Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Ogrzewania Podłogowego Co Z Piecem Defro 25 Kw Optima Komfort Plus - Problem Z Cw


ana

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , właśnie na zdjeciu postu 90 widać wyraźnie że pierwsza obejma jest na fudze pustaka czyli pewnie jak pisałeś 25 cm nad chudym betonem ,ale na gotowej kotłowni widać że płytka jest co najmniej 8-10 cm poniżej obejmy co by wskazywało że wylewka ma ok 7 cm ,czyli podobnie jak w pomieszczeniach gdzie są szafki .

Wracając do tematu podejrzewam że pompa jest wystarczająca jeśli Anna napisała że wszystkie prze-pływomierze wskazują 2,5 litra/min tylko brak jest mocy ,czyli pewnie ten wymiennik .

Anna z tymi obwodami to chodziło mi oto że wcześniej napisałaś że masz obwód w pomieszczeniu które ma 2 m/2 czyli jak by nie upychał wiecej jak 20 mb , nie ma tej rury a to trochę za mało może nie do tego że nie będzie grzało ale mogą występować duże szumy w tych pomieszczeniach .

Anna a co się stanie jak dasz pompę na mieszaczu na pierwszy bieg , jak prze-pływomierze pokazują wtedy co najmniej 1 litr to tak zostaw na parę dni , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienimy wymiennik i zobaczymy co się stanie.

 

A czemu lepiej w mniejszej części? To nie chodzi o to, żeby większe sekcje wspomóc dodatkowymi pompami? Nie znam się ale na kobiecy rozum tak bym zrobiła;)

 

Bardzo jestem wdzięczna za te rady. Pozdrawiam

 

Ana

 

 

 

Panie tomekb nikt nie zamieżałem straszyć ale patrząc na kotłownie post#90( moje zdjęcie) to po materiale z jakiego wekonane są ściany( CEGŁA pustak ceramiczny POROTHERM 25) i obejmach widniejących na pex-ie wnioskowałem :

Na styropian 5cm był położony styropian 3cm z folią (pod ogrzewanie podłogowe) +17wylewka =25 cm ,no ale ana rozwiała moje obawy i o to chyba chodzi pomagając ludziom . a co do płytek tomekb dasz głowe uciąć że podłoga w kotłowni i powrót do pieca nie są wyżej od szafek w domu? różne dziwy już widziałem.

ana ja nie mówiłem o wszystkich szafkach ,bo już mnie o to skrytykowali , ale zacząć od mniejszej części budynku ,a jak dobrze mnie pamięć nie myli to gdzieś macie jedną zdemontowaną , to na PRÓBE podłączył bym ją na elastycznych wężykacha by nie robić narazie bałaganu. Dopóki ktoś nie karze posadzek kuć to nie ma się co STRASZYĆ ana.

Pozdrawiam mironw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

być może mało rury. Dodatkowo w tej garderobie jest "rzadziej" rozłożona rura - co 20cm (wszędzie co 10 cm). I w garderobie znów jest najzimniej. Sytuacja się poprawiła po odpowietrzaniu przez męża ale teraz znów jest zimna podłoga:-(. No ale garderoba to najmniejszy problem.

 

Ustawimy dzisiaj pompę na pierwszy bieg i poobserwujemy przepływomierze.

 

Jutro wymiana wymiennika.

Dziękuję za rady!

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik jeszcze niewymieniony:-( Czekamy na instalatora.

 

Ale z ostatnich dni opowiem ciekawostkę. Mąż odpowietrzał parter w mniejszej części budynku (zakręcając zawory w większej). Robił to bardzo dokładnie, długo, na przykręconym zaworze dopuszczającym wodę do instalacji (po wymianie filtrów sznurkowych mamy duże ciśnienie wody z hydroforu). I po odpowietrzeniu tego parteru (teraz grzeje idealnie) zapowietrzyła się łazienka na poddaszu (podłoga i grzejnik) w większej części. Czy Ktoś potrafi odpowiedzieć dlaczego? Może w tym domu jakieś złe moce mieszkają?:(

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w tym domu jakieś złe moce mieszkają?

Witam ,jakie złe moce ANA , raczej "małe szczęście" ( mowa o dzidzi) . Czy masz odpowietrzniki na grzejnikach.- poluzowane nakrętki na nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik jeszcze niewymieniony:-( Czekamy na instalatora.

 

Ale z ostatnich dni opowiem ciekawostkę. Mąż odpowietrzał parter w mniejszej części budynku (zakręcając zawory w większej). Robił to bardzo dokładnie, długo, na przykręconym zaworze dopuszczającym wodę do instalacji (po wymianie filtrów sznurkowych mamy duże ciśnienie wody z hydroforu). I po odpowietrzeniu tego parteru (teraz grzeje idealnie) zapowietrzyła się łazienka na poddaszu (podłoga i grzejnik) w większej części. Czy Ktoś potrafi odpowiedzieć dlaczego? Może w tym domu jakieś złe moce mieszkają?:(

 

Pozdrawiam

 

Ana

 

proponuję przelać całą podłogówkę sekcja po sekcji (wystarczy bąbelek powietrza i jest problem)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w tym domu jakieś złe moce mieszkają?

Witam ,jakie złe moce ANA , raczej "małe szczęście" ( mowa o dzidzi) . Czy masz odpowietrzniki na grzejnikach.- poluzowane nakrętki na nich

 

Tak, mam odpowietrzniki. Mąż osobno odpowietrzał też grzejnik.

 

I znów ciekawostka: wczoraj po odpowietrzaniu łazienki i sypialni na poddaszu, wprawdzie zaczęła "grzać" sypialnia, ale też i...garderoba. W łazience grzejnik grzał przez chwilę, ale szybko przestał. Podłoga w łazience, w niektórych miejscach ledwo ciepła - czyli gorzej niż np. w sobotę.

 

Na dzień dzisiejszy:

 

Większa część budynku parter:

 

rozdzielnia 1 (6 obwodów):

1- salon 8,5 m2 ? bardzo dobrze grzeje

2- salon 8,5 m2 - bardzo dobrze grzeje

3- salon 9 m2 bardzo dobrze grzeje

4 - pokój a 7,2 m2 bardzo dobrze grzeje

5 - pokój a 7,2 m2 bardzo dobrze grzeje

6- drabinka w łazience bardzo dobrze grzeje

 

 

rozdzielnia 2 - (6 obwodów):

1 - hol 9,8m2 bardzo dobrze grzeje

2 - wiatrołap 6 m2 bardzo dobrze grzeje

3 - kotłownia 6 m2 ? trudno powiedzieć, podłoga ciepła, ale może od pieca

4 - kuchnia 4m2 - bardzo dobrze grzeje

5 -kuchnia 4 m2 bardzo dobrze grzeje

6- jadalnia 8,5 m2 - bardzo dobrze grzeje

 

Większa część budynku piętro:

 

rozdzielnia 3 - (7 obwodów)

1 - garderoba 5m2 ? dobrze grzeje

2 - pokój a 5 m2 m2 - rozgrzewa się (odpowietrzane wczoraj 24.01)

3 - pokój a 8 m2 - rozgrzewa się (odpowietrzane wczoraj 24.01)

4 - pokój a 8 m2 - rozgrzewa się (odpowietrzane wczoraj 24.01)

5 -pokój b 2 m2 ? słabo grzeje

6- pokój b 5 m2 ? słabo grzeje

7-pokój b 5 m2 ? słabo grzeje

 

 

rozdzielnia 4 - (7 obwodów)

1 - pralnia 6m2 - bardzo dobrze grzeje

2 - łazienka 9 m2 ? nie grzeje (odpowietrzane wczoraj 24.01)

3 - drabinka w łazience ? nie grzeje (odpowietrzane wczoraj 24.01)

4 - pokój c 8 m2 ? słabo grzeje

5 -pokój c 4 m2 ? słabo grzeje

6- pokój c 8 m2 ? słabo grzeje

7- drabinka w pralni - bardzo dobrze grzeje

 

Część mniejsza budynku ? parter

 

Rozdzielnia 5 (8 obwodów)

 

1 wiatrołap (4,6m2) ? nie grzeje (odpowietrzane w niedzielę 23.01)

2 hol 7,1m2 - bardzo dobrze grzeje (odpowietrzane w niedzielę 23.01)

3- kuchnia 7,3m2 ? dobrze grzeje (odpowietrzane w niedzielę 23.01)

4- jadalnia 5,7m2 - dobrze grzeje (odpowietrzane w niedzielę 23.01)

5-jadalnia 5,4m2 - dobrze grzeje (odpowietrzane w niedzielę 23.01)

6-salon 5 m2 - dobrze grzeje (odpowietrzane w niedzielę 23.01)

7- drabinka w łazience - bardzo dobrze grzeje (odpowietrzane w niedzielę 23.01)

8 - łazienka 3,5m2 - bardzo dobrze grzeje (odpowietrzane w niedzielę 23.01)

 

Część mniejsza budynku piętro

 

Rozdzielnia 5 (6 obwodów)

 

1 - łazienka 6,2m2 - bardzo dobrze grzeje

2 - drabinka w łazience - bardzo dobrze grzeje

3 - pokój a 5,8m2 ? słabo grzeje

4- pokój a 5,8m2 - słabo grzeje

5 - pokój b 5,7m2 - słabo grzeje

6 - pokój b 6,7 m2 - słabo grzeje

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję przelać całą podłogówkę sekcja po sekcji (wystarczy bąbelek powietrza i jest problem)

pozdrawiam

 

A może to trzeba robić całkiem inaczej? Dopuszczać maksymalnie wodę do układu, na dużym ciśnieniu (mamy 4 atm ustawione przy hydroforze).

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

przeczytałem cały temat aż nawet się zarejstrowałem zeby z ciekawości zobaczyć zdjęcia tej instalacji i mogę stwierdzić ze lipę odstawił na samym początku projektant a drugą instalator przyklepując projekt bo sam jako instalator zerkając na taki projekt nawet wymusiłbym na klijencie zmiany.gdyby klijent nie dał się namówić to bym sie nie podją wykonania takiej instalacji bo po pierwsze dziwię sie ze instalator nie pogrubił rur do skrzynek rozdzielczych np. na pietrze spinając trzy skynki rurą 32 pex a każde przyłącze krzynki rurą 26 pex i sprowadzając do kotłowni taki sam układ zrobić z dołem oczywiście grzejniki albo systemem zaprasowywanym z trójników lub też skrzynka i sprowadzenie do kotłowni oddzielnie góra i dół.a co do kotłowni to oczywiście bym spiął zasobnik ciepłej wody bezpośrednio z pieca na osobnej pompie jeżeli sterownik ma wyjście na taką pompe jeżeli nie zastosowałbym termostat zeby nagrzało wodę i wyłączało pompe zeby nie mieliła bez przerwy. Grzejniki na osobnej pompie łapane za wyniennikiem .wymiennik założyłbym 35kw jak dobrze pamiętam około 15 płytek grzyż z czasem zajdzie kamieniem i jego sprawnośc spada albo trzeba robić częściej płukanie.mieszacz jezeli już jest mógłby zostac bo firma defro wymaga zaworu 4d jeżeli kocioł byłby narażony na tzw kondensat który wytwarza sie gdy powrót wody wraca zbyt niski a na piecu trzyma sie temp ponizej 60 stopni.czyli jezeli jest już zawór 4d temp na piecu bym podniósł zeby piec sie wygrzewał a na zaworze bym ją obnizył przez mieszacz no i na końcu wykonał podmieszanie do podłogówki ale raczej wykonałbym nie na tym mieszaczu z pompą gdyż do prawidłowego jego działania powinien być napęd mieszacza i sterownik lub wpiąć go w piec gazowy który by sterował napędem żeby na podłogówkę ograniczyć temp. do m.w 35/ 40 stopni w takim wypadku śmiga łoby jak ta lala. co do odpowierzania instalacji to jest tak jak napisał któryś z kolegów powinno się pozamykać wszystkie skrzynki i pętla po pętki porządnie odpowietrzyć :D jeżeli będą jakieś jeszcze pytania mogę podpowiedzieć ale ten wymiennik odrazu bym wymienił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . co do przelewania podłogówki to jak najbardziej racja , bo jak jest powietrze w rurkach to woda nie krąży prawda .To co u Anny pokazują przepływomierze?Tam nie ma powietrza tam jest za mało mocy .pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

już zdaję sprawozdanie z ostatnich dni:-):

 

wymiennik wymieniony w środę na nowy, z tej samej firmy ale większej mocy: 50kw, 19 płyt. Za to w piątek, przy wieczornym rozpalaniu przestała działać nowo wymieniona pompa przy mieszaczu (ta szara). Prawdopodobnie się spaliła i znów jest założona ta stara, która "chodzi" tylko na 3 biegu.

 

Po wymianie wymiennika zaczęła "grzać" łazienka w większej części ale to chyba zbieg okoliczności. Reszta, trudno powiedzieć ale chyba bez zmian:-( To znaczy dwa pokoje na piętrze w większej części i dwa w mniejszej grzeją słabo a wiatrołap w części mniejszej w ogóle.

 

Panowie, może teraz (na szybko) dołożyć dodatkową pompę do podłogówki (jakąś mocną np. Grundfos 80) bezpośrednio za wymiennikiem (a nie tak jak było przy mieszaczu) tak jak to już Ktoś proponował? Żeby wspomagała (ale nie zakłócała) tej szarej przy mieszaczu?

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!

 

Ana

Edytowane przez ana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . a jaka tem. dochodzi do mieszacza. i jesz cze jedno pozakręcaj drabinki w łazienkach być może wszystko przelatuje przez te drabinki .

PS . jak na mieszacz dochodzi 60 st i wszystkie przepływomierze pokazują wskazania powyżej 1.5 l/min to musi to grzać

można jeszcze spróbować zamiast przepływomierzy wkręcić korki 1/2" tak na próbę , możliwe żę są wadliwe i tworzą zbyt duży opór .pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. popieram poprzednika z tym zakręceniem grzejników gdyż możliwe jest że przez nie jest za duży przepływ i proponowałbym te pętle podłogówki które bardzo dobrze grzeją przykręcić by wymusić obieg w tych z którymi jest problem. co do zkładania pompki nie wiem czy to poskutkuje jeżeli jest za mały przekrój rur zasilających skrzynki.Jeszcze nie pamiętam czy na zdjęciach było widać czy jest zamontowany filtr który chroniłby pompkę przed zanieczyszczeniami może on być zanieczyszczony i blokować przepływ.i jaka temp dochodzi do układu mieszającego od podłogówki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałbym jeszcze jedną sugestję bo zauwarzyłem że przy całym zestawie mieszającym od podłogowego jest na powrocie zainstalowany odpowietrznik automatyczny i to może być też przyczyną podbierania powietrza przy dużym podciśnieniu przed pompą i częstym zapowietrzaniem się podłogówki kiedyś podobny przypadek miałem tylko nie pamiętam czy to akurat było przy ogrzewaniu podłogowym :) i proponowałbym też zairzeć do filtra który jednak jest zamontowany

Edytowane przez hugi3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

mamy 1 termometr przy mieszaczu na którym jest maks. 44C (wcześniej było 40C więc jest jakaś poprawa:). Sprawdzałam wyjście z wymiennika - jest trochę zimniejsze niż wejście. Na piecu mamy zadaną temp. 54C więc do mieszacza nie wejdzie więcej niż 54 ale nie wiem dlaczego nie osiąga więcej niż 44C. Jeśli podniesiemy temp. na piecu do 60C - to spala o 20-30% więcej miału. I szybciej piec się wygasza:(

Filtry przy mieszaczu były sprawdzane - są czyste (czyszczone były miesiąc wcześniej).

 

Czy trzeba wymienić ten odpowietrznik automatyczny na jakiś inny? A te korki półcalowe wkręcić tylko w tych pętlach niegrzejących czy we wszystkich?

 

Zastanawia nas dlaczego ta nowa pompa przy mieszaczu tak szybko przestała działać.

 

Jutro zakręcimy grzejniki i zobaczymy co się stanie.

 

Aha, z ostatniej chwili, po wymianie tej nieszczęsnej pompy (albo znów zbieg okoliczności) drabinka w pralni i garderoba przestały grzać. Za to drabinka i podłoga w łazience zaczęły bardzo dobrze grzać. Dziwne rzeczy się dzieją...

 

Pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziękuję za zainteresowanie!

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

zakręciłam grzejniki ale to nic się nie zmieniło:-( I tak wcześniej, przed zakręceniem grzejnik w pralni przestał grzać. Czyli zostały 4 grzejniki "działające". Korki ma wkręcić mąż jak tylko będzie miał chwilkę.

 

A tak mi przyszło do głowy: czytałam kiedyś na innym forum, że pompa do CO może zaciągać powietrze przez odpowietrznik automatyczny i wtedy dzieją się różne anomalie w grzaniu (część grzeje a część nie, i samoczynnie się zapowietrzają grzejniki/sekcje). Czy to mogłoby być możliwe w naszym wypadku?

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przepraszam ana , ż tak długo nie odpowiadałem , dlatego pytałem o odpowietrzniki automatyczne , bo kiedyś właśnie też zapowieprzały nam się ostatnie grzejniki ( tylko pompa była na powrocie) , więć może spróbować jeszcze raz wszystko odpowietrzyć , zamykając zasilania na grzejniki i po odpowietrzeniu przez automaty zakręcić tą małą nakrętką - otworzyć zasilania , oraz zakręcic wszystkie odpowietrzniki w szafkach na belkach powrotu i odpowietrzyć zasilaniem.

ACHA POMPĘ WYŁĄCZYĆ . Powodzenia , pozdrawiam

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

nie ma za co przepraszać to ja zawracam Wam głowę od 3 miesięcy i jestem wdzięczna, że tak staracie się pomóc;).

 

Mamy odpowietrzniki automatyczne przy pompach (mieszaczu i tej niebieskiej przy piecu) - myślałam, żeby właśnie je zakręcić? Chociaż mąż sprawdzał i woda leci przez pompy nie a nie powietrze. Ale podobno też tak może być, że mimo przepływu wody przy odpowietrzaniu pompy zaciągają powietrze w trakcie pracy. Przy kaloryferach mamy zwykłe odpowietrzniki.

 

Nie wiem, o którą małą nakrętkę chodzi:-(? Może rzeczywiście pomoże jak zakręcimy odpowietrzniki na belkach powrotu bo w ten sposób jeszcze nie odpowietrzaliśmy.

 

Słuchajcie tak sobie myślę, że jeśli by były za małe przekroje rur to by w ogóle ciepło nie dochodziło do dalszych sekcji (na piętra - a grzeją bardzo dobrze niektóre sekcje na piętrach) i przecież też mamy problem z "bliskimi" sekcjami np. w wiatrołapie w mniejszej części, który znajduje się bezpośrednio przy kotłowni. No nie wiem, to są tylko kobiece przemyślenia;)

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jeśli chodzi o odpowietrzniki automatyczne to proponowałbym zakręcić czarną nakrętkę na samej górze odpowietrznika w skrzynkach nie koniecznie bo na dziesięć lat pracy w tym zawodzie nie zdarzyło mi się żeby przy rozdzielaczu zaciągało powietrze przez odpowietrzniki do tego proponowałbym się pobawic z tymi przepływomierzami bo na załączonych zdjęciach widać że w tych pelach nie ma przepływu wody więc napewno nie będzie grzać.A to zdjęcie było robione przy pracującej pompie na podłogowym??a czy na tych pętlach co grzeją pokazuje chociaż jakiś przepływ wody??jesli tak to jaki??jeżeli na maksa czyli 2.4 proponowałbym przykręcić na powiedzmy 1litr/min a te co nie grzeją poluzować do końca. Zrobić to ze wszystkimi rozdzielaczami i zobaczyć czy zacznie wymuszać pozostałe pętle. pompkę od podłogówki na najwyższy bieg włączyć oczywiście.

powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

dziękuję za odpowiedź. Te zdjęcia były robione na niepracującej pompie. Ale przed chwilą byłam przy skrzynkach (pompa pracuje od 2 godz.) i wskazują wszystkie tak samo: 2,4 i ponad. Czyli te co słabo/albo w ogóle nie pracują też wskazują 2,4. :-( Np. drabinka w pralni, która od wczoraj nie grzeje wskazuje 2,4 (cały czas) a w łazience, która słabo grzeje ponad 2,4. Dotykałam zasilania głównej rury i pojedynczych sekcji - wszystkie cieplutkie. Powroty jeszcze wszystkie chłodne ale wszystkie chłodne jednakowo.

 

Już wiem, którą nakrętkę mam zakręcić, tylko gdzie jeśli nie w skrzynkach? Tak jak pytałam, przy pompie - na powrocie, przy mieszaczu?.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o odpowietrznik ten nad mieszaczem od podłogówki bo on jest wstawiony na powrocie. Nie mogę pojąć tylko tego że jest przepływ czynnika grzewczego przez poszczególne pętle a piszesz że nie grzeje dlatego zastanawiam sie po ile metrów rury układał ten hydraulik na jedną pętlę??bo wiadomo że na powiedzmy mała łazienkę około 8.5m2 wchodzi około 60/65mb rury układając co 15 cm a czy wieksze pomieszczenia dzielił na kilka pętli żeby wszystkie petle miały po m/w 70 mb rury?? bo jeżeli jedna pętla ma 20 m rury to wiadomo szybciej się rozgrzeje dlatego pobawiłbym się przepływomierzami jak pisałem wcześniej . nasuwa mi się też inna myśl czy rozdzielacze są dobrze pozakładane i czy listwa z przepływomierzami jest odpowiednio założona chodzi o to czy nie jest pomylona powrót z zasileniem bo różne firmy robią ale ten co montował chyba gafy nie strzelił ??bo prawdę mówiąc niedługo pomysłów będzie brakowało :D pozdrawiam

Edytowane przez hugi3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.