Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Chcę wykonać taki układ rzewczy: : kocioł na pellety - 25kW pracuje w układzie otwartym ze zbiornikiem buforowym ok.700l.

W zbiorniku są 3 wężownice- 1 na CWU, 2 na CO - obw. podłogówki ok 150m2 oraz grzejniki płytowe na 5 pokoi ok.120m2, 3 wężownica w przyszłości na solary.

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu i czy pojemność buforu jest wystarczająca? :rolleyes:

Opublikowano

pojemność bufora może być. Tylko po co Ci te 3 wężownice ??? Kocioł należy zamontować w układzie zamknietym. I podłogówkę normalnie podłączyć do buforka. CWU chcesz grzać przepływowo ???? Raczej kiepski pomysł na cwu kup sobie dodatkowy zasobnik i wtedy ładnie to działa do buforka możesz sobie zamontować wężownicę solarną i wyedy bedzie to działało. Jak dla mnie to twój pomysł na instalację jest raczej kiepski.

Opublikowano
? Raczej kiepski pomysł na cwu kup sobie dodatkowy zasobnik i wtedy ładnie to działa do buforka możesz sobie zamontować wężownicę solarną i wyedy bedzie to działało.

Tylko gdzie ten dodatkowy zasobnik włączyć w układ?

 

A może zasobnik na CWU ok.200l wewnątrz bufora? oraz bufor w obiegu zamkniętym z CO natomiast kocioł pracuje w układzie otwartym z wężownicą, solary zostają- widziałem taki układ w pracy wadą jest duże naczynie przeponowe do bufora i duża bezwładność CO.

 

Nie mogę wykonać układu otwartego na cały budynek. Większość producentów kotłów na pellety żąda układu otwartego do pracy kotła.

Opublikowano

Bez żartów fakt naczynie trzeba dać duże ale do otwartego z byforem to też duże naczynie. Co oznacza duża bezwładność c.o. jeśli to wszystko ładnie i dobrze się zrobi to bedzie działało dobrze i bezproblemowo. Chyba nawet pokazywałem ci schematy z w instalacji z kotłem peletowym. Taka instalacja przekombinowana sam sobie krzywde zrobisz.

Opublikowano

OK mam te schematy ale nie ma na nich zabezpieczenia samego kotła przed wzrostem ciśnienia i zbyt wysoką temp.

Dostawcy kotłów nie chcą uznawać zabezpieczenia instalacji zaworem upustowym np CALEFFI 544 gdyż " w kotle nie ma właściwego miejsca na instalację sondy zaworu upustowego"

Te słowa usłyszałem w 2 działach technicznych naszych producentów , a na HERZA mnie nie stać

 

Można też zrobić instalację wg schematu instalacyjnego KOSTRZEWY z wymiennikiem płytowym, ale nie mam przekonania do takiego wymiennika, nie wiem jakie są straty na samym wymienniku.

Opublikowano

Wężownica schładzajaca zewnetrzna zawór schładzajacy rozwiazań jest całe mnóstwo. Dobrych i sprawdzonych w zasadzie wszystko to kwestia instalatora. SmartFire lazara mozesz zamontowac w układzie zamknietym bez utraty gwarancji.

Opublikowano

Witam

Jeśli masz trochę grosza do wydania i idziesz na całość wchodząc na ścieżkę pelletu i buforowania a co za tym idzie dość złożonej automatyki ja proponuję bufor min 2 x 700 jak nie 3. Będzie na pewno taniej w eksploatacji. W kotłach "palnikowych" aby spalać mało i efektywnie trzeba palić pełnym gwizdkiem a co za tym idzie buforować energie. Do takich układów nie przewymiarowywyuje się kotłów jak zasypowych. Kotły te wygaszają się nawet przy minusowych temp. Pozdrawiam

 

PS: Z Sanitem nie dyskutuj za wiele bo Gość dobrze prawi. ( czytam wszystkie posty z forum od 2 lat).

 

Krakerss

Opublikowano

Witam

1.Pellet jako paliwo został narzucony przez warunki zabudowy: drewno, olej, LPG, pompa cieplna i elektryka na pompę cieplną, olej i LPG mnie nie stać w eksploatacji , elektryka też droga ale jako elektryk mógłbym coś pomyśleć ale - brak przydziału, tylko 8kW.

2.Piec na zgazowane drewno - trochę toporny, trudna praca w lecie, został tyko pellet.

3.Na 2 lub 3 zbiorniki brak miejsca w kotłowni w której muszę dodatkowo wygospodarować miejsce na uzdatnianie wody pitnej, przy wymiarach 3,6 x 3,5 trudno to ustawić.

4.Lubię dyskutować z mądrymi gdyż może coś pożytecznego z tego wyniknąć.

5.Wg danych katalogowych SmartFire Lazara jest trochę za mały- 21kW, potrzebuję 23-25kW.

pozdrawiam wszystkich którzy chcą ze mną - żółtodziobem w tej dziedzinie dyskutować

SAMBOR

  • 1 rok później...
Opublikowano

witam

 

Panowie mam taki problem poszukuje konkretnego i sprawdzonego schematu połączenia kotła na pellet z kominkiem z płaszczem wodnym.

 

czy kocioł na pellet "musi pracować" w układzie zamkniętym???

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.