Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń


pablos83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Zastanawiam się nad znaczeniem tego parametru na budżetu domowego. Mianowicie, czy kocioł jaki wybrałem ( Termet EcoCondens Gold Plus  20 ) który cechuje się sprawnością w tym zakresie rzędu ~ 96% ma szansę zapewnić mi jakieś realne oszczędności finansowe w porównaniu do innego kotła który cechuje się sprawnością np. ~ 91% ? Czy jest to parametr który nie ma większego znaczenia i w ogóle nie należy się nim kierować wybierając kocioł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Mógłby Pan napisać o jakie parametry chodzi ? I skąd wiadomo jak się one przedstawiają, skoro są pomijane ?

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wróćmy do punktu wyjścia i mojego pytania z pierwszego postu w tym temacie 🙂  Czy kocioł jaki wybrałem ( Termet EcoCondens Gold Plus  20 ) który cechuje się sprawnością w tym zakresie rzędu ~ 96% ma szansę zapewnić mi jakieś realne oszczędności finansowe w porównaniu do innego kotła który cechuje się sprawnością np. ~ 91% ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie porównasz ot tak, potrzeba więcej parametrów.

Których nie podajesz, gdyż pewnie ich nie znasz.

To tak samo jakbyś porównywał spalanie auta na drodze między Gdańskiem a np Zakopanym.

Nawet takie same pojazdy pod innymi kierowcami, jadące tą samą trasą spalą inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję tylko te które znam, czyli dane katalogowe. Oczywistym jest że w Twoim przykładzie będzie spalanie inne, gdy będzie inny kierowca. Jednak w przypadku domu taki przykład nie znajduje sensu, bo inny jest tylko kocioł 🙂 Rozumiem jednak, że takie parametry można po prostu sobie jedynie przeczytać i szczycić się tym, że kocioł " A " jest teoretycznie lepszy niż kocioł " B " bo ma większą efektywność ogrzewania " na papierze ". Rzeczywistość może być jednak inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Akurat instalacja w moim przypadku praktycznie będzie nowa ( z grzejnikami włącznie ), więc o ile wykonawca nie spierdzieli roboty i wszystko policzy jak należy to zostanie ona dostosowana do kotła 🙂 Problem jest taki, że ja się na tym nie znam ( o czym już pisałem ) i nawet jak wykonawca coś źle policzy i źle wykona, ale powie, że tak ma być to ja i tak mu nie udowodnię, że się myli i ma być inaczej 🙂

 

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawcy przeważnie się na projektach nie znają, robią na pałę lub na pamięć.

Ale to już sprawa inwestora.

Przy tak sporej robocie warto zrobić projekt, oparty na jakiś obliczeniach i OZC - wtedy wiesz czego się masz trzymać.

To co masz np ze strony cieplowlasciwe to nie są obliczenia, to zgrubne przybliżenie , dobre dla kotła na paliwo stałe, dobieranego z zapasem 20% lub więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
32 minuty temu, sambor napisał(a):

To co masz np ze strony cieplowlasciwe to nie są obliczenia, to zgrubne przybliżenie , dobre dla kotła na paliwo stałe, dobieranego z zapasem 20% lub więcej.

 

Czyli wynik jest zaniżony, czy zawyżony w odniesieniu do kotła kondensacyjnego gazowego ?

Czy wykonanie audytu energetycznego budynku może pomóc w doborze odpowiedniej instalacji C.O i kotła, czy dać sobie z tym spokój?

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ci pomoże i pozwoli określić słabe miejsca budynku..

Np ja robię przybliżone OZC i potem z tego robię projekt, chyba że klient ma OZC, to wtedy na podstawie tego wyliczenia mam dane do projektowania.

Zastanów się skąd wykonawca CO będzie wiedział ile ciepła potrzeba na każde pomieszczenie?

Dawniej to liczyli 1 żeberko/m2 i kocioł zasypowy grzał bez patrzenia na sprawności, % itd, nadmiar się wypuszczało przez komin lub przez okno.

A ty teraz się zastanawiasz nad każdym % sprawności kotła, to po prostu jest śmieszne.

Szukaj w okolicy kogoś, kto ci to policzy, ew dobierze, niezależnie od wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w uproszczeniu to w kotle kondensacyjnym musisz grzać niskim parametrem temp wody w CO żeby był oszczędny i miał dużą sprawność. Dlatego muszą być dobrane nie za małe grzejniki i średnice rur żeby zapewnić odpowiednie przepływy. Dobrana odpowiednia moc kotła i jego modulacja do zapotrzebowania domu na ciepło. Przy grzaniu wysokim parametrem CO będziesz miał sprawność jak w zwykłym kotle powiedzmy 80% a nie 96% pomimo że  kocioł ma napisaną sprawność 96%

Jak będziesz robił projekt to zrób taki żeby nadawał się pod pompę ciepła, bo nie wiadomo co będzie za kilka lat z opłacalnością gazu. 

W dniu 29.03.2024 o 19:29, sambor napisał(a):

Wykonawcy przeważnie się na projektach nie znają, robią na pałę lub na pamięć.

Bo się szybciej tak robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.