Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Grawitacyjne - Pytanie.


asmodeusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mieszkam w kamienicy w której mam ogrzewanie grawitacyjne. Planuję wymienić grzejnik w łazience (niestety ze względu na mocno ograniczone miejsce planuję zakup takiego grzejnika: http://allegro.pl/item1021939473_grzejnik_...16_w_bialy.html ) ponieważ w łazience mam najzimniej (na 5m2 mam tylko 3 żeberka kaloryfera).

Czy podłączając w/w grzejnik wg uproszczonego schematu post-17284-1273248042_thumb.jpg będzie on prawidłowo działał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podłączając w/w grzejnik będzie on prawidłowo działał?

 

I ja witam również; tak jak na rys, to będzie sie zapowietrzał :mellow: - trzeba wstawić odpowietrznik w najwyższym punkcie zasilania! Może być automat, albo ręczny, ale porządny mosiężny nie plastyk Pod odpowietrznik trzeba by wstawić trójnik w położeniu odwrotne T i do tej górnej odboczki dopasować odpowietrznik (zwykle 1/2"). Jeśli instalacja jest gazująca (często się zapowietrza), to lepiej dobry automat. Ja mam u siebie podobną sytuację i wystarcza mały chromowany zaworek kulowy :rolleyes: na grzejniku nad wanną - ręcznie odkręcany i to b.rzadko.

 

Pozdr. Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze od przekrojów realnych (bez kamienia) w tym syfonie - miałem kiedyś taką instalację w księgarni na jednym poziomie z kotłem i jeden taki grzejnik - działał ale rurka była chyba 1" do grzejnika 5żeb i to w obu kierunkach. No i odpowietrzanie częste też się zdarzało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Errata: nie chcę wprowadzać Kol. w błąd - przyłącze do pionu powinno być jednak powyżej zasilania grzejnika. To wynika z zasady powstawania obiegu grawitacyjnego - wyżej cieplej (woda lżejsza) niżej zimniej (woda cięższa) - i wtedy nawet przez niewielki zaizolowany cieplnie syfon przechodzi. Chodzi o to, aby podczas swojej 'podróży' do grzejnika woda nie wychładzała się - będzie wówczas neutralna grawitacyjnie i podciśnienie wynikające ze schładzania czyli także zagęszczania się wody powstanie w samym grzejniku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg schematu sadlera727 to będzie ok, czy dobrze wszystko zrozumiałem??

Będzie lepiej, ale grzanie słabsze niż klasycznie-krzyżowo. Grzejnik musi być większy o ok 30% w stosunku do obliczeń - ale spróbować można! Tym bardziej, że masz już na górze odpowietrznik od producenta :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.