Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam kupiłem kocioł STALMARK 25kW wysokosc 130cm moja piwnica ma zaledwie 170cm wiec mam 4 pytania

 

* układ zawór zwrotny pompa itd nie mieszcza sie na zasilaniu (pójda na powrot)

* czy kolano 90^ moze byc a nie 2x 45^

*klapa od podajnika musi byc szczelna bo planuje przeciac na pol i wstawic dodatkowe zawiasy

*rura do zbiornika wyrównawczego nie moze isc idealnie w pionie poniewaz wyzej sa drzwi musze minac 1m w lewo potem w góre

 

prosze o pomoc

Opublikowano
:angry:

 

Witam!

Nic nie piszesz o zaworze 3, lub 4 dr. a taki trzeba zastosować (by nie stracić gwarancji) przed pompą c.o.

* Nie jestem instalatorem, ale wydaje mi się, że z braku miejsca można pompę zamontować poziomo na zasilaniu, ale tak by oś wirnika była w poziomie.

* Kolano 90 st. na wylocie spalin?- nie wiem o jakie chodzi?

* Klapa zasobnika powinna być szczelna. Przy 170 cm w kotłowni, pokrywa po otwarciu osiąga ok. 165 cm. (mierzyłem u siebie) Czyli się mieści.

* Rura do zb. wyrównawczego może iść 1m poziomo, a później pionowo, byle nie montować na niej żadnych zaworów odcinających.

 

Od października jestem użytkownikiem stalmarka 17 kW, więc w razie jakichś pytań postaram się odpowiedzieć w miarę swoich skromnych doświadczeń. Pozdrawiam.

Opublikowano

Co do rury do zbiornika wyrównawczego to bez przesady, ja mam w kotłowni ją w poziomie na około 2 metrach, woda się już raz zagotowała (spaliłem trochę drzewa na manualu) i nic po za wywaleniem do kanalizy prawie całej wody z układu się nie stało. Ważne by nie ograniczać jej średnicy, a jedno kolanko nawet 90 stopni na pewno nie zaszkodzi, choć lepiej dać dwa 45 stopni.

 

Cięcie klapy do podajnika jest chyba trochę bez sensu. Przecież jak się do końca nie otworzy, to i tak dasz radę opał wsypać.

 

Co do pompy to montował bym tak jak sugeruje groszek.

Opublikowano

zawór 3 drozny napewno bedzie

 

o kolano to chodz mi dokładnie wylot spalin czy moze byc odrazu z kotła do komina 90^

 

do zbiornika załoze 3/4 cala powinno wystarczyc

 

Podpowiedzcie mi jeszcze jedno pompa w poziomie ok a zawór róznicowy wtedy gdzie powinienem wsadzic

 

Czy ten układ moze działac na jednej pompie (co i cwu)

Opublikowano

Witam,

sterownik Stalmarka przystosowany jest do pracy z dwoma pompami (c.o. i c.w.u) dlatego lepiej zrobić układ z dwoma pompami.

Lepiej załóż zawór 4d, lepiej chroni kocioł przed korozją niskotemperaturową.

Kolano 90 st. na wylocie spalin może być.

Zaworu różnicowego przy takim kotle z podajnikiem możesz nie dawać wogóle.

Opublikowano
Podpowiedzcie mi jeszcze jedno pompa w poziomie ok a zawór róznicowy wtedy gdzie powinienem wsadzic

 

Bosmanie26, jeżeli masz "parę groszy" to załóż zawór różnicowy (są teraz w sprzedaży mosiężne, mniejsze niż żeliwne, w podobnej cenie). Zawsze to jakaś szansa na grawitację w insytalacji, zwłaszcza że masz kocioł w piwnicy. Nie ma żadnych przeciwskazań co do montowania zaworu w poziomie i to zarowno na zasilaniu jak i na powrocie.

Co do rozcinania klapy... hmm... może wystarczy demontaż w czasie załadunku paliwa. (w moim kotle odkręcam tylo 2 śruby motylkowe i klapa zdjęta)

 

pozdrawiam

Bolikd

Opublikowano

Dziekuje za porade ale czemu 4 drozny a nie 3 drozny poczytałem troche na forum i z tego co zrozumiałem 3 drozny podtrzyma mi temperature powrotu a na wszystkich grzejnikach mam termostaty do podtrzymania temperatury co w pokojachjezeli sie myle poprawcie mnie z góry dziekuje

Opublikowano

Ja założyłem u siebie zawór 3-d celowo. Zawór 4-d zgodnie z symulacją na stronie LUSKAR dokonuje jednoczesnego podmieszania zasilania z kotła i powrotu do niego oraz powrotu z instalacji z zasilaniem instalacji. Mam dość długie obiegi i stosunkowo nieduże powierzchnie grzejników, więc kierowanie wody z powrotu grzejników znów na zasilanie ich w moim przypadku zbytnio wychłodziło by wodę w grzejnikach. Dlatego zdecydowałem się na 3-d aby dużo ciepła podać na pomieszczenia. Dodatkowo na razie dom jest nie ocieplony i temp. w grzejnikach rzędu 40 – 45`C jest dla mnie niewystarczająca. Również mam wszędzie głowice termostatyczne. Różnica między powrotem i zasilaniem wynosi u mnie 2 – 2,5`C przy 14 grzejnikach panelowych i jednej drabince łazienkowej.

Opublikowano
Dziekuje za porade ale czemu 4 drozny a nie 3 drozny poczytałem troche na forum i z tego co zrozumiałem 3 drozny podtrzyma mi temperature powrotu a na wszystkich grzejnikach mam termostaty do podtrzymania temperatury co w pokojachjezeli sie myle poprawcie mnie z góry dziekuje

Jeśli dasz w konfiguracji: wyjście z kotła - pompa - zawór 3d, to będziesz miał podmieszanie na powrocie do kotła i odpowiednią temp.powrotu, ale na zasilaniu grzejników będziesz miał zawsze temp. taką sama jak na wyjściu z kotła. Przy założonych termostatach może być ok.

Jeśli dasz w konfiguracji: wyjście z kotła - zawór 3d - pompa, to zaworem możesz regulować temp. zasilania grzejników, ale powrót do kotła będzie miał temperaturę taką jak powrót z grzejników, a będzie to temp. zdecydowanie zbyt niska.

Przy zaworze 4d występuje jednocześnie podmieszanie na zasilaniu grzejników i na powrocie do kotła. Może wtedy zaistnieć sytuacja że na powrocie do kotła będziesz miał temp. wyższą niż na zasilaniu grzejników. Jest to bardzo korzystne dla żywotności kotła.

Opublikowano

i oto jest schemat sugestie podpowiedzi mile widziane Zawór róznicowy jest potrzebny spełniałby role gdy bedzie instalacaj od kotła rura fi 28 miedz potem pzrejscie na alupex 16mm grzejniki naczynie wyrównawcze PP lub alupex 20mm grawitacaj zadziała post-15545-1267207751_thumb.jpg

Opublikowano

oj, oj...

Rura bezpieczeństwa z PP albo alupex 20??? :angry: Tylko i wyłącznie o średnicy wew. d 25 i nie z tworzywa. Poprzeglądaj trochę schematów na forum jest tego sporo i dużo dobrych. (zawór 4d tak podłączony działać nie będzie) Spróbuj jeszcze raz...

 

pozd

Bolikd

Opublikowano

Daruj sobie na razie c.w.u, będzie łatwiej i przejrzyściej (koncentracja na obiegu co) Pompa na zasilaniu i pompa na powrocie? To jajko to wymiennik c.w.u?

Powalcz jeszcze

pozdrawiam

bolikd

Opublikowano

Wiem bo tym temacie zaczeło sie od pierwszych problemów i temat zszedł do schematu a w tamtym temacie jak ktos pisze pasowało by odpisac dlatego taki metlik troche sie pojawił kazda rada na wage złota nie moge sie dowiedziec czy podłaczenie zaworu 3D przed pompa czy za i czy taki schemat moze dobrze działac jeszcze raz sory powinno to jakos inaczej wygladac na forum

Opublikowano

Moim zdaniem pierwszy schemat z postu 16 będzie działał - jeżeli myślisz o zaworze 3d. Ja u siebie mam taki zawór a nie 4d z przyczyn, które opisałem wcześniej.

Opublikowano

Witam

 

Wrócę do tematu wylotu spalin 90*, zrób wszystko aby wstawić dwa kolana 45*. Ja przy Stalmarku i 90* miałem często mocno przysypaną rurę, po zmianie jest znacznie lepiej.

 

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.