Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ostateczna Wersja Co + Cwu


arnow79

Rekomendowane odpowiedzi

witam, opracowałem sobie ostatecznie jak będzie wyglądać moja instalacja po przeróbce, proszę o wyrażenie opinii czy jest ok? wydaje mi się , że wszystko w tym układzie będzie dobrze działać

pozdrawiam

oznaczenia

zk- zawór kulowy

zzk - zawór zwrotny klapowy

zr - zawór różnicowy

p- pompa

f - filtr

instal2.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.skoro nie zawór 4d to poco dwa układy.równie dobrze sprawę załatwiłaby jedna pompa obiegowa:na wyjściu z pieca montujesz pompę obieg. plus zawór różnicowy(jeśli jest możliwość grawitacji),za nią kolektor z którego wyprowadzasz poszczególne piony na grzejniki oraz jeden na bojler i sprawa załatwiona.uklad prosty i skuteczny.patrząc na twój szkic zastanawia mnie zawór różnicowy na układzie cwu.dobre przy braku prądu,natomiast gdy sterownik dostanie sygnał z czujnika cwu że zadana temp.cwu została osiągnięta wyłączy pompę cwu aby niepotrzebnie nie grzać bojlera.mimo to piec nadal będzie go podgrzewał poprzez zawór różnicowy. na czym ma polegać bezpieczeństwo braku zaworów przy grzejnikach w łazience i pom.gosp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zacznę od początku

ja mieszkam na piętrze i już mam zrobione c.o. wspólnie z rodziną z dołu (wszystko robiłem sam, wszystko działa ok), teraz na wiosnę będę przerabiał c.o. od tego pionu, będę wstawiał osobny kocioł + c.w.u., w sumie jestem amatorem który w oparciu o to forum sam porobił wszystkie instalacje, dlatego nie wszystko jest dla mnie od razu jasne, o jakim kolektorze do zamontowania piszesz Kolego? czy mógłbym prosić o jakiś schemat? co do dwóch obiegów pompowych , do c.o. i c.w.u. , to z tego forum i swojego własnego doświadczenia wiem , że takie rozwiązanie jest lepsze, ponieważ jest możliwość niezależnej kontroli cwu, no i przy jednej pompie istnieje problem wychładzana wody,oczywiście jeżeli jest jakieś dobre rozwiązanie na jednej pompie to chętnie skorzystam z zpodpowiedzi a z bezpieczeństwem i brakiem zaworów na dwóch grzejnikach chodzi mi o to, że w razie jakiejś awarii braku zasilania, i przy takiej sytuacji, że grzejniki z zaworami są pozamykane (hipotetyczna wersja, ale możliwa) to i tak woda się zagotuje, z góry dziękuję za sugestie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.skoro nie zawór 4d to poco dwa układy.równie dobrze sprawę załatwiłaby jedna pompa obiegowa:na wyjściu z pieca montujesz pompę obieg. plus zawór różnicowy(jeśli jest możliwość grawitacji),za nią kolektor z którego wyprowadzasz poszczególne piony na grzejniki oraz jeden na bojler i sprawa załatwiona.uklad prosty i skuteczny.patrząc na twój szkic zastanawia mnie zawór różnicowy na układzie cwu.dobre przy braku prądu,natomiast gdy sterownik dostanie sygnał z czujnika cwu że zadana temp.cwu została osiągnięta wyłączy pompę cwu aby niepotrzebnie nie grzać bojlera.mimo to piec nadal będzie go podgrzewał poprzez zawór różnicowy. na czym ma polegać bezpieczeństwo braku zaworów przy grzejnikach w łazience i pom.gosp.?

 

faktycznie Kolego z tym zaworem różnicowym przy bojlerze masz chyba rację, dzięki za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak nie założysz tych dwóch zaworów to nie zagotujesz wody?chyba nie zrozumiałen twojej myśli.przy braku prądu jesli piec jest szczelnie zamkniety(praca z nadmuchem) to prędzej zgasnie niż zagotuje wodę. a jeżeli n.p. otworzysz szerzej drzwiczki i potem o nich zapomnisz to i tak możesz zagotować piec nawet jesli wszystkie grzejniki będą otwarte i tez nic sie nie dzieje bo ciśnienie ujdzie do naczynia.chyba że latem tesz chcesz grzać na full te dwa pomieszczenia bo nawet jesli sterownik przejdzie w tryb lato i wylączy pompę c.o to i tak woda tam pójdzie przez zawór różnicowy chyba że założysz zawór główny odcinający cały pion. a kolektor o który pytasz można wyspawać , bądż najprościej skręcić z kilku trójników redukcyjnych.n.p jesli wyjscie z pieca ma 1,5 cala a potrze bujesz wyjszcia na trzy piony to skręcasz ze sobą dwa trójniki red. 1,5/1cal, w jeden otwór 1,5cala dajesz zasilanie z pieca w drugi redukcję z 1,5 na 1cal i masz trzy wyjścia 1calowe.zaleta jest taka że woda z niego rozchodzi sie równomiernie na wszystkie piony.oczywiscie w twoim przypadku jeśli wszystkie grzejniki zasilisz z jednego pionu to kolektor jest zbędny.co do obiegu z jedną pompą to taki o którym juz pisalem mozna dołozyc zawór zwr.klapowy na zasil. bojlera po to żeby bojler nie grzal grawitacyjnie wody c.o. kiedy zgaśnie w piecu.ale skoro zdecudowałeś sie na dwa układy to przy nich pozostań,moze żeczywiscie są lepsze.życze powodzenia i sorry że sie tak rozpisałem.pozdro..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bądż najprościej skręcić z kilku trójników redukcyjnych.n.p jesli wyjscie z pieca ma 1,5 cala a potrze bujesz wyjszcia na trzy piony to skręcasz ze sobą dwa trójniki red. 1,5/1cal, w jeden otwór 1,5cala dajesz zasilanie z pieca w drugi redukcję z 1,5 na 1cal i masz trzy wyjścia 1calowe.zaleta jest taka że woda z niego rozchodzi sie równomiernie na wszystkie piony.

stara prawda to taka ze instalacja co powinna być spawana a nie skrecana szanowny kolego , ato ztego względu że instalacja spawana ma miejsze opory przepływu aco za tym idzie jak będzie pracowała to nie bedziesz jej słyszał a bynajmiej nie powinieneś jej słyszec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbynio! ja nie proponuję skręcać całej instalacji tylko kolektor. o jakich oporach mówisz?że nypel 1,5cala robi opór dla trójnika czy innej zlączki lub kolana o tym samym rozmiarze?nie kumam może wyjaśnisz?a Ty Marku powiedz jak wyspawać instalację c.o w stali zachowując spadki i odpowiednie przekroje rur jednocześnie chowając je w posadzkę i w ściany jak to sobie dziś klienci życzą,noi trzeba je jeszcze zaizolować...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie Kolego z tym zaworem różnicowym przy bojlerze masz chyba rację, dzięki za podpowiedź

moze zamiast tej różnicówki daj zwykły zawór kulowy.przy normalnej pracy instalacji będzie zamknięty a w razie dłuższej awarii prądu lub pompy odkrecisz go i masz grawitacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobię dzięki za małą podpowiedź, a co do spawania, to w obecnych czasach nie widziałem żeby ktoś spawał instalację , raczej nieciekawie to wygląda no i jak niby rury pochować/ ja mam osobiście instalację skręcaną ze stali całkowicie niewidoczną i moim zdaniem to jest lepsze rozwiązanie niż miedź a tym bardziej pex oczywiście przy kotłach na paliwa stałe, żadnych szumów nie słyszę w instalacji pomimo tego że nie jest spawana, no ale ja przecież jestem tylko amatorem, ale jak widzę niektóre instalacje wykonane przez NIEKTÓRYCH starych hydraulików fachowców, to sorry ale ja za darmo nie chcę takiej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś Panowie nie chcą się dzielić z innymi swoimi spostrzeżeniami, w związku z powyższym sam szperałem po forum i poprawiłem swój schemat , zdecydowałem się jednak na zawór czterodrogowy, na grzejnikach zawory termostatyczne (oprócz łazienki) usunąłem też zawór różnicowy z zasilania c.o. , gdyż z zaworem czterodrogowym i tak wątpię, że będzie działać grawitacja, zastanawiam się też nad tym zaworem do zasobnika , układ wbrew podpowiedziom kolegi z tego postu na dwóch pompach, może jednak ktoś się pokusi o jakąś mądrą podpowiedź, pozdrawiam

ps. może ktoś doradzi jaki zasobnik (dwupłaszcz) na 3-osobową rodzinę , kocioł na paliwo stałe 12 kW powierzchnia do ogrzania 80 m2

instal22.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś doradzi jaki zasobnik (dwupłaszcz) na 3-osobową rodzinę , kocioł na paliwo stałe 12 kW powierzchnia do ogrzania 80 m2

 

Witam!

U mnie mam zainstalowany zasobnik dwupłaszczowy 100 l, przy 4 osobach, ale praktycznie wszyscy używają tylko prysznica. Może chcąc kąpać się w wannie potrzebny byłby większy zasobnik. Dodam tylko, że szybko się nagrzewa, bez porównania do takiego z wężownicą.

Wprowadziłem małe zmiany w twoim schemacie, ale sam zdecydujesz czy je wprowadzisz. Pozdrawiam.

 

instal22.bmp

instal22.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli u mnie też by taki wystarczył, gdyż głównie jest używany prysznic, co do poprawki na schemacie, odpowietrznik ok, zapomniałem dodać, natomiast zawór zwrotny klapowy musi być zainstalowany w poziomie, a teraz po twojej poprawce Kolego jest w pionie, czyli nie będzie działał bo będzie cały czas otwarty, chyba, że zastosuję inny zawór zwrotny, dzięki za sugestię

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.