Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Galmet 25 Kw + Sterownik Expert


Daraka83

Rekomendowane odpowiedzi

zmieniłem w zeszłym tyg komin i przeczyściłem cały piec. ( uszczeliniłem retorte i odkreciłem dekiel w komorze powietrza pod palaniskiem skąd wypadło duzo popoiłu i miału) .

W tej chwili mam ustawienia

czas podawania 12

czas przerwy 40

powietrze na 25%

czopuch przymkniety wiecej niz polowe

przesłona ptwarta na około 2 cm.

Wegiel spala sie juz prawie tak jakbym chciał - minimalnie się zuzlije. Ilosci zacząłem mierzyć od wczoraj.

 

Według elstera - i wydaje mi sie ze maja racje przy dobrze ustawionych czasach przerwy minimalnej ( na razie mam 250 s i zwiększam) mozna osiągnąć taki stan że kocioł bedzie pracował tylko niekiedy na 100% mocy ale wieksza część jego pracy to bedzie "podchodzenie" do temp zadanej

przykładowo

zadana 55stopni

wyjsciowa 45

kocioł nagrzewa sie mocą 100% do 50stopni ( zależy jak ustawimy czas regulacji)

i zaczyna zmiensjzac moc czyli wydłużać czas podawania i zmniejszać powietrze według swojej charakterystyki PID

wskoczy zawsze z rozpędu gdzieś do 54 stopni i bedize miał np czas podawania 12 i przerwy 115 - powoli bedzie dochodził do 55 i docelowo powinno być tak że przy 55 powienien miec przerwe okolo 250.

osiagnie 55 moze 56 stopni i idealnie bylo by gdyby nie spadało i podawało mu równomiernie na bardoz długim czasie przerwy.

Według moich wyliczen praca ciągła np 12/250 jest bardziej ekonomiczna niż 30 min 12/40 10 min przerwy i znów 30 min 12/40

ale kazdy dom jest inny. Kazdy piec jest inny i kazda instalacja jest inna

Twoje założenia moga się sprawdzić w przypadku gdy masz super ocieplenie domu, i temperatura uzyskana bedzie ci trzymac dlugoooo powiedzmy ponad 15 min a piec bedzie sie nagrzewal tez bardzo krótko. Ja nie mam jeszcze ocieplenia i sposób elestera mi bardziej odpowiada.

Reasumując

 

Jesli mas experta to nie ma tam opcji histerezy wyłączania pieca przy temp zadanej i włączania spowrotem przy temp. zadanej-histereza. ( praca dwustawna - do zadanej chodzi na 100% wyłącza się przy zadanej i z powrotem włącza się przy zadanej)

 

Wszystko trzeba sprawdzic bo możesz mieć racje ( też będę testował twoje założenia ale jak juz bedzie zimniej i bardziej bedzie można ustabilizować piec .)

 

polecam telefon do elstera - moze wyślą Ci program który bedzie miał histereze.

Daj znać jak wyniki.

 

p.s. nie miałem pojęcia jak dużo zalezy od komina. jest to baaaardzo wazny parametr instalacji.

 

 

 

Dobra, tylko pozostaje pytanie: Dlaczego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze w kwestii mojego rozumowania

piec powieczmy chodzi na ustwieniach 10 s/ 30 zeby było łatwiej liczyć. Nagrzewa się do temp zadanej przez 30 mn i trzyma 10 min nadzoru czy cykl ma 40 min. 40 min to 2400 sek.

W tym czacie piec bedzie podawał 45 razy po 10 sek wegiel czyli 450 sek.

piec w regulacji PID bedzie się nagrzewal nie 40 min ale wlasnie okolo 40. ale wegla poda w zaleznosci od charakterystyki poda jkies 240 sec. czyli polowe mniej.

 

Wyliczyłem to w exelu zaczynając od czasów przerwy 30 sek przez kilka minut i pozniej zwikeszałem co dwie min o 10 sek czas przerwy. Nawet jesli sie pomyliłem z krzywą histerezy to i tak jakby nie liczyć bedize mniej.

 

chyba że czasy nagrzewania i przerwy są diametralnie inne ale u mnie tak jest ze jak jest w nadzorze to maks okolo 10 min i wraca spowrotem od 20-30 min.

Na razie nic nie robie ustawiłem tak jak opisałem i licze spalony wegiel. pozniej zrobie odwrotnie i tez policze i zobaczymy ale mowie jak bedą mrozy bo teraz to nic nie wiadomo przez skoki temp. .

 

sorki za moją pisownie ale zawsze szybciej pisze i sie nie zastanawiam na skladnia i poprzestawianymi literkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pogodowy nie pomoże. Jego obsługa jest skopana, jak już wcześniej pisałem. Czujnik działa w ten sposób, że obniża temperaturę minimalną na kotle. Ale przy temperaturach w okolicach zera na dworzu musiałby obniżyć kocioł dużo poniżej 55 stopni. Na co nie pozwala mu zabezpieczenie serwisowe (zresztą słusznie...). Jak dla mnie to albo zawory termostatyczne, albo odcięcie pompy. Nie mam, ani jednego ani drugiego, ale w teorii powinno zadziałać podobnie z tą różnicą, że zawory dokładniej przypilnują temperatury w domu, a regulator pokojowy - tylko w jednym miejscu. Mi na razie wystarcza wyłączanie pompy za pomocą opcji - tryb LATO/ZIMA. W planach mam jednak odcięcie pompy regulatorem pokojowym.

 

masz racje w 100% sam piec nigdy nie wysteruje temp domowej. ja mam 6 obwodów i na kazdym jest regulator pokojowy - w pokoju jest pokrętełko i tam np ustawiam sobie 25stopni ( oczywiscie nie jest to precyzyjne ale metodą prób i błędów można się nauczyć ile trzeba pokrecic zeby bylo komfortowo) i jesli temp w pokoju przekracza 25 regulator odcina mi z rozrdzielacza pokój w ogóle z grzania a pozniej jesli spada to powoli otweira obieg i spowrotem dogrzewa. temp jest stała i nie daje si odczuc jakiś skoków grzania. Mam tak na kaloryferach i podłogówce. tylko nie rozumiem czy kolega z Olsztyna ma chociaz w instalacji rozdzielacz czy wszystko idzie jednym obiegiem ale az mi sie nie chce wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam!

Ja mam pytanie dotyczace ustawień pieca Galmet 25 KW.

Chciałbym się dowiedzieć dlaczego na palenisku bardzo skleja mi się opał - mocno się szlakuje i nie wy-pala do końca. W popielniku oprócz ładnego popiołu jak z papierosa są szlakowe spieki jak kamienie twarde.

Czy jest to wina ustawień czy ekogroszku. Może jest pomieszany przez dostawcę dlatego są takie podwójne rezultaty.

 

Piec mam aktualnie ustawiony na 53stop.

Sterownik Expert z PID:

podawanie przy max mocy: 9s, przerwa 32s

podawawnie przy min mocy: 9 s, przerwa 70

moc dmuchawy: min 24%, max 37% - moc dmuchawy rośnie wraz ze wzrostem mocy;

powietrze: 46 %

zasuwka czopucha na 3 z 6 pólek.

zasłona wentylatora - otwarta na 2cm.

 

Dodam jeszcze ze nie uszczelniałem niczym paleniska bo nie zrozumiałem gdzie, jak i w jakim celu to zrobić - choć czytałem w kilku wątkach o tym.

 

Czy ktoś może podpowiedzieć coś w tym temacie? Z góry dziękuje za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spieki sa spowodowane:

1- za duzo powietrza - ja mam 25% ,czopuch i szczeline przesłony podobnie. podawanie 14/30 i jestem zadowolony w miare z popiołu

2 - duzo zalezy od wegla. z poprzednim nie moglem dojsc do ladu kupilem z innego zrodla i jak reka odjal.

 

ale przede wszystkim powietrze wedlug mnie 46% to za duzo. przy 100% mocy płomien powinien byc zolty a nie bialy.

 

mam identyczny piec i sterownik - proponowalbym zmniejszyc na min 30% i zwiekszyc czas podawania . PID i tak jak dojdzie do zadanej temp to czas przerwy wysteruje.

co do uszczelnienia - silikon zarowy kosztuje max 20 zl. instrukcja gdzie to uszczelnic jest w instrukcji pieca ktora mozna pobrac ze strony - sa tam zdjecia dokladnie gdzie trzeba uszczelnic silikonem - to tez duzo da.

pozdrawiam - napisz jak efekty

R

nie do konca łapie z ta mocą dmuchawy bo nie chce mi sie isc do pieca zeby przeczytac ale jesli mysle o tym samym to zmien minimalne obroty dmuchawy na 18 % a maks to obojetnie. i tak ustalaj moc dmuchawy zeby piec przy 100% mocy mial ilosc powietrza 30%. wydaje mi sie ze i to bedzie za duzo wiec sukcesywnie zmniejszaj i patrz minimum po 2-3 godzinach na efekty.

na stronie galmetu jest lopatologiczna instrukcja experta - na poczatek pomaga

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mrozy mój Galmet 12kW sprawował się (prawie)super. Ogrzewam 80 metrów, grzejniki alu około 1 żeberka na metr powierzchni. I co się okazało? Grzejniki mam zdecydowanie przewymiarowane. Przy -25 stopniach zmusiłem pogodówkę, żeby darowała sobie podwyższanie temperatury na kotle. Przy 55 na kotle w domu mam 23 stopnie. Myślałem, że przy mrozach pogodówka na coś się przyda. Niestety, nie u mnie. Zużycie węgla to podajnik 100 kg na 6 dni. Pojawił mi się tylko problem, bo w workach było trochę miału pozamiatanego z placu (!) i kocioł się zapchał. Na palniku zrobiła się skorupa, żar i dym poszedł do podajnika. I co gorsza, uszczelka na podajniku okazała się nieszczelna - dym poszedł na chałupę. W tym tygodniu serwis ma zajechać i wymienić na inną, tymczasowo uszczelniłem uszczelką do okien. I kupiłem czujnik czadu/dymu...

Co ciekawe, nie zmieniałem ustawień wypracowanych w lecie.

Cały czas nie opanowałem zarastania kotła mchem (wg. instrukcji za mało powietrza), przy równoczesnym lekkim żużlowaniu się węgla (wg. instrukcji za dużo powietrza:)).

Wielką frajdę mam jednak z tego, że wszystkie kominy w okolicy dymią jak głupie, a mnie nad kominem tylko lekka mgiełka. Wygląda tak, jakbym wcale nie ogrzewał domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przy okazji wymiany uszczelki ma w kocioł zajrzeć serwisant. Tak wstępnie przez telefon zasugerował, że mógł mi czopuch lub komin zarosnąć i nie mam odpowiedniego ciągu. Zobaczymy.

Sterownik mam Expert R - PID.

 

1. Temp zadana 55

2. Powietrze. Tutaj mam problem, bo w GUIu użytkownika jest ustawione na 25% (ze 100% możliwych), a w GUIu instalatora/serwisanta 19 (z 25 możliwych).

3. Moc 100 %

4. Przerwa nadzoru 15 min.

5. Moc max: Podawanie 9s. przerwa 47s.

6. Minimalna moc kotła podawanie 9s, przerwa 91s.

 

Mam ustawienia z lata, czyli w lato, przy grzaniu CWU kocioł używał identycznych parametrów.

 

Otwieranie przesłony skutkuje niestety tym, że robi mi się coraz więcej jasnoszarych/białych spieków. Węgiel jest z Resovera, teoretycznie Pieklorz (bo praktycznie to sami wiecie, jak jest ...). Próbuję jeszcze troszkę wydłużać przerwę przy mocy maksymalnej. Na poprzednim węglu (NONAME) miałem 45, ale po zmianie na Pieklorza na palniku ewidentnie zostawał śmietnik - spora hałda spieczonych kawałków, obsypanych popiołem. Po przestawieniu na 47 kocioł nadal trzyma temperaturę, a 'śmietnik' jest jakby mniejszy.

Generalnie - interesują mnie idealne parametry dla temperatury 55 stopni. Nie mam potrzeby wyżej ganiać kotła.

 

EDIT: Moc minimalna. Co to za parametr? Czy on jest po prostu używany w momencie, gdy przestawiam moc kotła z GUIa użytkownika? Czyli, jeżeli nigdy nie dotykam się do mocy, to jest on w zasadzie obojętny dla kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co oznacza GUI.

moc minimalna to parametr dolny regulacji PID

powiedzmy ze piec jest w temp 50st a nastawiles 55. Regulacje masz 5 st i od 50stopni piec automatycznie prubuje dobrac przerwa i czym blizej jest do 55st tym on wydluza przerwe.

Idealnie jest jak piec sie nie wyłącza i ciagle pracuje i oscyluje wokół zadanej temp na bardzo duzej przerwie.

nie wiem co ty masz za powietrze w trybie instalatora chyba minimalna predkosc dmuchawy??

 

parametry ktore sa wazne przy piecu to

1) Max moc czyli czas podawania i przerwy przy 100% mocy pieca (ja mam 14/22)

2) ilosc powietrza przy 100% mocy kotła( chodzi mi o to ile pokazuje ci w trakcie pracy w zakladce info bo np jesli w trybie uzytkownika ustawisz np 20% moc dmuchawy to powiedzmy przy twoich ustawieniach czasu podawania i przerwy ilosc dostarczanego powietrza bedzie 30% a przy podawaniu moim 14/22 jesli w uzytkowniku mam wbite 20% to ilosc powietrza bedzie 40% nie wazne jaka liczba bedize w trybie uzytkownika tylko jaka ilosc powietrza jest podawana jak wcisniesz info? ja mam 25%)

3) moc minimalna Sterownik PID reguluje spalanie ( podawanie) od mocy max ( czyli u ciebie 9/47) do mocy minimalnej( czyli 9/91-) mi piec jak jest blisko temp zadanej pracuje w ustawieniach 14/nawet na 250. iilosc powietrza 18% wtedy jest. jak masz moc minimalna 9/91 to pewnie mogby jeszcze troche podgonić i wydluzyc.

4) wielkosc przesłony dmuchawy - zauwazylem ze nawet 1-2mm w tą lub tamtą robia różnice.

5) czopuch - komin nie powinien sie mocno nagrzewac a jednoczesnie nie byc za zimny

problem jest w tym ze jesli zmianiamy jeden z parametrów znacząco wpływa to na drugi i naprawdę trudne jest osiągnięcie optimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GUI - Grafical User Interface - Interfejs użytkownika, czyli panel/tryb - nieistotne dla tematu.

 

Dzięki za wyjaśnienie powietrza, przyjrzę się w czasie pracy, jak to wygląda u mnie.

 

Co do opału, to po zmianie na Peklorza i przeczyszczeniu kotła (odkrecaliśmy z serwisantem dekiel pod komora spalania, potem ja sam dekielek pod czopuchem) kocioł nie mógł osiągnąć temperatury zadanej. Musiałem z 9/47 zrobić 10/50. Było lepiej, ale nadal widać niedobór mocy. Znajomy (ma ten sam opał i też Galmeta 12kW) zrobił z tego jeszcze 13/50. takie ustawienie dzisiaj testuję.

I tutaj moje pytanie. Do tej pory paliłem jakimś NONAME na ustawieniach 9/45, po załadowaniu czegoś, co powinno być Pieklorzem musiałem zrobić ustawienia jak powyżej. Popiołu powstaje mniej, węgiel spieka się trochę mocniej, zużycia jeszcze nie potrafię ocenić. Czy na podstawie tego można wywnioskować, czy nowy węgiel jest faktycznie lepszy od poprzedniego?

 

EDIT: Może przeniosę dyskusję się z moim 12kW do odpowiedniego wątku: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=4371 ? Tam forumowicze pytaja o dokładnie ten sam kocioł z dokładnie takim samym sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co oznacza GUI.

moc minimalna to parametr dolny regulacji PID

powiedzmy ze piec jest w temp 50st a nastawiles 55. Regulacje masz 5 st i od 50stopni piec automatycznie prubuje dobrac przerwa i czym blizej jest do 55st tym on wydluza przerwe.

Idealnie jest jak piec sie nie wyłącza i ciagle pracuje i oscyluje wokół zadanej temp na bardzo duzej przerwie.

nie wiem co ty masz za powietrze w trybie instalatora chyba minimalna predkosc dmuchawy??

 

parametry ktore sa wazne przy piecu to

1) Max moc czyli czas podawania i przerwy przy 100% mocy pieca (ja mam 14/22)

2) ilosc powietrza przy 100% mocy kotła( chodzi mi o to ile pokazuje ci w trakcie pracy w zakladce info bo np jesli w trybie uzytkownika ustawisz np 20% moc dmuchawy to powiedzmy przy twoich ustawieniach czasu podawania i przerwy ilosc dostarczanego powietrza bedzie 30% a przy podawaniu moim 14/22 jesli w uzytkowniku mam wbite 20% to ilosc powietrza bedzie 40% nie wazne jaka liczba bedize w trybie uzytkownika tylko jaka ilosc powietrza jest podawana jak wcisniesz info? ja mam 25%)

3) moc minimalna Sterownik PID reguluje spalanie ( podawanie) od mocy max ( czyli u ciebie 9/47) do mocy minimalnej( czyli 9/91-) mi piec jak jest blisko temp zadanej pracuje w ustawieniach 14/nawet na 250. iilosc powietrza 18% wtedy jest. jak masz moc minimalna 9/91 to pewnie mogby jeszcze troche podgonić i wydluzyc.

4) wielkosc przesłony dmuchawy - zauwazylem ze nawet 1-2mm w tą lub tamtą robia różnice.

5) czopuch - komin nie powinien sie mocno nagrzewac a jednoczesnie nie byc za zimny

problem jest w tym ze jesli zmianiamy jeden z parametrów znacząco wpływa to na drugi i naprawdę trudne jest osiągnięcie optimum.

Witam. Napisz jaką powierzchnię ogrzewasz. Rozumiem ,że masz taki właśnie kocioł. Galmet kwp 12. Jeżeli tak to ile opału zużywasz na dobę. Jeżeli możesz to podaj swoje wszystkie ustawienia. Będziemy wdzięczni. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z rozwinięciem mocy teraz mam ustawione 8/55 i dmuchawa 28 % i jakoś się pali, jeżeli zmniejszę przerwę lub wydłużę czas podawania przy proporcjonalnym zwiększeniu obrotów dmuchawy piec po jakimś czasie wygasa (nie wiem dlaczego) ??

 

Dodam że przesłona wentylatora na max otwarta a czopuch komina przymknięty na 1 ząbek.

 

Ponieważ mam bufor ciepła z czego osobno zaworem ustawiam temp na dom, piec trzymam cały czas w trybie lato, teraz moje drugie pytanie dlaczego w ustawieniach nie mogę zwiększyć temp CWU na większą nić 65 st ???

 

Do tej pory paliłem "niby Pieklorzem" objawy jak w pierwszym akapicie (gasniecie na innych ustawieniach niż 8/55/30%) "pieklorz strasznie żużlowal teraz zasypałem jakimś ekoretem z kopalni Juliusz i na powyższych ustawieniach prawie wcale nie żużluje (dlatego zmniejszyłem powietrze do 28%). Dlaszego gaśnie jak dam wiecej paliwa? Mam za dużo powietrza czy taki urok węgla? Dodam że bryłki dość duże śwagier twierdzi że to dlatego (zbyt wolno się rozpalają)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z rozwinięciem mocy teraz mam ustawione 8/55 i dmuchawa 28 % i jakoś się pali, jeżeli zmniejszę przerwę lub wydłużę czas podawania przy proporcjonalnym zwiększeniu obrotów dmuchawy piec po jakimś czasie wygasa (nie wiem dlaczego) ??

 

Ale jak dokładnie gaśnie? Węgiel jest cały czas podawany, aż w końcu żar ucieka gdzieś na boki - czy może żar się zapada coraz głębiej ? Czy może jest tak, że temperatura mu nie rośnie i kocioł sam postanawia się wygasić?

 

Dodam że przesłona wentylatora na max otwarta a czopuch komina przymknięty na 1 ząbek.

 

Takiego ustawienia jeszcze nie widziałem. U większości jednak jest ona prawie zamknięta (1 cm szczelina). Spisz jeszcze jak masz ustawione powietrze - zarówno w Użytkowniku jak i Serwisancie/Instalatorze.

 

 

Ponieważ mam bufor ciepła z czego osobno zaworem ustawiam temp na dom, piec trzymam cały czas w trybie lato, teraz moje drugie pytanie dlaczego w ustawieniach nie mogę zwiększyć temp CWU na większą nić 65 st ???

Bo tak? :D. Oszukaj czujnik temperatury CWU, owijając go czymś. Tylko tak delikatnie, żeby nie oszukał ponad 40stopni, bo będziesz mógł herbatkę zaparzyć :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak dokładnie gaśnie? Węgiel jest cały czas podawany, aż w końcu żar ucieka gdzieś na boki - czy może żar się zapada coraz głębiej ? Czy może jest tak, że temperatura mu nie rośnie i kocioł sam postanawia się wygasić?

 

Wygląda to tak że jest za dużo węgla w końcu przesypuje sie do popielnika. Czasem jak trafiam na moment ze jeszcze nie wygasł to wygląda to tak że pali się np 1/4 palnika albo mniej (pełnym żarem) wtedy wyłączam podawanie zostawiam na nadmuchu i palnik rozpala sie podobnie. (palnik uszczelniony) Czyli teoretycznie za mało powietrza jak jak zwiększę obroty dmuchawy wygasza się jeszcze szybciej (groszek jest suchy przynajmniej tak wygląda)

 

Takiego ustawienia jeszcze nie widziałem. U większości jednak jest ona prawie zamknięta (1 cm szczelina). Spisz jeszcze jak masz ustawione powietrze - zarówno w Użytkowniku jak i Serwisancie/Instalatorze.

 

w użytkowniku mam powietrze 100%, w instalatorze nie grzebie ustawieniami powietrza. W menu serwisanta max obroty dmuchawy 28% min obr 18% jednak minimalne obroty nie maja znaczenia bo na razie używam trybu dwustawnego

 

Bo tak? :D. Oszukaj czujnik temperatury CWU, owijając go czymś. Tylko tak delikatnie, żeby nie oszukał ponad 40stopni, bo będziesz mógł herbatkę zaparzyć :).

Hmm nie chiałbym go oszukiwać bo wtedy sam nie będę wiedział jak jest temp, niestety nie wkrecili mi zwykłego termometru, a tradycyjne osiowe mają za krótką oś, bo bufor jest ocieplony i długi bagnet jest potrzebny

 

Mam jescze pytanie uzupełniające. Co to jest wskaźnik powietrze opał?? fabrycznie jest 4,5

I co to jest bezwładność obiektu?? czy to sie ruszaa ?? czy jakaś mądra głowa powinna przeliczyć docieplenia itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z tym wygaszaniem. jak wciskasz powietrze do oporu i nadal mu za mało? Spróbuj jeszcze przeczyścić kanały spalinowe (poświeć latarką do środka, czy nic tam nie leży), odkręć klapkę na dole czopucha, odkręć denko palnika (jest tam śruba na motylek), no i otwórz czopuch na maxa. Jak nadal będzie mu za mało powietrza, to chyba spróbuj zadzwonić do Galmetu i opowiedz, może coś ciekawego podpowiedzą. Nieraz im się zdarzy. Bo węgla dużo nie podajesz, nawet sporo mniej niż ja.

 

Co do termometru, to wpisz sobie na znanym portalu aukcyjnym hasło 'termometr sonda'. Kup taki z sondą na kablu i wbij sondę pod ocieplenie, gdzieś z góry. Będzie oszukiwał, ale porównasz wskazanie obecnego termometru z tym nowym i będziesz wiedział, jaką wziąć poprawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z tym wygaszaniem. jak wciskasz powietrze do oporu i nadal mu za mało? Spróbuj jeszcze przeczyścić kanały spalinowe (poświeć latarką do środka, czy nic tam nie leży), odkręć klapkę na dole czopucha, odkręć denko palnika (jest tam śruba na motylek), no i otwórz czopuch na maxa. Jak nadal będzie mu za mało powietrza, to chyba spróbuj zadzwonić do Galmetu i opowiedz, może coś ciekawego podpowiedzą. Nieraz im się zdarzy. Bo węgla dużo nie podajesz, nawet sporo mniej niż ja.

 

W ten sposób już 2 razy w tym sezonie czyściłem piec.

 

Spróbuje zadzwonić do galmetu, ale kiedyś próbowałem parę dni bez skutku, jak w końcu się dodzwoniłem to pan powiedział ze sie na tym nie zna

 

Ale ja dochodze do wniosku że powietrza nie jest za mało wręcz może za dużo ? gdzieś czytałem że za silny nadmuch to tez powoduje wygaszenie piec tylko że niby palenisko mi się powinna zapadać. Ostatnio stwierdziłem że szkoda że kamer w piecu nie montują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaryzykuj i zrób poprawną szczelinę - 1-2 cm, powietrzem zjedź na 30% i zobacz, jaki będzie efekt.

 

Próbuj pod ten numer, to jest jakieś ich biuro: 600 901 941. Ja zawsze bez problemu się dodzwaniam.

A to jest serwisant który ma mój rejon (mazowsze i warmińsko-mazurskie): 600 901 926. Jak nie dodzwonisz się na biuro, to dzwoń i pytaj, do kogo masz dzwonić. A może będzie miał chwilkę i też coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem właśnie instrukcję do sterownika EkspertR i stoi tam jak wół:

"Zbyt duża ilość powietrza powoduje wydmuchiwanie ciepła do komina

i żużlowanie się węgla, a przy dużym ciągu kominowym, może powodować

samoistne gaszenie węgla w palenisku. W takim przypadku pomocnym

może być przymknięcie przesłony na czopuchu kotła."

 

I to pewnie będzie to - zjeżdżaj w dół z powietrzem. A czopuch na razie zostaw w spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje zadzwonić do galmetu, ale kiedyś próbowałem parę dni bez skutku, jak w końcu się dodzwoniłem to pan powiedział ze sie na tym nie zna

 

Ha też z tym przypadkiem się spotkałem, nawet na maile nie odpowiadają, aż strach pomyśleć o serwisie...Jednym zdaniem stado baranów bez pojęcia o spalaniu u przeciętnego Kowalskiego. Prosiłem o radę i nic, cisza, już nie dzwonię do nich, szkoda czasu. Wytknąłem im parę błędów w rysunkach i instrukcjach, nawet nie sprostowali tego w dokumentacji ogólnie dostępnej na stronie Galmeta. A ustawienia fabryczne to chyba ustawiali na jednym grzejniku i to chyba latem :lol:. Tyle mam dopowiedzenia na temat Galmeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
tzn obroty dmuchawy z menu serwisanta mam juz 30%, to mam tym powietrzem użytkownika tez zejsc do 30%, potestuje w wekend bo teraz to niebardzo jest czas na testy.

 

walczylem z ustawieniami pieca prawie rok. W towim przypadku na 100% masz za duzo powietrza. dusisz plomien tlenem. Wiem ze jest to absurdalne ale na 100% tak jest.

Ustaw przesłonę na ok 2cm i zobacz takie ustawienia. ( podali mi je w pancerpolu - producent podajników do pieców Galmetu - oni w odróznieniu od galmetu tedstują dość wnikliwie te piece)

podawanie 25 przerwa 30.

ilosc powietrza w zakladce informacyjnej powinna byc przy mocy 100% okolo 25-27%( trzeba wyregulowac przesłonę i ilosc powietrrza tak zeby plomien mial odpowiednia barwe)

 

( po raz ktorys przypomne ze ilosc powietrza w zakladce uzytkownik a rzeczywista ilosc powietrza to dwie różne rzeczy. Jesli w uzytkowniku mamy np. 10 to przy moich ustawieiach mam max ilosc powietrza 25 - jak zmienie czasu podawania i przerwy a nic nie zmieniam w uzytkowniku powietrza to on sam sie przestawia . Zawsze trzeba sprawdzac w zakladce info jaka jest max ilosc powietrza przy pracy pieca na 100% mocy jest to najwazniejszy parametr w piecu i od tego trrzeba zaczac regulowac ustawienia.

 

czopuch mam na polowe otwarty.

obroty max dmuchawy 30 obroty min 16.

chodzi mi o niebo lepiej niz na mniejszych podawaniach typu 8 czy 15 sek.

W ogole przy piecach wyzszej mocy ( ja mam 25kw) powinno byc podawani minimum 12-15 sek.

Instrukcji galmetu bym nie czytal bo jedyne co tam jest pozytecznego to to ze plomien ma byc zółty i ze trzeba uszczelnic retorte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam serdecznie!

 

Przypominam ze posiadam piec Galmet 25 KW, sterownik Expert.

Mam pytanko co do ustawień tego sterownika, a mianowicie nie wiem dokładnie na co mają wpływ ustawienia i jak powinny one być wyregulowane.

 

Np. 1. Bezwładność obiektu - (regulacja do 2500 - chyba sekund) na co ma wpływ to ustawienie i jak wygląda ono u Was?

2. Powietrze / opał - czyli zalezność powietrza co do ilości opału - mam ustawione na 10,0

3. Podtrzymanie mam na 15 min

 

Proszę o wskazówki jak powinny być wyregulowane te parametry.

Mój piec jakoś ciężko przechodzi w podtrzymanie, jesli już się wyłaczy to trzyma jak już na max 5 min. Temperatura szybko spada i piec włącza się od nowa.

Często piec prawię osiąga temp o 1 wyższą od nastawy próbując przejść w podtrzymanie, ale w tym momencie piec spada z wydajności, zmnijesza dmuchawe i temp już wiecej nie rośnie i tak pracuje ciągle "w koło".

 

Powietrze mam ustawione na 26 %, dmuchawa pracuje tak między 23 - 31% od min do max mocy kotła.

Najczęściej piec pracuje na 60-70 % mocy.

 

Może mam źle ustawione nastawy jakieś że piec nie przechodzi w podtrzymanie?

 

Mam przy max mocy węgiel 8s / 60 s przerwy

min mocy: 8s / 220 s przerwy.

Zakres regulacji temp: 2 stop.

 

Jak mam mniej przerwy podawania, sporo niedopalonego węgla spada mi do popielnika, więc nie zwiększam po spada a wtedy się częściej oczywiście wyłączał w podtrzymanie.

Do popielnika spadają jakieś białe węgliki (twarde jak kamień i miękkie), trochę spieków (szlaki) + popiołek jak z papierosa.

Spala mi przy aktualnej temp na dworze ok 0 stop. - tak 25 - 30 kg na dobę.

Dodam jeszcze ze muszę opróżniać popielnik co dobę. Czy to nie za często? Skromnie szukając oszczędności dodam ze przesiewam popiół, wybieram szlakę i niedopałki mieszam z węglem i znów do podajnika w trakcie uzupełniania.

 

Proszę o jakieś wskazówki.

Z góry dziękuje za zainteresowanie i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.