Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Kotła "karo Duo" 18,5kw


barkley1

Rekomendowane odpowiedzi

Wstawiam obiecane zdjecia.

Palnik "made by ja" :o , zrobiony jest z 9 cegieł szamotowych made by castorama i dwóch kształtowników z blachy 4 mm .

Po bokach po trzy cegły wstawione pionowo i trzy cegły na górze leżące na kształtowniku.Całość dopasowana do komory , wchodzi pasownie.Koszt szamotek to ~ 22 zł.Koszt zamiennika żeliwnego oryginalnego w Protechu to 165 zł.

Pierwsze zdjecie - palnik 2009 r. ( żeliwny wkład skręcany z dwóch połówek. )

Drugie - palnik do 2008 r. Trzy płyty szamotowe , z takim wkładem kupiłem swój kocioł.Po jednym sezonie jedna z bocznych płyt pękła ( rysa w poprzek płyty) , pozostałe dwie były trochę "wylizane" przez ognień , ale nadawały się jeszcze do pracy.Niestety płyty te oryginalnie były wklejane na silikon ( po co ? nie wiem) i przy próbie ich wyjecia po prosty popękały.

Trzecie - palnik made by "ja" ( 9 szt cegieł szamotówek 230 x115 x 32 )

END,

Moim skromnym zdaniem, jeśłi regularnie będzie podawany opał ( w odpowiednich odstępach czasu ) i jednoczesnie wentylator będzie delikatnie "pykał" i całość bedzie w szamocie to w/g mnie jest to osiagnięcia.Na tej zasadzie działa sterownik PID.Maksymalnie wydłuza przerwy jednoczesnie delikatnie sterując dmuchawą . ( jest taki filmik na you tube gdzie to widać - wpisz ognik lub KMG Grobelny).

Przy standardowych prękosciach dmuchawy efekt nie do osiągnięcia.

post-2034-1281154493_thumb.jpg

post-2034-1281154514_thumb.jpg

post-2034-1281154520_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropo filmu: ten palacz prawdopodobnie nie umiejąc wysterować kocioł w stanie pracy skorzystał ze stanu potrzymania do ogrzewania domu.

 

"Proszę zawsze pamiętać że przy ustawianiu tego sterownika trzeba brać pod uwagę powyższy algorytm - ten który podałem jest przykładowym - takim który ja mam u siebie wklepany i przy tych ustawieniach piec chodzi cały czas w stanie podtrzymania temperatura na piecu ustawiona jest na 55 stopni wzrasta nawet do 65 - ale to są oszczędności wtedy piec mało pali - a przecież oto nam wszystkim chodzi"

 

Ne wiem czy tędy droga.

Pomysł z cegłami szamotowymi bardzo dobry w swoim tez już się przymierzałem i nie będzie problemu w zastąpieniu oryginalnego, tym z marketu za ułamek ceny

Co do wentylatora to znalazłem na allegro gotowe regulatory obrotów wentylatora za 36zł od 0 do 150W. Nie jest to powalający koszt, a komuś kto nie ma płynnej regulacji umili palenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde sam sterownik z tego filmu i jego ustawienia są nie istotne.Ten Ognik z filmu , nie jest nawet PID'em .To zwykły dwustanowy model Ognika.W samym tym filmie chodziło mi i pokazanie paleniska , w które pod koniec "pracy" wentylator b.słabiutko dmucha podtrzymując żar i nie doprowadzajac do dymienia.Taki stan palnika mam nadzieję utrzymywać dzięki sterownikowi PID, a co jest niewykonalne w standardowym sterowaniu.Czy jest to wykonalne ? Jak nie spróbuję to się nie przekonam.

 

U siebie w MK masz bezstopniową regulację obrotów dmuchawy ? Jaki masz typ dmuchawy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co jest na stronie techa wynika, że sterowniki z PID są tylko do kotłów zasypowych

druga sprawa z racji sposobu podawania (tłok) nawet lazar stosuje sterownik ecoMAX 800T, który w przeciwieństwie do ecoMAX 800R(slimak) nie posiada funkcji Fuzzy Logic.

My tłokowcy musimy niestety radzić sobie sami bez pomocy extra funkcji FL czy PID. Ja tam mam już swoją teorie na nastawy sterownika i bede testował w nadchodzącym sezonie. Najpierw bede starał sie tak dobrać przewe w podawaniu by praca była możliwie długa w stosunku do potrzymania, by jak najdluzej dochodził do temp zadaniej, ale do niej dochodził. A ilość powietrza bede ustalał na podstawie temp spalin i wcześniej sobie przygotowanego gniazda na wylocie spalin pod sondę lambda. NIe bedzie ona tam siedziala cały czas bo by sie zalepieła sadza, ale na czas regulacji bedzie wkręcana i da obraz tego czy powietrza jest za dużo czy za mało.

 

Możesz przybliżyc temat pomiaru temp spalin ( gniazdo na wylocie spalin pod sondę lambda) ?

Tez od jakiegoś czasu szukam sensownego , niedrogiego urządzenia do pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przybliżyc temat pomiaru temp spalin ( gniazdo na wylocie spalin pod sondę lambda) ?

Tez od jakiegoś czasu szukam sensownego , niedrogiego urządzenia do pomiaru.

 

do temp mam miernik cyfrowy (M890G) z pomiarem temp do 1000C ma sonde na kabelku i można ja włożyć nawet przez drzwiczki czy wyczystkę. Miernik kiedyś kosztował ok 70zł. Z danych producenta moc min 6KW temp ok 100C, moc max 22KW temp ok 200C zużycie ok 3,6 kg. Z tych danych juz można coś sobie wyliczyć i miec obraz na sytuacje.

Gniazdo do sondy z autozłomu spawane w kolanko wylotu spalin do komina. Sonda zwykła samochodowa z podgrzewaniem 1 voltowa. Po ustawieniu podawania paliwa czyli dobraniu mocy do zapotrzebowania i wstępnym ustawieniu dmuchawy, wkręcam sondę podpinam 12v mierze poziom tlenu po ustabilizowaniu sie palnika. Jak wskazuje poniżej 0,5v za mało powietrza, jak powyżej 1V za dużo. Powinno się ustawić lekki nadmiar powietrza 0,5-do 1V. Ustawienia zapisać wyliczyć przybliżoną moc z zużycia i po jakimś czasie powstanie do konkretnego węgla i kotła fajna tabelka i wykres, która później pomoże ustawić moc do zapotrzebowania bez pomiarów.

Sonde trzeba wykręcać i zaślepiać otwór bo przez sadze długo nie podziała. Można by nią na bierząco sterować dmuchawą budując sterownik, ale musiała by byc albo jakaś specjalna za kilka tys żł, albo siedzieć w pobliżu palnika by płomienie ją czyściły. Oczywiście węgiel jego jakosć i ułomności to inna bajka i to też trzeba bedzie brac pod uwage, bo np jego spiekalność może nie pozwolić na spalanie w optymalnych warunkach. Kończę bo za bardzo się rozpisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego boicie się przechodzenia kotła w nadzór. Typowy sterownik dwustanowy robi to rzeczywiście bardzo brutalnie. ( czasy wybiegu dmuchawy są stosunkowo krótkie). Wtedy kocioł po osiągnięciu temp. zadanej przez pewien czas dymi. Aby to maksymalnie zredukować, to do swego sterownika (ST-77) wgrałem program, gdzie po osiągnięciu temperatury zadanej, lub po sygnale ze sterownika pokojowego, sterownik realizuje wpierw wybieg dmuchawy, a następnie stopniowo redukuje obroty dmuchawy ( w miarę wypalania się opału). W ten sposób łagodnie wprowadzam kocioł w nadzór, który może trwać do ok. 3godz. (zakres obrotów dmuchawy od 1 do 100). Godzę dwie rzeczy: bardziej intensywna praca kotła w fazie "praca", która sprzyja czystemu spalaniu z redukowaniem mocy kotła, wtedy jest jej nadmiar ( robiąc odpowiednio długie przerwy w pracy kotła).

 

Vlad24:

Przeczytałem uważnie Twoje kombinacje z sondą. Może u siebie coś podobnego zastosuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą sondą to ciekawy patent.Wkręcam sondę w uprzednio wspawaną końcówkę w czopuch i pomiaru dokonuję voltomierzem ?

END,

Co do stanu podtrzymania.

Skoro sobie "przerobiłeś " sposób sterowania dmuchawy po przejsciu w nadzór to znaczy , że też musiałeś się "bać" nadzoru.Więc nie rozumiem twojego zdziwienia.Ja niestety nie mam takich możliwości jak ty , więc nie jestem w stanie sobie ustawić w ten sposób wybiegu dmuchawy.Dla Ciebie jest to proste i nie wydaje się problemem.

Dlatego szukam innych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biję się w piersi Arthek. Chyba użyłem złych słów. Trzymam kciuki, abyś wybrał odpowiedni sterownik.

Koniecznie zdaj relację , jak Ci się sprawuje ten nowy sterownik. Ciekawi mnie jak będzie sobie radził w przypadku małego zapotrzebowania na ciepło, czyli np. w trybie "lato". Jak do tej pory nie trafiłem na rzetelną i obiektywną ocenę sterownika typu PID, czy fuzzy logic dla tłoka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barkley , mozesz podać rozmiary popielnika w DUO ? ( wysokośc x długość x szerkość )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Barkley , mozesz podać rozmiary popielnika w DUO ? ( wysokośc x długość x szerkość )

 

 

szer. 17cm

dł. 16 cm

wys. 14cm

 

jak dla mnie mały :rolleyes: A jak u ciebie z wymiarami?

 

2. Pytanko czy lepiej ogrzewać dom w Trybie "Prorytet bojlera" czy "Pompy równoległe" żeby zużywać mniej opału? Czym tak naprawde te 2 funkcje się od siebie różnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie "maleństwo".

Ja w swoim , po przeróbkach mam 49 cm długość x 29 cm szerokość x 20 cm wysokość .

Oryginalnie było chyba 39 cm x 28 cm x 18 cm .

Z tym , że ja mam 25KW

Ale mimo wszytsko przy paleniu miałem , a przeciez ten kocioł jako podstawowe paliwo ma właśnie miał, takie małe gabartyty popielnika to porażka. W starym Karo był większy .Teraz "dzięki " rusztowi wodnemu jest ze 30% mniejszy.....

Dziwny kierunek modernizacji kotłów obrał Protech...

W sezonie paląc miałem , codziennie trzeba będzie "latać " z popielnikiem ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

priorytet - na określiny czas lub do czasu podgrzania bojlera wyłączona jest pompa co

równolegle - chodzą obydwie

 

priorytet skraca czas podgrzewania, ale jak kocioł chodzi na pół gwizdka i rodzina nie czeka na ciepłą wodę to spokojnie możesz ustawić równolegle. Na opał to raczej nie będzie miało wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy kilka pytań i prośba do Was o odpowiedź:

 

1.Czy kocioł powinien cały czas w stanie pracy czy lepiej żeby częściej przechodził w stan podtrzymania? Praca czy podtrzymanie żeby mniej spalać?

 

2. Zawór 4 drożny: na ile % powinien być otwarty? Czy lepiej miec na piecu CO temp. 50st. a zawór na 75% otwarty, czy może temp CO 65st - zawór 55%otwarty

Jak to wpływa na ekonomikę i ciepło kaloryferów?

 

3. Spieki - problemi: Mam obecnie w Trybie pracy: PRIORYTET BOJLERA problem ze spiekami. Mimo że wentylator na 5% a spieki się tworza. czas przerwy podawania mam na 10minut ustawiony, ponieważ mam słaby miał 19MJ i jak dam na mniejszy czas to zasypie mi nowa porcją.

 

Może podrzucie jakieś propozycje ustawienia bo obecnie spalanie masakryczne ok.30kg/dobę przy takich ustawieniach.

CO 50

CWU 40

nadmuch 5%

czas podawania 10s

przerwa podawania 10 minut

zawór 4drożny otwarty na 75%

przerwa podtrzymania 30minut - Ale nigdy kocioł do niej nie doszedł!!!! Większośc czasu pracuje z włączoną dmuchawą, oczywiście sa krótkie postoje ale tak góra-5minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.