Skocz do zawartości

Daraka83

Forumowicz
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Daraka83

  1. Pewnie i łatwiej, ale na pewno nie korzystniej dla mnie. Ponieważ mamy więcej m2 ale wiekszość na nowej instalacji, nowe aluminiowe grzejniki z rurkami miedzianymi o małym przekroju na całej dobudówce do piętra, gdzie wszystko mam juz ocieplone styropianem, strop - wełną, więc moja powierzchnia jest pewnie oszczędniejsza dla ogrzewania. Na dole maja prawie wszędzie stare grube stalowe rury z żeliwnymi grzenikami tylko w niektórych miejscach grzejnik ALU. Dlatego szukam innego rozwiązania, przeliczenia tych kosztów opałowych.
  2. Witam! Czy moje zapytanie / prośba jest tak dziwna ze nikt nie jest w stanie pomóc, doradzić, przeliczyć? Czy ktoś jeszcze działa na tym forum? pozdrawiam
  3. Witam serdecznie! Mam pewien problem i prośbę do forumowiczów, którzy potrafią pomóc mi w sprawie przeliczenia "średniego" spalania (kosztów spalania, podziału kosztów opału w domu piętrowym dwurodzinnym) Jak pisałem w poprzednich postach - mam piec Galmet 25 KW. średnio w zeszłym sezonie spalałem ponad 1 tonę eko na miesiąc. Mam problem z podziałem kosztów za ogrzewanie, a dokładnie dogadanie się ponieważ w domu mamy tylko ten jeden piec, który ogrzewa dwa piętra. Dom ma ok 200 m2, jednak góra (czyli moje mieszkanie - ma większy metraż, lecz poziomy różnią się ilością i typem grzejników. Właśnie chciałbym sprawdzić który poziom domu zużywa większą moc grzejną i nie chce brać pod uwagę rur w pionie, jedynie grzejniki. Przedstawię ilość grzejników z podziałem na poziomy domu, jeśli jakieś inne informację będą potrzebne to dopisze. 1. PARTER: ( z podziałem na pomieszczenia) a) 12 x żebro aluminiowe, B) 19 x żeliwne żebra c) 5 x aluminium, d) 5 x aluminium, e)10 x aluminium f) 28 x żeliwne żebra Razem: 47 x żeliwo i 32 x aluminiowe żebra grzejników. 2. I PIĘTRO a) żeliwo - 30x B) żeliwo - 10 x, c) żeliwo - 10 x , d) żeliwo - 10 x, e) aluminium - 9x f) aluminium - 17 x, g) aluminium - 13 x żeber. Razem: żeliwo: 60 x , aluminium = 41 x żeber. Wychodzi różnica między pietrami o 13 żeber żeliwnych i 9 x żeber aluminiowych. Czy ktoś jest w stanie pomóc określić ile wody jest ogrzewane w grzejnikach na poszczególnych piętrach domu. Jak należy rozłożyć koszty, nie wiem jak podejść do tego tematu. Jak ustalić ile np dane pietro zużyje więcej opału w miesiącu, ile więcej węgla powinien kupić na sezon. Wiadomo nie musi to być bardzo szczegółowe, dokładne bo możliwe że tak się nie da. Ale ja bardzo potrzebuje jakiś wskazówek.
  4. Właśnie nie mam na kotle zainstalowanego zaworu 3-drożnego. Czy to może być powodem większego spalania? Do zbiornika sprawdzałem wsypuje jakieś 120 KG węgla - czyli 30 kg na dobę, pewnie to trochę za dużo, ale może pow domu ponad 200m2, w tym 3 stare duże żeliwne kaloryfery po ok 50 żeber + 6 grzejników aluminowych po 15 tafli. może spora powierzchnia i ilość wody w starej instalacji - stalowe rury 50 mm- ma na to wpływ.
  5. Witam! Dzięki za odpowiedź. Pracuje tylko na automacie. Zmienię te ustawienia dzisiaj. A min moc ma znaczenie ? Mam 10s/ 200 s przerwy Sporo opału mi spada do popielnika ciągle. Cały pojemnik opału starcza mi na 3- max 4 dni. Wydaje mi się ze przy takiej temp +5-10 stop. to bardzo dużo. Ładniej się pali jak jest mroźno lekko.
  6. Ja calą dobę od wczoraj pracuje na ustawieniach: 1.max mocy : 10s/30s 2. min mocy: 10s/180s powietrze na 25% - jak miałem mniej powietrza to moc dmuchawy ciągle była na min bez różnicy na jakiej mocy pracował piec. Cieżko było uzyskac jakiś płomień i wzrost temp choć kopczyk wegla był ładny i się palił, lecz słabo. moc dmuchawy mam: min 22% - 30 % Piec pracuje najczęściej tak do 40 % mocy lub 20 kilka %. Od czasu do czasu podniesie moc do 70% Jednak nadal pelen popielnik mam po połowie doby. Sporo czarnych niedopalonych weglików spada. Płomień jest ładny żółty, niedymiący. Nie wiem już co zmieniać zeby ładnie się spalało i ograniczyć zużycie węgla. Jak zwiększe przerwę zeby sie dopalało to ciężko (długo) podnosi temp. Czy ktoś ma jakieś podpowiedzi jeszcze?
  7. Witam! Zmieniłem ustawienia: Aktualnie pracowałem na: - podawanie max 8s / przerwa 38 s - podawanie min 8s / 180 s - powietrze mam na 26% moc dmuchawy w przedziale 23 - 31 % Spalanie nadal takie same. Czy ktoś może ma jeszcze jakieś wskazówki, podpowiedzi na sprawy z mojego poprzedniego posta???
  8. Witam serdecznie! Przypominam ze posiadam piec Galmet 25 KW, sterownik Expert. Mam pytanko co do ustawień tego sterownika, a mianowicie nie wiem dokładnie na co mają wpływ ustawienia i jak powinny one być wyregulowane. Np. 1. Bezwładność obiektu - (regulacja do 2500 - chyba sekund) na co ma wpływ to ustawienie i jak wygląda ono u Was? 2. Powietrze / opał - czyli zalezność powietrza co do ilości opału - mam ustawione na 10,0 3. Podtrzymanie mam na 15 min Proszę o wskazówki jak powinny być wyregulowane te parametry. Mój piec jakoś ciężko przechodzi w podtrzymanie, jesli już się wyłaczy to trzyma jak już na max 5 min. Temperatura szybko spada i piec włącza się od nowa. Często piec prawię osiąga temp o 1 wyższą od nastawy próbując przejść w podtrzymanie, ale w tym momencie piec spada z wydajności, zmnijesza dmuchawe i temp już wiecej nie rośnie i tak pracuje ciągle "w koło". Powietrze mam ustawione na 26 %, dmuchawa pracuje tak między 23 - 31% od min do max mocy kotła. Najczęściej piec pracuje na 60-70 % mocy. Może mam źle ustawione nastawy jakieś że piec nie przechodzi w podtrzymanie? Mam przy max mocy węgiel 8s / 60 s przerwy min mocy: 8s / 220 s przerwy. Zakres regulacji temp: 2 stop. Jak mam mniej przerwy podawania, sporo niedopalonego węgla spada mi do popielnika, więc nie zwiększam po spada a wtedy się częściej oczywiście wyłączał w podtrzymanie. Do popielnika spadają jakieś białe węgliki (twarde jak kamień i miękkie), trochę spieków (szlaki) + popiołek jak z papierosa. Spala mi przy aktualnej temp na dworze ok 0 stop. - tak 25 - 30 kg na dobę. Dodam jeszcze ze muszę opróżniać popielnik co dobę. Czy to nie za często? Skromnie szukając oszczędności dodam ze przesiewam popiół, wybieram szlakę i niedopałki mieszam z węglem i znów do podajnika w trakcie uzupełniania. Proszę o jakieś wskazówki. Z góry dziękuje za zainteresowanie i pomoc.
  9. Witam! U mnie było podobnie jak dosypuje eko do zbiornika. Pomogło mi otwieranie przesłony na czopuchu na maxa w trakcie dosypywania eko-groszku. Nie muszę wyłączać dmuchamy. Normalnie, podczas pracy kotła mam przymknięty czopuch na 5/ z 6 możliwości przesłon.
  10. Witam! Ja mam pytanie dotyczace ustawień pieca Galmet 25 KW. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego na palenisku bardzo skleja mi się opał - mocno się szlakuje i nie wy-pala do końca. W popielniku oprócz ładnego popiołu jak z papierosa są szlakowe spieki jak kamienie twarde. Czy jest to wina ustawień czy ekogroszku. Może jest pomieszany przez dostawcę dlatego są takie podwójne rezultaty. Piec mam aktualnie ustawiony na 53stop. Sterownik Expert z PID: podawanie przy max mocy: 9s, przerwa 32s podawawnie przy min mocy: 9 s, przerwa 70 moc dmuchawy: min 24%, max 37% - moc dmuchawy rośnie wraz ze wzrostem mocy; powietrze: 46 % zasuwka czopucha na 3 z 6 pólek. zasłona wentylatora - otwarta na 2cm. Dodam jeszcze ze nie uszczelniałem niczym paleniska bo nie zrozumiałem gdzie, jak i w jakim celu to zrobić - choć czytałem w kilku wątkach o tym. Czy ktoś może podpowiedzieć coś w tym temacie? Z góry dziękuje za wskazówki.
  11. Witam! Ja mam pytanie dotyczace ustawień pieca Galmet 25 KW. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego na palenisku bardzo skleja mi się opał - mocno się szlakuje i nie wy-pala do końca. W popielniku oprócz ładnego popiołu jak z papierosa są szlakowe spieki jak kamienie twarde. Czy jest to wina ustawień czy ekogroszku. Może jest pomieszany przez dostawcę dlatego są takie podwójne rezultaty. Piec mam aktualnie ustawiony na 53stop. Sterownik Expert z PID: podawanie przy max mocy: 9s, przerwa 32s podawawnie przy min mocy: 9 s, przerwa 70 moc dmuchawy: min 24%, max 37% - moc dmuchawy rośnie wraz ze wzrostem mocy; powietrze: 46 % zasuwka czopucha na 3 z 6 pólek. zasłona wentylatora - otwarta na 2cm. Czy ktoś może podpowiedzieć coś w tym temacie? Z góry dziękuje za wskazówki.
  12. Dzięki za wskazówki. Kilka dni pracowałem w funkcji automat. Odpowiadałem na te pytania jednak nie zauważałem zmian w piecu, choć pisał że ustawienia zostały skorygowane. Moc pieca mam ustawione na 100% Moc dmuchamy min na 35% / max na 55% ilość powietrza - 20% Jeśli taka rada dziś po pracy przestawie na automat i bede znów obserwował. Dziś rano po całej nocy pracy na dwustawnej nie było wiele niedopałków w popielniku, pracował cały czas na 100% mocy wegiel podawał 5s przerwe miałem na 60 s (pewnie duża ) ale teraz miałem temp ok przechodził w końcu w podtrzymanie, nie jak w automacie i wegiel nie spada i nie ma wreszcei szlaki na palenisku i w popielniku.
  13. Tak czytałem że posiada funkcję PID, ale czy ta funkcja nie działa czasem tylko w ustawieniach kotła na automat? Bo ja teraz ustawiłem na typ: dwustawny - pracuje na 100% potem podtrzymanie - tu lepiej można wydłuzyć okres przerwy podawania itd. W automacie opał spadał do popielnika i ciągle piec chodził, nie mógł osiagnąć temp. zadanej.
  14. witam! Niestety samo zmniejszanie powietrza nic nie pomogło, bynajmniej nic nie zauwazyłem. Może to będzie powodem że piec w automacie dobiera sobie jedynie moc spalania ok 40%. Choć podałem max 100% (już nie 80%) Chyba że to wina opału? Czy może ktoś ma jakis wskazówki na to szlakowanie się węgla na palenisku? Chyba to nie jest normalne?
  15. Witam! Mam kolejne małe pytanko dot. palenia ekogroszkiem. Niestety nie mam jeszcze praktyki wiec pytam ekspertów. Czy mogę prosić o wskazówki lub jakie nastawy mam złe że na palenisku powstają bryly szlaki i spadają do popielnika? Czy to wina jakiegoś parametru czy jakość opału, bo dopiero testuje opał z kilku miejsc. Moc pieca = 80 % Temp. zadana = 50 stop. moc dmuchawy = ok 25- 30 % różnie bo pracuje w automacie. Powietrze mam na 55 % dostawa wegla = 10s przerwa = w zależności od mocy w automacie = ok 80 s. Co może być powodem ze szlakuje sie opał, czyli nie spala do końca? Dziękuje z góry za wskazówki :angry:
  16. Wielke dzięki za wskazówki. Jakoś nie wpadłem na ten kod serwisanta, a nigdzie nie mogłem sie jego doszukać. Na razie nie planuje wiele tam wiele zmieniać ponieważ aktualnie przy takiej ładnej pogodzie przepalam na razie awaryjnie wieczorami na ruszcie awaryjnym bez podajnika. Rozpalam drzewem i z dwie łopatki ekogroszku, piec na wydajności 90 % w kilka minut ma 55 stop i elegancko przechodzi w podtrzymanie. Nie planuje montować dodatkowo zaworu 3d, 4d. Zobaczę jak spisze się piec przy nizszych temp.
  17. Jakieś konkretniejsze propozycje na temat tego zaworu. W którym miejscu powinien być zainstalowany. Czy zawór ten nie służy tylko po to aby woda ciepła nie cofała się z instalacji? Jakie zadanie on spełnia? Czy pomoże to coś w moim problemie z sauną w domu? W kliku pomieszczeniach mam zaworki na grzejnikach - czy można je przydławić aby nie bylo tak gorąco i czy wpłynie to jakoś na piec? Czy jakieś komentarze dot. sterownika???
  18. Witam! więc podsumowując nie posiadam tego zaworu, gdyż są różne opinie na ten temat. Załączam kilka fotek, choć nie wiem co one mają wspólnego z moim problemem? Uploaded with ImageShack.us Powrót z pompą: Uploaded with ImageShack.us Uploaded with ImageShack.us Uploaded with ImageShack.us Uploaded with ImageShack.us
  19. Witam! Nie kojarzę aby taki zawór był instalowany. A w jakim miejscu on powinien się znajdować i czemu on służy. Na zasilaniu z pieca mam jakiś zawór ale to chyba bezpieczeństwa jest, potem jedynie jest pompa co na powrocie wlączona.
  20. Witam serdecznie! Od soboty tzn juz drugi dzień mam zamontowany piec na Ekogroszek z podajnikiem Galmet 25 KW. Sterowany jest przez sterownik EXPERT - starałem się wczoraj ustawiać steronik, obserwowałem zmieniałem. Mam kilka wątpliwości, czy ktoś ma wiedzę na ten temat lub posiada taki piec. 1. Sprawa nastawy temperatury - nie mogę zejść do nastawy poniżej 55 stop, czy takie są fabryczne nastawy. Niby taka temperatura skutkuje odpowiednim spalaniem. Ale w domu nie idzie wytrzymać - jest mega gorąco. Piec nie ma zainstalowanego czujnika pogodowego ani pokojowego. Czy to można jakoś wyregulować. 2. Moc pieca zmniejszyłem ze 100 % na 35%, aktualnie pracuje tak: - zasobnik podaje 10 s, - przerwa ok 109 s. - moc dmuchamy pokazuje na 30% też nie idzie tego zmniejszyć, nie odnalazłem korekty tego ustawienia. - powietrze mam ustawione na 20 % - na wentylatorze zasuwa odsłonięta na ok 0,5 cm - węgiel ustawiony na wysokiej jakości, czesem spadnie jakaś bryłka szlaki (czy to wina powietrza czy opału?) Proszę o jakieś wskazówki, juz powoli nie wiem jak jest dobrze - sporo zmieniałem w sterowniku. Czytałem ze piec przechodzi w jakis stan wstrzymania, ze czas ten można regulować, ale nie wiem gdzie (czyżby w ustawieniach serwisanta - gdzie bez kodu się nie wejdzie! ) Mam wrażenie że mój piec ciągle "hajcuje" - może dlatego jest tak gorąca w domu. Włączyłem dziś tryb ECO obniżenia temp o kilka stop i pokazuje na piecu ok 45-47 stop. Proszę o jakiś opinie Dzięki z góry.
  21. Witam wszystkich serdecznie! Jestem nowym forumowiczem, choć od jakiegoś czasu czytałem to forum przed zakupem pieca. Od soboty jestem posiadaczem pieca Galmet 25 KW z sterownikiem EXPERT. Staram się cały czas wyregulować sterownik, choć nie wiem czy dobrze. Problem mam z temperaturą nastawy, gdyż min. mam 55 stop., mniej nie moge ustawić a w domu nie idzie wytrzymać tak gorąco - 23 stop.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.