Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kepo - ustawienia


Kepo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Czy ktoś ma i może się podzielić dokumentacją ustawień dostępnych w menu serwisowym kotła KEPO AC 15 (innych niż te kilka nastaw opisanych w instrukcji instalacji kotła)?

Mam zamontowany Kepo AC 15 z 2023 roku w niedużym drewnianym domu i bujam się z jego ustawieniem. W domu zamontowane są kaloryfery zasilane rurami ze stopniowaniem od 6/4 do 1/2 cala. Do spalania i czystości w kotle nie mam zarzutów.

Dom bardzo szybo się nagrzewa - termostat pokojowy wyłącza kocioł, po czym temperatura w kilka godzin spada o 3 stopnie i kocioł się włącza - ten spadek temperatury jest niekomfortowy.

Eksperymentalnie przydławiłem dość mocno kaloryfer w pokoju w którym jest elektroniczny termostat kotła (pozostałe kaloryfery mają termostaty) - w takim układzie kocioł potrafi pracować dość długo na mocy minimalnej zanim dogrzeje pokój i się wyłączy (więc komfort jest lepszy), ale temperatura na kotle cały czas wolno rośnie (odbiór z kotła jest za mały) i w końcu kocioł wyłącza sią od przekroczenia zadanej temperatury kotła + histerezy 18 stopni. Tu zaczyna się problem z którym aktualnie się bujam - kiedy kocioł się nieco ochłodzi i rozpala od nowa, w 30min ponownie sie przegrzewa i wyłącza (wygląda na to że nie zdąży wejść w modulację, przegrzewa się już przy rozpalaniu / stabilizacji).

Szukam nastawy pozwalającej na opóźnienie rozpalania kiedy kocioł wyłączy się od przegrzania, ewentualnie zmniejszenia temperatury przy której ponownie zacznie się rozpalać, bo w aktualnej konfiguracji cykl rozpalanie-gaszenie trwa 60min, i przy każdym rozpalaniu kocioł korzysta z zapalarki, która w końcu padnie.

Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po opisie , albo ja czegoś nie rozumiem albo ty coś pomyliłeś. Termostat elektroniczny kotła to rozumiem że to jest termostat pokojowy? Jeżeli tak to w tym pomieszczeniu grzejnik ma być otwarty na fula a nie być przydławiony jak piszesz. Na termostacie ustawiasz histerezę jaką chcesz i tyle , u mnie to 0,6 stopnia. Bo 3 stopnie jak u ciebie to już trzeba po kufajkę sięgać.

Zapalarka to groszowe sprawy, dobrze mieć zapasową, u mnie po 6 latach nie padła jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Tak chodziło mi o termostat pokojowy, akurat u mnie on nie ma regulacji histerezy i chyba po prostu ma dużą (może powinienem go wymienić).

Jeśli w pomieszczeniu z termostatem grzejnik jest otwarty na maksa, to pokój nagrzewa się w godzinę (o te 3 stopnie) i kocioł się wyłącza (przy mniejszej histerezie nagrzeje się jeszcze szybciej). W takiej konfiguracji zdarza się że inne pokoje nie zdążą się dogrzać. Drugi problem jest taki, że przez większość czasu kaloryfery są całkowicie zimne, bo kocioł grzeje 60min i wyłącza się na 3-4h.

Kryzowanie tego kaloryfera pomaga w moim przypadku na powyższe problemy. W tej konfiguracji kocioł nadal szybko nagrzewa inne pokoje i kiedy termostaty się przymkną zmniejsza moc i nadal próbuje dogrzać ostatni pokój.

Zdaję sobie sprawę że to rozwiązanie jak lewą ręką za prawe ucho. Problemy biorą się z tego że wymieniłem tylko kocioł zostawiając starą instalację i przewymiarowane kaloryfery (bo ograniczał mnie budżet). Teraz próbuję doprowadzić to do jako takiego działania.

Faktycznie zapalarka nie jest droga, ale jak kocioł tak cyka co 60min, to zrobi 1000 cykli na miesiąc i zapalarka może nie przeżyć zimy (jeśli jeszcze będzie zima) 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   A nie lepiej założyć na grzejniki jakieś głowice elektroniczne z termostatami i jakiś Access point do sterowania tym wszystkim ,które będą pilnowały temperatury w pokojach a termostat pokojowy  niech faktycznie będzie w najbardziej uczeszczanym pomieszczeniu  daj mu tak z 0,5 stopnia więcej niż na głowicach(u mnie każde pomieszczenie inna temperatura z harmonogramem godzinowym a termostat mam w salonie gdzie najwięcej przebywam).Wtedy głowice ci zamkną grzejniki jak dojdzie na nich  temperatura do zadanej a piec jak nie będzie miał przepływu to dojdzie do górnej histerezy i się wyłączy (nie wiem jak w Kepo ale u mnie  ustawiam górna i dolna histerezę) u mnie tak mam i piec elegancko pracuję dojdzie do 75 stopni i się wyłączy,jak temperatura spadnie do 55 na piecu to się włącza lub jak na termostacie pokojowym  spadnie o 1 stopien.

   Bierz też pod uwagę że te piece są dosyć małe i mają nieduża pojemność wodna więc  nie spodziewaj się nie mając bufora że piec jakoś długo będzie trzymał temperaturę po zatrzymaniu(zależy też na jakie temperatury masz ustawioną pompę kotłowa ,przy jakich temp. się włącza i wylacza).Jak mówisz że trzyma 3-4godziny  pomiędzy wyłączeniem a rozpalaniem to coś jest nie tak i raczej zobaczył bym czy z tym termostatem wszystko ok.bo on powinien wybudzać piec żeby pracował jak spadnie temp.na termostacie..A co do przegrzewania to raczej piec wyczuwa że nie ma odbioru temp.i dochodzi do zadanej histerezy i się wyłącza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejnikach w pozostałych pokojach są zamontowane głowice termostatyczne (ze zwiększonym przepływem do awaryjnej pracy grawitacyjnej, ale to inny temat) i to dobrze działa. Jak dojdą do zadanej temperatury to się zamykają, ale kaloryfery są nadal lekko ciepłe co mi pasuje. Potem albo termostat pokojowy wyłącza kocioł, albo kocioł dochodzi do górnej histerezy (78 stopni) i się wyłącza co też rozumiem.

Niewiem natomiast jak w Kepo zmienić dolną temperaturę po której ponownie się rozpali bo aktualnie jest to około 60 stopni. Chciałbym żeby włączał się dużo niżej bo teraz zanim się rozpali to już osiąga górną histerezę i znów się wyłącza (po 30min) co chyba jest bez sensu.
Ta praca z histerezą zdarza się sporadycznie, bo zwykle termostat pokojowy wyłącza kocioł zanim ten zdąży się wyłączyć od max. temperatury. Kiedy już się wyłączy od histerezy, chciałbym żeby włączył się ponownie przy niższej temperaturze niż to ma miejsce teraz, więc szukam jakiejś dokumentacji od ustawień serwisowych w tym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.