Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Gazowy Do Domu / Mieszkania


Arturrro84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Nie znalazlem odpowiedzniego temetu który mnie interesował wiec zakładam nowy.

Jestem przed wyborem pieca/kotła gazowego w nowo wybudowanym domku jednorodzinnym. Okolica domków jednorodzinnych gaz juz na działce.

Wiec rodza sie pytania?

Piec ma sluzyc do CO i COw + kuchenka gazowa.

Dom z poddaszem mieszkalnym ogolem 200 m2 z garazem i garderoba, mieszkalnego 160m2 w tym 70 m2 podgrzewania podłogowego. Ocieplony styropianem 10 cm i poddasze ocieplone welna mineralna. Odprowadzenie pieca w komin 5-6 metrów

Dochodząc do sedna sprawy. Najlepiej chyba bylo by zeby byl piec kondensacyjny bo z tego co czytałem na stronach internetowych to jest oszczedny i funkcjonalny.

Jakiej firmy (najlepiej jakis Niemiec) oraz ile KW i najlepiej w granicach 6-8 tys. zl.

Jeszcze co z zasobnikiem - wbudowanym w piec czy osobnym.

W domu bedzuie mieszkalo 2 mlodych ludzi

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór masz pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym lub dwufunkcyjnym. Dwufunkcyjny dobrze się sprawdza przy niezbyt dużym zapotrzebowaniu na cwu i gdy są niewielkie odległości pomiędzy kotłem a punktami poboru ciepłej wody. Jeżeli są duże odległości lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego i zasobnika cwu, a wtedy pieniążki które przeznaczyłeś na kocioł są zdecydowanie za małe . A trzeba jeszcze doliczyć układ cyrkulacji z pompą. Ważnym elementem kotła jest sterownik który powinien obsłużyć min 2 obiegi grzewcze (podłogówka + grzejniki) i pompe cyrkulacyjną. Wiekszość kotłów kondensacyjnych jest sterowana pogodowo. Za pieniążki które przeznaczyłeś powinieneś kupić zestaw kocioł + zasobnik ale kocioł będzie w wersji zwykłej nie kondensacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie CWu rano mycie, wieczorem prysznic ( 2 osoby) naczynia zmywarka.

Odleglosc lazienki dol do 3 metrow

Odleglosc lazienki gora do 3 metrow

Odleglosc kuchni do 6 metrow

 

Zastanawiałem sie nad piecem z wbudowanym zasobnikiem ktory by mial 20-40 litrow. Czy takie wystepują? Bo powienien taki zasobnik wystarczyc na 2 mlode osoby. Prysznic raczej osczednie 2-3 minuty i po wszystkiemu. :lol:

Czy mozna w przyszłosci gdy bedzie to konieczne domontowac taki zasobnik np. 100 litrow?

 

A trzeba jeszcze doliczyć układ cyrkulacji z pompą? - Jak mogl dac jakis link do tego chęteni poczytam.

A i chcialbym zrobic tak zeby wlasnie te sterowniki byly umieszczone jeden na dole drugi na gorze.

Na dole sterownik od podlogowki na gorze sterownik od kaloryferów czy to dobry pomysł ?

Na dole bedzie tylko 2 kaloryfery a plaszczyzna podlogowki 60 metrow.

Czy oplaca sie kupic ten sterownik pogodowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Są w sprzedaży kotły z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo o pojemnościach do 50l i wydajności poboru do 15-16l co na twoje potrzeby powinno wystarczyć.

2. Przy tych odległościach możesz zdecydować się na zastosowanie kotła dwufunkcyjnego z zasobnikiem ładowanym warstwowo lub przepływowego. Niektóre modele kotłów dwufunkcyjnych z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo posiadają opcję podłączenia cyrkulacji cwu, przy odległościach jakie są w twoim domu nie będzie chyba konieczności jej montowania

3. Kotły dwufunkcyjne nie współpracują z dodatkowym zasobnikiem cwu.

4. Funkcje sterownika kotłowego też kosztują. Za kwotę którą przeznaczyłeś nie kupisz kotła z rozbudowanym sterownikiem który obsłuży wszystkie urządzenia (oczywiście można kupić kocioł z prostym sterownikiem, a funkcje regulacujne sterować zewnętrznym regulatorem).Niestety to wszystko kosztuje ( kocioł kondensacyjny ze sterownikiem z wyższej półki to koszt ok 15 tys zł.

Wydaje mi się że najlepszym wyjściem jest zlecenie wykonania projektu wraz z doborem urządzeń. Z zestawieniem odwiedzsz sprzedawcę który policzy koszt kompletnej kotłowni .Ale nie bądź bardzo zdziwiony gdy kwota którą usłyszysz przekroczy 20 tys zł. Oczywiście taką kotłownie można wybudować za 5-6 tys zł, ale to są twoje pieniądze i twoja decyzja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o ilość dostarczanej wody, większy komfort użytkowania dają oczywiście kotły z wbudowanym zasobnikiem. Co do konkretnego modelu kotła, to powinna być twoja decyzja (po konsultacji z wykonawcą czy projektantem). Sprzedawcy chcą zarobić i każdy będzie zachwalał markę którą sprzedaje, jak to w przysłowiu "każda sroczka......". Sprawdź dostępność serwisu w twojej okolicy, warunki gwarancji i wybieraj bo jest w czym, oczywiście powybrzydzaj i ponarzekaj a może coś jeszcze urwiesz z ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak po zaobserwowaniu w mieszkaniu zuzycie wody na prysznic to jednak tej wody idzie sporo jak na jedna osobe wiec chyba bedzie to kociol z zasobnikiem na wode 100 litrow tylko czy pogrzewanie tej wody przez gaz jest duzo wieksze niz przy taki z wbudowanym zasobniku 30 litrow.

Czy ta woda jest co jakis czas pogrzewana czy caly czas ?

Serwis w Radomiu kotłów: De Dietrich, Viessman, Vailland, Junkers.

Wiec interesowalby mnie kociol kondnsacyjny, dwufunkcyjny z zasobnikiem na wode, tylko ile tyuch Kw przy mojej powierzchni jak pisalem wczesniej. Bo bym poszperal troche za tymi kociolkami w necie i ktora firma najlepsza czy wszystkie cztery godne uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od pieniążków jakie chcesz wydać. Najtańszym rozwiązaniem jest kocioł dwufunkcyjny ( za ok 5 tys zł można kupić dobry kocioł) Drugą opcją jest kocioł z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo do 50 l (od 8 do 12 tys) Zestawy z zasobnikem zewnętrznym to wydatek od 6,5 do 10 tys. Inną opcją są zintegrowane centrale grzewcze czyli kocioł gazowy z zasobnikiem we wspólnej obudowie, czasem wyposażone w zasobnik z dwoma wężownicami pod solar, ale jest to wyższa półka urządzeń w cenie ponad 12- 19 tys zł np viessmann: Vitodens 242F,333F,343F; Vaillant VSC; De Dietrich Elidens DTG i jeszcze kilka innych. Moc kotła zależy od zapotrzebowania na ciepło. Wielkość zapotrzebowania powinna zostać określona w projekcie budynku. Można przyjąć zapotrzebowanie wskaźnikowo na 1m2 powierzchni (80-100 W) lub na 1m3 kubatury (30-50 W). Dalej już prosta matematyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem po internecie za tymi kotłami i jestem juz najprawdopodobniej zdecydowany czego che. Wyszukałem piecy z wbudowanym zasobnikiem warstwowym ale jest ich nie zawiele do 50 litrow i teraz mam dylemat bo te ktore wyszukałem maja 24 kw CO i . 28 CWu co mnie najbardziej interesuja i nie wiem czy do moijego mieszkania ktore ma150-160 metrow2 wystarczyu taki kociol mowie tu o Junkers Cerapur ACU ZSWS 24/28-3A kocioł Turbo. Bo mam jeszcze jeden na uwadze o takich samych parametrach De Dietrich / BIC z zaobnikiem warstwowym 40 litrow. Jest jeszcze ładny Vailland aquaPlus VUI-282-7 i ma CO 28 kw tylko zasobnik 20 litrow. I Viessman ale styrasznie drogi z zasobnikiem 46 litrow warstwowym i 26kw ale kosztuje 9500. Moze mozesz cos podpowiedzioec co do tego Junkersa De Dietricha i Vaillanda czy sa o wiekszej mocy i nie lodowkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła jaka jest Ci potrzebna to przedział 16-20kW, wybrałeś kotły o trochę większych mocach co błędem nie jest bo zawsze można moc kotła ograniczyć (na CO). Vaillant AQUA plus jet kotłem turbo nie kondensacyjnym. I jeszcze jedna uwaga, nie patrz na cenę samego kotła ale na cenę kotła + konieczne do jego uruchomienia urządzenia dodatkowe. Czyli trzeba sprawdzić co oferuje sprzedawca w ramach dostawy wraz z kotłem a jakie urządzenia musisz dokupić dodatkowo. Może się okazać że kupisz kocioł za powiedzmy 6000 zł a żeby go zamontować i uruchomić będziesz musiał wydać kolejne 4000 zł i cena kotła nie wyniesie 6000 ale 10000 zł (!!!). Na stronach producentów są cenniki przejrzyj na spokojnie zakres dostawy, a jak wiesz jakie masz w stosunku do kotła i całego CO ( jaki regulator? co regulator ma obsługiwać ? ile obiegów grzewczych?) wymagania dobierzesz konfigurację zestawu jaki jest Ci potrzebny ( dlatego w jednym z wcześniejszych postów pisałem Ci o wykonaniu projektu i doborze urządzeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w sklepach u instalatorów pieców i mówili mi, że ten piec który ja chciałem z warstwowym zasobnikiem ma metalowe blachy u góry na zewnatrz zasobnika (nie w srodku zasobnika) nie wiem jak to sie fachowo nazywa i ze zachodzi kamieniem i trzabylo by uzdatniacz wody a to koszt z 2000 zl i wogole nie wiem czy ten kociol z zintegrowanym zasobniekim warstwowym to dobre rozwiazanie. Teraz zastanawiam sie nad kotlem z zasobnikiem z wężownica tylko albo dwie w srodku albo jakas grubsza bo widziałem, że są 3 grubości wężownic i z zasobnikiem oddzielnie bo jest gdzie postawić no i chyba wieksza wygoda tylko nie wiem czy bedzie duzo wiecej gazu palil? Bo jeszcze jest opcja zasobnik w zasobniku tylko nie wiem czy to bedzie dobre rozwiazanie bo nie moge tego zabardzo na necie znaleść i poczytać na forum. I z tym co pisałeś to ten kocioł do 24 kw jest wystarczająca już duży i instalatorzy mowili mi zeby jeszcze na C.O. patrzec na prace kotła w stanie spoczynku, żeby było niskie jakies 5-6 Kw czy to prawda? Jak coś pochrzaniłem to proszę o poprawke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kocioł termocondens firmy Termet nie posiada zasobnika, posiada bardzo duży wymiennik płytowy i 35 kW stąd duża wydajność CW ,bardzo dobrym kotłem kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem jest IMMERGAS VICTRIX ZEUS 26 ,posiada 45 l zasobnik INOX z wężownicą wydajność na poziomie 15 l/min, moc grzewcza modulowana w zakresie od 3 do 26 kW.Możliwość podłączenia recyrkulacji CW , cena też jest atrakcyjna i 5 lat gwarancji . do kotła należy dokupić sterownik pogodowy oraz system spalinowo-powietrzny .

Najlepsze rozwiązanie to byłby kocioł ECONOMAX TERMET.posiada wbudowany 150 l zasobnik INOX z bardzo wydajną wężownicą (efekt kondensacji występuje przy grzaniu wody) dwie pompy obiegowe sterowane elektronicznie ,1 stefa niskotemperaturowa ,2 stefa wysokotemperaturowa

wbudowany sterownik pogodowy z dwoma niezależnymi nastawami dla dwóch stref grzewczych, możliwość podłączenia recyrkulacji CW (opcja) ,grupa bezpieczeństwa do co i cw ,naczynie przeponowe do CW i duże (18l) do CO

nie potrzeba robić żadnego mieszacza do podłogówki, tylko sam rozdzielacz ,kompletna kotłownia w jednej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy piec ten co piszesz IMMERGAS VICTRIX ZEUS 26 ktory posiada wbudowany zasobnik z wezownica nie bedzie duzo gazu pochlaniach do popghgrzania tej wody. Ogolnie w domu jestesmy od 17 do 7 rano wiec nie ma sensu zeby tra woda sie non stop grzala dlatego pisalem o tym Termecie, tylko zastanawaim sie czy ten zasobnik plytowy nie bedzie obchodzil w kamien. A i wogole to chcialem sie skupic bardziej na ogrzaniu mieszkania poniewaz mam 70 metrow podlogowki a wiem ze ten piec ma 2 pompy ktore napedzaja i podlogowke i kaloryfery i pogodowke w gratisie jedynie sterownik pokojowy dokupuje i moege do tego pieca podobnie podpiac dwa sterowniki na kaloryfery i na podlogowke PRAWDA TO? Czy jest jeszcze cos waznego w wyborze pieca? Bo znalazlem ten Termet za 5450 zl w Necie kondensacyjny 2funkcyjny (35/35 - C.o/C.W.u) czy lepiej (24/35 - C.O/C.W.u) minimalne róznice cenowe. Mieszkanie 160 m2 70 podlogowki na dole plus 2 kaloryfery, góra 4 pokoje w dwoch po 2 kaloryfery i w 2 po 1 kaloryferze, przedpokuj(2x3m) podkogowka , łazienka (3x3m) podlogowka, mieszkanie ocieplone bez cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł termocondens posiada jedną pompę obiegową ,natomiast termocondens PLUS ma dwie,Druga sprawa to komfort i ekonomia. Zasobnik wody daje dużo większy komfort poboru wody ,nie piszę tu o dużych poborach 10-15 l/min ,bo takie pobory wody występują sporadycznie.Piszę o małych poborach a częstych,otwarcie chwilowe kranu (zasobnik) powoduje natychmiastowy wypływ CW nawet przy prędkości 1czy 2 l/min. a załączenie palnika następuje dopiero po spadku temp w zasobniku o 3-7 st .W kotle dwufunkcyjnym gdzie woda grzana jest przepływowo .otwarcie kranu (min 2-3 l/min) powoduje każdorazowe uruchomienie palnika i związane z tym straty .

straty ciepła w zasobniku związane ze stygnięciem wody są na poziomie od 0.5 do 1.5 kWh na dobę i zależą od temperatury w zasobniku ,pojemności i izolacji.

Maxymalna moc kotła na CO jest w twoim przypadku nieistotna.kocioł 24/35 i 35/35 to jest fizycznie ten sam kocioł .miniejsza moc to rezultat innego wyregulowania palnika , podczas pierwszego uruchomienia kotła , serwisant ustawi ci maxymalna moc właściwą dla twojego domu czyli na poziomie 10-14 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast termocondens PLUS ma dwie(pompy),Druga sprawa to komfort i ekonomia.

 

Czyli piec dwufunkcyjny to dobre rozwiązanie.

Czyli możliwe jest podpięcie dwóch sterowników bez żadnych dodtkowych kosztów ?

 

Zasobnik wody daje dużo większy komfort poboru wody ,nie piszę tu o dużych poborach 10-15 l/min ,bo takie pobory wody występują sporadycznie.Piszę o małych poborach a częstych,otwarcie chwilowe kranu (zasobnik) powoduje natychmiastowy wypływ CW nawet przy prędkości 1czy 2 l/min. a załączenie palnika następuje dopiero po spadku temp w zasobniku o 3-7 st .

 

Czyli zurzycie gazu w kotle z zasobnikiem jest mniejsze tak mam to rozumieć?

Jeżeli dobrze wyizolowany zasobnik piec pewnie właczy sie z 3-4 razy na dobe aby pogrzac wode lub nawet wiecej ?

 

W kotle dwufunkcyjnym gdzie woda grzana jest przepływowo .otwarcie kranu (min 2-3 l/min) powoduje każdorazowe uruchomienie palnika i związane z tym straty.

 

Tutaj zurzyciue gazu sie zwieksza czyli trzeba uwazac na kurki i odkrecac zimna do jakiekolwiek przeplukania czegokolwiek :))

 

Czyli oglnie rzecz biorąc jeden i drugi piec jest dobry nie widze duzych różnic miedzy nimi taki odczuwam wrażenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła TERMOCONDENS PLUS można podłączyć :1 czujnik temperatury zewnętrznej, po to by temperatura wyjściowa z

kotła była najlepiej dopasowana do potrzeb, 2. dwa termostaty pokojowe ,jeden w strefie wysokotemperaturowej (grzejniki)

drugi w strefie niskotemperaturowej (podłogówka) ,można zastosować każdy termostat ze stykami beznapięciowymi

np AURATON 2005 . Co do zużycia gazu (dwufunkcyjny/zasobnik) teoria mówi ża pierwszy powinien być ekonomiczniejszy.

Praktyka często woli większy komfort, czyli opcja z zasobnikiem. Stratę ciepła w zasobniku w dużym uproszczeniu określiłbym na 4-5 m3 gazu /miesiąc ,czyli 5pln ,a komfort zdecydowanie lepszy,ale to ty decydujesz. Jśli chodzi o koszt inwestycji to wersja kocioł + zasobnik będzie o ponad 1000 pln droższa od wersji dwufunkcyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Kocioł termocondens firmy Termet nie posiada zasobnika, posiada bardzo duży wymiennik płytowy i 35 kW stąd duża wydajność CW ,bardzo dobrym kotłem kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem jest IMMERGAS VICTRIX ZEUS 26 ,posiada 45 l zasobnik INOX z wężownicą wydajność na poziomie 15 l/min, moc grzewcza modulowana w zakresie od 3 do 26 kW.Możliwość podłączenia recyrkulacji CW , cena też jest atrakcyjna i 5 lat gwarancji . do kotła należy dokupić sterownik pogodowy oraz system spalinowo-powietrzny .

Najlepsze rozwiązanie to byłby kocioł ECONOMAX TERMET.posiada wbudowany 150 l zasobnik INOX z bardzo wydajną wężownicą (efekt kondensacji występuje przy grzaniu wody) dwie pompy obiegowe sterowane elektronicznie ,1 stefa niskotemperaturowa ,2 stefa wysokotemperaturowa

wbudowany sterownik pogodowy z dwoma niezależnymi nastawami dla dwóch stref grzewczych, możliwość podłączenia recyrkulacji CW (opcja) ,grupa bezpieczeństwa do co i cw ,naczynie przeponowe do CW i duże (18l) do CO

nie potrzeba robić żadnego mieszacza do podłogówki, tylko sam rozdzielacz ,kompletna kotłownia w jednej obudowie.

 

Pytanie o TERMET ECONOMAX - interesuje mnie ten kocioł na pierwszy rzut oka. Czy ktoś z forumowiczów go używał? Czy to jest dobry wybór czy lepiej TERMOCONDENS PLUS i zasobnik około 200l. Jaka to łopatologicznie tłumacząc różnica? (Dom nowy ocieplony - piwnica 60m2 6 grzejnikow, parter 100m2 podlogowka + 2 grzejniki lazienowe, poddasze 100m2 9 grzejnikow + podlogowka w 2 lazienkach. Bedzie cyrkulacja. 5 osób mieszka). Oczywiscie zalezy mi na osobnym sterowaniu podlogowka i osobnym grzejnikami. Czy Economax nie bedzie źle dobranym kotłem jesli chodzi o moc?

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.