Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zima tej wiosny wróciła. W małej szklarni z poliwęglanu 3x6m mam już sporo sadzonek dosyć wyrośniętych. Ogrzewam to na razie promiennikiem podczerwieni zawieszonym pod sufitem i promieniującym na stół z sadzonkami. Dziennie idzie ok. 20kWh , promiennik 2kW. Macie jakieś lepsze rozwiązania? Naszła mnie myśl żeby w przyszłym sezonie zastosować maty elektryczne na stole i na tym stawiać doniczki z rozsadą.

Opublikowano (edytowane)

Ja mam juž pieknie tam wyrosnieto,salatki,kalarepy 30cm wysokosci,ogorki salatowe cztwarty list,rzodkiewki juž drugie zjadismy.W mrožne nocy 2-3donicy ponad swieczki zakladam i nie pomarzlo.Dzisz juž jedna jest,druga jescze založe,ale im wieksze naroslo,tym wiecej obawiam sie....

Edytowane przez bercus
Opublikowano
12 godzin temu, carinus napisał(a):

Zima tej wiosny wróciła. W małej szklarni z poliwęglanu 3x6m mam już sporo sadzonek dosyć wyrośniętych. Ogrzewam to na razie promiennikiem podczerwieni zawieszonym pod sufitem i promieniującym na stół z sadzonkami. Dziennie idzie ok. 20kWh , promiennik 2kW. Macie jakieś lepsze rozwiązania? Naszła mnie myśl żeby w przyszłym sezonie zastosować maty elektryczne na stole i na tym stawiać doniczki z rozsadą.

W dzień chyba nie grzejesz ?najlepiej jakiś termostat załóż i ustaw temperaturę by nie grzać bez potrzeby , dodatkowo jak sadzonki male możesz taki prowizoryczny tunel wykombinować i włókniną okryć by nie grzać całej szklarenki 

U  mnie pomidorki już mają 60 cm wysokości  w dzień się samo nagrzeje a na noc mam ustawioną temperaturę 13 st jak zajdzie potrzeba to się ogrzewanie samo włączy .

Opublikowano (edytowane)

Wewnatrz tylko papryki,pomidorki do ogrodka,bo mam tylko 3,7x2,6m.Nie lubie pomidorow,babka sama kupi w ogrodek 🙂 Mi od dolu grzeje,bo zrobilem jesienia zamiast basena i dalem 25cm kasztanow konskich,25 kompostu i 25 gliny.

Edytowane przez bercus
Opublikowano

W samym promienniku jest regulowany termostat i gdy temp podskoczy do tych 10-12*C to wszystko gaśnie. Podczerwień wybrałem z racji tego że grzeje tylko przedmioty na stole i jedynie one coś oddadzą do otoczenia, a nie muszę grzać całości atmosfery w szklarni. Na przyszły sezon myślę nad zrobieniem w domu takiego growbox-a z doświetlaniem. Sadzonki niestety w lutym i marcu mają za mało światła i są dosyć wybiegnięte gdy stoją tylko na parapetach. Tylko pozostaje kwestia tego nieprzewidywalnego klimatu, gdy już spore rozsady mam w szklarni i trzeba to jakoś ochronić przed zimnem. Na pewno lepiej stworzyć taki mały box z doniczkami na stole. Ja rozstawiam koziołki i kładę deski z płytą OSB. Teraz dobrze by było chyba osłonić taki kącik jakąś folią bąbelkową żeby dzienne światło docierało do roślinek. 

Opublikowano

Ja tym promiennikom nie wierzę , wolę konwekcionalne grzanie a zrobić prowizoryczną konstrukcję taką szklarenkę w szklarni i okryć folią i to dogrzewać , jedyne co to trzeba pamiętać by w słoneczny dzień uchylić to okrycie by nie ugotować roślin . 

Opublikowano

Coś w ten deseń chciałbym zrobić, tylko myślę żeby dać na spód maty grzejne. Ta podczerwień jest zarypista, tyle że mam za dużą moc grzania i promiennik chodzi cyklicznie, a chciałbym mieć na stałym poziomie grzanie całej masy doniczek z roślinkami.

Opublikowano

Jest teraz pełno różnych wynalazków , maty ,kable , trzeba się zorientować czy to jest odporne na zalanie jak by to miało być na spodzie .

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Doszedłem już do niejakiej wprawy działkowca, ale uznałem, że trudniej przechować niż wyprodukować. Posłużę się przykładem z fasolą. Wszystko ładnie się udało, ale po jakimś czasie pojawiły się otwory w ziarnach (robale). Zaleca się przebieranie, ale przy większej ilości to byłoby czasochłonne. Handlujący tym towarem podpowiedział, że fasolę można poddać krótkiej obróbce termicznej. Nie mrozić jednak, lecz przepuścić przez wysoką temperaturę. Wydaje się łatwiejsze, ale nie wiadomo jak wysoką i jak długo takie prażenie wykonywać?

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Chciałbym Was zapytać o kolejny klocek do ogródka. Jako że rozbudowałem nieco swoją instalację linii kroplujących, szukam sprawdzonych zaworów do sterowania otwieraniem wody. Wykorzystałem 2 zbiorniki po 3m3 każdy do gromadzenia wody ze studni. Zbiorniki zostały po programie ,,Moja woda'', gdzie jeden wkopałem w grunt a dwa zostawiłem na powierzchni. Wlewam do nich wodę studzienną, a następnie w miarę ogrzana, jest ona dolewana do dwóch mauzerów ustawionych pionowo jeden na drugim. Z tych mauzerów mam wyprowadzoną rurę 25/1" do zasilania instalacji. Problem mam z oryginalnymi zaworami Gardena, które nie chcą za bardzo pracować na tak niskim ciśnieniu i nie otwierają pełnego przepływu. Zastanawiam się czy nie przenieść tego mojego zaworu jak najniżej gruntu, żeby działało na niego wyższe ciśnienie, bo teraz zawór jest ok. 1m nad ziemią, ale wątpię w spektakularną poprawę pracy. Dlatego dumam nad wykorzystaniem jedynie paneli sterowników do otwierania poprzez przekaźniki 9V,  innych zaworów nawet o różnych potencjałach napięcia zasilania. 

Ktoś ma sprawdzone rozwiązania?

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.