Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie

Jestem zupełnie nowym użytkownikiem forum o ogrzewaniu i oczywiście zupełnym laikiem smile.gif , szukam w necie od długiego czasu i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na temat ogrzewania domu zbudowanego w technologii szkieletowej ( drewnianej tzw. kanadyjka ) Ściana zewnętrzna budowanego domu belka drewniana płyta OSB 3 wewnątrz wata mineralna 15cm stelarz regips dodatkowo na zewnątrz folia paroizolacyjna oraz styropian 8cm siatka tynk .

Otóż mam nóż na gardle muszę jak najszybciej znaleźć optymalne rozwiązanie do ogrzania tego domu. Może na początek kilka słów o samym domu otóż powierzchnia 135m2 z użytkowym poddaszem na parterze ogrzewanie podłogowe na piętrze kaloryfery , w projekcie mam piec na ekogroszek o mocy 25kw zastanawiam się nad wyborem pieca mam do dyspozycji kwotę 10tyś zł ( na sam piec )chciałbym kupić piec Klimosza Ling duo 25kw do tego na dachu chciałbym zainstalować solary do ciepłej wody nie bardzo wiem jak to powinno być podłączone niechciałbym by mój brak wiedzy był wykorzystany przez nieuczciwego instalatora dlatego moja prośba dotyczy odpowiedzi na kilka pytań otóż :

- czy piec Klimosz link duo będzie odpowiedni ( rozważam Heiz Technik Eko Duo oraz Cichewicz Futura oba o mocy 25 kw ) ?

- czy można podłączyć kolektor solarny z zasobnikiem Ciepłej wody wykorzystywany w obiegu pieca czy trzeba osobny ( jeżeli ktoś ma to prośba o jakiś schemat takiego podłączenia )?

- czy wykorzystać zawór czterodrożny jeżeli tak to jak dokładnie to zrobić ?

 

Mam nadzieję że znajdzie się na forum kilka przyjaznych duszyczek które mają wiedzę w tym temacie i będą mogły mi pomóc

Pozdrawiam Marek

Opublikowano

Jeśli kocioł będzie na paliwo stałe, to zdecydowanie radzę zawór 4d.

Podłączenie zgodnie z obowiązującym standardem - pełno tego wszędzie i zawsze dobrze :) .

Polecam też do tego zestawu sterownik zaworu wrażliwy na temp. powrotu, temp. zewnętrzną oraz temp. pokojową.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Kocioł 25 kW będzie za duży. Też polecam max 15kW. Zawór 4D jak najbardziej. Jeżeli chcesz solary to bojler z dwiema wężownicami najlepiej min 300l zależy ile osób będzie w domu. W przypadku kolektorów zasobnik powinien być większy niż zapotrzebowanie aby można było magazynować ciepło w okresach mniejszego nasłonecznienia.

Opublikowano
Witam

Na początek moc kotła max 15 kW. Pozdrawiam.

taką moc kotła zalecił mi gość który adoptował instalacje CO , pierwotnie w projekcie był kocioł gazowy ale z uwagi że w miejscu gdzie się buduje nie ma gazu więc musiałem to zmienić , jeżeli 15KW to jakiej firmy ? Klimosz czy Cichewicz ? no i czy można samemu wyliczyć jaką moc potrzeba do ogrzania takiego domu jakim wzorem ?

Opublikowano
no i czy można samemu wyliczyć jaką moc potrzeba do ogrzania takiego domu jakim wzorem ?

 

Można, i najlepiej już po nowemu-unijnemu, chociaż nieco skomplikowane to liczenie!

MetoOblZapNaCiep_oWgPN_.doc

Trochę tego jest - na początek spróbuj policzyć współczynniki przewodności dla głównych przegród: dach i ściany boczne i okna z drzwiami. Na tej podstawie można już wnioskować o koniecznej zainstalowanej mocy grzewczej (do tego CWU i zapas na dynamikę - kilkanaście %).

PozdrA.

Opublikowano
Kocioł 25 kW będzie za duży. Też polecam max 15kW. Zawór 4D jak najbardziej. Jeżeli chcesz solary to bojler z dwiema wężownicami najlepiej min 300l zależy ile osób będzie w domu. W przypadku kolektorów zasobnik powinien być większy niż zapotrzebowanie aby można było magazynować ciepło w okresach mniejszego nasłonecznienia.

Jest jeszcze jeden problem otóż kotły o mocy 15kw z zasady są zasilane samym ekogroszkiem a wydaje mi się że taki kocioł powinien być dwupaleniskowy z możliwością zasilania np.drewnem zatem jaki piec wybrać w tej sytuacji jaki polecacie ?

Opublikowano

Na stronie Fuego jest taki poradnik i zgodnie z tym co piszą : Moc kotła = Powierzchnia w m2 x Wysokość pomieszczeń w m x (40 - 60 W) to przy moich 135m2 powinna być moc kotła 17,5 KW czyli wychodzi że 15kw może być za słaby w instrukcji Klimosz Link duo jest napisane że można regulować moc kotła czy zatem powinienem kupić kocioł mniejszy i wykorzystywać go na maxa czy większy i wyregulować jego ewentualnie za dużą moc ?

Opublikowano

Twoje wyliczenia są zależne od współczynnika jakiego sobie obierzesz. Jeżeli jest to nowy dom dobrze ocieplony to 18 kW będzie za dużym, a jeżeli jest to stare budownictwo słabo ocieplone to 18 kW może być za mały przyjmując że chcesz grzać jeszcze wodę.

Opublikowano

Moim zdaniem jeżeli jest taka wątpliwość to lepiej kupić kocioł większy i zastosować na przykład zawór 4drogowy (w zasadzie wymagany przez większość producentów).

 

W moim Lingu Duo bardzo łatwo jest dostosować moc palnika do zapotrzebowania.

 

Pozdrawiam

Opublikowano

ja obliczałem tak 100watt na metr kwadr. czyli 10 metrów mieszkania to 1Kw przelicz metry w stosunku kilowatów i czi wyjdzie moc do ogrzania mieszkania , potem dolicz bojler i masz wynik

Opublikowano

jeśli dom jest dobrze ocieplony wystarczy ci 60/70watt na j metr kwadrat.

średnio ocieplony to 100watt na metr

budynki nie ocieplone 150watt + nieszczelne okna nawet do 200watt

ja proponuje ci liczyc tak80/ 100watt czyli dla ciebie to 13,5 kw plus bojler

Opublikowano

Witam

ja osobiście posiadam kanadyjczyka 130m2 -parter. Tylko ściany zewnętrzne mam ocieplone wełną elewacyjną 10cm

Zainstalowany mam kocioł galmet 17kW i stwierdzam ze jest przewymiarowany.

Spalanie na poziomie 400-500kg eko na miesiąc z ciepłą wodą .

Pozdrawiam

Opublikowano

Witam serdecznie

Jestem nowym użytkownikiem i cieszę sie niezmiernie że udalo mi sie wreszcie znaleźć post na temat ogrzewania kanadyjczyków. Sam mieszkam w takim domu od ponad 5 lat i do tej pory ogrzewałem tylko kominkiem z rozprowadzeniem ciepła ale po ostatniej zimie mam juz tego serdecznie dosyć i dlatego też chcę założyć grzejniki i piec na ekogroszek. Dom ma powierzchnię 115m2 (ocieplony 10cm styropianu plus klej siatka i tynk a w scianach ma 15 cm wełny oraz oczywiscie folie paro i wiatro izolujace). Wg prostej metody wyliczenia podanej przez Was powyżej wystarczyloby 10 - 12KW (dodam że chcę ogrzewać tylko c.o. gdyż c.w.u. zostawiam grzałce na prąd i kolektorom słonecznym na dachu)

Czy w zwiazku z powyższym mógłbym prosic o jakies porady (sam oglądałem niedawno dwa piece 19KW stąporków i ziębiec i bardzo mnie zachwyciły gabaryty tego drugiego idealnie pasujące do mojego pomieszczenia gospodarczego)

Proszę o porady

Pozdrawiam

Marcin

Opublikowano

Szkoda nie wykorzystywać kotła również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, grzanie bojlera grzałką warto zostawić tylko na lato kiedy nie palimy w piecu. po co wyrzucać pieniądze na prąd do grzania bojlera skoro palac w kotle spokojnie dogrzejemy też c.w.u. i o to o wiele taniej niż prądem.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Byłem ostatnio w zakładzie montującym kotły między innymi na paliwo stałe pracownik zaproponował mi abym rozważył ogrzewanie kotłem olejowym powiedział że obecne koszt nie będzie wiele wyższy ale o wiele więcej komfortu szczerze to bardzo mnie to zbiło z nóg i nie wiem co o tym myśleć zaproponował kocioł veissmana Vitorond 111 chciałbym poznać Wasze opinie na ten temat szczególnie dotyczące kosztów jednego i drugiego rozwiązania

Opublikowano

To dobrze ,że cię to zbiło z nóg. Jesteśmy teraz na etapie wymiany kotła u klienta olejowego na węglowy. I szczerze już dawno ni słyszałem żeby ogrzewanie olejem było tańsze niż węglowe.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.