Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Co I Cwu


olek56

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum i pozdrawiam. Znalazłem sie tutaj jak wiekszośc z was oczekując pomocy w ocenie projektu ogrzewania co i cwu, projekt wykonałem sam jako amator.

Kupiłem piec Defro Optima konfort plus 15kw i wymiennik cwu. Projek jest ściągniety z instrukcji pieca, częsciowo musialem projekt przerobić aby dopasować do juz istniejacej instalacji.

Starą instalację CO ogrzewał piec Zębiec 14kw - ogrzewana powierzchnia mieszkalna 100m2, ogrzewanie sprawowało się dobrze, ale piec ma 13lat i te ciagłe podkladanie do pieca zmusiło mnie do zakupu nowego pieca. W nowym projekcie jest dodany układ cwu z zbiornikiem wzbiorczym i tu mam prożbę o ocenienie jego czy jest on dobrze zaprojektowany. post-40348-0-33835200-1331141876_thumb.jpg

 

Dziękuję pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za ocenę.

Wiem że naczynie wyrównawcze powinno znajdować się w prostej linii nad piecem ale w moim przypadku piec znajduje się w kotłowni dobudowanej do budynku i nie mam możliwości umieszczenia zbiornika wyrównawczego nad piecem bo byłby za nisko musze rurą 5/4 wejść do budynku a następnie zbiornik umieścić na strychu. Pracował tak 13 lat na starym piecu - nie widzę innego rozwiązania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rurze do naczynia znajduje się tylko zawór różnicowy 5/4'' (tak kiedyś podejrzałem u sąsiada jak zrobili fachowcy) Zastanawiałem się czy przenieść pompę CO z obejściem na rurę powrotną a CWU zostawić na rurze zasilającej i za radą ,,Charon" bez obejścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązywani moich niejasności.

 

Na rurze bezpieczeństwa nie może być żadnej armatury w tym także zaworu różnicowego - myślałem ze może, a to dlatego bo u mojego syna w tamtym roku firma zainstalowała CO i CWU w nowym budynku i wygląda to tak

 

post-40348-0-33056700-1331314484_thumb.jpg

 

chyba nieprawidłowo

 

 

Zmieniłem swój projekt uwzględniając wasze uwagi, poza jedna uwagą że zbiornik wyrównawczy musi pozostać w tym samym miejscu bo nie mam innej możliwości jej zamontowaniu.

 

 

post-40348-0-26532600-1331316661_thumb.jpg.

 

Chciałbym się zorientować jakie montować zawory zwrotne za pompkami czy grzybkowe z sprężyną wewnątrz powodująca cofanie grzybka i zamykanie zaworu

 

 

post-40348-0-15792300-1331321746_thumb.jpg

 

Czytałem o zaworach zwrotnych klapowych (ZZK) o ich parametrach i wydaje mi się że by były lepsze od grzybkowych bo ciśnienie otwarcia wynosi 0,00- 0,001bara, a grzybkowy ciśnienia otwarcia nie znam, na pewno jest większe.

 

post-40348-0-88819200-1331322514_thumb.png

 

Pompy do Co kupiłem:

 

Maksymalna wysokość podnoszenia słupa wody - 4m

Trzystopniowa regulacja mocy

? 1bieg- 50 W - podnoszenie do 2m

? 2bieg- 65 W - podnoszenie do 3m

? 3bieg- 75 W - podnoszenie do 4m

Czy ta pompka da sobie radę z zaworem zwrotnym grzybkowym ???

 

Chciałbym zapytać czy ten zawór różnicowy post-40348-0-70259600-1331323343.jpg będzie spełniał swoje zadanie w pozycji poziomej w obejściu z pompą CO (bajpasie) na powrocie - w moim projekcie - czy zastosować zawór zwrotny klapowy, bo one pracują w poziomie.

 

Chyba za dużo naraz pytań - przepraszam i dziękuję za cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło i tak pójdzie na grzejniki, bo nie masz zaworu który by je powstrzymał. 4d załatwiłby Ci trzy rzeczy na raz: odcięcie grzejników latem, ochrona kotła i wyższa temp. cwu w okresach przejściowych (i nie tylko przejściowych).

Te grzejniki z prawej to poza obiegiem pompy?

Edytowane przez piotr3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.