Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wychładzanie Wody W Bojlerze


zarybob

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie mogę się zdecydować na poprawne ustawienie sterownika tzn. Temperatura załączenia i wyłączenia pompy. Standardowo było ustawione na P1 - temperatura załączenia pompy 36 stopni

P2 - temperatura wyłączenia pompy 32 stopnie

C3 - temperatura wyłączenia sterownika 33 stopnie (jeżeli przez 30 minut sterownikowi nie uda się utrzymać tej temperatury uznaje ze skonczyło się paliwo i wyłancza się.

 

Na tych ustawieniach ciepło które zgromadziło się na bojlerze było wyciągane na grzejniki ( mam jedna pompkę obiegową)

 

Aktualnie mam ustawione P1 42 stopnie

P2 40 stopni ( tu mogę dać tylko o 2 stopnie mniej niż P1)

C3 40 stopnie

Może macie pomysły jakie bedą najlepsze ustawienia. Coś gdzieś widziałem o jakiś zaworach termostatycznych które montuje się na zasilaniu przy bojlerze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł, chociaż jeszcze nie publikowany :) (chyba) - zamiast el-zaworów i sterowników temp wystarczy wpiąć do obiegu CWU zawór termostat do ochrony kotła choćby czeski Regulus czy Afriso na np.55stC.

I co się dzieje: przy rozpalaniu czy wygaszaniu kotła wężownica boilera nie ma przepływu - woda wraca przez bypass i tworzy krótki obieg kotłowy. Po osiągnięciu temp znamionowej zawór zaczyna puszczać na wężownicę, zaś przy wychładzaniu CO - ponownie odcina zasilanie CWU i zapewnia krótki obieg nie wychładzając wody w bojlerze na podgrzew CO!

Co na to szanowni Eksperci - praktycy? Czy ktoś już robił taki układ i jak to działa :) ?

Pozdr A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad kol. zarybob :

 

ESBE__ZawTemperaturowe_VTC_300.pdf

 

jego działanie przypomina termostat samochodowy w formie podstawowej - jak blok silnika niedogrzany, to nie puszcza płynu na chłodnicę. Jak blok nagrzany, to chłodnica dostaje przepływ. W naszej analogii chłodnica to wężownica bojlera a blok to kocioł CO! Temperaturkę progową wybrać można z tabelki. Cena ok 400 w zal od dostawcy!

 

Dalej czekamy na opinie profesjonalistów :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro można je kupić już od 250zł.

Właśnie sprawdzałem - te tańsze są mieszające TVA - do podłogówki. Ja pisałem o rozdzielających VTC, no i do CWU wypadałoby dać średnicę 1" jeśli na grawitacji! Pod pompę CWU wystarczy 3/4"... Na Alle są także tańsze Regulusy 1"z Czech (szukaj hasło 'za Laddomat') - ok. 290 ale temp progowa 55 bez wyboru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdzałem - te tańsze są mieszające TVA - do podłogówki. Ja pisałem o rozdzielających VTC, no i do CWU wypadałoby dać średnicę 1" jeśli na grawitacji! Pod pompę CWU wystarczy 3/4"... Na Alle są także tańsze Regulusy 1"z Czech (szukaj hasło 'za Laddomat') - ok. 290 ale temp progowa 55 bez wyboru!

 

Witam, trochę nieuważnie chyba sprawdzałeś, są VTC po 250, Regulusa o którym piszesz nie znam ale jest jeszcze Honeyweel

 

http://www.allegro.pl/item1022175388_zawor..._60c_od_ss.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc dotycząca "zaworów temperaturowych". Chciałbym jeszcze wrócić do temperatur załączenia i wyłączenia pompy, może ktoś z was ma podobną sytuacje i metoda prób i błędów doszedł do właściwych nastawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.