Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kocioł Funke Logika Cichewicz zawór 4d czy tak zamontowany zda egzamin


OKTAWIUISZ5

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie odnośnie zaworu 4D i jego podłączenia czy jest to poprawne?? Sam robie sobie kotłownie i chce palić w tym kotle tylko drewnem mam obecnie do ogrzanie 125m2 kocioł taki jak w temacie Funke logika cichewicz 20-27 KW ( ma ktoś moze doświadczenie z tym kotłem przy opale drewnianym?? )

kotowniaa4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zasilanie i powrót cwu są przed zaworem 4d. A konkretnie to nawet wychodzi bezpośrednio z pieca, który ma 2 pary wejść i wyjść. Ale dla mnie logiczne jest, że lepiej wodę grzać wyższą temperaturą (a zawór 4d generalnie ma za zadanie obniżanie temperatury "na kaloryferach").

 

Ale zanim zaczniesz przerabiać poczekaj oczywiście na opinie fachowców ;) Jam amator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dobrze że samemu spostrzegasz błędy które popełniłeś. Tak jak kolega Marcin powyżej przyłączam się do apelu o przeniesienie zasilania CWU przed zawór 4d.( po takim zabiegu zbiornik 120L okaże się nie do „wylania” – w granicach rozsądku) Zalecam eksperyment z jedną pompą. Jeśli zbudowany przez Ciebie układ CO nie ma zbyt małych średni ( i zastosujesz zaworek klapowy – 20 zł ) a zachowasz pewne zasady to jedna pompa w zupełności wystarczy . Pomyśl nad tym. Zawór 4d to naprawdę kopalnia pomysłów jednym z nich jest wykorzystanie powstałych obiegów które wspomaga pompa. Można wykorzystać jedna pompę która będzie tłoczyć wodę do CO a jednocześnie „zaciągać” wodę poprzez zbiornik CWU. To działa przynajmniej u mnie ( ten kawałek instalacji na stali 1’). Ja drugą pompę która miała zasilać właśnie CWU przeznaczyłem na podłogówkę – w trakcie budowy) Pompką tłoczy - pompuje wodę na wodę nie „chodzi” więc po co komuś dodatkowe 50-70W extra. Przestrzegam przed podpinaniem powrotów z CO czy CWU przed 4d. Niejednokrotnie stanowi to o dużych anomaliach temperaturowych. A tak na marginesie to nie mogę sobie wyobrazić spalania drewna w kotle z dmuchawą ( rzecz jasna ekonomicznego i efektywnego) – proszę poczytaj na forum jakie są z tego tytułu problemy. Nie chcę się w żaden sposób wymądrzać ale może puki czas przestrzegam przed swoimi błędami które rozwiązało forum i godziny w kotłowni ( nie tylko swojej).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór kulowy zastosowałem w celu odłączenia pieca od instalacji np. jeśli chcę przerobić ten zawór mieszający, odłączam z zaworu głównego zasilania i bez problemu rozkręcam to od dołu wyjmuję trójnik wstawiam czwórnik i jest ok, zawór jest ze śrubunkiem a jeszcze przed zaworem wmontowany jest zawór bezp. na 1,5 bara, ( zawsze jako pierwsze urządzenie na zasilaniu powinien być to zawór bezpieczeństwa )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też jestem tu niedawno, jednak w tym wypadku muszę się odezwać. TToommeekk ma całkowitą rację. Kotły na paliwa stałe powinny być zabezpieczone otwartym naczyniem wyrównawczym. Popatrz w instrukcji. Poza tym to naczynie powinno być połączone z kotłem tzw. wznośną rurą bezpieczeństwa i na tej rurze nie wolno stosować jakichkolwiek zaworów odcinających . Natomiast za tą rurą, poszczególne odejścia na obiegi grzewcze - c.o., podgrzewacz c.w.u., podłogówka, itp. mogą być odcinane przez zawory. Niektórzy producenci kotłów nie uwzględniają reklamacji na nieszczelność kotła, który pracował w systemie zamkniętym (naczynie przeponowe).

Co do zasilania podgrzewacza to rzeczywiście lepiej jest zasilić z przed zaworu 4 dr. Ja nie mam zaworu 4 dr.( ten błąd chcę już niedługo poprawić) a zasilanie na podgrzewacz wymuszane jest przez wspólną pompę która tłoczy też na grzejniki. Przy utrzymywaniu niskiej temperatury na kotle - no bo jak jest wyższa to w domu jest za gorąco - ok. 45 st C. woda z podgrzewacza wystarcza tylko do umycia rąk (mowa o temperaturze). Do kąpieli w wannie to się ona nie nadaje.

Niedługo zamierzam zamontować zawór 3 dr. a to z uwagi na to że - jak mi się wydaje - tylko z tym zaworem po zaniku napięcia układ będzie mógł pracować w obiegu grawitacyjnym. Natomiast podgrzewacz c.wu. zasilę bezpośrednio z wznośnej rury bezpieczeństwa, bez pompki, będzie pracował tylko na grawitacji. Zastanawiam się tylko czy powrót z podgrzewacza umieścić przed, czy za trójnikiem który będzie łączył powrót z zaworem 3 dr. Może ktoś ma taki układ ? Bardzo chętnie wysłucham sugestii.

Pozdrwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawnie jest to u nas zabronione ale na przykład w Niemczech czy Czechach jest to dopuszczalne, więc nie chodzi mi o przepisy tylko rozwiązanie pomp do cwu i co, czy cwu ma być prze 4D czy za tak jak co i jak z powrotem jeżeli cwu bedzie przed 4D to powrót też ma być za 4D?? z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytaj uważnie posty powyżej..... Zacytuje sam siebie : )......

Jeśli zbudowany przez Ciebie układ CO nie ma zbyt małych średni ( i zastosujesz zaworek klapowy – 20 zł ) a zachowasz pewne zasady to jedna pompa w zupełności wystarczy . Pomyśl nad tym. Zawór 4d to naprawdę kopalnia pomysłów jednym z nich jest wykorzystanie powstałych obiegów które wspomaga pompa. Można wykorzystać jedna pompę która będzie tłoczyć wodę do CO a jednocześnie „zaciągać” wodę poprzez zbiornik CWU. To działa przynajmniej u mnie ( ten kawałek instalacji na stali 1’).

 

 

 

A jaśniej: Pompa "buja” całą wodą w układzie nie tylko w pętli głównej. To jak dla mnie jedna z ważniejszych funkcji poza funkcją podnoszenia tem na kotle przy paleniu paliwami stałymi.

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Hmmmmm musimy rozgraniczyć dwie rzeczy. Czyli ustaliłem że kocioł wraz z kotłem jest w budynku oddalony o 25 metrów od mieszkania. Moim zdaniem nie ma to wpływu na schemat który przedstawiłem powyżej. Należało by podgrzaną wodę w zasobniku puścić w pętli do mieszkania i wrócić – poprzez pompę. Taki obieg będzie stanowił o oszczędności z tytułu przesłania ciepłej wody. Zależy jeszcze jak jest rozwiązany układ w domu z cwu. Jeśli cwu nie idzie z obiegu to spory błąd. Jednak nie jestem do końca pewny czy moje wyobrażenie o Twoim CO i CWU jest zgodne z tym co masz.

 

Pozdrawiam

 

PS; Mokrego Dyngusa suchej kotłowni i komina.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.