Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o instalację CO (zastosowanie zaworu 4-drożnego)


janbofan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Niedługo będę zmieniał kocioł CO na zasilany eko-groszkiem z podajnikiem. W związku z tym mam pytanie, czy schemat, który załączam, jest dobry. Chodzi głównie o zastosowanie zaworu 4-drożnego. Czy może on być montowany poniżej wyjścia zasilania z kotła? Musi tak być, bo rury wchodzą w ścianę poniżej owego wyjścia.

 

Chodzi mi też o to, czy montaż płytowego wymiennika ciepła nie zmienia nic w kwestii zastosowania zaworu 4-drożnego? W końcu pompa cały czas będzie z niego wypychała wodę, która ma ogrzać c.w.u.

 

No i czy pompa może być zainstalowana na powrocie?

 

Oznaczenia schematu (amatorszczyzna B) ):

W- Wymiennik płytowy

ZR - zawór różnicowy

P - pompa

Z4 - zawór 4-drożny

 

http://janbofan.republika.pl/instalacja.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W takim razie nie jest to wymiennik płytowy. Wymiennik płytowy stosuje się w celu oddzielenia obiegu ciśnieniowego z bezciśnieniowym np. do współpracy kotła na opał stały lub kominka z kotłem gazowym. Tobie chodzi na pewno o zasobnik c.w.u.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Miałem na myśli właśnie wymiennik płytowy. Myślałem, że jeśli będzie miał dużą powierzchnię wymiany, to może zastąpić bojler (w związku z tym, że większe zapotrzebowanie na wodę mamy rzadko, a w bojlerze jest wiele wody, która często niepotrzebnie się ogrzewa). Myślałem, że wymiennik płytowy będzie w stanie przy odpowiednim ciśnieniu poboru c.w.u. sobie poradzi. Czy jest to możliwe?

 

Poza tym chciałbym zapytać jak działają napędy zaworów 4-drożnych? Skąd "wiedzą", jak regulować stosunek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam napęd tylko "kręci" zaworem w lewo lub w prawo do skrajnych pozycji. O to jak kręci dba już odpowiedni sterownik, który najczęściej kręci tak, aby czujnik temperatury zamontowany na wyjściu na instalację wskazywał zaprogramowaną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Faktycznie takie rozwiązania zdobywają coraz większą popularność. W każdym razie Tobie wymiennik dwudziestopłytowy w zupełności wystarczy.

 

Napędy zaworów czterodrożnych, czyli siłowniki, są elementem jedynie poruszającym zawór w skali 0 - 10. Do ustawiania temperatury jest niezbędny sterownik zaworu, np. polecany przeze mnie TCZ 25. To on według zaprogramowania i potrzeb zarządza takie otwarcie lub przymknięcie zaworu, żeby odpowiadało właśnie zaprogramowanym potrzebom.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jakim hasłem szukać takich sterowników? B)

 

I powiedzcie jeszcze na temat zastosowania tego wymiennika. Czy ten wprowadzenie tego schematu to kompletny błąd, czy może wymiennik poradzi sobie?

Witam.

 

Wymiennik poradzi sobie spokojnie nawet w razie dużego przepływu. Jednak nie wiadomo, czy poradzi sobie w razie dużego przepływu kocioł. Jednak przy założeniu około 7 l / min będziesz miał spokój. Musisz zamontować pompę ładującą wymiennik z zaworem zwrotnym, żeby pompa c.o. nie powodowała niewłaściwego przepływu przez wymiennik.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kolego, to wszystko zależy od oporów hydraulicznych. Wszystko jest dobrze jeśli przepływ wymuszony przez pompe c.o. nastepuje w prawidłowym kierunku, tj. zasilanie do powrotu kotła. Jednak opory hydrauliczne mogą wymusic przepływ przez wymiennik odwrotny, czyli niewłaściwy. Wtedy grzanie wody bedzie marne i to bardzo. Nie proponuję pracy wymiennika w tym układzie bez pompy ładującej.

 

Zastosowanie wymiennika płytowego do ogrzewania c.w.u. przynosi więcej strat niż korzyści. Korzyści: prosty układ, mało miejsca zajmowanego przez wymiennik. Wady: ogrzewanie wody TYLKO wtedy, jak pali w kotle. Nie ma możliwości wykorzystania ogrzanej ilości wody ( objętosci ) jak w zasobniku c.w.u. Duże obciążenie cieplne kotła; dużo szybciej się wychładza, wieksze wahania temp na grzejnikach ( w przypadku braku sterownika zaworu ). Temperatura zależna od przepływu ogrzewanej wody. Nie mogę znalezć danych odnośnie zakamieniania się wymiennika płytowego, ale nie jest to maly problem.

 

Jednak i tak każdy wybierze to, co uważa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten sterownik rzeczywiście pozwoli na nieużywanie zaworu 4D, tak, jak piszą?

 

http://allegro.pl/item305549113_sterownik_...prawdziwe_.html

 

A czy lepszy od płytowego byłby płaszczowo-rurowy wymiennik? Też nie jest w stanie magazynować ogrzanej wody, ale czy działa skuteczniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeśli tak piszą faktycznie JEST TO OCZYWISTE KŁAMSTWO I CELOWE WPROWADZANIE W BŁĄD POTENCJALNEGO NABTWCĘ I UŻYTKOWNIKA. Nie ma możliwości pominięcia układu z zaworem czterodrożnym z takim samym uzyskiem jak w przypadku jego zastosowania. Może skomplikowany układ elektrozaworów z wysokiej jakości sterowaniem. Kurczę, jak można pisać taki kit. Rozumiem reklamę, ale uczciwą, nie naciąganą jak w tym przypadku. Mniejsza o to, że cena ponad 700 zł jest porażająca.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma możliwości pominięcia układu z zaworem czterodrożnym z takim samym uzyskiem jak w przypadku jego zastosowania.

Nie znam się na tyle by polemizować z tą wypowiedzią, ale... może faktycznie w piecach/kotłach z podajnikami (i atuomatyką je sterującą) nie ma takiej konieczności jeżeli sterownik jest w miarę "kumaty" - moc potrzebną w danej chwili można precyzyjnie wytworzyć i za kilka chwil ją zredukwać do minimum (podtrzymanie ognia). W końcu piec taki działa mniej więcej tak jak i kotły olejowe czy gazowe (choć bezwładność "węglowych" jest nieco większa), a w układach z takimi kotłami chyba nie potrzeby stosowania zaworów 4d (chyba B) ).

Co do pozostałych typów kotłów na paliwo stałe zgadzam się w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator montujący mi piec na eko-groszek nawet nie pytał czy chcę zawór czterodrożny tylko go założył B)

 

Brak konieczności zastosowania zaworu czterodrożnego wystąpiłby tylko w sytuacji gdyby np. temperatura 38 stopni była dobra dla przeprowadzenia procesów spalania. Czy jest - autorytatywnie się nie wypowiem, ale śledzący nasze forum nie mają wątpliwości, że to temperatura w większości przypadków zbyt niska.

 

Co do ognika - jak rozumiem jego działanie polega na tym, że utrzymanie zadanej temperatury jest realizowane nie w "logice binarnej" - czyli praca nadmuchu, brak pracy nadmuchu, a poprzez zmianę siły nadmuch (i innych parametrów podawania) - natomiast nadmuch jest przeprowadzany ciągle. Moim zdaniem ta część "reklamówki" tego sterownika jest jak najbardziej ok i uważam, że to bardzo dobry sposób (nie wiem jak to działa w praktyce). Jednak wydaje mi się (głównie ze względu na konieczność czasowej pracy pieca przy niskiej temperaturze mediów), że wyeliminowanie zaworu czterodrożnego nie będzie dobrym rozwiązaniem i jest tylko chwytem marketingowym - sam sterownik jest dość drogi - perspektywa "zaoszczędzenia" na 4-drożnym zachęci potencjalnych klientów.

 

Podsumowując jako pasjonat nowych technologii jestem zainteresowany opisem praktycznego działania sterownika tego typu - jednak nawet zakładając, że działa on zgodnie z założeniami, wyeliminowanie zaworu 4-drożnego nie wydaje się dobrym ruchem.

 

Przypuszczam, że dość dobrze działałoby rozwiązanie wykorzystujące dwa sterowniki z algorytmami PiD - sterownik pieca i zaworu czterodrożnego. Dodanie do tego "analogowego" a nie "binarnego" sterowania temperaturą zadaną pieca przy pomocy sterownika pokojowego mogłoby pretendować do miana rozwiązania idealnego.

 

Dodam jeszcze, że nie wydaje mi się prawdziwa informacja o tym, że piec może z tym sterownikiem pracować już od 1% mocy. A nawet jeżeli to dmuchawa musiałaby chyba zupełnie się wyłączyć a co tym udzie utracony zostanie efekt nie wychładzania wnętrza pieca, co wg reklamówki ma zapobiegać osadzaniu się wody na ściance pieca przy pracy z niską temperaturą medium. Nawet żar zawarty na palenisku wytwarza dość sporo ciepła. Mój piec posiada standardowy sterownik i o ile dobrze pamiętam otrzymałem informację, że może pracować ze średnią (bo tylko o takiej można w tym wypadku mówić) mocą od 30-100% mocy nominalnej. W praktyce tutaj efekt uzyskiwany jest poprzez odpowiednie proporcję czasu pracy pieca z mocą 100 lub 0% (oczywiście uwzględniając bezwładność pieca) - sterownik PiD umożliwia pracę ze stałą mocą mniejszą niż nominalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

To bardzo dobrze, że instalator Twojego kotła zalożył Ci zawor czterodrozny bez pytania o zdanie. Bo dobry instalator wie, że ten element jest niezbędny do prawidlowej pracy instalacji a przede wszystkim kotła i że nie ma sensu pytać inwestora czy chce go miec czy nie. Montaż zaworu 4-d to standard.

 

Wyeliminowenie zaworu z instalacji pod pozorem zastąpienia go przez sterownik kotła to chwyt marketingowy ocierający się o kłamstwo. A właściwie nie ocierający się tylko nim będący. Ciesze się, że tyle osób czyta to Forum i że wyciaga prawidłowe wnioski nie z reklam a z praktyki innych i ich doswiadczenia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka pytań.

 

1. Czym właściwie różni się w praktyce zawór 3D i 4D?

 

2. Jakie są skutki stałej nastawy zaworu 4D?

 

3. Ile średnio kosztuje zawór 4D, siłownik i sterownik razem?

 

4. Czy schemat http://janbofan.republika.pl/instalacja.png z uwzględnieniem jednak dodatkowej pompy przed wymiennikiem (potrzebny zawór zwrotny? nie wiem nawet jaka jest jego funkcja - bo chyba kolejny różnicowy nie będzie potrzebny?) byłby dobry?

 

Proszę o odpowiedzi! Nie lubię czegoś nie rozumieć, a to wszystko wydaje mi sie dość skomplikowane.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że tyle osób czyta to Forum i że wyciaga prawidłowe wnioski nie z reklam a z praktyki innych i ich doswiadczenia.

:)

Nie wyciągam wniosków z reklam (bo czuję się wywołany do tablicy B) ), tylko staram się wywołać ew dyskusję w tym temacie (też jestem zwolennikiem 4D).

Powtarzam i podkreślam w TYLKO kotłach z PRECYZYJNYM PODAJNIKIEM i STEROWNIKIEM opału, teoretycznie (wg mojej terorii :) ), możnaby pominąć zastosowanie zaworu 4d zachowując pozytywne cechy układu z zaworem 4D.

 

Proszę odwieść mnie od tego kierunku myślenia najlepiej tłumacząc dlaczego, a nie że "tak się nie robi".

Nie chodzi mi tylko aby mnie "nawrócić", ale także przy okazji "oświecić" mniej kumatych w te klocki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego i do jakiego pieca B)

Ale z tym "zatem minimalna moc kotła to 1% a maksymalna 100%" to przegięli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zwykle zabijają stwierdzenia pt "Inteligentna elektronika" B)

 

Płomyk i Ognik to wg mnie to samo tylko w innej otoczce. Świadczą o tym zresztą także opisy aukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i np "Płytka 7warstowowa" - samo takie stwierdznie "wali" konkurencje na podłogę :)

A Płomyk to chyba do pieców "normalnych" a Ognik do tych z podajnikami B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy nie jestem w tym momencie "wynalazcą" B) , ale czy istnieje coś takiego jak jakiś "czujnik przepływu", który potrafi zewrzeć styki danego urządzenia w momencie, kiedy w rurze, do której jest podłączony zacznie płynąć woda?

 

Chodzi mi o to, żeby pompa ładująca wymiennik uruchamiała się dopiero wtedy, kiedy ktoś odkręci kurek ciepłej wody.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy nie jestem w tym momencie "wynalazcą" :)

Niestety raczej nie :) (ty razem)

 

, ale czy istnieje coś takiego jak jakiś "czujnik przepływu", który potrafi zewrzeć styki danego urządzenia w momencie, kiedy w rurze, do której jest podłączony zacznie płynąć woda?

Owszem jest coś takiego np w przepływowych podgrzewaczach wody (te nowsze i bardziej kumate) jest to impulsator napędzany skrzydełkami śmigiełka które obracają się pod wpływem przepływu cieczy, cos jak na stacji CPN w dystrybytorze B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.