Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Ustawienie Temperatury Włączania Pompy Obiegowej


Eugeno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!

Dom - 140 m2, bez ocieplenia, 40 cm gazobeton, nowe okna 50%

Instalacja starego typu, grzejniki panelowe

Bojler dwu płaszczowy 100l, dwie osoby

temperatura w dzień - 21 noc - 19

kocioł KWKS25- Zębiec

zużycie paliwa- sezon zimowy - drewno sosna, olcha - 15 mp (drewno własne), węgiel - 0, 5 do 1,0 tony

- sezon letni - ciepła woda - chrust, odpady drzewne, trociny.

Obecnie instalacja pracuje w grawitacji,naturalny ciąg, zdemontowałem sterowanie elektroniczne, poza czujnikiem temperatury spalin.

Przy spalaniu węgla zastosowałem miarkownik ciągu - idealnie utrzymuje zadaną temperaturę, lepiej od sterownika.

Komin- Rura żaroodporna 1mm-śr. 200mm, wysokość 10 m.

W okresach ciepłych - palenie tylko w dzień

Nie mieszam paliw- drewno spalam przy temp. spalin 150-200 stopni, węgiel- przy użyciu miarkownika ciągu- 100-150 stopni.

Pozdrawiam wszystkich Panów - a może są i Panie?

Mam podobne warunki tylko jedno pytanie przy jakiej temperaturze ustawić włączanie pomy obiegowej - tak się chyba nazywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że minimalna temperatura załączania pompy obiegowej winna wynosić 50 stopni. Uruchamianie pompy np. przy 30 stopniach powoduje, że zimny kocioł będzie się pocił i smołował. Należy mu pozwolić złapać temperatury, by proces spalania odbywał się w lepszych warunkach, czyli wyższej temperaturze. W moim przypadku zrezygnowałem z pompy obiegowej i instalacja działa w grawitacji. Kocioł pracuje na wyższych parametrach (około 60 stopni). Praca pompy obiegowej powoduje konieczność grzania wody w całym w zładzie, łącznie z rurami powrotnymi. W grawitacji grzeją praktycznie same grzejniki, natomiast powroty pracują na dużo niższych temperaturach. Kotły Zębiec dopuszczają temperaturę powrotu 40stopni.

Jaki masz kocioł?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Załączenie pompy c.o. powinno nastąpić dopiero wtedy jak kocioł osiągnie prawidłową; optymalna dla siebie temperaturę. Proponuję ustawić nie mniej niż 65 stopni, gdyż i tak po załączeniu pompa wymuszając przepływ przez kocioł pobiera ogrzaną wodę do grzejników natomiast dopływa do kotła zimna z powrotu z grzejników. Powoduje to spadek temperatury wody w kotle o orientacyjną wartość 5 - 15 st C.

 

Uważam, że nie mniej ważna jak temperatura załączania się pompy jest temp jej wyłączenia, która powinna być ustawiana w zakresie 25 - 35 st C. Jest to szczególnie istotne w kotłach bez podajnika gdyż dopiero wtedy jest wykorzystane 100 % ciepła ze spalonego opału.

 

Podsumowując: temp załączenia regulowana do powiedzmy 75 st C, a wyłaczenia nie niżej niż 25 st.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam również podczas okresu letniego gdy używam tylko c.w.u ? posiadam 2 pompy osobna na c.o i c.w.u i sterownik sterujący osobno c.o i c.w.u , choć i tak część ciepła idzie na grzejniki powinienem załączać pompę c.w.u przy temper.50 C proszę o wyjaśnienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłowi absolutnie nic nie będzie, zapewne masz na myśli szok temperaturowy ale tu różnica temperatur musiała by sięgać ponad 300*C. Nawet gdyby na kotle było 95* to dopływ wody z instalacji niczego złego nie zdziała :) (no może poza tym że takie dopuszczanie nieprzegotowanej wody ma wpływ na powstawanie kamienia kotłowego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Eugeno , u mnie pompa załącza się przy 50 stopniach , a wyłącza przy 30 stopniach.Ale ja mam piec gs i palę w nim od góry ,to też inaczej odbywa się rozgrzewanie pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

No u mnie teraz załącza się przy 58-60 stopniach i tak samo się wyłącza (no 2 stopnie niżej).

Jak ustawiłem 70 stopni to piec ładnie się rozgrzewa ale jak kaloryfery dopuściły zimną wodę na powrót to jak blacha w piecu trzasła to ech (cos jak denko słoika tylko słychać było gruba blachę). Nie wiem czy to tylko naprężenie samej blachy w KWKD15 czy szpilka pękła. Ale nic na razie się nie leje i nic nie widzę.

Więc coś z tą różnicą temperatur jednak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z kotłami żeliwnymi jak np. Camino 3/7 ? Mam wielkie obawy czy nie pęknie któryś z członów gdy załączę pompę dopiero powyżej 50 stopni ?

 

W żeliwnych pisze żeby kocioł był wychłodzony przy dopuszczaniu wody do instalacji, bo grozi pęknięciem członów. Dlatego ja wolę się trzymać w różnicy 20 stopni miedzy zasilaniem i powrotem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Interesuje mnie jak temp powinna być ustawiona na sterowniki przy której pompa obiegowa ma startować dla kotła żeliwnego viadrus ustawiłem na 35C skoro woda na powrocie ma około 20C to jest 15C różnice, wiadomo żeliwo nie lubi nagłych skoków temperatury. Co o tym sądzicie a pytam bo od 2 dni mam pompę obiegową??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam sterownik Euroster 1100c który włącza i wyłącza mi pompę co. Niestety nastawę ma tylko do 55 stopni i nie można ustawić innej temperatury na wyłączanie pompy. Do załączania niby jest ok bo to 50 stopni jest w sam raz. Chciałbym go wymienić na jakiś inny, niedrogi sterownik który pozwoli mi na ustawienie niższej temperatury wyłączania pompy, np. włączanie 50 stopni, wyłączanie 30 stopni.

Co proponujecie?

Dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.w.u to skrót ciepła woda użytkowa a c.o centralnego ogrzewania przez to ten sterownik można użyć tu i tam w zależności gdzie go potrzebujesz a jeżeli ty go potrzebujesz do pompy obiegowej to interesuje Cię skrót c.o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, zasugerowałem się tym w opisie w trybie cwu:

Temperatura wyłączania pompy

Zakres regulacji 30°C ÷ 70°C

Temperatura załączania pompy

Zakres regulacji 20°C ÷ 60°C

 

Czyli w trybie co ustawiam na np. 50 stopni włącznie, a żeby wyłączyła się na 30 stopniach ustawiam histereze na 20 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ustawiasz temperaturę załączenia pompy obiegowej czyli zakres od 25-85C a nastawa fabryczna jest na 50C a później ustawiasz histerezę czyli różnicę temperatury od załączenia pompy do jej wyłączenia czyli jak kocioł wygasza i tu masz zakres od 1C do 20C a fabryczną nastawę masz na 3C. Jeśli masz bojler i c.w.u to ja bym zostawił histerezę tak jak jest czyli 3C bo jeśli zrobisz np 50C załączenie histerezę na 20C to moment wyłączenia będzie 50C-20C=30C a wtedy cała ciepła woda z bojlera zostanie "wypompowana" do c.o. Moment wyłączenia pompy c.o nie schodziłbym poniżej 40C bo ciepła to już nie da prawie nic a tylko będzie niepotrzebnie energie pożerać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem

temp wyłaczenia powinna być dobrana do momentu wypalenia paliwa u mnie na kotle po latach palenia ustaliłem ze temp wyłaczenia to 35 st. natomiast temp załączenia ustawiłem na 40st dla pompy kotłowej

pompa ładujaca c.w.u. pracuje na innym sterowniku i pracuje na innych ustawieniach

 

a teraz dlaczego temp wyłączenia nie nizsza niż 35 st.

zaobserwowałem ze mój kocioł lepiej sie rozpala ,a róznica 5 st. do ponownego załaczenia pompy kotłowej jest osiagana w krótkim czasie, no i chyba mniej ciepła ucieka mi w komin

 

co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam, 

Na wstępie powiem że jestem totalnym laikiem w tych sprawach. Mam nie duży pięć i dwu piętrowy dom. Zaraz za piecem mam pompę firmy Buderus z trzema biegam. Na piecu jest sterownik PROTON. Moje pytanie jest następujące, czy muszę mieć tą pompę włączona cały czas podczas ogrzewania domu czy mogę ją zupełnie wyłączyć. Dodam że gdy wyłącze pompę a w piecu jest np 60 stopni to wszystkie grzejniki są gorące. (Dom jest dość stary więc instalacja też ma swoje lata) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.