpowietrzenie samoistnie nie następuje a w ciągłym dolewaniu zimnej wody nie widzę sęsu.

Zatem odpowietrznik, czy tylko jeden i w którym najlepiej miejscu?

 

Dla lepszej oriętacji, "cyknąłem" kilka zdjęć. Bardzo proszę o opinie czy tam jeszcze czegoś nie brakuje lub też sobie wzajem nie przeszkadza.

 

 

 

post-12574-1289070739_thumb.jpgpost-12574-1289070686_thumb.jpgpost-12574-1289070629_thumb.jpgpost-12574-1289070587_thumb.jpgpost-12574-1289070536_thumb.jpg[attachmen

t

=6601:100_3014.JPG]post-12574-1289070359_thumb.jpgpost-12574-1289070319_thumb.jpg[

a

ttachment=6598:100_3011.JPG]post-12574-1289070077_thumb.jpgpost-12574-1289070022_thumb.jpgpost-12574-1289069867_thumb.jpg

post-12574-1289070120_thumb.jpg

post-12574-1289070474_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakim celu rura zasilająca płaszcz wodny cwu połączona jest do obiegu grzejnikowego za zaworem czterodrogowym w tym miejscu powinien być odpowietrznik jeżeli jest to najwyższy punkt (patrząc na spadek rury na zdjęciu)

 

 

post-6179-1289085583.jpg

Brak zaworów zwrotnych za pompami

Taki układ jak masz ciężko jest odpowietrzyć bo nie ma się gdzie odpowietrzyć

Możesz teraz jedynie poluzować śrubunek na zasileniu przy zasobniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka do zbiornika CWU wychodzi z trójnika przed 4D, ukosem lekko w dół (zdj.).

Strzałkę skierowałeś na ZWR, wcześniej był tam kulkowy ZR, ale nie domykał się i mechanik wymienił go na sprężynowy.

 

Co do zaworów zwrotnych za pompami (jako laik domyślam się, że odsepewrowałyby one układy co i cwu), mechanik tłumaczy, że po ich zamontowaniu mógłbym zapomnieć o grawitacji (ma rację czy się myli?).

 

 

 

 

post-12574-1289127055_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka do zbiornika CWU wychodzi z trójnika przed 4D, ukosem lekko w dół (zdj.).

Strzałkę skierowałeś na ZWR, wcześniej był tam kulkowy ZR, ale nie domykał się i mechanik wymienił go na sprężynowy.

 

Ja wiem na co wskazałem strzałką

Pytam się w jakim celu jest ten zwrotny

Tam w ogóle nie powinno być tego połączenia, a zamontowany odpowietrznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka do zbiornika CWU wychodzi z trójnika przed 4D, ukosem lekko w dół (zdj.).

Strzałkę skierowałeś na ZWR, wcześniej był tam kulkowy ZR, ale nie domykał się i mechanik wymienił go na sprężynowy.

 

Ja wiem na co wskazałem strzałką

Pytam się w jakim celu jest ten zwrotny

Tam w ogóle nie powinno być tego połączenia, a zamontowany odpowietrznik

 

Instalacja (w teorii - w głowie monterów) rodziła się w miarę postępu montarzu praktycznego. Montowali, demontowali poprawiali, stąd moje wątpliwości i szukanie informacji u Was, na forum.

Zanim pojawił się zawór nr 7, grawitacja miała iść przez zawór kulowy, który był w miejscu ZR, a że kulowy stukał i nie domykał się (?) zamienili go na ZR. Później w obawie, że grawitacja nie poradzi sobie ze sprężyną ZR, zmostkowali go zaworem nr 7 a ZR zostawili na okoliczność (jak tłumaczyli )zagotowania wody w kotle.

Wracając do odpowietrzenia CWU, w miejsce trójnika pod ZR - em, wmontować czwórnik, wyprowadzić pionowo rurkę i na jej końcu automat odpowietrzający. To wyjaśni problem zapowietrzania CWU?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory zwrotne za pompami muszą być gdyż po wyłączeniu się pompy od cwu pompa CO będzie chłodziła ci w zbiorniku wodę podciągając wodę przez powrót od bojlera

 

Czy zawór zwrotny na CWU, musi być za pompą, jak Napisałeś powyżej, czy też można by go było zamontować na jenej z rurek 3/4" (wlot, wylot)prowadzonych do bojlera?

Skolei w układzie CO, w którym miejscu, najkorzystniej powinien się znaleźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja (w teorii - w głowie monterów) rodziła się w miarę postępu montarzu praktycznego. Montowali, demontowali poprawiali, stąd moje wątpliwości i szukanie informacji u Was, na forum.

Zanim pojawił się zawór nr 7, grawitacja miała iść przez zawór kulowy, który był w miejscu ZR, a że kulowy stukał i nie domykał się (?) zamienili go na ZR. Później w obawie, że grawitacja nie poradzi sobie ze sprężyną ZR, zmostkowali go zaworem nr 7 a ZR zostawili na okoliczność (jak tłumaczyli )zagotowania wody w kotle.

Wracając do odpowietrzenia CWU, w miejsce trójnika pod ZR - em, wmontować czwórnik, wyprowadzić pionowo rurkę i na jej końcu automat odpowietrzający. To wyjaśni problem zapowietrzania CWU?.

Nie montuj żadnego czwórnika tylko zlikwiduj to połączenie bo jest ono nie potrzebne i zamontuj odpowietrznik

Widzę że nie masz bardzo miejsca na zawór zwrotny przy pompie cwu to zamontuj zawór zwrotny klapowy (tylko klapowy żeby poszła grawitacja) na powrotnej rurze

Proponowałbym jeszcze rurę bezpieczeństwa sprowadzić do kotłowni do pieca (teraz masz zrobione trochę jak przy układzie zamkniętym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, spuszczam wodę z instalacji i do roboty.

Z połączeniem zbiornika przelewowego, rurą bezpieczeństwa niestety jest duży kłopot w warunkach mojego domu i kotłowni. Automatyka kotła, zawór bezpieczeństwa na samym kotle oraz zawór zwrotny, łączący kocioł bezpośrednio z grubymi rurami instalacji CO w domu a poprzez nie ze zbiornikiem przelewowym, miało dać mi poczucie bezpieczeństwa.

Co sądzisz zatem o zbocznikowaniu zaworu nr 7, wybudowanym z obecnego miejsca zaworem zwrotnym.

 

ps. Czy w układzie CO za pompką jest również konieczność zabudowy jakiegoś zaworu zabezpieczającego przed odwróceniem kierunku przepływu ?(w cyklu pracy letniej kiedy pompa CO stoi a pompa CWU pracuje cały czas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Co sądzisz zatem o zbocznikowaniu zaworu nr 7, wybudowanym z obecnego miejsca zaworem zwrotnym."

Nie bardzo rozumiem o co ci tu chodzi w tym pytaniu

A zawór zwrotny powinien być też za pompą CO to w lato nie będziesz musiał zamykać żadnych zaworów a i w chwili podniesienia temp do 85 stopni załącza się pompka od CO która wychładza obieg (o ile taka opcja w twoim sterowniku jest)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponujesz, demontaż zaworu zwrotnego a z trójnika pod nim wyprowadzić automatyczny odpowietrznik, który załatwi problem zapowietrzania się bojlera CWU.

Po tej przeróbce, połączenie kotła z zbiornikiem przelewowym prowadzi jedynie przez zawór 4D. Rury bezpieczeństwa nie mam. Jeśli w takiej sytuacji z jakichś względów (automatyka bywa zawodna) wzrośnie ciśnienie w kotle, otwiera się (bocznikujący 4D oraz zawór nr 7) zawór zwrotny

(rysunek poniżej) rzucając ciśnienie do grubych rur instalacji w domu.

Dlatege kombinuję aby zaworu zwrotnego nie pozbywać się całkowicie, jeśli moje kombinowanie (w/w) jest słuszne.

 

 

post-12574-1289644062_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponujesz, demontaż zaworu zwrotnego a z trójnika pod nim wyprowadzić automatyczny odpowietrznik, który załatwi problem zapowietrzania się bojlera CWU.

Po tej przeróbce, połączenie kotła z zbiornikiem przelewowym prowadzi jedynie przez zawór 4D. Rury bezpieczeństwa nie mam. Jeśli w takiej sytuacji z jakichś względów (automatyka bywa zawodna) wzrośnie ciśnienie w kotle, otwiera się (bocznikujący 4D oraz zawór nr 7) zawór zwrotny

(rysunek poniżej) rzucając ciśnienie do grubych rur instalacji w domu.

Dlatege kombinuję aby zaworu zwrotnego nie pozbywać się całkowicie, jeśli moje kombinowanie (w/w) jest słuszne.

 

 

post-12574-1289644062_thumb.jpg

 

odkrec srubunek z powrotu na bojlerze i upusc troszke wody ja mialem to samo ciagle bulgotalo i pompa mielila powietrze wypusc troszke wody a potem delikatnie dolej i tak pare razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.