Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dołożenie 2 buforów do funkcjonującej kotłowni. Koncepcje, napotkane problemy i najlepsze ich rozwiązania.


Szymszel1972

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

W końcu będą zmiany w mojej kotłowni. Do zasypowego DEFRO dołożę 2 identyczne bufory i zasobnik CWU. Instalacja na dwóch piętrach, tylko grzejnikowa z głowicami termostatycznymi i tak ma pozostać.

Pytanie pierwsze: Czy za buforami montować zawór trójdrożny celem automatycznej regulacji temperatury czynnika grzewczego, czy dać tylko inteligentną pompę o odpowiedniej mocy, która sama będzie sobie regulować przepływ w zależności od pracy głowic termostatycznych? (rysunek poniżej)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

PYTANIA POWRÓCĄ.

Najprostrze rozwiązanie.png

Edytowane przez Szymszel1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Szymszel1972 zmienił(a) tytuł na Dołożenie 2 buforów do funkcjonującej kotłowni. Koncepcje, napotkane problemy i najlepsze ich rozwiązania.

Pompa która będzie sobie taktować to właściwie już norma. Natomiast na wyjściu z bufora zainstaluj sobie zawór 3d temperaturowy regulowany lub zawór 3d z siłownikiem.
Bufor można śmiało grzać do 90*. By taka temp nie poszła na grzejniki ja regulować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, bo nie uściśliłem sedna pytania. To, że zawór 3D to wiadomo. Chodzi o celowość stosowania automatyki do ustalania wymaganej temperatury w przypadku grzejników z głowicami. Czy regulować ręcznie np. 55 stopni i niech resztą zajmą się głowice przy grzejnikach, czy jednak inwestycja w regulację automatyczną z zastosowaniem bardziej rozbudowanego sterownika (koszty) i zaworu 3D z siłownikiem (koszty)? Za automatyką przemawia to, że w okresie grzewczym grzejniki będą stale ciepłe (bardziej lub mniej). Regulacja tylko przy grzejnikach jest zero-jedynkowa, a przy zdławionym przez głowicę zimnym grzejniku często następuje pojawianie się wilgoci na oknie powyżej niego, bo zanika cyrkulacja cieplejszego powietrza przy powierzchni szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaangażowanie, Sambor. 😉

Skoro temat zasilania grzejników mamy ogarnięty, to jedziemy dalej.

Dwa bufory w układzie otwartym, dwa identyczne. Od razu napiszę, że nie interesuje mnie klasyczny układ, gdzie sekcja buforowa jest wpięta do instalacji w 4 punktach. Znalazłem na stronie Tekli ciekawy schemat podłączenia dwupunktowego, w którym tylko nadwyżka gorącej wody kotłowej magazynowana jest w sekcji buforowej (układ 2T, pokazany na rysunku). Jest też jego niby poprawiona wersja, gdzie powrót realizowany jest jako przelotowy (układ 3T). W takim połączeniu, realizacja podgrzewania CWU możliwa jest ciepłem zmagazynowanym w sekcji buforowej już po wygaśnięciu kotła.

PYTANIE DRUGIE: Czy macie pozytywne doświadczenia z układami 2T i 3T? W jaki sposób można zniwelować niepotrzebne pobieranie przez pompę "grzejnikową" wody ze stygnącego kotła już po wypaleniu się jego zasypu, kiedy to zaczyna być opróżniana sekcja buforowa? 

 

classico_22_d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie utrudniaj sobie instalacji!
Zostaw tak jak powinno być. Kocioł ładuje bufor i pracuje z pełną swoją mocą aż cały bufor się naładuje. Po naładowaniu ma się kocioł wyłączyć.
Nadmiar energii cieplnej po wygaśnięciu kotła zostanie przerzucona na bufor. Np u mnie kompa Kotłowa załączy się gdy temp na kotle po zakończeniu pracy przekroczy 70*. Zdarza się kiedy to pompa ta pracuje jeszcze ok 10min po zakończeniu pracy. Dół bufora ma 64*, woda przepływając przez nagrzany kocioł często nagrzewa góre bufora ma 73*. Pomimo że zawór temperaturowy na obiegu kotłowym jest 65*.
Kocioł się wyłącza a ty cieszysz się przez kilka do kilkunastu godzin ciepła woda z bufora. Czas zależny od rozbioru i wielkości zładu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem. Chodziło mi być nadmiernie nie komplikował sobie budowy kotłowni. Z racji że do bufora można podpiąć każde inne źródło ciepła rozważ zostawienie wolnych króćców tak byś mógł podłączyć z czasem np pompę ciepła (chociażby z przerobionego klimatyzatora) bez potrzeby spuszczania wody z układu (gdzieś na odcinku zasilania na grzejniki i powrót z nich.

Jak zastosowujesz układ 3T jak na ostatnim schemacie z postu 5 będzie ok. Nadmiar ciepła idzie na bufor i grzanie wody użytkowej już z bufora gdyż jego powrót jest kierowany do bufora. Tylko daj powrót z bufora w stopień niżej niż górne wyjście. Dlatego by nie mieszać całej wody w buforze.

By pompa grzejnikowa nie zaciągała wody z kotła trzeba zainstalować zawór zwrotny na powrocie do kotła zaraz z pompą kotłową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym schemacie jest układ 2T ale łatwo go przerobić na 3T (rozumiem, że o to Ci chodziło). Korci mnie opcja wtłaczania/pobierania ciepła do/z buforów na samej górze ale podobno cierpi na tym uwarstwienie zładu w buforach. Może wiesz jak to się zachowuje w praktyce?

Gdzie najlepiej podpiąć się powrotem wężownicy CWU? Tak jak na rysunku czy może już do powrotu kotłowego?

Zawór zwrotny na powrocie kotła zapobiega zaciąganiu zimnej wody z kotła przez pompę grzejnikową, to rozumiem.

Mnie zastanawia, w jakim stopniu pompa grzejnikowa i pompa CWU będą zasysać wodę ze stygnącego kotła po stronie jego wyjścia. John Siegenthaler z kanału Eden Energy Equipment, w swoich artykułach i webinariach wyraźnie wskazuje na możliwość zaistnienia tego zjawiska i proponuje stosowanie "regulowanego zaworu obejściowego różnicy ciśnień"  na wyjściu kotła bądź zaworu z silniczkiem i sprężyną zwrotną sprzężoną z pompą kotłową. Wyłączenie tej pompy przebiegnie równocześnie z zamknęciem zaworu co będzie korzystne. Ja jednak ze względów bezpieczeństwa nie widzę takiego rozwiązania u siebie. Stawiałbym raczej na ten zawór obejściowy bo on będzie się otwierał dopiero przy wzroście ciśnienia dzięki pracy pompy kotłowej (jeśli źle to pojmuję, proszę mnie poprawić).

To tyle na dziś.

Pozdrawiam.

 

Opera Zrzut.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.